Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:


Επειδή ειχα ρωτήσει πριν καιρό για το αν παίρνει πλέον απο την κάρτα απευθείας η χρειάζεται να έχω λεφτά στο balance μόνο, τελικά δεν έχει πρόβλημα.
Σήμερα επειδή πλήρωσα μέσω paypal, πήρε οτι είχε απο το balance και τα υπόλοιπα απο την καρτα.(Πειραιώς)
ef8fd8404c4f0eaaf5da9baccb77401d.png



To αναφέρω μήπως βοηθήσει κάποιους.

Ωραιος. Γιατι συνδεσα προχτες την καρτα μου για επικειμενη αγορα , και στο balance εχω 1.5€ μονο , και δε θελω να περιμενω για top up , γιατι η αγορα θα ειναι του 10ρικου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

PayPal increasing several fees starting in March | MLive.com

 

Επειδή δεν ξέρω τι και πως αυξάνει το paypal για να γράψω κάτι παραπάνω και αν μας ενδιαφέρει ως περιστασιακούς αγοραστές, το βάζω εδώ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, yanni said:

PayPal increasing several fees starting in March | MLive.com

 

Επειδή δεν ξέρω τι και πως αυξάνει το paypal για να γράψω κάτι παραπάνω και αν μας ενδιαφέρει ως περιστασιακούς αγοραστές, το βάζω εδώ

Απο το κακό στο χειρότερο δλδ...

 

  • Ακόμα χειρότερη ισοτιμία (η αύξηση 0,5% είναι μεγάλη όταν μιλάμε για ισοτιμίες)
  • Ακόμα μεγαλύτερο fee στους πωλητές (ενδιαφέρει τα μαγαζιά άμεσα επομένως)
  • Το χειρότερο που συμβαίνει (αν κατάλαβα καλά) είναι επιβολή fee για μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα συναλλαγές, ας πούμε μισθοδοσία μέσω paypal που χρησιμοποιούν αρκετοί πλέον στην Ελλάδα (πχ αν κάποιος εκτός US βάλει την μισθοδοσία του να πηγαίνει στην paypal τώρα θα χρεώνονται 3,7% επι του ποσού οπότε μιλάμε για πολλά λεφτά).

 

Χτύπησε στην ουσία τις 3 μεγαλύτερες υπηρεσίες που διαθέτει με αυτό τον τρόπο. Για έναν απλό αγοραστή δεν αλλάζει κάτι αν πχ χρησιμοποιεί την ισοτιμία της κάρτας του (πχ revolut) , επηρεάζει όμως μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που χρησιμοποιούν την paypal επαγγελματικά.

(αν κάτι δεν κατάλαβα σωστά απο το άρθρο διορθώστε με φυσικά :) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, slalom said:

Υπαρχει τετοιο πραγμα εδω? Μεσω τραπεζων δεν πρεπει να πληρωνομαστε υποχρεωτικα?

Όχι απαραίτητα, το θέμα είναι και από πού είναι το "αφεντικό" κ από που έρχονται τα λεφτά, λογικά. Εγώ που δούλεψα σε επιχείρηση και η πληρωμή γινόταν από Αγγλία/Αμερική είχα την επιλογή αν ήθελα να τα βάλω στην paypal. Βέβαια έχω φίλο αστυφύλακα που κάνει το ίδιο πράγμα, δεν γνωρίζω πως, αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορώ να τον ρωτήσω μιας κ στην δικιά μου την περίπτωση την δυνατότητα μας την έδινε το λογιστήριο. 

 

Ένα πιο απτό παράδειγμα είναι τα κέρδη από τον ηλεκτρονικό τζόγο, οι επιστροφές (cashbacks) από τις αγορές, έσοδα από διαφημίσεις που ίσως έχει κάποιος και πολλές φορές μοναδικός τρόπος είσπραξης είναι το paypal

 

53 minutes ago, UltraB said:

Αν επιρεαστεί ο επαγγελματιάς επιρρεάζεται και ο καταναλωτής όμως.

