Jump to content



SSD σε laptop


Recommended Posts

Αποφάσισα να σπάσω το RAID μου και να δώσω τον έναν SSD στο λάπτοπ του σπιτιού. Οι SSD είναι οι VERTEX II 60Gb. O SSD είναι όπως τον ξήλωσα από το PC και προσπαθώντας να του περάσω Win 7 το laptop δεν τον αναγνώριζε. (Fujitsu - Siemens 5ετίας). Τον 2ο δεν τον δοκίμασα ακόμα. Παίζει να μην υποστηρίζει το laptop SSD? γιατί να έβγαλε πρόβλημα ο VERTEX μου φαίνεται απίθανο.. Αν και δεν αποκλείουμε ποτέ τίποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να σπάσω το RAID μου και να δώσω τον έναν SSD στο λάπτοπ του σπιτιού. Οι SSD είναι οι VERTEX II 60Gb. O SSD είναι όπως τον ξήλωσα από το PC και προσπαθώντας να του περάσω Win 7 το laptop δεν τον αναγνώριζε. (Fujitsu - Siemens 5ετίας). Τον 2ο δεν τον δοκίμασα ακόμα. Παίζει να μην υποστηρίζει το laptop SSD? γιατί να έβγαλε πρόβλημα ο VERTEX μου φαίνεται απίθανο.. Αν και δεν αποκλείουμε ποτέ τίποτα ;)

Απίθανο μου φαίνεται. Δοκίμασε να κάνεις ένα secure-erase του ssd αφού τον είχες σε raid και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα docking station. Να τον καρφώσω εκεί και να το κάνω μέσα από το laptop?

με την ευκαιρία θα φάει και ένα FW update μου φαίνεται :)

Εξαρτάται. Το software που κάνει secure erase μπορεί να μην βλέπει το δίσκο πάνω σε docking station. Δεν το έχω δοκιμάσει. Κάνε μια βόλτα απο το site της OCZ να δεις ποιο λογισμικό προτείνει για secure erase σε ssd και βάρα του κατακέφαλα ... μην πειράξεις firmware ακόμη (η αποψή μου)

Link to comment
Share on other sites

ediτους εκανα φορματ απο το docking station και θα ξαναδοκιμασω. Το toolbox υποστηριζει και secure erase και FW upgrade. Αν δεν δουλεψει με το απλο φορματ, θα ψαχτω παραπανω. Αν και νομιζω πρεπει να ξαναστησω το Main pc για να τον συνδεσω με sata

edit: me to format eide ton ssd alla dn me afhnei na perasw windows giati leei to hw moy dn yposthrizei boot apo auto to disko. Ensure that the disk controller's is enabled in BIOS.

Alla to bios tou laptop dn mou dinei epiloges.. ton ksexnaw ton SSD??

ps Sorry gia ta Greeklish alla eimai ekswteriko k to netbook dn exei ellinika (pros to paron ;) )

Link to comment
Share on other sites

ediτους εκανα φορματ απο το docking station και θα ξαναδοκιμασω. Το toolbox υποστηριζει και secure erase και FW upgrade. Αν δεν δουλεψει με το απλο φορματ, θα ψαχτω παραπανω. Αν και νομιζω πρεπει να ξαναστησω το Main pc για να τον συνδεσω με sata

edit: me to format eide ton ssd alla dn me afhnei na perasw windows giati leei to hw moy dn yposthrizei boot apo auto to disko. Ensure that the disk controller's is enabled in BIOS.

Alla to bios tou laptop dn mou dinei epiloges.. ton ksexnaw ton SSD??

ps Sorry gia ta Greeklish alla eimai ekswteriko k to netbook dn exei ellinika (pros to paron ;) )

Όχι ακόμα. Δοκίμασε να κάνεις boot με κάποιο παλιό CD των windows XP. Βάρα την εντολή FDISK και κάνε ενεργό το partition του ssd ώστε να είναι bootable. Ξαναδοκίμασε να κάνεις install. Επίσης επειδή τα windows 7/Vista τραβάνε κάτι φρίκες, αποσύνδεσε οτι άλλο εξωτερικό usb αποθηκευτικό μέσο έχεις κατά την εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

sorry για την καθυστερημενη απαντηση αλλα λογω δουλειας.. :(

Τελικα δεν εκατσα να ασχοληθω πολυ και ξαναεστησα το raid στο νεο pc και απλα φορμαρα τον παλιο δισκο του λαπτοπ. Επειδη ομως θελω να το κανω να παρει τα πανω του, εχω στο προγραμμα την αγορα ενος ακομα SSD αρκει να ξερω οτι μπορω να τον αξιοποιησω. Οι δισκοι λειτουργουν αψογα στο Main pc οποτε και η απειροελαχιστη πιθανοτητα να φταιγαν οι δισκοι, εξαφανιστηκε.

