Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

ποτέ δεν εμπιστεύεσαι τον κινέζο ειδικά απο όχι αξιόπιστο μαγαζί , όταν σου λέει μην κάνεις dispute θα σε φτιάξω εγώ. 

Οπότε προχωράω σε claim. Το θέμα είναι ότι οταν άνοιξα το dispute, δεν τικαρα την επιλογή για refund, οπότε αν προχωρήσω σε claim θα υπάρχει επιλογή να δηλώσω ότι θέλω full refund και επιστροφή ώστε να ξέρει το PayPal τι απόφαση να εκδικάσει?

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε προχωράω σε claim. Το θέμα είναι ότι οταν άνοιξα το dispute, δεν τικαρα την επιλογή για refund, οπότε αν προχωρήσω σε claim θα υπάρχει επιλογή να δηλώσω ότι θέλω full refund και επιστροφή ώστε να ξέρει το PayPal τι απόφαση να εκδικάσει?

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

αυτό τώρα δεν το γνωρίζω.

Οκ, απαντάω εγώ στο ερώτημά μου, έχει επιλογή για partial και full refund. Οπότε προχωράω σε claim και ας ελπίσω το PayPal να κάνει σωστά τη δουλειά του.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τι παίζει με τις κάρτες και το Paypal?

Δεν εχω $$$ στη revolut και επειδή βιάζομαι για μία αγορά πήγα να κάνω το κλασικό με το request money

Με 3 κάρτες και δεν εγινε δουλεια (eurobank και πειραιως)

 

Πήγα να πληρώσω ακόμα και απευθείας με τις κάρτες και πάλι τπτ

 

ΥΓ Ναι έχουν λεφτά μέσα οι κάρτες :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος zananiro έγραψε:

 

Οκ, απαντάω εγώ στο ερώτημά μου, έχει επιλογή για partial και full refund. Οπότε προχωράω σε claim και ας ελπίσω το PayPal να κάνει σωστά τη δουλειά του.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

σε τετοιες περιπτωσεις το paypal ζητα στανταρ να στειλεις πισω το αντικειμενο με τρακιν για refund.

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παίδες τι παίζει με τις κάρτες και το Paypal?

Δεν εχω $$$ στη revolut και επειδή βιάζομαι για μία αγορά πήγα να κάνω το κλασικό με το request money

Με 3 κάρτες και δεν εγινε δουλεια (eurobank και πειραιως)

 

Πήγα να πληρώσω ακόμα και απευθείας με τις κάρτες και πάλι τπτ

 

ΥΓ Ναι έχουν λεφτά μέσα οι κάρτες :p

εχω διαβασει και για αλλους να παραπονουνται για τον request τροπο τελευταια σε αλλα forum.

αφου βιαζεσαι βρες εναν γνωστο που να εχει paypal και στειλε του  το ποσο στο balance σαν friends&family.  μετα αυτος θα στο στειλει πισω με τον ιδιο τροπο αλλα απο balance σε balance.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DioNiSis έγραψε:

αφου βιαζεσαι βρες εναν γνωστο που να εχει paypal και στειλε του  το ποσο στο balance σαν friends&family.  μετα αυτος θα στο στειλει πισω με τον ιδιο τροπο αλλα απο balance σε balance.

Δε το κατάλαβα αυτό. Μπορείς να το κάνεις λίγο πιο λιανα;

Ευχαριστώ

@UltraB αν έχει μείνει τίποτα πες μου να κανονισουμε

Link to comment
Share on other sites

μπαινεις στο paypal σου, πας στο send money και επιλεγεις να στειλεις το ποσο που θες σε εναν γνωστο σου με το email του αφου εχετε συνεννοηθεί πριν. εκει εχει επιλογη να δηλωσεις αν στελνεις το ποσο για αγορα προϊόντος ή στελεις χρηματα σε ενα φίλο/συγγενή. επιλεγεις φίλο/συγγενή.

το ποσο που θα στειλεις θα παει στο balance του.

μετα αυτος θα κανει παλι την ιδια διαδικασια να στειλει σε εσενα το ποσο που του εστειλες αλλα επειδη θα υπαρχει το ποσο αυτο στο balance του το paypal θα παρει το ποσο απο το banance,  και χωρις προμηθειες αυτη τη φορα.

 

αλλος τροπος ειναι να να στειλεις στον γνωστο σου το ποσο μεσω ebanking αν εχετε ιδια τραπεζα και να κανει αυτος μονο το πρωτο βημα του τροπου που περιεγραψα.

