Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

χτες παντως που πηρα την eurobank και τους ρωτησα για αυτο μου απαντησαν οτι δεν ισχυει κατι τετοιο, ουτε εχουν ακουσει για κατι σαν αυτο.

 

Επισης 2 φορες που δοκιμασα πρωι η συναλλαγη απορριφθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Οι πληρωμές που επιτρέπονται προς εξωτερικό είναι οι εξής:

 

 Διευκρινίζεται ότι δεν επιτρέπονται  
 - συναλλαγές αγορών και πληρωμές μέσω Internet ή τηλεφωνικές παραγγελίες σε επιχειρήσεις του εξωτερικού με χρήση χρεωστικών, πιστωτικών και προπληρωμένων καρτών εκτός από τις παρακάτω κατηγορίες:
  * πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή
βιβλιοθηκών, κ.λπ.)
  * πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων     
  * πληρωμές συνδρομών για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε
επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για
επιστημονικά και λοιπά έντυπα
  * αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών
  * πληρωμές ξενοδοχείων
  * ενοικιάσεις αυτοκινήτων
  * πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών
  * πληρωμές ψηφιακών παροχών μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications) 
- συναλλαγές σε φυσικά καταστήματα στο εξωτερικό σε κατηγορίες εμπόρων που σχετίζονται με διακίνηση χρημάτων όπως: Securities-Brokers/Dealers, Gambling Transactions, Money Transfer κ.λ.π 

 

(copy από ΠΝΠ)

 
και νομίζω πως τα 300 χιλιάρικα που έχει βγει προς τα έξω αυτές τις μέρες, αφορά μόνο αυτές τις κινήσεις, και όχι "όποιος προλάβει-ότι πάρει".
 
Επίσης, οι αγορές από amazon προχωράνε, αλλά μετά από λίγες ώρες σου έρχεται email ότι δεν προχώρησε η πληρωμή.... Νομίζω έχει ειπωθεί και εδώ μέσα τις πρώτες ημέρες του ελέγχου.

 

 

Τι σχέση έχει το PayPal με αυτό? Οι τράπεζες δεν επιτρέπουν να γίνει η συναλλαγή για αγορές εξωτερικου, οχι το PayPal. Οι περισσότερες συναλλαγές εντός ελλαδας μέσω paypal γίνονται κανονικά.

 

Συναλλαγές μέσω paypal (που είναι συνδεδεμένα με ελληνικές κάρτες/λογαριασμούς) δε γίνονται. Είτε εκτός Ελλάδας, είτε εντός :p :p Εκτός αν ήσουν γεμισμένος από πριν.

Έγινε επεξεργασία από snakemjk
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε αστειατορα .

Όπως τα λέει ο φίλος είναι ,υπάρχει ένα περιθώριο 300.000 ευρώ ανα τράπεζα ,ποσό όμως που εξανεμίζεται τις πρώτες πρωινές ώρες .

 

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό (για αγορές μέσω paypal τουλάχιστον). Πήγα να αγοράσω κάτι εχτές ~00:20 που είχε 10ευρώ και μου έσκασε transaction denied.

Link to comment
Share on other sites

Οι πληρωμές που επιτρέπονται προς εξωτερικό είναι οι εξής:

(copy από ΠΝΠ)

και νομίζω πως τα 300 χιλιάρικα που έχει βγει προς τα έξω αυτές τις μέρες, αφορά μόνο αυτές τις κινήσεις, και όχι "όποιος προλάβει-ότι πάρει".

Επίσης, οι αγορές από amazon προχωράνε, αλλά μετά από λίγες ώρες σου έρχεται email ότι δεν προχώρησε η πληρωμή.... Νομίζω έχει ειπωθεί και εδώ μέσα τις πρώτες ημέρες του ελέγχου.

Συναλλαγές μέσω paypal (που είναι συνδεδεμένα με ελληνικές κάρτες/λογαριασμούς) δε γίνονται. Είτε εκτός Ελλάδας, είτε εντός [emoji14] [emoji14] Εκτός αν ήσουν γεμισμένος από πριν.

Τελικά δείχνει να ισχύει αυτό που είπε ο φίλος Snake πιο πάνω

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό (για αγορές μέσω paypal τουλάχιστον). Πήγα να αγοράσω κάτι εχτές ~00:20 που είχε 10ευρώ και μου έσκασε transaction denied.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο βλεπω κ εγω. Αρα Ουτε ξερουμε ποτε θα μπορεσουμε να ξανααγορασουμε απο εξω... Αραγε prepaid που ηταν φορτωμενη απο πριν να δουλευει εκτος paypal?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο βλεπω κ εγω. Αρα Ουτε ξερουμε ποτε θα μπορεσουμε να ξανααγορασουμε απο εξω... Αραγε prepaid που ηταν φορτωμενη απο πριν να δουλευει εκτος paypal?

