Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Πάντως είναι φοβερή η Revolut. Πολύ βολική, με άμεση ενημέρωση υπολοίπου στο κινητό, καλύτερη ισοτιμία από PP και μικρότερες χρεώσεις.

Και να φανταστείς ότι η Πειραιώς ζητά συνδρομή για να στέλνει email :angry:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι φοβερή η Revolut. Πολύ βολική, με άμεση ενημέρωση υπολοίπου στο κινητό, καλύτερη ισοτιμία από PP και μικρότερες χρεώσεις.

Και να φανταστείς ότι η Πειραιώς ζητά συνδρομή για να στέλνει email :angry:

βρίσκω αρνητικό το γεγονός ότι θέλει 4 εργάσιμες για να φανούν τα λεφτά στο λογαριασμό 

Link to comment
Share on other sites

βρίσκω αρνητικό το γεγονός ότι θέλει 4 εργάσιμες για να φανούν τα λεφτά στο λογαριασμό 

Αν βιάζεσαι το πιο γρήγορο είναι η paypal. Σήμερα έκανα 7.30 το πρωί έμβασμα και 2 το μεσημέρι εμφανίστηκαν στο account. Δεν ξέρω αν με τα σημερινά δεδομένα υπάρχει γρηγορότερη απόκριση σε σχέση με αυτήν.

 

Η revolut αξίζει αν αγοράζει συχνά κάποιος από έξω με διαφορετικά νομίσματα καθώς λόγω της ισοτιμίας βλέπω ότι μαζεύεται ένα σεβαστό ποσό που εξοικονομείς πχ σε έναν χρόνο. (δίνεις λιγότερα 4-5 ευρώ σε σχέση με το paypal και 2-3 ευρώ σε σχέση με την τράπεζα για κάθε 100 ευρώ που ξοδεύεις πχ σε δολάρια). Για προγραμματισμένες αγορές ότι πρέπει με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

βρίσκω αρνητικό το γεγονός ότι θέλει 4 εργάσιμες για να φανούν τα λεφτά στο λογαριασμό 

Μπορεις να αφησεις ενα ποσο μεσα να υπαρχει και να μη περιμενεις την τελευταια στιγμη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί παλεύεις ακόμα με το send / request και τα +3.5% fees ?

 

To "Top Up" δουλεύει μια χαρά για αποστολή χρημάτων μέχρι 500€ μηνιαίως ανά λογαριασμό / καταθέτη.

 

Τα έξοδα είναι ελάχιστα σε σχέση με τα fees και ανεξάρτητα του ποσού, (1€ για EuroBank / 1€ για Εθνική)

 

Αν κάνεις την εντολή μεταφοράς πριν τις 14:00 (για Eurobank), τα χρήματα έχουν "ανέβει" σε 24 ώρες.

 

Η τελευταία φορά που έκανα "Top Up" ήταν μόλις χθες μέσω Eurobank, με χρέωση μόλις 1€ και όλο το ποσό στο Paypal :D

Στην επιλογή έξοδα τραπέζης βάζεις sha η our? Με έχει μπερδέψει λίγο ο τιμοκαταλογος της eurobank. Στο sha νομίζω λέει 1.15 και στο our 11.50. Και τα δυο από 1 έως 12.500€. Εκτός της προμήθειας της eurobank έχει καποια προμήθεια και το paypal? Ευχαριστώ προκαταβολικα. :)

 

 

**Ninja edit Προχώρησα στο τελευταίο βήμα με sha και είδα χρέωση 1€

Έγινε επεξεργασία από amdnikos
Link to comment
Share on other sites

wJT18Jf.png

 

εχω το εξεις θεμα.Πηρα κατι απο ενα κινεζο και ηταν μουφα.Συμφωνησαμε να του τα στειλω πισω, του το εστειλα πισω, του εστειλα και φωτογραφιες που ηθελε απο το δεμα αλλα εγω ειχα ανοιξει dispute απο τη πρωτη μερα.Τωρα λεει για να τα βαλει τα λεφτα πισω,πρεπει να κλεισω το dispute.Ισχυει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρεις χρημα, δεν το κλεινεις.

 

Εγω σαν Γιαννης, θα του απαντουσα ως εξης...

 

+++

Good day.

