Jump to content



Windows Phone [Series 7] Thread


pastelidis.n.s.

Recommended Posts

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Πρώτον ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο του thread σε "Windows Phone", έτσι ώστε να μιλάμε εδώ για όλες τις εκδόσεις. [MENTION=2526]Nephiλiμ[/MENTION]

Δεύτερον έχω μπόλικες απορίες για τα WP. Θα ψάξω και στο google, αλλά τις ρίχνω κιόλας εδώ.

  • Υπάρχει εγγενής δυνατότητα ή εφαρμογή για το Google Talk; Φαντάζομαι το Windows Live είναι ενσωματωμένο. Δεν υπάρχει επίσημη εφαρμογή.
  • Υπάρχει Siri-like δυνατότητα που να καταλαβαίνει "ελεύθερη γλώσσα" και να απαντάει σε ευρύ πλήθος πραγμάτων και όχι μόνο να παίρνει τηλέφωνα, να στέλνει μηνύματα και να βρίσκει εστιατόρια; Από ό,τι είδα υπάρχει και θα διευρυνθεί αρκετά στα WP8.
  • Υπηρεσίες της Google όπως το Calendar και το GMail υπάρχουν μόνο σε εφαρμογές ή για παράδειγμα στην περίπτωση του Calendar μπορώ να το συγχρονίζω κατευθείαν με το ημερολόγιο των WP;
  • Υπάρχει εφαρμογή υπενθυμίσεων; Είναι μόνο με ώρα ή επιλέγεις και με βάση την τοποθεσία; Δεν βρήκα κάτι σχετικό με τοποθεσία.
  • Η Cosmote έχει εφαρμογή My Account για WP; Όχι.
  • Υπάρχει παρόμοια δυνατότητα με το Find my iPhone; Ναι.
  • Τι ακριβώς παίζει με το Jailbreak;

Edit: Τις βρήκα τις περισσότερες απαντήσεις. Αυτό που με χαλάει αρκετά είναι η έλλειψη εφαρμογών της Google.

Link to comment
Share on other sites

  1. Υπάρχει εγγενής δυνατότητα ή εφαρμογή για το Google Talk; Φαντάζομαι το Windows Live είναι ενσωματωμένο.
  2. Υπάρχει Siri-like δυνατότητα που να καταλαβαίνει "ελεύθερη γλώσσα" και να απαντάει σε ευρύ πλήθος πραγμάτων και όχι μόνο να παίρνει τηλέφωνα, να στέλνει μηνύματα και να βρίσκει εστιατόρια;
  3. Υπηρεσίες της Google όπως το Calendar και το GMail υπάρχουν μόνο σε εφαρμογές ή για παράδειγμα στην περίπτωση του Calendar μπορώ να το συγχρονίζω κατευθείαν με το ημερολόγιο των WP;
  4. Υπάρχει εφαρμογή υπενθυμίσεων; Είναι μόνο με ώρα ή επιλέγεις και με βάση την τοποθεσία;
  5. Η Cosmote έχει εφαρμογή My Account για WP;
  6. Υπάρχει παρόμοια δυνατότητα με το Find my iPhone;
  7. Τι ακριβώς παίζει με το Jailbreak;

1/3. Όταν προσθέσεις έναν λογαριασμό Google, έχεις τις επιλογες να συγχρονίζει το mail, τις επαφές και το calendar. Δημιουργείται ένα tile για το mail, και το calendar συγχρονίζεται αυτόματα με το calendar στο τηλέφωνο. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τις επαφές του gmail στο κινητό, οπότε δεν ξέρω ακριβώς. Ωστόσο όπως και με το windows live και το fb, υποθέτω ότι υπάρχει η δυνατότητα για google talk ενσωματωμένη. Ο [MENTION=2526]Nephiλiμ[/MENTION] παίζει να ξέρει.

Αλλά και να μην γίνεται, νομίζω κάπου είδα μια εφαρμογή στο marketplace. Συνεπώς το google είναι πλήρως ενσωματωμένο.

2. Δεν γνωρίζω ακριβώς. Το λειτουργικό μπορεί να δεχτεί φωνητικές εντολές (κρατώντας πατημένο το home key) στα αγγλικά, για τηλέφωνα μηνύματα, αναζήτηση, άνοιγμα εφαρμογών κλπ.

