Jump to content



Recommended Posts

Απο keyboard company λογω Αγγλιας δεν πληρωνεις τπτ τελωνειο.

Απο vendio το πιθανοτερο ειναι παλι να μη πληρωσεις αν στο στειλει με EMS.

Aρκετα παιδια παραγγειλαμε απο εκει και δεν πληρωσαμε τπτ.

Κατά πάσα πιθανότητα θα σε πάω σε keyboardcompany λόγω filco και λόγω του ότι θα είμαι 100% σίγουρος ότι δε θα πληρώσω extra δασμούς. Επίσης πιστεύω ότι σε περίπτωση οποιουδήποτε προβλήματος θα είναι πολύ πιο εύκολη και άμεση η εξυπηρέτηση απ' ότι με άλλους, έριξα και μια ματιά στο sub-forum τους στο geekhack και είδα αρκετό υλικό.

Ας πούμε βλέπω αυτό The Keyboard Company's FKBN87M/EB2 - Filco Majestouch-2, Tenkeyless, NKR, Tactile Action, USA Keyboard

με ΦΠΑ και μεταφορικά βγαίνει Total (UK Pounds Sterling) £128.70, δηλαδή στα ~150€.

Λογικά μέσα στη βδομάδα θα το χτυπήσω ! :D

Κανένα σχόλιο για το μετάβαση από black σε brown;

Ευχαριστώ πολύ για τα infos και τη βοήθεια πάντως ! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα θα σε πάω σε keyboardcompany λόγω filco και λόγω του ότι θα είμαι 100% σίγουρος ότι δε θα πληρώσω extra δασμούς. Επίσης πιστεύω ότι σε περίπτωση οποιουδήποτε προβλήματος θα είναι πολύ πιο εύκολη και άμεση η εξυπηρέτηση απ' ότι με άλλους, έριξα και μια ματιά στο sub-forum τους στο geekhack και είδα αρκετό υλικό.

Ας πούμε βλέπω αυτό The Keyboard Company's FKBN87M/EB2 - Filco Majestouch-2, Tenkeyless, NKR, Tactile Action, USA Keyboard

με ΦΠΑ και μεταφορικά βγαίνει Total (UK Pounds Sterling) £128.70, δηλαδή στα ~150€.

Λογικά μέσα στη βδομάδα θα το χτυπήσω ! :D

Κανένα σχόλιο για το μετάβαση από black σε brown;

Ευχαριστώ πολύ για τα infos και τη βοήθεια πάντως ! :)

Πολυ καλη επιλογη :T:

Δεν ειχα black, αλλα red.

Προσωπικα με βολευουν καλυτερα τα brown τοσο για gaming οσο και για typing.

Με τα red στο typing ειχα θεμα και εκανα αρκετα λαθη λογω οτι δεν καταλαβαινα ποτε ενεργοποιοταν ο διακοπτης.

Ειναι καθαρα θεμα γουστου ομως.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογη :T:

Δεν ειχα black, αλλα red.

Προσωπικα με βολευουν καλυτερα τα brown τοσο για gaming οσο και για typing.

Με τα red στο typing ειχα θεμα και εκανα αρκετα λαθη λογω οτι δεν καταλαβαινα ποτε ενεργοποιοταν ο διακοπτης.

Ειναι καθαρα θεμα γουστου ομως.

Να σε ρωτήσω κάτι last μιας και θα κάνω τη παραγγελία τώρα, ελπίζοντας πάντα ότι δε γίνομαι κουραστικός ! :p

Όταν πας να ολοκληρώσεις την παραγγελία, εκεί που πας να πληρώσεις έχει ένα κουτάκι για να βάλεις VAT Number, αυτό τι φάση, είναι προαιρετικό; Τι θέλει να βάλεις εκεί, το ΑΦΜ σου;