 

 Please note I am a experienced ebay user and I know very good how the system works. Please refund me as we have agreed amicably already, otherwise I will escalate this on to a claim. After the funds are back to my Paypal account, I will close it and proceed with appropriate feedback.

+++

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογή έξοδα τραπέζης βάζεις sha η our? Με έχει μπερδέψει λίγο ο τιμοκαταλογος της eurobank. Στο sha νομίζω λέει 1.15 και στο our 11.50. Και τα δυο από 1 έως 12.500€. Εκτός της προμήθειας της eurobank έχει καποια προμήθεια και το paypal? Ευχαριστώ προκαταβολικα. :)

 

 

**Ninja edit Προχώρησα στο τελευταίο βήμα με sha και είδα χρέωση 1€

Self quote ftw!!! Από Σάββατο μεσημέρι μέχρι και τώρα που μιλάμε τα λεφτά ακόμα δεν είναι στο balance grrrr.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό/άσχετο.Τους τελευταίους μήνες τα ΕΛΤΑ αργούν παααρα πολύ.Από Ευρώπη πχ amazon ή και ebay περιμένω 3 εβδομάδες και βάλε.Είναι λογικό;Τι μπορώ να κάνω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρεις χρημα, δεν το κλεινεις.

 

Εγω σαν Γιαννης, θα του απαντουσα ως εξης...

 

+++

Good day.

 

 Please note I am a experienced ebay user and I know very good how the system works. Please refund me as we have agreed amicably already, otherwise I will escalate this on to a claim. After the funds are back to my Paypal account, I will close it and proceed with appropriate feedback.

+++

 

 

νεα απαντηση πηρα.

iuSUzwU.png

 

αληθειες λεει? :p

Παντως φαινεται πολυ πειστικος :p

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις πως εχει το θεμα..

 

 Αν κλεισεις το case. Δεν το ξανανοιγεις. τερμα....Μενει αυτος με  τα λεφτα και το προιον που του εστειλες πισω.

Μπορει κανονικα να σου κανει το refund και μετα να του κανεις αξιολογηση.

 

 Αυτος περιμενει/ελπιζει να το κλησεις, να του κανεις θετικη αξιολογηση και μετα να σου τα επιστρεψει.

 

Μενεις οπως εχει....Του λες η τα επιστρεφεις η το κανω Escalate...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει έναν led φακό αξίας 40 περίπου ευρώ με πληρωμή μέσω paypal από κινεζομάγαζο και συγκεκριμένα από το gearbest,με δικό τους tracking number,

επειδή το κανονικό το χρέωναν έξτρα.

 

Αφού πέρασαν οι 60 ημέρες που θέτει σαν όριο παράδοσης το κατάστημα και δεν είχα παραλάβει ακόμα την παραγγελία μου,αποφάσισα να στείλω mail στο aftersales support του συγκεκριμένου καταστήματος.

Η απάντησή τους ήταν να τσεκάρω την διεύθυνσή μου αν ήταν σωστή,να ρωτήσω το τοπικό ταχυδρομείο,και να περιμένω μερικές ημέρες ακόμα πράγμα που έκανα.

Μετά από 10 ημέρες περίπου τους ξαναέγραψα και πήρα την ίδια ακριβώς απάντηση,ώσπου μετά από αρκετά mail κάνανε τον κινέζο  grin.png ,και δεν υπήρχε καθόλου ανταπόκριση εκ μέρους τους.

 

Έτσι αποφάσισα να  ανοίξω dispute στο paypal. Αμέσως μου απάντησαν μέσω των μηνυμάτων του paypal και πρότειναν να μου ξανά στείλουν την παραγγελία μου αλλά να χρεωθώ το 30% της αξίας ξανά συν 2 δολάρια για tracking number.

 

Η δικιά μου απάντηση ήταν ότι δεν θέλω το προϊόν πια και επιθυμώ full refund των χρημάτων μου.

Αυτό έγινε πριν από 10 ημέρες περίπου και δεν έχω άλλη απάντησή τους είτε με mail είτε με μήνυμα στο paypal.

 

Εγώ τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα για να μου επιστραφούν τα χρήματα; Φτάνει το dispute που άνοιξα στο paypal ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;

Έγινε επεξεργασία από felix
Χώριζε σε παρακαλώ το κείμενο με κενά ώστε να είναι ευανάγνωστο
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.