4. Στο calendar υπάρχει το to-do και η agenta (scroll την οθόνη δεξιά-αριστερά). Αν κάνεις μια υπενθύμιση στο to-do δεν μπορείς να βάλεις τοποθεσία. Αν όμως το σημειώσεις σαν apointment στην agenta, υπάρχει η επιλογή για location και αρκετές άλλες. Μπορείς ακόμα να επιλέξεις αν θα δημιουργηθεί το apointment στο google calendar ή στο windows live calendar. (υπάρχει και color coding για να ξεχωρίζεις τα 2 calendar)

5. Για Cosmote υπάρχει αυτή η εφαρμογή: Υπηρεσίες Cosmote. Δεν ξέρω αν είναι αυτό που ψάχνεις ακριβώς.

6. Ναι. Αφού συνδέσεις το τηλέφωνο με ένα λογαριασμό windows live/outlook/live, μπορείς να ενεργοποιήσεις αυτή τη δυνατότητα. Μπορείς να το βρεις στον παγκόσμιο χάρτη, να το κάνεις να χτυπήσει, να κλειδώσει, η και να σβήσεις τα πάντα.

7. Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει, αλλά όχι σε όλες τις συσκευές απ' όσο ξέρω (πχ στο lumia 610 που έχω εγώ, δεν γίνεται). Περισσότερα στον neph που το έχει ξεκλείδωτο.

__________________________________

Το viber πλέον λέγεται viber messenger?

Επίσης από την Nokia μου είπαν ότι όλα τα τηλέφωνα που έρχονται Ελλάδα, σε οποιονδήποτε πάροχο κι αν είναι, δεν είναι sim locked. Μπορούν να δεχτούν όλες τις sim.

Τι παίζει με το DreamSpark? Ξέρει κανείς να μου εξηγήσει?

Edit: Δεν πήρα χαμπάρι ότι με πρόλαβες καθώς έγραφα. :p

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο του thread σε "Windows Phone", έτσι ώστε να μιλάμε εδώ για όλες τις εκδόσεις. [MENTION=2526]Nephiλiμ[/MENTION]

Δεύτερον έχω μπόλικες απορίες για τα WP. Θα ψάξω και στο google, αλλά τις ρίχνω κιόλας εδώ.

  • Υπάρχει εγγενής δυνατότητα ή εφαρμογή για το Google Talk; Φαντάζομαι το Windows Live είναι ενσωματωμένο. Δεν υπάρχει επίσημη εφαρμογή.
  • Υπάρχει Siri-like δυνατότητα που να καταλαβαίνει "ελεύθερη γλώσσα" και να απαντάει σε ευρύ πλήθος πραγμάτων και όχι μόνο να παίρνει τηλέφωνα, να στέλνει μηνύματα και να βρίσκει εστιατόρια; Από ό,τι είδα υπάρχει και θα διευρυνθεί αρκετά στα WP8.
  • Υπηρεσίες της Google όπως το Calendar και το GMail υπάρχουν μόνο σε εφαρμογές ή για παράδειγμα στην περίπτωση του Calendar μπορώ να το συγχρονίζω κατευθείαν με το ημερολόγιο των WP;
  • Υπάρχει εφαρμογή υπενθυμίσεων; Είναι μόνο με ώρα ή επιλέγεις και με βάση την τοποθεσία; Δεν βρήκα κάτι σχετικό με τοποθεσία.
  • Η Cosmote έχει εφαρμογή My Account για WP; Όχι.
  • Υπάρχει παρόμοια δυνατότητα με το Find my iPhone; Ναι.
  • Τι ακριβώς παίζει με το Jailbreak;

Edit: Τις βρήκα τις περισσότερες απαντήσεις. Αυτό που με χαλάει αρκετά είναι η έλλειψη εφαρμογών της Google.

Οταν με το καλο βγουν τα 8, θα κανουμε θεμα.

Ειναι αλλος kernel/αλλο OS.

Υπαρχουν αρκετα apps για gtalk -μερικα απο οσο ειχα δει εχουν και voip πχ octrotalk OctroTalk with VoIP | Windows Phone Apps+Games Store (United States)

Calendar/mail κομπλε.G+ με 7.8 εκδοση και πιθανον gtalk official.

