Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

και επίσης το paypal είναι εταιρία που δηλώνει τα κέρδη της, δεν τα βγάζει μαύρα εκμεταλλευόμενη τις συγκυρίες

Με το φεσι εχω προβλημα, δε με ενδιαφερει τι τα κανει

 

Και να στο πω και αλλιως, εγω δεν ελαβα αποδειξη για το φεσι

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

και όμως άμα πας σε κάθε συναλλαγή που κάνεις στο paypal, σου έχει Invoice id για κάθε μια συναλλαγή σου με αυτό. Μπορείς αν θες να τη τυπώσεις και να τη χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το κολπάκι με request money από τον εαυτό σου μέσω άλλου email το οποίο διατηρείς φαίνεται να έχει μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας με κάρτες euroabank και Εθνικής. Εγώ προσωπικά φόρτωσα στο balance 55euro (τελικά μετά το χαρατσάκι 52,78 Ευρώ) από πιστωτική Eurobank-Mastercard

Έγινε επεξεργασία από siegfried_gr
Link to comment
Share on other sites

elaborate pls

 

φανταζομαι αναφερεται σε αυτο:

Περιγραφω ενα τροπο για μεταφορα χρηματων απο ελληνικη καρτα στο λογαριασμο μας στο paypal balance τον οποιο διαβασα σε διπλανο φορουμ και τον επιβεβαιωνω και εγω. Στο λογαριασμο μας paypal επιλεγουμε Request Money, μετα θα ζητησει ενα email οπου θα σταλει το request, βαζουμε ενα δικο μας email διαφορετικο απο αυτο του paypal και δηλωνουμε και το ποσο που ζηταμε. Το paypal θα στειλει email με το request στο λογαριασμο που δηλωσαμε πριν, στο email εχει επιλογη για πληρωμη. Επιλεγουμε pay now και θα μας βγαλει στην πλατφορμα του paypal, εκει επιλεγουμε να πληρωσουμε το ποσο με καρτα, δηλωνουμε τα στοιχεια της καρτας και αν ολα πανε καλα η πληρωμη ειναι επιτυχης. Μετα μπαινουμε στο λογαριασμο μας στο paypal, στο recent activity εχει τη συναλλαγη, επιλεγουμε accept payment και τα χρηματα μεταφερονται στο balance!

Κραταει μια προμηθεια το paypal περιπου 3.5% +0.35€. Μεχρι τωρα εχουν αναφερθει επιτυχης συναλλαγες με καρτες πειραιως, εθνικης και eurobank. Εγω δοκιμασα με mastercard eurobank με επιτυχια μεταφορά 100€, με prepaid δεν δεχοταν τη συναλλαγη.

Δεν γνωριζω αν η τραπεζα αργοτερα ακυρωσει τη συναλλαγη, το ποσο φαινεται δεσμευμενο στο ebanking. Μετα τη διαδικασια αρκετοι εκαναν με επιτυχια αγορες μεσα απο το balance.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το κολπάκι με request money από τον εαυτό σου μέσω άλλου email το οποίο διατηρείς φαίνεται να έχει μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας με κάρτες euroabank και Εθνικής. Εγώ προσωπικά φόρτωσα στο balance 55euro (τελικά μετά το χαρατσάκι 52,78 Ευρώ) από πιστωτική Eurobank-Mastercard

Και εγω φορτωσα 50€ με Visa Εθνικης, 47,95€ καθαρα

Link to comment
Share on other sites

H προ-πληρωμένη της Eurobank δείχνει να μην γίνεται αποδεκτή ακόμα.

Την Τρίτη με την επιστροφή μου θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί τους.