Αυτό είναι αλήθεια, αλλά μπορούσαν τα καταστήματα να βάλουν το fee της paypal extra στον καταναλωτή και να μην το είχαν στην αρχική τιμή ενσωματομένο. Δλδ ακόμα κ αν εσύ ήθελες να αγοράσεις με μια debit card το φέσι της paypal πάλι το πληρώνεις από την στιγμή που η τιμή δεν αλλάζει του προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παίδες, από κάτι εργασίες/project που έχω κάνει έχω μαζέψει ένα ποσό στην paypal κ δεν μπορώ να το εκμεταλλευτώ (εκτός από αγορές online δηλαδή).

 

Το ποσό είναι σε δολάρια κ δεν θέλω να τα τραβήξω στην τράπεζα γιατί την μετατροπή ισοτιμίας την κάνει το Paypal. Υπάρχει κάποια υπηρεσία για να φορτώσω με την λογική εμβάσματος κάποια προπληρωμένη κάρτα μέσω paypal σε δολάρια;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, UltraB said:

Νομίζω η λύση είναι η Revolut. Αλλά επειδή δεν είμαι τόσο ψαγμένος περίμενε και την γνώμη κάποιου άλλου.

Δυστυχώς η revolut έχει "κλειδώσει" τέτοιες συνεργασίες με την paypal.

Αν κ έχω κ αγγλικό τραπεζικό λογαριασμό μέσω revolut (πριν μερικούς μήνες μοίραζαν τραπεζικούς λογαριασμούς και το περιόρισαν πλέον μόνο στους UK κατοίκους) δεν μπορώ να ζητήσω να λάβω λεφτά από την paypal λόγω το block της revolut στην paypal.

 

Αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος θα μου έλυνε τα χέρια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Το ποσό είναι σε δολάρια κ δεν θέλω να τα τραβήξω στην τράπεζα γιατί την μετατροπή ισοτιμίας την κάνει το Paypal. Υπάρχει κάποια υπηρεσία για να φορτώσω με την λογική εμβάσματος κάποια προπληρωμένη κάρτα μέσω paypal σε δολάρια;

Ακομα και Leupay να βγαλεις σε $$, θα φας παλι διπλη μετατροπη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slalom said:

Ακομα και Leupay να βγαλεις σε $$, θα φας παλι διπλη μετατροπη

Ναι το είδα αυτό, η paypal σου στέλνει μόνο στο νόμισμα της χώρας του λογαριασμού σου οπότε αν βάλεις $$ γίνεται όπως είπες διπλή μετατροπή.

 

Υπάρχει καμιά προπληρωμένη κάρτα που μπορώ να αγοράσω μέσω paypal? 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Χθες που ήρθε μεηλ από paypal για να κάνω confirm τον λογαριασμό της Τραπέζης.

paypal_1.thumb.png.acda4ff0751e93bbb1cbdb1b4e815623.png

 

Και για να γίνει αυτό πρέπει να κάνω το παρακάτω

paypal_2.thumb.png.090e4086e01ed5d9132c6340f76c0302.png

 

¨Εχει κανείς ιδέα τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να ακουστεί ειρωνικό (δεν είναι), ακριβώς ό,τι σου ζητά. Θα περιμένεις να σου βάλουν τα λεφτά στον λογαριασμό της τράπεζας και μετά θα πας στο Paypal να τα "επιβεβαιώσεις".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/29/2017 at 7:35 ΠΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Αν δεν τα έχεις πραγματικά ανάγκη άστα εκεί... Δεν ξέρω εάν το έχετε καταλάβει αλλά η κατάσταση είναι deja vu 2015.

 

τι εννοεί ο ποιητής...? "με το deja vu 2015"

μία μικρή διευκρίνηση σε παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.