Jump to content



Σύντομος θόρυβος . Nvidia GT 430.


Atlas

Recommended Posts

Να με συγχωρέσετε αν το θέμα έχει αναρτηθεί ,ίσως και κάπου αλλού.

Το πρόβλημά μου είναι πως η κάρτα γραφικών(της υπογραφής μου) , έχει ξεκινήσει να κάνει έναν περίεργο θόρυβο στην εκκίνηση του υπολογιστή. Η διάρκειά του δεν υπερβαίνει τα 2 λεπτά. Στα αυτιά μου ακούγετε σαν να δουλεύει πολύ γρήγορα στην αρχή και μετά να πέφτουν οι στροφές.

Υπόψιν πως το PC είναι 3 μηνών και απείραχτο. Εντελώς απείραχτο όμως. Ξεκίνησε και το έκανε ξαφνικά.

Την φύσηξα(πιστολάκι) , την καθάρισα και με ένα μαλακό πινέλο, αλλά τίποτα.

Αυτό το κάνει μόνο όταν τον πρωτοανοίγω.Δηλαδή αν την ίδια στιγμή τον κλείσω και τον ανοίξω ξανά , δεν ακούγεται τίποτα.

Έχετε ιδέα που μπορεί να οφείλετε αυτό ;

Και άλλη μια ερώτηση.. αλλάζει η ψύκτρα; (Σε περίπτωση που θέλω να την αλλάξω).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν φύσηξες την κάρτα, ο αέρας γύρισε τον ανεμιστήρα ή τον κράτησες ακίνητο?

Αν ο αέρας γύρισε τον ανεμιστήρα με μεγάλη ταχύτητα, τότε μάλλον πήρε "βάγια" και θα κάνει όλο και ποιο πολύ θόρυβο με τον καιρό.

Αν όχι τότε είναι αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν φύσηξες την κάρτα, ο αέρας γύρισε τον ανεμιστήρα ή τον κράτησες ακίνητο?

Τον κράτησα. Ξέρω πως δεν πρέπει να γυρίζει. Το ότι είναι ο ανεμιστήρας της κάρτας επίσης το ξέρω. Είναι σίγουρο.

Πως διορθώνεται δεν ξέρω. Και ΑΝ διορθώνεται.

Και θα είναι στάνταρτ έτσι , ή όσο περνάει ο καιρός η διάρκεια του θορύβου θα αυξάνεται ; Τώρα το κάνει για λιγότερο από 2 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά οσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ θόρυβο θα κάνει μέχρι που θα σταματήσει να δουλεύει!!

Μόνο με αλλαγή ανεμιστήρα φτιάχνει φίλε μου.

Αν μπορείς βάλε καμία φώτο της κάρτας σου ή βάλε κανά link για να δούμε ποια είναι ακριβώς.

Τα παραπάνω τα έχω κάνει σε δικές μου κάρτες στο παρελθόν και κατέληξα να βάζω ανεμιστήρες με πατέντες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω έχεις τρείς επιλογές:

1) Αν έχεις εγγύηση ρωτάς για RMA

2) Ψάχνουμε για aftermarket cooler με fan που να ταιριάζει στην υπάρχουσα κάρτα (λίγο δύσκολο και οικονομικά ασύμφορο πιστεύω).

3) Τέλος λύση greek-patent.... :man_in_love: (εγώ αυτό έχω κάνει σε κάτι 9600 που έχω)

Βρίσκεις ένα ανεμιστηράκι στην διάσταση της ψύκτρας σου, λογικά 8 εκ. (μέτρα διάμετρο), θέλεις κλασικό pc fan τετράγωνο που να καλύπτει όλη την ψύκτρα και όσο πιο μεγάλο είναι θα είναι και αποδοτικότερο-ήσυχο μιας και θα τρέχει σε λιγότερα rpm .

Βγάζεις το υπάρχον ανεμιστηράκι από την ψύκτρα και αποσυνδέεις το καλώδιο το οποίο και κόβεις στη μέση περίπου για να μπορείς να το κολήσεις στο καινουργιο fan. Κρατάς το κομμάτι με τον connector που μπαίνει στη κάρτα.

Στο καινούργιο fan, κόβεις ομοίως το καλώδιο στο επιθυμητό μήκος, το ενώνεις με τον connector που κράτησες από το παλιό fan. (Μαύρο με μαύρο, κόκκινο με κόκκινο και βάζουμε μονωτική ταινία).

