Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

12 minutes ago, MasterCommander said:

Την debit card μου θέλω να αποφύγω να τη βάλω στο steam.

Μπορείς να κάνεις την αγορά σου και μετά να διαγράψεις τα στοιχεία. Αν δεν αφήσεις τίποτα αποθηκευμένο, δεν υπάρχει σχεδόν κανένας κίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

@acct

Λίγο το ότι δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί το όλο σύστημα κατά την πληρωμή (αν πχ τα στοιχεία της κάρτας μένουν στους server του steam ) και λίγο το ότι γενικά σαν εταιρεία γίνεται στόχος hacker, με κάνει διστακτικό.

Όταν λες να διαγράψω τα στοιχεία μου, εννοείς να μην επιλέξω να τα αποθηκεύσει για μελλοντικές αγορές? Αυτό μόνο θυμάμαι να σου ζητάει το steam.

Από την άλλη αν λειτουργεί το paypal δεν με πειράζει να δώσω τα έξτρα 0,40 € για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Edit: 0.65 λεπτά το βγάζω τελικά το fee του request money (3.4% +0,35 cents) για 8 €.

Έγινε επεξεργασία από MasterCommander
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, MasterCommander said:

(αν πχ τα στοιχεία της κάρτας μένουν στους server του steam )

Αν διαλέξεις να μην τα αποθηκεύσεις, λένε ότι δεν κρατάνε τίποτα. Τους πιστεύω. Για τα υπόλοιπα, ας απαντήσει κάποιος που έχει δοκιμάσει τα παραπάνω, γιατί δεν έχω εμπειρία με Paypal στο Steam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει επιτυχως μεσω paypal balance απο το steam. Εχει ομως κανα μηνα η τελευταια αγορα. Δεν εγγυωμαι οτι θα δουλεψει και τωρα. Το κολπο με το request δηλαδη, γιατι αν δουλεψει , θα πληρωσεις με paypal balance κανονικα.  Btw και στο origin ΜΟΝΟ ετσι καταφερα να πληρωσω. Με prepaid στο steam , οχι μονο δε μπορεσα, αλλα μου κρατησε για 72 ωρες , 2.70€ , ενω δεν ολοκληρωνοταν η αγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το λεω επειδη σε ενα φιλο εβγαζε προβληματα. Ισως να εφταιγε που εβαζε την mastercard και οχι την visa (που βαζω εγω) , αν και μια φιλη το εκανε και με mastercard. Αβυσσος η ψυχη των cc :hehe: 

 

Link to comment
Share on other sites

Hit or miss miss miss ειναι το request στο paypal. Προσωπικα χρησιμοποιω τη revolut επιτυχως μεχρι στιγμης σε ebay ,μεσω paypall οπου την εχω κανει add και με ρυθμιση η μετατροπη συναλλάγματος να γινεται απο τη revolut και οχι απο το gaypal, και στα fasttech, aliexpress και steam απευθείας. Εμβασμα μέσω εθνικης με 1 ευρω και εμφάνιση των χρημάτων το πολύ μετα απο 2 εργασιμες.

Sent from my MotoE2(4G-LTE) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, filthy_dwarf said:

revolut δεν πολυδουλέυω. συνήθως κάνω topup paypal μα πολύ σπάνια θα κάνω αγορά χωρίς Paypal

Το θέμα είναι ότι ανεβάζεις revolut για να κερδίσεις ισοτιμία (δεν είναι λίγα τα λεφτά που γλιτώνεις) και την συνδέεις στο paypal για να έχεις και την ασφάλεια στις αγορές.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με paypal (χωρίς balance, με debit card) σε ένα μικροπράμα από geekbuying. Αναμενόμενα, έφαγα πόρτα λόγω CC, αλλά:

Η παραγγελία συνεχίζει να εμφανίζεται ως "Unpaid" στο geekbuying, με τρόπο πληρωμής paypal και στο paypal δεν υπάρχει κανένα στοιχείο της κίνησης.

Υπάρχει τρόπος:

1. Να πληρώσω την παραγγελία με paypal (ή άλλη μέθοδο)?

2. Να ακυρώσω την παραγγελία χωρίς να περιμένω τις 6 ημέρες που θα ακυρωθεί αυτόματα εάν δεν πληρωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Προτού γίνει η ρύθμιση με το topup μέσω λογαριασμού, τους είχα ζητήσει να μου κάνουν request. Δεν πέτυχε σε μένα, καθώς η κάρτα μου δεν είχε καμία τύχη να περάσει (Πειραιώς Webuy) , όμως πλέον μπορώ και αγοράζω μέσω της κάρτας από amazon.de, οπότε ίσως έχουν χαλαρώσει και το request μέσω paypal να περάσει.

 

 

BTW, στην πρόσφατη παραγγελία μου από Amazon.de, πλήρωσα κανονικά με την Webuy, οπότε όλα καλά !

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bassplayer said:

οι αγορες προς Γερμανια μερια δεν επηρρεαζονται απο cc, (το πιασατε το υποννοουμενο?)

