Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

  • 1 month later...

Μιας κ ετοιμαζομαι για Αγγλια κοιταω λυσεις για τηλεοραση. Θελω να πιανω ν0βα και sky και σκεφτομαι λυση ψψψαμ4θ. Μπορειτε να μου προτινετε εξοπλισμο, κυριως για αποκωδικοποιητη που εχει το μεγαλυτερο κοστος απ οσο ειδα.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις ενα πιατο τουλαχιστον 1.20. Κεντρο τον 22.3' για τα SKY-UK καναλια και παρακεντρα τον 13' για Nova.

Απο εκει θα φευγουν 2 -ξεχωριστα- καναλια που θα πηγαινουν σε αποκωδικοποιητες Nova box & SKY box. Ενα σε ενα νομιμα ΔΕΝ γινεται.

Sent from my iPhone using Tapatalk 1.14.3

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις ενα πιατο τουλαχιστον 1.20. Κεντρο τον 22.3' για τα SKY-UK καναλια και παρακεντρα τον 13' για Nova.

Α νομιζα οτι κ τα 2 στο 13' εκπεμπουν. Καπου τα ειδα μαζι σε διαφημιστικο μπανερακι.

Αποκωδικοποιητη τι προτινεις; ασε τα box...

Πιατο; εχεις να προτινεις κανενα απο αμαζον ενδεικτικα;

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πιατο ειτε Gibertini, ειτε Tecatel. Αν θες πιο οικονομικο παρε, αλλα να ειναι αλουμηνιου.

Δεκτες...Της Nova & του SKY! Οι καρτες ειναι ´παντρεμενες´ με τους δεκτες οποτε δεν κανεις τιποτα αλλο!

Και το SKY on Demand αξιζει με τα 1000 !!!

Sent from my iPhone using Tapatalk 1.14.3

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ ετοιμαζομαι για Αγγλια κοιταω λυσεις για τηλεοραση. Θελω να πιανω ν0βα και sky και σκεφτομαι λυση ψψψαμ4θ. Μπορειτε να μου προτινετε εξοπλισμο, κυριως για αποκωδικοποιητη που εχει το μεγαλυτερο κοστος απ οσο ειδα.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Αν είναι να πας σε ψψψαμ... παίρνεις ένα πιάτο πέριξ του 1 μέτρου παρέα με ένα USALS motor να εκμεαλλεύεσαι όλα τα πακέτα που σου δίνει ο ψψψ...

Αν θες σώνει και καλά μόνο τα 2 αυτά πακέτα πιο φθηνά σου βγαίνει δύο μικρά πιάτα ( με 60cm πιάνεις κομπλέ ανά πάσα στιγμή τα Sky από 28.2E και με ένα 65cm πιάνεις κομπλέ όλα τα Nova ανά πάσα στιγμή από τις 13E ) από το να πάρεις ένα μεγαλούτσικο και να παίξεις με παράκεντρη λήψη που μόνο "θέματα" μπορεί να σου κάνει, και φυσικά δεν θα έχεις και πλήρη λήψη των δορυφόρων ( την λύση τοροειδούς πιάτου δεν την συζητάω καν για 2 μόλις δορυφόρους ).

Αν πας σε ψψψ λύση έναν δέκτη linux με LAN θες ( Dreambox, Edision, 2 καλές και οικονομικές λύσεις ).

Μάρκες για το πιάτο κοίτα Gibertini, Televes, Humax

Για το LNB κοίτα Inverto, MTi, Invacom

Edit: Manchester είπαμε ε ? Μην σου έχω βγάλει λάθος μέγεθος πιάτου.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Nαι Manchester!

Θα σας ξαναενοχλησω μολις σταθεροποιηθω εκει οποτε και θα μπορεσω να τα σκασω για εξοπλισμο, γιατι τσουζει ο δεκτης απ οσο ειδα.

Αν πας σε ψψψ λύση έναν δέκτη linux με LAN θες ( Dreambox, Edision, 2 καλές και οικονομικές λύσεις ).

Για πες καποιο μοντελο σε edision

πχ αυτο θα κανει δουλεια; ή να μαζεψω χρημα για τον Dreambox 800se hd?

http://www.ptm-sat.gr/edision-argus-piccolo-hd-p-272.html?sessionID=982d1a81ce8cea1a1407e33615debefc

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

εγώ παρέλαβα έναν dm800 με g tuner εχτές από κίνα γύρω στα 130 ευρώ.Καμία σχέση με τα χρέπια που είχαν Μ tuner.Πολύ καλύτερος.

Αν είναι να πάρεις 800se πάρτον από κίνα στα ~180.με 240 που έχει Ελλάδα είναι τελείως πιασωκολέ μιας και με 300 παίρνεις γνήσιο VU+ uno.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σε ολους,

καιρο εμεινε χωρις απαντηση το θεμα, οποτε ας το .. αναστησω:

ψαχνομαι για καινουργιο δεκτη hd κ μου προτειναν τους παρακατω:

edision PINGULUX,

Opticum X405,

Optimuss Underline

με ενδιαφερουν al jazeera, nba tv, premier league tv κλπ,

ποιον προτεινετε κ γιατι;

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πως ο edision argus miniplus highspeed 2in1 μπορει να διαβασει μια καρτα viaccess version 4.0 Redlight HD με 14 κανάλια

χρειαζετε να βαλω κατι στον δεκτη και τι ?πως θα το κανω?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους,ειμαι καινουργιος σε τετοιο φορουμ και δν ξερω πολλα πραγματα σχετικα με δορυφορους.Θα ηθελα σας παρακαλω να με βοηθησετε αν μπορειτε σε κατι.Ειχα νοβα για 2χρονια και την εκοψα λογω του οτι εμεινα ανεργος κ κουραστηκα να πληρωνω50αρια,τελοσπαντων.Μου εχει μεινει ο δεκτης,που ειχα που ηταν κ HD κ το πιατο τις νοβα.Πως μπορω να δω μ αυτον τν δεκτη ελευθερα κ αλλα συνδρομιτικα δορυφορικα καναλια.Και αν γηνεται βεβαια,για να μην μπω σε περετερο εξοδα.Ευχαρηστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Τα ελεύθερα τα πιάνεις ουτοσιαλλως

Τα συνδρομητικά θελουν χρήματα (αρα δεν μας κανουν)

Περι παρανόμων συνδρομων ΔΕΝ γίνονται συζητήσεις.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2[/QUOT

Ευχαρηστω πολυ.Γηνετε και χωρις την καρτα της νοβα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.