Προσαρμόζεις το νεό fan επάνω στη ψύκτρα, το σταθεροποιείς με 2 tyreups ("γραβάτες") καλά, βάζεις και το καλώδιο του fan στην υποδοχή της κάρτας και είσαι έτοιμος να δοκιμάσεις το νέο σου custom cooling solution by greek-patent !! :dance3:

ΥΓ 1: Αν θες να κάνεις την πατέντα ρώτα οτι θες. Είναι πανεύκολη και 100% αποδοτική αλλά σχετικά άσχημη αισθητικά.

ΥΓ 2: Όποιος άλλος μπορεί να προτείνει κάτι καλύτερο ας το πει.

Ελπίζω να βοήθησα ... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κι αυτό μήπως μπορέσεις να μειώσεις τις στροφές του ανεμιστήρα.

NVIDIA DRIVERS 6.06

Ωραία τα Nvidia tools αλλά δεν έλυσαν το πρόβλημα. Διότι δεν με αφήνουν να κάνω μείωση των στροφών.Μόνο αύξηση.Thanks πάντως.

Για rma δεν ξέρω ,πάντως θα το πάω εκεί που το πήρα. Να δω τι θα μου πούνε.

Από aftermarket βρήκα αυτήν -> COOLER :: VGA Cooler Arctic Accelero L2 Pro 9.2 x 9.2 cm Black/White - Visionstudio.gr

δεν ξέρω βέβαια αν ταιριάζει.

Για greek-patent δεν το βλέπω φίλε μου..χαχαχα. Τουλάχιστον όχι ακόμα. Greek-patent έχω κάνει στο παλιό σύστημα , όπου ξήλωσα ένα cooler από ένα τροφοδοτικό και το έβαλα στην κάρτα γραφικών. χαχαχαχα. :tomato:

edit:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τώρα το θυμήθηκα(σήμερα δηλαδή) πως κάποια στιγμή είχα πειράξει τον multiplier του επεξεργαστή(cpu) από το 15 στο 14. Μη με ρωτήσετε γιατί τον έριξα, έτσι μάλλον για δοκιμή.

Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται αυτό ; δηλαδή να δίνει περισσότερο ρεύμα η μητρική στην GPU ; και έτσι να γυρίζει (έστω στην αρχή) το Fan της ψύκτρας της γρηγορότερα; ή είναι εντελώς ΑΚΥΡΟ αυτό που σκέφτηκα ; Τον επανέφερα deafult πάντως (τον multiplier) στο 15.

Πάντως το περίεργο είναι πως ΑΝ κλείσω ,για παράδειγμα, το PC ΤΩΡΑ και το ανοίξω ξανά ,δεν κάνει κανέναν θόρυβο. Τον θόρυβο τον κάνει μόνο όταν έχει κρυώσει(να το πούμε έτσι). Ούτως ή άλλως θα το πάω για να μου προσθέσουν 2 ανεμιστήρες στο κουτί (γιατί είναι περίεργο.Με φίλτρα κλπ,και δεν το επιχηρώ μόνος μου), θα ρωτήσω και για τον θόρυβο.

Ευχαριστώ πάντως για τις ιδέες παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί δεν θες μια greek-patent με ISO9001 special?? :hehe:

Σοβαρά πάντως πιστεύω οτι ταιρίαζει το custom cooler Accelero L2 Pro · VGA · Cooling · Arctic Cooling

Πάρτο μπαίνει σε πόλλες κάρτες.

Ο θόρυβος είναι 1000% το ανεμιστήρι που έχει χαλάσει!! Τα υπόλοιπα δεν παίζουν ρόλο.

Είμαι τόσο σίγουρος (έχω χαλάσει πολλά κ ξέρω) που αν κάνω λάθος θα σου κάνω δώρο μια ίδια κάρτα.... :p

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα του σύντομου θορύβου διορθώθηκε. Δεν ξέρω τι από τα δύο που έκανα το διόρθωσε ,επειδή έγιναν και τα 2 ταυτόχρονα.

1) Απεγκατέστησα τον ανεμιστήρα από την ψύκτρα (έχει τρία πολύ μικρά βιδάκια,με δυσκόλεψε.) και τον καθάρισα με πινελάκι εκεί που ενώνει με την ψύκτρα.