Το μοντελο φιλε outlaw ειναι το AMILO M1437G

Link to comment
Share on other sites

Τον ειδε βρε συ, (βασικα στο ενα boot τον ειδε, στο δευτερο οχι και μετα τα παρατησα) αλλα μολις τον επελεγα να γινει η εγκατασταση, μου ελεγε οτι δν μπορει να επιλεχθει το υπαρχον μεσο γιατι δν υποστηριζεται boot απο αυτη τη συσκευη.

Παλι λογω drivers λες να ειναι το θεμα? θα χρειαστω flashaki η nlite?

Link to comment
Share on other sites

Τον ειδε βρε συ, (βασικα στο ενα boot τον ειδε, στο δευτερο οχι και μετα τα παρατησα) αλλα μολις τον επελεγα να γινει η εγκατασταση, μου ελεγε οτι δν μπορει να επιλεχθει το υπαρχον μεσο γιατι δν υποστηριζεται boot απο αυτη τη συσκευη.

Παλι λογω drivers λες να ειναι το θεμα? θα χρειαστω flashaki η nlite?

Αυτό το μήνυμα εμφάνιζε και σε μένα σε ένα raid που πήγα να στήσω σε ένα pc με κλασσικούς δίσκους. Πρέπει να αποσυνδέσεις άλλους usb δίσκους γιατί καμιά φορά τρώει κόλλημα η εγκατάσταση και δεν ξέρει ποιος είναι ο κυριος και ποιος ο βοηθητικός δίσκος. Πήγαινε να κανει boot disk τον usb με επιλογή για εκκίνηση του partition του raid. Επίσης κοίτα με fdisk αν υπάρχουν άλλα partition και κάντα ολα delete πλην του βασικού και κάνε το mark as bootable για να μπορέσεις να συνεχίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν δεν παίζει ρόλο ο ich controller. Όπως είπε και ο outlaw το laptop σου έχει via sata controller. Οπότε θα χρειαστείς τον κατάλληλο driver για via. Νομίζω είναι universal ,οπότε κατεβάζεις οποιοδήποτε πακέτο via_sata_raid βρεις. Βέβαια θεώρω πως δεν είναι αναγκαίο. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι ή να σπάσεις το raid ή να κάνεις full erase στον δίσκο (από τα παραπάνω κατάλαβα ότι δεν έχεις κάνει ακόμη). Βάζεις τον δίσκο πάνω στο laptop ,φτιάχνεις ένα bootcd του active_kill_disk το τρέχεις και κάνεις full erase. Λογικά θα τον δεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το προβλημα ειναι οτι ο SSD ειχε πραμα μεσα?? δοκιμασα και τους ειχα κανει απλο φορματ μεσα απο το docking station αλλα και παλι τιποτα, κανενας απο τους δυο. Δεν τον δεχοταν το λαπτοπ. Τους εβαλα πανω στο Main Pc παλι γιατι δεν ειχα χρονο για δοκιμες, δυστυχως. Το θεμα ειναι αμα παρω καποιον καινουριο, θα εχω παλι θεμα? Ειναι μεγαλο το ρισκο, μαλλον επρεπε να πειραματιστω κι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδες στην προσπαθεια να συνεφερω λιγο το λαπτοπακι, κατεληξα οτι μαλλον θα χρειαστει και ενα BIOS update. Επειδη ομως ειμαι μαθημενος μονο για updates μεσω windows στα σταθερα Pc που ειχα, δεν θελω να ρισκαρω με το λαπτοπ. Ειναι και το μονο που εχω..

Μπορει καποιος να ριξει μια ματια στο support της fujitsu και να μου εξηγησει τι κανουμε?? περνω το iso αρχειο και bootαρω με cd με αυτο το αρχειο??

Γιατι για δισκετες κλπ που αναφερονται ειναι αδυνατον νομιζω.

Downloads - Support - Fujitsu αυτο ειναι το λινκ το μοντελο οπως εδωσα και παραπανω ειναι το M1437G

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το αρχείο και το καις σε ένα CD. Μπουτάρεις από το CD και κάνει το update μόνο του, αυτόματα. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, σου δίνει μήνυμα στην οθόνη να κάνεις επανεκκίνηση, και κατά τη διάρκεια του post αφαιρείς το CD.

Link to comment
Share on other sites

thanks man! θα το κανω και ο θεος βοηθος! αν και δεν πιστευω να κανει κατι με το θεμα του ssd μιας και το τελευταιο bios ειναι του 2006, ελπιζω ομως να διορθωσει καποια αλλα πραγματακια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.