Siri no.

Εχει το MS TellMe που κανει ΒΑΣΙΚΑ πραγματα.Να ρωτας το υψος του Σαμαρα, οχι ΔΕΝ θα σου απαντησει.

Το Calendar εμενα με καλυπτει πληρως, για περαιτερω κοιταξε στο marketplace Windows Phone (United States) (αν εχει με τοποθεσια πχ)

Cosmote App εχει αυτο : ₯ΐ·Α΅Γ―΅Β Cosmote | Windows Phone Apps+Games Store (United States)

Find my device built in.Κανεις erase,lock,ring επισης.

Περι jailbreak το παραθετω ακριβως οπως το βρηκα στο WPH

Devices and Status

Samsung 1st, 2nd generation

OS Versions 7740 and below use WindowBreak

First generation only: Custom ROMs possible via DFT MAGLDR

LG Devices

Interop Unlock possible with MFG application

HTC 1st Generation

Custom ROMs possible via DFT HSPL

HTC 2nd Generation (Radar, Titan)

Custom ROMs possible via DFT HSPL

Nokia

710: Custom ROMs possible; tutorial by yobbo135

610, 800, and 900: no jailbreaks possible yet.

Types of unlocking

Windows Phone Hacker defines jailbreaking as "developer unlocking a device unofficially". This aside, the following levels of unlocking are possible:

Developer Unlock: This allows third-party (homebrew) applications to be sideloaded onto the device. Max 10

Interop Unlock: This allows better access to the device, including areas Microsoft has locked down. Registry editors, file explorers, etc., require this.

Rooting: This allows higher privileges to be granted to applications. This is possible on devices with custom ROMs, or interop unlock. Dynamic Background and Lock Widgets require this.

Full Unlock: This allows native EXEs to be run on the device. This includes things such as the DFT Bluetooth file transfer application.

Οτιδηποτε αλλο θες, ρωτας.:)

Link to comment
Share on other sites

Εμ το οτι ειναι η συσκευη μπουρουχα και οτι αν πας στο βιντεατσι και μετα στη σελιδα του εχει Samsung Focus που παιζει πολυ πολυ καλυτερα απο δαυτο, δεν το ειδες!

Link to comment
Share on other sites

μιας και απο WP δεν ξερω την τυφλα μου, θα ηθελα να μου αναφερετε τις κυριες διαφορες με το Android. συγκριτικα παντα με τις τελευταιες εκδοσεις. android JB & WP 7 (ή 8 δεν ξερω ποια ειναι η τελευταια εκδοση)

Link to comment
Share on other sites

μιας και απο WP δεν ξερω την τυφλα μου, θα ηθελα να μου αναφερετε τις κυριες διαφορες με το Android. συγκριτικα παντα με τις τελευταιες εκδοσεις. android JB & WP 7 (ή 8 δεν ξερω ποια ειναι η τελευταια εκδοση)

Eχεις αγορασει συσκευη ή σκοπευεις να αγορασεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα καμια. σκοπευω πιθανως απο χριστουγεννα κι επειτα ΑΛΛΑ αφου πρωτα το γνωρισω το λειτουργικο στο επακρο (δλδ θα κανω αναζητησεις θα δω φιλους που προκειτε να το εχουν κλπ κλπ)

πιο πολυ κατι σαν τις βασικες διαφορες, οχι κατι εξιζητημενο, αυτο θα το κανω εγω με τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τα χριστουγεννα θα εχει βγει η νεα εκδοση Windows Phone , τα 8, που δεν ξερουμε πολλα πραγματα επ αυτου.

Για τα 7 αν ξερεις καλα αγγλικα θα σου δωσω 2-3 αρθρακια να διαβασεις αν θελεις.

Link to comment
Share on other sites

εμεχα δυστυχως μου χρειαζοταν.οταν χρησιμοποιεις το viber/whatsapp ειναι απαραιτητο.

ειναι απλα ΧΑΖΟ να μην εχεις τη δυνατοτητα να το εχεις ανοιχτο,χωρις ταρζανιες,μη δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα

Ο jaxbot εκαμε update σημερα το official app (αν δεν στο χει βγαλει το update οπουναναι θα βγει)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xotynhcC974]New Keep Alive Beta Demonstration - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.