Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

To πρόβλημα δεν είναι το ίδιο το PP.

 

Παρόλο που με την τελευταία ΠΝΠ επιτρέπονται οι online αγορές, έστω για ορισμένες κατηγορίες,

οι κάρτες μας (Ελληνικές) δεν γίνονται δεκτές (ακόμα) από το TARGET2

 

Επιβεβαιώνω ότι το PP "δουλεύει", αν έχετε "balance", δηλαδή χρήματα στο λογαριασμό σας στο PP.

Έγινε επεξεργασία από inetus3r
Link to comment
Share on other sites

Στην Κύπρο το πρόβλημα ήταν 2 χρεοκοπημένες τράπεζες, όχι μία χρεοκοπημένη χώρα. Οπότε οι κάρτες έπαιζαν κανονικά, απλά είχαν συγκεκριμένο όριο, το οποίο μετά από 1 μήνα είχε γίνει τόσο χαλαρό, που δεν είχε κανείς πρόβλημα "φυσιολογικών" αγορών.

Πρόβλεψη για την άρση στην Ελλάδα δε μπορεί να κάνει κάποιος... Αλλά σίγουρα δε θα είναι σύντομα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λέγεται πως για να ανοίξουν τέτοιες διαδικασίες πρέπει να γίνει ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζών, κάτι που αναμένεται να γίνει το νωρίτερο τον Δεκέμβριο

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα δεν είναι το ίδιο το PP.

Παρόλο που με την τελευταία ΠΝΠ επιτρέπονται οι online αγορές, έστω για ορισμένες κατηγορίες,

οι κάρτες μας (Ελληνικές) δεν γίνονται δεκτές (ακόμα) από το TARGET2

Επιβεβαιώνω ότι το PP "δουλεύει", αν έχετε "balance", δηλαδή χρήματα στο λογαριασμό σας στο PP.

Εχω την εντυπωση οτι αγορες μεσω paypal θα ειναι το τελευταιο που θα επιτραπει οταν ομαλοποιηθει η κατασταση. Παντως για οσους θελουν ψιλοπραγματα απο κινα, επιβεβαιωνω οτι απευθειας μεσω χρεωστικης μπορουν να γινουν αγορες απο τα online shops banggood και dealextreme μεχρι στιγμης. Λαμβανοντας φυσικα υποψη το ρισκο που εχει μια αγορα, ειδικα απο κινα, χωρις paypal.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,

έφτιαξα ebay και paypal για τη κοπέλα μου. Έβαλα την address που έχει στην Αμερική.

Πέρασα την Αμερικανικη κάρτα της (Visa)

την έκανα και verification και τη κάρτα και το address στην Αμερικη

πρόσθεσα στο ebay για shipping address την διεύθυνση που μένω στην Αθήνα.

Και αγόρασα μια χαρά οτι ήθελα :D

Μόλις επιστρέψει της τα πληρώνω, αν χρειαστώ κάτι παραπάνω θα ζητήσω από τον "θείο" να κάνει top-up :p

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά παίζει κανα τηλέφωνο επικοινωνίας για τις moneysafe? Δεν βλέπω τπτ στην σελίδα τους. Πήγα σήμερα Πανόρμου και έφαγα πόρτα :lol:

Τους πήρα τηλ. λέγοντας τον αριθμό παραγγελίας. Μου είπαν είναι σε εξέλιξη αλλά να περιμένω μέχρι 30 ημέρες (το λένε και στο site) για να μου έρθει η κάρτα.

Υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το PayPal μου ζήτησε σήμερα εκ νέου verification της χρεωστικης Mastercard που έχω στη Eurobank. Πήγα να το κάνω (έχω περισσότερα χρήμα μέσα από το 1.50€ που ζητάει για την ολοκλήρωση της διαδικασίας) και έφαγα fail.

Έχει ξανατυχει σε κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το PayPal μου ζήτησε σήμερα εκ νέου verification της χρεωστικης Mastercard που έχω στη Eurobank. Πήγα να το κάνω (έχω περισσότερα χρήμα μέσα από το 1.50€ που ζητάει για την ολοκλήρωση της διαδικασίας) και έφαγα fail.

Έχει ξανατυχει σε κάποιον;

 

Διάβασε παραπάνω! 

 

Οι Ελληνικές κάρτες μπλοκάρονται από το TARGET2.

 

Ότι και να λένε εδώ με τα ΠΝΠ :p

 

ο κόπος είναι μάταιος ;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα τηλ. λέγοντας τον αριθμό παραγγελίας. Μου είπαν είναι σε εξέλιξη αλλά να περιμένω μέχρι 30 ημέρες (το λένε και στο site) για να μου έρθει η κάρτα.

Υπομονή

 

Εγώ

 

1) Δεν βλέπω τηλ αριθμό πουθενά.

2) Προσπαθώ να παραγγείλω και δεν μπορώ. Στο voucher code βάζουμε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ

 

1) Δεν βλέπω τηλ αριθμό πουθενά.

2) Προσπαθώ να παραγγείλω και δεν μπορώ. Στο voucher code βάζουμε κάτι?

1)εδώ τελευταία ερώτηση.

2)Ναι, τον κωδικό που αγορασες

φαντάσου να είχε δυσκολότερο navigation... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.