Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

ΛΕΛ ???? Τι εγινε ρε φιλε, συνδεθηκε κιολας; Αν ειναι δυναμον :p 

Αυτο λεω, ναι! Μου φαινεται μυστηριο να εγινε συνδεση τοσο γρηγορα, γι'αυτο παραξενευομαι! 

Θα προτεινα και παλι να περιμενεις μεχρι αυριο για σιγουρια (στειλε και ενα μηνυμα για το αν ειναι all right η συνδεση , για επιβεβαιωση )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζοντας

Εφοσον γινει ελεγχος του bank account μπορω να μεταφερω μεσω του winbank στο iban του paypal (εξωτερικο εμβασμα δλδ σωστα ; ) και μπαινουν απευθειας στο balance του paypal.Καλα μεχρι εδω ; 
Εναξαρτητως ποσου, κραταει 1Ε. Για το εξερχομενο εμβασμα δε κραταει η τραπεζα Πειρ. αλλα εξοδα ; Η οχι ;

 

Επισης,

Παλια δεν ειχα ΠΟΤΕ φορτωμενο balance και εκανα απευθειας αγορες μεσω paypal επειδη ειχα δηλωσει την καρτα της Πειραιως.Τωρα αν το balance μου ειναι αδειο, θα μπορω να το κανω ;

 

 

edit:

Βρηκα αυτο :

 

How do I confirm my bank account?

To get verified by confirming your bank account, you first need to add your bank account to your PayPal account.

Here's how to add your bank account:
  1. Log in to your PayPal account.
  2. Click Wallet near the top of the page.
  3. Click Link a bank account under "Bank accounts".
  4. Select the country of your bank and select your account type.
  5. Enter your bank account information, and then click Agree and Link.

We'll then deposit 2 small amounts (ranging from 0.01 to 0.99 USDD) into your bank account. These amounts will show on your bank statement within 5 to 7 business days.

Once you have the amounts with you, here's how to enter the amounts to your PayPal account:
  1. Log in to your PayPal account.
  2. Click Wallet near the top of the page.
  3. Click Ready to confirm on the bank account that you're going to confirm.
  4. Enter the exact amounts of the 2 deposits. For example, if the amounts you received are 0.12 and 0.07, enter 0.12 and 0.07.
  5. Click Confirm.

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Εφοσον γινει ελεγχος του bank account μπορω να μεταφερω μεσω του winbank στο iban του paypal (εξωτερικο εμβασμα δλδ σωστα ; ) και μπαινουν απευθειας στο balance του paypal.Καλα μεχρι εδω ; 

Μια χαρα. Απλα κανουν 1-2 εργασιμες, οπως θα εκαναν σε καθε τραπεζα του εσωτερικου.

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Παλια δεν ειχα ΠΟΤΕ φορτωμενο balance και εκανα απευθειας αγορες μεσω paypal επειδη ειχα δηλωσει την καρτα της Πειραιως.Τωρα αν το balance μου ειναι αδειο, θα μπορω να το κανω ;

Παλια ουτε εγω ειχα balance, οτι αγορα εκανα , ηταν μεσω μιας prepaid που ειχα γι'αυτο τον σκοπο και μονο. Η καρτα ηταν συνδεδεμενη ακριβως για αυτο το λογο , για να μη χρησιμοποιειται το balance. Αυτο τουλαχιστον καταλαβαινω εγω. 

Απο τα CC και μετα ομως, οι καρτες τρωγαν πορτα στο 95% των περιπτωσεων. 

 

Αν εχει χαλαρωσει το πραμα με τις καρτες (that I don't know), ριξε μια δοκιμη**. Ασχετα με το αν εχεις balance ή οχι , η καρτα δεν εχει να κανει με το balance.

Αντιθετως το bank account το συνδεεις καθαρα για εμβασματα (δε νομιζω οτι μπορεις να πληρωσεις απευθειας απο την τραπεζα σου μεσω paypal, δηλαδη να τα τραβηξει απο την τραπεζα σου στην αγορα που θα κανεις απο εξω, αλλα και παλι δε γνωριζω- με το balance εχω βολευτει ελεω cc βεβαιως βεβαιως).

 

**Ειδικα αν ισχυει αυτο που λεει ο Αντωνης!

 

Μόλις τώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Ρε @GoMaR, άμα ψωνίσεις κανονικά δεν περνάει η κάρτα; Εδώ και καιρό περνάνε παντού και πάντα.

Τουλάχιστον σε ότι έχω αγοράσει εγώ και φίλοι.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, UltraB said:

Ρε @GoMaR, άμα ψωνίσεις κανονικά δεν περνάει η κάρτα; Εδώ και καιρό περνάνε παντού και πάντα.

Τουλάχιστον σε ότι έχω αγοράσει εγώ και φίλοι.

Αντώνη δε ξέρω.δε μπορώ να δοκιμάσω τώρα Γιατί έχω ήδη κάποια λεφτά στο balance οπότε δε ξέρω αν θα τα τραβήξει απο την κάρτα.Γιατί ξέρω πως πρώτα κοιτάει αν εχεις στο balanceκαι μετα στην Τράπεζα.δεν αναφέρομαι για περιπτώσεις που βάζω μονο την κάρτα.αλλα για περιπτώσεις που θέλουν paypal.

Όταν αδειάσει το paypal θα δοκιμάσω να δω!

