Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Ευχαριστώ.  Το χρηματικό όριο όμως για μια τέτοια συναλλαγή ποιό είναι? Γιατί δοκίμασα να πάρω 2 από δαύτες (η άλλη για φίλο) και έχω φάει δύο άκυρα, από Amazon και computeruniverse. Στο δεύτερο δοκίμασα μέσω paypal βέβαια. 

 

Ήταν λίγο αισιόδοξο σαν κίνηση, το ξέρω, αλλά το δοκίμασα anyway για να μην έχω γκρίνια ...

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, virus777 said:

Ευχαριστώ.  Το χρηματικό όριο όμως για μια τέτοια συναλλαγή ποιό είναι? Γιατί δοκίμασα να πάρω 2 από δαύτες (η άλλη για φίλο) και έχω φάει δύο άκυρα, από Amazon και computeruniverse. Στο δεύτερο δοκίμασα μέσω paypal βέβαια. 

 

Ήταν λίγο αισιόδοξο σαν κίνηση, το ξέρω, αλλά το δοκίμασα anyway για να μην έχω γκρίνια ...

Πρέπει να δεις το οριο της κάρτας σου για συναλλαγές online, λογικό μου φαίνεται να μην περνάει το ποσό των 1100 ευρώ. Δεν σε έκοψαν τα CC αλλά το όριο της κάρτας σου. Πχ εμένα έχει default 600 ευρώ ημερήσιο όριο Αγορών (Πειραιώς), φυσικά αυτό αλλάζει αν πας στην τράπεζα και τότε θα σου πουν αν υπάρχει πραγματικά κάποιο όριο.

 

Δοκίμασε να πάρεις μία σήμερα και μία αύριο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

By default οι χρεωστικές της εθνικής έχουν όριο για συναλλαγές μεσω διαδικτύου 500 ευρώ και για συναλλαγές με φυσική παρουσια 1000 ευρώ. Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής αυτών των ορίων μέχρι και 10.000 ευρώ μέσω του ebanking.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανα με τραπεζικό έμβασμα στο computeruniverse με την επιλογή Advance Payment (Bank Transfer) για τη μία κάρτα και το δέχτηκε μια χαρά.

Η εθνική με χρέωσε 7€ για το έμβασμα.

Το μηνιαίο όριο για εμβάσματα στο εξωτερικό, για όποιον ενδιαφέρεται όντως έχει ανεβεί στα 1000€ μηνιαίως από 2/8.

 

Άσχετο με το νήμα, αλλά αυτό που μου άρεσε στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι οτί στέλνει με DHL και δε μπλέκεις με ελληνικά ταχυδρομία, με κόστος μόλις 12€.

Παράδοση έλεγε 2-4 μέρες, από τη στιγμή που θα πάρουν το έμβασμα μάλλον. Για να δούμε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Άσχετο με το νήμα, αλλά αυτό που μου άρεσε στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι οτί στέλνει με DHL και δε μπλέκεις με ελληνικά ταχυδρομία, με κόστος μόλις 12€.

Παράδοση έλεγε 2-4 μέρες, από τη στιγμή που θα πάρουν το έμβασμα μάλλον. Για να δούμε....

στείλε και το καταθετήριο μπας και προχωρήσει πιο γρήγορα ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν μπορεί κάποιος να μου στείλει 100 ευρώ σε revolut και να του τα βάλω κατευθείαν στην τράπεζα (εθνική και Πειραιώς μόνο μπορώ) 100+1 ευρώ θα με διευκολύνει άπειρα.

 

Η αγορά που θέλω να κάνω θα γίνει σε λίρες για αυτό θέλω να την κάνω μέσα από revolut για να γλιτώσω την ισοτιμία.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλλαξαν τον τροπο για το request money?
Καθε φορα εκανα request money σε ενα email , logout και μετα πληρωνα απευθειας μεσω καρτας χωρις λογαριασμο Paypal.

Τωρα μου ζηταει μονο Login.Πως σκατα θα βαζω λεφτα στο paypal ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αλλαξαν τον τροπο για το request money?
Καθε φορα εκανα request money σε ενα email , logout και μετα πληρωνα απευθειας μεσω καρτας χωρις λογαριασμο Paypal.

Τωρα μου ζηταει μονο Login.Πως σκατα θα βαζω λεφτα στο paypal ? 

Το request money ηταν καλος τροπος once upon a time. Το 3.4% που σου τρωει καθε φορα , ειναι ενας πολυ καλος λογος να το αποφυγεις.

 

Imho , εαν εχεις bank account , συνδεσε το με paypal (τους στελνεις mail μεσω του help&contact- message center, με τα στοιχεια του-ΙΒΑΝ κλπ- αφου σου τα ζητησουν - καλο θα ειναι στο αυτοματοποιημενο email που θα σου ερθει , να κανεις και εκει μια απαντηση με τα ιδια που εγραψες στο message, γιατι καμμια φορα δεν απαντανε-ετσι εκανα εγω και συνδεσα σε μια μερα το bank account ), και μετα κανε top up. Καλο θα ειναι το paypal name , να ταιριαζει με αυτο του bank account, ετσι γινεται πιο αμεση συνδεση.