Χτες με prepaid eurobank μετεφερα κανονικα στο paypal balance 50€. Προχτες δεν γινοταν με τιποτα. Γενικα δεν υπαρχει καποιο pattern, ειναι τι θα σου κατσει. Να επικοινωνησεις μαζι τους, αλλα τι θα τους πεις? Προσπαθω να μεταφερω χρηματα στο εξωτερικο???[emoji6]

Επισης, να αναφερω και κατι αλλο που παρατηρησα. Για καθε αποτυχημενη προσπαθεια, η τραπεζα κραταει προμηθεια 0.9€. Μετα απο καθε αποτυχημενη προσπαθεια θα πρεπει να παμε στο paypal και να κανουμε cancel το request για να επισταφουν τα 0.9€. Η eurobank που χρησιμοποιω εγω, ακομα τα εχει δεσμευμενα, ελπιζω δευτερα που θα γινει η εκκαθαριση να επιστραφουν. Ελπιζω βεβαια να μην επιστραφουν και αυτα που πηγαν στο balance! Η πειραιως απο οσο διαβασα μετα απο cancel του request τα επιστεφει αμεσως.

Έγινε επεξεργασία από zananiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Χτες με prepaid eurobank μετεφερα κανονικα στο paypal balance 50€. Προχτες δεν γινοταν με τιποτα. Γενικα δεν υπαρχει καποιο pattern, ειναι τι θα σου κατσει. Να επικοινωνησεις μαζι τους, αλλα τι θα τους πεις? Προσπαθω να μεταφερω χρηματα στο εξωτερικο???

 

'Οχι βέβαια.

 

Έχω αναφέρει παραπάνω ότι, από την πρώτη μέρα εφαρμογής της τελευταίας ΠΝΠ,

δεν μπορώ να εκτελέσω καμία από τις επιτρεπτές κινήσεις (online transactions) από την ΠΝΠ με την συγκεκριμένη κάρτα.

 

 

Επισης, να αναφερω και κατι αλλο που παρατηρησα. Για καθε αποτυχημενη προσπαθεια, η τραπεζα κραταει προμηθεια 0.9€. Μετα απο καθε αποτυχημενη προσπαθεια θα πρεπει να παμε στο paypal και να κανουμε cancel το request για να επισταφουν τα 0.9€

 

Αυτό δεν το γνώριζα. Ευχαριστώ :T:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα 100 € μέσω του request money χρησιμοποιώντας mastercard πειραιώς.

 

Χρέωση 100 € συν 0,92 νταβατζιλίκι του paypal (νομίζω λόγω νέας κάρτας)

Τελική πίστωση στο paypal 96,25 €

 

Χοντρικά 5% fees. Για προσωρινά να κάνεις τη δουλειά σου, δεν είναι κακό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα 100 € μέσω του request money χρησιμοποιώντας mastercard πειραιώς.

 

Χρέωση 100 € συν 0,92 νταβατζιλίκι του paypal (νομίζω λόγω νέας κάρτας)

Τελική πίστωση στο paypal 96,25 €

 

Χοντρικά 5% fees. Για προσωρινά να κάνεις τη δουλειά σου, δεν είναι κακό.

 

Νομίζω ότι δεν πρέπει να παραπονιέστε.

 

Όταν το PAYPAL είχε λογαριασμό στην Ελλάδα (Bank of America), πριν περίπου 1 χρόνο, το κόστος μεταφοράς χρημάτων στο balance (Top Up)

ήταν κοντά στα 2 ευρώ (δεν έχω πρόχειρες τις αποδείξεις).

 

Όταν μετέφερε τον λογαριασμό του στην D Bank (ούτε το όνομα δεν θέλω να γράψω ;) )

το κόστος ανέβηκε στα 18 ευρώ, γιατί ήταν διατραπεζική συναλλαγή προς ίδρυμα του εξωτερικού.

 

Λαμβάνοντας υπόψη τις παραπάνω χρεώσεις σε "καιρό ειρήνης", η χρέωση 3.5% +0.35€ μου φαίνεται λογική.

 

Εξάλλου το Paypal δεν συγκαταλέγεται στα φιλανθρωπικά ιδρύματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.