 

ετσι σε αντιθεση με το request, αποφευγεις να βλεπει το paypal οτι αποστολεας-παραληπτης ειναι το ιδιο πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

οταν πας να στειλεις ενα  ποσο και δεν εχεις balance σου βγαζει να επιλεξεις μια απο τις συνδεδεμένες καρτες σου ή και να προσθεσεις και αλλη. και αν ο παραλήπτης ειναι δηλωμένος κατοικος Ελλάδος η συναλαγη περνα τα capital controls.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δε το κατάλαβα αυτό. Μπορείς να το κάνεις λίγο πιο λιανα;

Ευχαριστώ

@UltraB αν έχει μείνει τίποτα πες μου να κανονισουμε

Αν αλλάξει κάτι με τον @chris2 που μου έστειλε για Δευτέρα, θα σε ενημερώσω ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DioNiSis

Αυτό θέλω και εγώ. Να το στείλω πίσω με tracking και να πάρω full refund. Το ίδιο μου είπε και το μαγαζι αλλά δεν τους Έχω εμπιστοσύνη και μέχρι να φτάσει το δέμα θα κλείσει το dispute. Οπότε claim αρκεί να πάρει την απόφαση το PayPal για full refund και επιστροφή ώστε να είμαι καλυμμένος και πάρω πίσω και τα μεταφορικά .

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος zananiro έγραψε:

@DioNiSis

Αυτό θέλω και εγώ. Να το στείλω πίσω με tracking και να πάρω full refund. Το ίδιο μου είπε και το μαγαζι αλλά δεν τους Έχω εμπιστοσύνη και μέχρι να φτάσει το δέμα θα κλείσει το dispute. Οπότε claim αρκεί να πάρει την απόφαση το PayPal για full refund και επιστροφή ώστε να είμαι καλυμμένος και πάρω πίσω και τα μεταφορικά .

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

οταν το στελνεις πισω το paypal ζητα να του δωσεις το tracking number ως αποδειξη οτι το εστειλες, αλλιως δικαιώνεται ο πωλητής, αλλα και να  βλεπουν και αυτοι ποτε θα φτασει. αν το τρακιν λεει οτι παραδοθηκε και δεν εχει δωσει ο πωλητης το refund, τοτε του τραβανε το ποσο και στο δινουν.

οποτε υποθετω δεν θα εχεις προβλημα χρονικα αν βλεπουν απο το  tracking οτι δεν εφτασε ακομα.

νομιζω μπορεις προληπτικά να επισυναψεις και μια φοτο του δεματος με τη σφραγιδα και το tracking που θα κολλήσουν στο ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά από που έγινε; Με το paypal δεν το έχω κάνει ποτέ. Γενικά πάντα στέλνεις σε αυτούς με Tracking number ποτέ μα ποτέ χωρίς γιατί θα χάσεις τα λεφτά σου. Πρεπει να μιλήσεις λογικά με τον πωλητή και να το απαιτήσεις. Από ebay μια φορά που έκανα το ίδιο έτσι έγινε. Αυτός δεν ήθελε να το στείλω αλλά ούτε refund με έκανε. Άνοιξα case και τον είπα ότι  για να το στείλω θέλω και τα μεταφορικά. Στο τέλος συμφώνησε και το έστειλα. Έστειλα φωτογραφία που να αναγράφει το Tracking number και το κόστος και μολις παρέλαβε με έκανε refund. Για ebay όλα αυτά

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DioNiSis said:

 

μετα αυτος θα κανει παλι την ιδια διαδικασια να στειλει σε εσενα το ποσο που του εστειλες αλλα επειδη θα υπαρχει το ποσο αυτο στο balance του το paypal θα παρει το ποσο απο το banance,  και χωρις προμηθειες αυτη τη φορα.

ετσι και ααλλιως με το send money to friends δεν εχει προμηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά από που έγινε; Με το paypal δεν το έχω κάνει ποτέ. Γενικά πάντα στέλνεις σε αυτούς με Tracking number ποτέ μα ποτέ χωρίς γιατί θα χάσεις τα λεφτά σου. Πρεπει να μιλήσεις λογικά με τον πωλητή και να το απαιτήσεις. Από ebay μια φορά που έκανα το ίδιο έτσι έγινε. Αυτός δεν ήθελε να το στείλω αλλά ούτε refund με έκανε. Άνοιξα case και τον είπα ότι  για να το στείλω θέλω και τα μεταφορικά. Στο τέλος συμφώνησε και το έστειλα. Έστειλα φωτογραφία που να αναγράφει το Tracking number και το κόστος και μολις παρέλαβε με έκανε refund. Για ebay όλα αυτά

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Από fastcardtech έγινε η αγορά. Άνοιξα ήδη claim γιατί στις 31 Μαρτίου θα έκλεινε αυτόματα το dispute και δεν θα είχα προστασία δεδομένου ότι το δέμα λογικά δεν θα έφτανε Κίνα μέχρι τότε. Περιμένω τώρα το PayPal να βγάλει απόφαση, εφόσον συμφώνησε και το μαγαζί να το στείλω πίσω ελπίζω το ίδιο να κάνει και το PayPal και να πάρω refund μόλις παραλάβουν το δέμα. Εννοείται ότι η αποστολή θα γίνει με tracking number.

Send from my Huawei Mate S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση προς χρήστες Revolut

Αν πε΄ρασουμε τα 1000 ευρώ μας ζητάει verify my identity. Πέρα απο αυτό που διάβασα ότι θέλει φώτο απο ταυτότητα μπρος πίσω και μία selfie θέλει τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.