 

οχι. Τα έχω δοκιμάσει όλα ενα μήνα τώρα εδω. Το μόνο που μπορείς να κάνεις πρακτικά ειναι να βγάζεις φραγκα απ το ΑΤΜ. Στα αλλα έχεις προβλημα. La vida es coño...

Link to comment
Share on other sites

Για πιστωτικές κλπ είναι όποιος προλάβει μέχρι να συμπληρωθεί το καθημερινό όριο κάθε τράπεζας που είναι 300.000. Δε γνωρίζω τι ώρα μηδενίζει το κοντέρ κάθε μέρα, αλλά φαντάζομαι ότι εκείνη την ώρα θα παίρνουν φωτιά οι πιστωτικές.

Link to comment
Share on other sites

Τρολιές είναι όλα. Και σε αυτα που επιτρεπεται με φυσικη παρουσία στα μισα πορτα τρως, στο εξωτερικό.  #protiforafriki

Εγώ στο εξωτερικό χρησιμοποίησα απροβλημάτιστα την πιστωτική μου αφού όμως πήρα την Alpha και τους δήλωσα τις ημερομηνίες που βρισκόμουν έξω

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω πειραιώς και ήμουν ήδη εξωτερικο οταν συνεβησαν όλα.Δηλαδη πρεπει να τους πάρω τηλεφωνο και θα μπορω να την χρησιμοποιώ? Μεχρι τελη του ετους θα είμαι εξωτερικο. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

@, δεν ξέρω αν λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, στην alpha όμως μου είπαν ότι "ενημέρωσαν" το σύστημα και όπως αποδείχτηκε δεν είχα κανένα πρόβλημα τον καιρό που ήμουν εκεί κατά την χρήση της κάρτας με φυσική παρουσία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ισως offtopic αλλα θα σκασω αν δεν το πω...

 

 

Εχουμε τραβηξει ακριβως ΟΛΑ εκεινα που θα τραβαγαμε αν αλλαζαμε νομισμα, τραβαμε το 60% των δεινων μιας χρεοκωπιας, κι ολα αυτα ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ Κ#$@ΕΥΡΩ??????

 

Να ζοριζομασταν λιγο για να βγουμε, οκ να το δεχομουν κι αυτο κι αλλα τοσα, αλλα ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ????

 

 

BTW με prepaid εξωτερικου βλεπω μπορω να κανω αγορες αλλα δε μπορω να τη φορτωσω (τοσο καλα)... επισεις ειναι συνδεδεμενη με paypal και δε μπορω να κανω χρηση paypal... (ποιος ο λογος αφου η καρτα ειναι Αυστριακη δεν το καταλαβαινω... τεσπα)

Παντως το παγιο για το cloud χρεωθηκε κανονικα (τον αλλο μηνα να δουμε πως θα πληρωθει αν δε μπορουμε να φορτωσουμε τις ΞΕΝΕΣ καρτες μας)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να μην μπορείς να φορτώσεις κάρτα εξωτερικού από ελληνική τράπεζα. Αφού είναι μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό. Τέτοιου είδους συναλλαγές, δηλαδή συνδρομές κλπ νομίζω μπορείς να τις πληρώσεις και με ελληνική καρτα. Βέβαια, και applications υποτίθεται ότι μπορούμε να αγοράζουμε, αλλά δεν το έχω καταφέρει ακόμα. Τι να πω, ας ελπίσουμε ότι θα ομαλοποιηθει η κατάσταση σύντομα.

Έγινε επεξεργασία από zananiro
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 ωρα αναμονη στο νουμερο της eurobank πιστωτικη μπορει να χρησιμοποιηθει για:

 

οτι εχει σχεση με τουριστικα (εισητηρια, ξενοδοχεια κτλπ), αγορες σε music stores και εφαρμογων; και καποια ακομα που νομιζω γινονται και με εμβασμα (δε τα συγκρατισα καθως προσεχα να δω κατι που ηθελα αν εντασσεται σε καποιο απο αυτες τις κατηγοριες).

 

Ρωτησα και τι γινεται αν ειναι να πληρωσεις για κατι που ειναι επαγγελματικης φυσεως (dedicated servers πχ, της εξηγησα οτι αν δε πληρωθουν θα βλαψει οικονομικα την επιχειρηση μου κτλπ) και το μονο που μπορουν να κανουν, ειναι να στειλουν ενα σχετικο αιτημα μπας και περασει.

 

Αυτο που ηθελα εγω δε βλεπω να γινεται (πρακτικα πεφτει κατω απο την κατηγορια ψυχαγωγια που ειναι και η μουσικη / εφαρμογες αλλα μπα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.