Αυτό ίσχυε από την πρώτη μέρα των CC, τουλάχιστον απο mymemory.de και amazon.de που αγόρασα 5-6 φορές :p 

 

Λογικό είναι :) Αφού μας δανείζουν για να πληρώνουμε τα δικά τους χρέη... Τα λεφτά μας λεφτά τους και τα λεφτά τους πάλι δικά τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ερώτηση για τους γνωρίζοντες:

εχω λογαριασμό στο pay pal στον οποιο εχω συνδέσει μια προπληρωμένη καρτα της Πειραιως. Θέλω να πληρώσω στην Αγγλία μια εταιρεία (για  επισκευή που μου εκανε στον εγκέφαλο του σασμάν του αυτοκινήτου) και η οποία με e-mail που μου εστειλε μου υποδεικνύει σαν τρόπο πληρωμής μεσω Pay pal στέλνοντας μου και την pay pal address. Αρα αν κατάλαβα θα πρέπει να φορτισω την κάρτα μου με το ανάλογο ποσό να συνδεθώ στον λογαριασμό μου και να χρησιμοποιήσω την μέθοδο send Money βάζοντας την pay pal address της εταιρείας για να γίνει η πληρωμή

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, xdoc said:

Μια ερώτηση για τους γνωρίζοντες:

εχω λογαριασμό στο pay pal στον οποιο εχω συνδέσει μια προπληρωμένη καρτα της Πειραιως. Θέλω να πληρώσω στην Αγγλία μια εταιρεία (για  επισκευή που μου εκανε στον εγκέφαλο του σασμάν του αυτοκινήτου) και η οποία με e-mail που μου εστειλε μου υποδεικνύει σαν τρόπο πληρωμής μεσω Pay pal στέλνοντας μου και την pay pal address. Αρα αν κατάλαβα θα πρέπει να φορτισω την κάρτα μου με το ανάλογο ποσό να συνδεθώ στον λογαριασμό μου και να χρησιμοποιήσω την μέθοδο send Money βάζοντας την pay pal address της εταιρείας για να γίνει η πληρωμή

Το καλύτερο να συνδέσεις έναν λογαριασμό τραπέζης στην paypal (αν το κάνεις τηλεφωνικά ξεμπερδεύεις την ίδια μέρα) θα στείλεις έμβασμα μέσω τράπεζας σου στο balance του paypal (δεν υπάρχει extra χρεωση εκτός του 1 ευρώ που παίρνει η τράπεζα) και μετά θα πληρώσεις κανονικά. Άλλος τρόπος είναι πχ να βγάλεις μια revolut όπου η διαδικασία είναι πιο εύκολο από το να πάρεις την paypal, να κάνεις έμβασμα και να στείλεις λεφτά στην Revolut και μετά θα συνδέσεις την κάρτα αυτή στην Paypal για να πληρώσεις. 

 

Αν δεν σε πειράζει να πληρώσεις κάτι παραπάνω (plus3,4%) υπάρχει οδηγός μερικές σελίδες πριν για να το πως να περάσεις από την κάρτα σου λεφτά στην paypal με μια extra χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Το καλύτερο να συνδέσεις έναν λογαριασμό τραπέζης στην paypal (αν το κάνεις τηλεφωνικά ξεμπερδεύεις την ίδια μέρα) θα στείλεις έμβασμα μέσω τράπεζας σου στο balance του paypal (δεν υπάρχει extra χρεωση εκτός του 1 ευρώ που παίρνει η τράπεζα) και μετά θα πληρώσεις κανονικά. Άλλος τρόπος είναι πχ να βγάλεις μια revolut όπου η διαδικασία είναι πιο εύκολο από το να πάρεις την paypal, να κάνεις έμβασμα και να στείλεις λεφτά στην Revolut και μετά θα συνδέσεις την κάρτα αυτή στην Paypal για να πληρώσεις. 

 

Αν δεν σε πειράζει να πληρώσεις κάτι παραπάνω (plus3,4%) υπάρχει οδηγός μερικές σελίδες πριν για να το πως να περάσεις από την κάρτα σου λεφτά στην paypal με μια extra χρέωση.

η εταιρεία σαν μεθοδο πληρωμής μεσω pay pal μου δινει την pay pal address της (ένα e-mail)  γι'αυτο ρωτάω εάν μπορεί να πληρωθεί μεσω του "Send Money"

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, xdoc said:

η εταιρεία σαν μεθοδο πληρωμής μεσω pay pal μου δινει την pay pal address της (ένα e-mail)  γι'αυτο ρωτάω εάν μπορεί να πληρωθεί μεσω του "Send Money"

 

Μονο αν λειτουργεί η κάρτα σου κανονικά για αγορές και πληρωμές στο εξωτερικό. Διαφορετικά όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η εταιρεία σαν μεθοδο πληρωμής μεσω pay pal μου δινει την pay pal address της (ένα e-mail)  γι'αυτο ρωτάω εάν μπορεί να πληρωθεί μεσω του "Send Money"

 

Δοκίμασε το καλύτερα με κάποια χρεωστική γιατί αν μείνουν χρήματα στην prepaid θέλει διαδικασία να τα σηκώσεις. Εσύ δεν θα έχεις κάποια χρέωση αλλά ότι χρέωση θα υπάρχει την επωμίζεται ο αποδέκτης. Αν και η Πειραιώς έχει θέματα με πληρωμές στο εξωτερικό γιατί τελειώνει σχετικά γρήγορα το διαθέσιμο ποσο. Ήδη αυτό ο μηνά το πόσο έχει τελειώσει. 1η του μήνα δοκίμασε.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.