Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

You have successfully added a credit card. Please note that this credit card is now your primary card. For more information on your primary card, please refer to your Profile.

 

Με Αlpha Bank, χρεωστική

ναι αυτό μου το είχε κάνει και εμένα αλλά δεν εμφανίστηκε ποτέ η χρέωση 

Link to comment
Share on other sites

ωπ, μολις περασε η συναλλαγη στην OVH με τη χρεωστικη της eurobank!
 

Votre paiement a été validé, merci d'avoir choisi OVH.

Notre système va prendre en compte votre paiement dans quelques minutes.


for history's sake: το προηγουμενο καιρο, ετρωγε κατευθειαν ακυρο με "η συναλλαγη απορριφθηκε απο τη τραπεζα". Επισης τους ζητησα να μου το επιβεβαιωσουν.

 

edit2: Στο e-banking το ποσο εμφανιζεται δεσμευμενο αρα οντως πρεπει να περασε, τελος το cc?

Έγινε επεξεργασία από stemac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

edit2: Στο e-banking το ποσο εμφανιζεται δεσμευμενο αρα οντως πρεπει να περασε, τελος το cc?

 

Η δέσμευση του ποσού δεν σημαίνει ολοκλήρωση της συναλλαγής.

Ο προμηθευτής (PAYPAL) πρέπει να στείλει τα παραστατικά μέσα σε 30 ημέρες και η Τράπεζα να αποδεχτεί την κίνηση,

αν δεν εγείρεις αντιρρήσεις (dispute).

 

Είναι ένα βήμα, αλλά όχι το τελικό.

Πρέπει να δεις κίνηση (όχι απλά δέσμευση) από το PP με τον 4-ψήφιο κωδικό της επιβεβαίωσης.

 

 

 

Τα περίπου 2.5 ευρώ ?

ουτε εμενα εβγαλε κάτι

 

Το PAYPAL χρεώνει 1,5€ για την επιβεβαίωση. Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό άλλαξε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δέσμευση του ποσού δεν σημαίνει ολοκλήρωση της συναλλαγής.

Ο προμηθευτής (PAYPAL) πρέπει να στείλει τα παραστατικά μέσα σε 30 ημέρες και η Τράπεζα να αποδεχτεί την κίνηση,

αν δεν εγείρεις αντιρρήσεις (dispute).

 

Είναι ένα βήμα, αλλά όχι το τελικό.

Πρέπει να δεις κίνηση (όχι απλά δέσμευση) από το PP με τον 4-ψήφιο κωδικό της επιβεβαίωσης.

 

 

 

 

Το PAYPAL χρεώνει 1,5€ για την επιβεβαίωση. Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό άλλαξε.

δε μιλαω για paypal αλλα πληρωμη κατευθειαν απο καρτα, επισης στις προηγουμενες συναλλαγες δε το δεσμευε καν λογου του μπλοκαρισματος.

 

επισης η OVH (γαλλικη εταιρεια) μολις επιβεβαιωσε (μεσω του support) οτι η χρεωστικη καρτα μου της eurobank χρεωθηκε επιτυχως.

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

web hosting είναι που επιτρέπεται απο τα CC.

 

οχι κανενας απο Ελλαδα δε μπορουσε να τους πληρωσει, υπαρχουν πολλα threads στα forum τους, και εγω ειχα δοκιμασει τουλαχιστον 5 φορες ανα μερικες μερες. Ειναι dedicated servers, cloud κτλπ. Ειχα μιλησει και με τη τραπεζα που ειπαν οτι δεν γινεται κατι.

 

Εκτος αν τους αλλαξαν κατηγορια (καθε εταιρια εμφανιζεται να ανηκει σε καποια κατηγορια και αναλογως γινονται οι πληρωμες, συμφωνα με την eurobank)

 

Edit:

steam ακομα πουλους, οποτε μαλλον χαρηκα χωρις λογο, αν και δε χρειαζεται να τους χρωσταω λεφτα οποτε οκ (τους εξηγησα την κατασταση και δεχτηκαν να κρατησουν online τα πραγματα μου αν και ειχαν γινει expire ηδη μερες μεχρι να μπορω να πληρωσω, αυτο πριν 2 βδομαδες κοντα).

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

δε μιλαω για paypal αλλα πληρωμη κατευθειαν απο καρτα, επισης στις προηγουμενες συναλλαγες δε το δεσμευε καν λογου του μπλοκαρισματος.

 

επισης η OVH (γαλλικη εταιρεια) μολις επιβεβαιωσε (μεσω του support) οτι η χρεωστικη καρτα μου της eurobank χρεωθηκε επιτυχως.

 

Αυτός είναι ο συνηθισμένος τρόπος με τον οποίο γίνονται οι συναλλαγές (transactions) στο Internet.

Υπάρχει και διαφορετική προσέγγιση, ανάλογα με τον developer του συστήματος συναλλαγών.

Τα sites που υποστηρίζουν την χρήση χρεωστικής / πιστωτικής κάρτας, δεν αναπτύσσουν κώδικα γι' αυτό. Αγοράζουν έτοιμες λύσεις.

 

Χρησιμοποίησα το Paypal σαν παράδειγμα προμηθευτή, επειδή το όνομα είναι γνωστό.

 

EDIT: Ειδικά για την περίπτωσή σου:

α) Η OVH χρεώνει την κάρτα σου

β) Η Eurobank δεσμεύει το ποσό και στέλνει πίσω επιβεβαίωση της δέσμευσης

γ) H Eurobank "τραβάει" το ποσό από την κάρτα σου, μόλις η OVH στείλει τα παραστατικά της κίνησης

 

Τα παραπάνω ισχύουν σε περίοδο χωρίς capital control ;)

 

γ) Μόλις η Eurobank πάρει τα παραστατικά ελέγχει, με βάση την ΠΝΠ (ΦΕΚ Α’90 31.7.2015), αν η OVH και το είδος της κινησης είναι σε whitelist για την μεταφορά του κεφαλαίου.

δ) εγκρίνει ή απορρίπτει την κίνηση (χωρίς να χρεώσει την κάρτα σου)

Έγινε επεξεργασία από inetus3r
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο συνηθισμένος τρόπος με τον οποίο γίνονται οι συναλλαγές (transactions) στο Internet.

Υπάρχει και διαφορετική προσέγγιση, ανάλογα με τον developer του συστήματος συναλλαγών.

Τα sites που υποστηρίζουν την χρήση χρεωστικής / πιστωτικής κάρτας, δεν αναπτύσσουν κώδικα γι' αυτό. Αγοράζουν έτοιμες λύσεις.

 

Χρησιμοποίησα το Paypal σαν παράδειγμα προμηθευτή, επειδή το όνομα είναι γνωστό.

 

δε διαφωνω με αυτο, ετσι λειτουργει εχεις απολυτο δικιο, αλλα στη δικια μας περιπτωση επειδη ελενχα την τραπεζα τις επομενες μερες δεν εβλεπα καν να δεσμευει το ποσο οταν η συναλλαγη ετρωγε Χ. Αφηνω παντα το περιθωριο του να μη προσεξα καλα στο e-banking αλλα ειμαι αρκετα σιγουρος γιατι με παραξενεψε και μενα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.