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν εχουν "σειρα προτιμησης" ή αν διαλεγεις απο που θες να τα τραβηξει. Παντως σε κλειδαδικα που αγοραζω κατα καιρους, λεει πχ "pay by paypal balance" ,αλλα δεν εχω και κατι αλλο για να pay :p 

Ισως αν ειχα καρτα συνδεδεμενη να μου την εδινε πλεον σαν επιλογη. 

Οταν αδειασεις, κανε τη δοκιμη για να μη κανεις και τη διαδικασια του top up! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αντώνη δε ξέρω.δε μπορώ να δοκιμάσω τώρα Γιατί έχω ήδη κάποια λεφτά στο balance οπότε δε ξέρω αν θα τα τραβήξει απο την κάρτα.Γιατί ξέρω πως πρώτα κοιτάει αν εχεις στο balanceκαι μετα στην Τράπεζα.δεν αναφέρομαι για περιπτώσεις που βάζω μονο την κάρτα.αλλα για περιπτώσεις που θέλουν paypal.

Όταν αδειάσει το paypal θα δοκιμάσω να δω!

Για περιπτώσεις αγοράς με Paypal έλεγα και εγώ. Αλλά αν έχεις balance όπως λες θα τραβήξει αυτά και αν δεν φτάνουν θα πάρει και από την κάρτα.

 

Μέχρι τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο trick να παρακάμψει το balance και να τα πάρει αμέσως από την κάρτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δεν θέλει να φάει το balance αρκεί αυτό που πληρώνει να μην έχει το ίδιο νόμισμα με το balance :)

 

Επίσης πρέπει να έχεις επιλεγμένο την μετατροπή να την κάνει ο πάροχος κ όχι η paypal. 

 

Κ στην ουσία αυτός είναι ο λόγος που δεν πληρώνεις με balance γιατί επελεξες να μην κάνει τις μετατροπές η paypal. Επομένως αν εχεις 30 λίρες κ θέλεις να πάρεις κάτι που κάνει 50€ δεν θα σου κάνει μετατροπή τις 30 λίρες αλλά θα τα πάρει όλα από την καρτα σου. Αν έκανε όμως 50 λίρες οι 30 θα έφευγαν κατευθείαν από τo balance.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η επιλογη δινεται στις ρυθμισεις του balance, εκει που λεει manage currencies? Ποιο πρεπει να επιλεξουμε απο οολες αυτες τις επιλογες για να γινει το παραπανω; Εκει που λεει Select type of currency conversion να βαλουμε payment conversion ? 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, tommybertsen said:

Αυτη η επιλογη δινεται στις ρυθμισεις του balance, εκει που λεει manage currencies? Ποιο πρεπει να επιλεξουμε απο οολες αυτες τις επιλογες για να γινει το παραπανω; Εκει που λεει Select type of currency conversion να βαλουμε payment conversion ? 

H Αλήθεια είναι ότι το άλλαξα πριν η paypal αλλάξει μορφή και δεν ξέρω που στο διάολο το έβαλαν τώρα.

 

Στο select type of currency conversion βάζεις αυτό ακριβώς payment conversion...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσεξα οτι το εβαλαν στο paypal balance settings. Τωρα το ελεγξα :) Καλη η ιδεα σου. Ιδανικο θα ηταν να δινοταν καποια επιλογη, εφοσον εχεις και balance αλλα ΚΑΙ καρτα, αλλα μαλλον αυτο θα ηταν στο χερι του seller για να συμβει, και λογικα ο ιδιος επιλεγει το πιο βολικο και σιγουρο για τον ιδιο (κατα συνεπεια balance).

Ενιγουει , thanx for the info!

Link to comment
Share on other sites

Just now, tommybertsen said:

Προσεξα οτι το εβαλαν στο paypal balance settings. Τωρα το ελεγξα :) Καλη η ιδεα σου. Ιδανικο θα ηταν να δινοταν καποια επιλογη, εφοσον εχεις και balance αλλα ΚΑΙ καρτα, αλλα μαλλον αυτο θα ηταν στο χερι του seller για να συμβει, και λογικα ο ιδιος επιλεγει το πιο βολικο και σιγουρο για τον ιδιο (κατα συνεπεια balance).

Ενιγουει , thanx for the info!

Βασικά δεν ξέρω αν το έκανες τώρα βρήκα που βρίσκεται. Αυτό πρέπει να το επιλέξουμε για κάθε κάρτα που έχουμε στον λογαριασμό μας.

Τσέκαρε την φωτό http://prntscr.com/cjcx8v αυτό έκανες;

 

Setting --> Manage payments --> http://prntscr.com/cjcxwb  (Set Available Funding Sources) --> Conversion Options και βάζουμε αυτό σε όλες τις κάρτες http://prnt.sc/cjcx8v

 

Λογικό να μην είναι κ το πιο εύκολο πράγμα να αλλάξεις γιατί στην ουσία από αυτά βγάζει όλα τα έσοδα της η paypal ( εκτός από το fee στους sellers :p )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την έπιασα στο τέλος την τελευταία συζήτηση, αλλά για την ιστορία από αρχές Αυγούστου δεν είναι χρήσιμο το request money, γιατί περνάνε οι περισσότερες χρεώσεις απευθείας από κάρτα και το έμβασμα από λογαριασμό. Τo "Checking" που αναφέρθηκε κάποια στιγμή είναι τύπος λογαριασμού (checking account - καταθέσεων).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
1 minute ago, Lakisss said:

Υπάρχει περίπτωση να έχω επιβάρυνση στο τελωνείο από Αμερική; http://www.ebay.com/itm/222264721134?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Ναι. Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να πληρώσεις τον ΦΠΑ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.