2) Από τα Nvidia tools που μου πρότεινε ο φίλος STINK αύξησα το ποσοστό του Fan , από 52% στο 69%. Ναι καλά διαβάσατε ...ΑΥΞΗΣΑ, καθώς μείωση δεν έπαιρνε.

Το αποτέλεσμα είναι καλό πάντως καθ΄ότι το PC έγινε και πάλι πλήρως αθόρυβο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΟΛΟΥΣ. :T:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα του σύντομου θορύβου διορθώθηκε. Δεν ξέρω τι από τα δύο που έκανα το διόρθωσε ,επειδή έγιναν και τα 2 ταυτόχρονα.

1) Απεγκατέστησα τον ανεμιστήρα από την ψύκτρα (έχει τρία πολύ μικρά βιδάκια,με δυσκόλεψε.) και τον καθάρισα με πινελάκι εκεί που ενώνει με την ψύκτρα.

2) Από τα Nvidia tools που μου πρότεινε ο φίλος STINK αύξησα το ποσοστό του Fan , από 52% στο 69%. Ναι καλά διαβάσατε ...ΑΥΞΗΣΑ, καθώς μείωση δεν έπαιρνε.

Το αποτέλεσμα είναι καλό πάντως καθ΄ότι το PC έγινε και πάλι πλήρως αθόρυβο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΟΛΟΥΣ. :T:

Και πάνω που χαρήκαμε λέει , ε;; Βιάστηκα κι εγώ να μοιραστώ τη χαρά μου... Έχετε ξαναδεί κάποιον να κάνει quote το δικό του post;; χαχαχα.

Ο θόρυβος επανήλθε δριμύτερος. Πιο δυνατός αυτή τη φορά:wall: , αλλά ευτυχώς με την ίδια μικρή διάρκεια. :hmm:

Δεν είναι ανάγκη να ασχολείστε άλλο. Ευχαριστώ για την υπομονή σας , και τις προτάσεις σας,αλλά θα καταφύγω στις εξής λύσεις.

1)Την πάω στο κατάστημα που την αγόρασα και βλέπουμε..

2)αγορά ψύκτρας(αν βρώ)

3)Αγορά καινούριας κάρτας γραφικών (Μόνο εάν η διάρκεια του θορύβου μεγαλώσει.Για 1-2 λεπτά μόνο στην εκκίνηση δεν με πειράζει).

Link to comment
Share on other sites

Atla πέρα από την πλάκα, αν τα 1 και 2 δεν κάτσουν, κάνε την πατέντα που σου είπα.

Και θα πληρώσεις μόνο 1 fan, και ποιο καλά θα ψύχεται και ποιο αθόρυβο θα είναι.

Αμα ήταν να αλλάζω κάρτα κάθε φορά που έκανε θόρυβο... αστα!!!! :hang3:

Δες τις φώτο. Αν θες κάνεις και πιο λεπτομερή δουλειά όπως sleeving στα καλώδια κ.α. :T:

post-19806-1416075107,2603_thumb.jpg

post-19806-1416075107,3396_thumb.jpg

post-19806-1416075107,4133_thumb.jpg

post-19806-1416075107,4696_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Atla πέρα από την πλάκα, αν τα 1 και 2 δεν κάτσουν, κάνε την πατέντα που σου είπα.

Και θα πληρώσεις μόνο 1 fan, και ποιο καλά θα ψύχεται και ποιο αθόρυβο θα είναι.

Αμα ήταν να αλλάζω κάρτα κάθε φορά που έκανε θόρυβο... αστα!!!! :hang3:

Δες τις φώτο. Αν θες κάνεις και πιο λεπτομερή δουλειά όπως sleeving στα καλώδια κ.α. :T:

Greek-patenta !! Ωραίος.

Αυτό το έκανα στην παλιά κάρτα. Μια 6200 Nvidia. Thanks για την ιδέα. :T:

Για την καινούρια τώρα , για να κλείσει το θέμα, πήγα στο κατάστημα που την αγόρασα και μου είπαν πως ο σύντομος θόρυβος στην αρχή δεν είναι κάτι.Μερικές κάρτες της Nvidia το κάνουν αυτό , διότι στην αρχή φουλάρουν(να το πούμε έτσι) και μετά μόλις αναλάβουν οι drivers(όταν ανοίξουν τα windows) ελέγχουν τις στροφές και ηρεμεί.

Αυτά.

Thanks και πάλι . ΟΛΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.