 Ουσιαστικα θα ειναι σα να κανεις μεταφορα σε αλλη τραπεζα (στο top up σου δινουν ΙΒΑΝ , στο οποιο μεταφερεις τα χρηματα, και βρισκονται στο paypal balance σου). 1€ η χρεωση σε οποιοδηποτε ποσο (ειχα ανεβασει κατι σε 582€ πριν λιγο καιρο - νομιζω εν τελει το οριο ειναι 600€, ετσι βλεπω στην Πειραιως τουλαχιστον). 

-Δεν ξερω αν πλεον μπορεις να συνδεσεις καρτουλα και να κανεις πληρωμες , οπως παλια που ειχα μια prepaid ,ή πιστωτικη/χρεωστικη (not sure ποια απο τις 2).

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεψες :p

Bank account τι εννοεις ; Εχω τραπεζα Πειραιως.Η καμμια σχεση ; :p 
To top up τι ειναι ; το withdraw funds?

Στο paypal μου , χρονια εχω συνδεδεμενη την καρτουλα της Πειραιως και παντα εκανα αγορες μεσω αυτης.Με τα CC κατεφυγα σε λυσεις request money.

Τωρα δε καταλαβα τι πρεπει να κανω :p

 

 

edit: οκ εκανα add bank account και εβαλα το IBAN της πειραιως.Checking μου γραφει 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

edit: οκ εκανα add bank account και εβαλα το IBAN της πειραιως.Checking μου γραφει 

Σου δουλεψε; Επειδη οταν προσπαθησα να το κανω μεσω του add a bank account, δεν γινοταν. Λες να στο κανει απευθειας απο εκει; Αν δεν στο κανει , απλα επικοινωνεις μαζι τους. Συνηθως παιρνει 1-2 εργασιμες η διαδικασια. Ειναι και Κυριακη, οποτε δυσκολα να γινει αμεσα.
 

Spoiler

 

ΥΓ: Δε ξερω τι εννοεις οτι αλλαξε το request money παντως. Δεν ειναι με τον κλασικο τροπο μεσω email? Τι σου λεει τωρα;


 

 

Μεσω top-up θα παρει 1-2 εργασιμες η μεταφορα, ομως αν ειναι ενα ποσο πανω απο 30€ , συμφερει. Για χαμηλοτερα ποσα δε συμφερει σιγουρα, γιατι ειναι 1€ στανταρ η προμηθεια (σα να κανεις μεταφορα σε αλλη τραπεζα φαση). Πατωντας top up θα σου δωσει ενα ΙΒΑΝ δικο τους, θα πας απο το winbank να κανεις μια μεταφορα σε αλλη τραπεζα. 

 

Αν τωρα θα μεταφερεις 5€ , δε νομιζω οτι συμφερει. Καλυτερα να βαλεις 50 και να υπαρχουν :p Παντως ετσι μετεφερα μεγαλουτσικο ποσο at once (για καρτα γραφικων), και μου εμειναν τα ρεστα για να ψωνιζω μικροπραγματα οταν θελω! Τα παιδια απο εδω με βοηθησαν για να κανω ολη τη διαδικασια :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το add account για ποιο λογο να το κανω ; Που θα μου χρησιμευσει ;
Οκ καταλαβα τι ειναι το top up.

Το withdrawfunds τι ειναι ; Το αντιστροφο ; Απο balance στην τραπεζα σου ;

 

Γιατι ομως εχει δυσκολεψει τοσο ; Οπως παλια δε μπορουν να επικοινωνουν paypal με τραπεζες και να κανεις απευθειας τις αγορες ; Χωρις να μεσολαβει το balance?
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα το add account συνδεει την τραπεζα σου με το paypal , αλλιως top up yok :p 

 

Αυτο που λες ακριβως ειναι το withdraw. Απλα στο withdraw δεν ξερω τι ποσά κραταει η τραπεζα σου για να το κανει... Μαλλον οσο θελει :p 

Απο τα CC και μετα δυσκολεψε το πραμα. Τωρα αν δοκιμασεις με συνδεδεμενη καρτα να αγορασεις, μπορει καπου να δεχτουν, μπορει και οχι (ορισμενοι στο ebay δεχονταν και παλιοτερα, αλλα ειναι ελαχιστοι- ισως τωρα να χαλαρωσε το πραγμα, δε ξερω αν θες να δοκιμασεις με τον good old way)

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου εμφανισει στοιχεια του bank account εκει αριστερα, δεν εχει γινει καμμια συνδεση. Κυριακατικα βρε τι συνδεση θα γινει; :p 

 

Τα εμφανιζει ετσι και αλλιως τα στοιχεια της deutsche bank. Μην προσπαθησεις ομως να κανεις καμμια μεταφορα τωρα, γιατι μαλλον θα τους χαρισεις λεφτα :hehe: 

Κατ'εμε καλυτερα να στειλεις και ενα email και απο αυριο που θα σου απαντησουν , βλεπεις! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.