Έγινε επεξεργασία από DwS
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το filco majestouch ninja 2 με brown και ειναι πραγματικα καταπληκτικο keyboard, τα brown switches ηταν πραγματικα αυτο που εψαχνα..:T: Το θεμα ειναι οτι εχω ενα προβληματακι σχετικα με τα keycaps, μου φαινονται σκληρα και χαλια ποιοτητα σε σχεση με του K90, οποτε ξηλωσα τα περισσοτερα του K90 και τα εβαλα στο filco και κανω τη δουλεια μου μια χαρα(μεγαλη διαφορα στο feel) το θεμα ομως ειναι οτι θελω να χρησιμοποιησω και το K90 μην παει αχρηστο και θελω να αγορασω παρομοια keycaps(Ελαφρα/rubber/ποιοτικοτερα). Με μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι ειναι ABS plastic του filco ενω αρκετοι προτεινουν PBT. Αν ξερει κανεις ειναι περιπου οπως τα θελω αυτα η να δω και κατι αλλο?? Επισης αν ξερετε κανενα μαγαζι εκτος USA και τελωνειων να στελνει Ελλαδα πειτε μου.. Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Όλο και ποιο <3 γίνεται η cm.

Φαίνεται οτι ακούει το community όλο και περισσότερο.

QuickFire Rapid Replacement Top Panel - Cooler Master Store

Για όσους έχουν π.χ παλιό version (γεμάτο logo) και θέλουν να αλλάξουν το top πάνελ. Η αν καποιος θέλει να να κάνει ενα facelift στο qfr του.

Ας ελπίσουμε οτι θα το δούμε εκτός απο usa και στο ευρωπαϊκό της site.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το filco majestouch ninja 2 με brown και ειναι πραγματικα καταπληκτικο keyboard, τα brown switches ηταν πραγματικα αυτο που εψαχνα..:T: Το θεμα ειναι οτι εχω ενα προβληματακι σχετικα με τα keycaps, μου φαινονται σκληρα και χαλια ποιοτητα σε σχεση με του K90, οποτε ξηλωσα τα περισσοτερα του K90 και τα εβαλα στο filco και κανω τη δουλεια μου μια χαρα(μεγαλη διαφορα στο feel) το θεμα ομως ειναι οτι θελω να χρησιμοποιησω και το K90 μην παει αχρηστο και θελω να αγορασω παρομοια keycaps(Ελαφρα/rubber/ποιοτικοτερα). Με μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι ειναι ABS plastic του filco ενω αρκετοι προτεινουν PBT. Αν ξερει κανεις ειναι περιπου οπως τα θελω αυτα η να δω και κατι αλλο?? Επισης αν ξερετε κανενα μαγαζι εκτος USA και τελωνειων να στελνει Ελλαδα πειτε μου.. Ευχαριστω. :)

Τα keycaps του filco σου φαίνονταν περίεργα λόγω χαμηλής κατασκευαστικής ποιότητας ή λόγω συνήθειας σε σχέση με αυτά του Κ90;

Link to comment
Share on other sites

Τα keycaps του filco σου φαίνονταν περίεργα λόγω χαμηλής κατασκευαστικής ποιότητας ή λόγω συνήθειας σε σχέση με αυτά του Κ90;

Δεν φαινονται χαμηλης ποιοτητας αλλα ουτε και κατι εξαιρετικο, το φτηνοτερο Κ90 εχει αρκετα καλυτερα, προσωπικη μου αποψη παντα..

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι ειναι ABS plastic του filco ενω αρκετοι προτεινουν PBT. Αν ξερει κανεις ειναι περιπου οπως τα θελω αυτα η να δω και κατι αλλο?? Επισης αν ξερετε κανενα μαγαζι εκτος USA και τελωνειων να στελνει Ελλαδα πειτε μου.. Ευχαριστω. :)

δεν εχω δει κατι εντος εε, αλλα για 35-50$ δυσκολα θα πληρωσεις τελωνειο. Τωρα αν σου κανουν ή οχι μονο αμα τα δοκιμασεις θα ξερεις. Τα pbt παντως σιγουρα ειναι "σαγρε" και δε θα λιωσουν/γυαλισουν σαν τα abs.

Link to comment
Share on other sites

Όλο και ποιο <3 γίνεται η cm.

Φαίνεται οτι ακούει το community όλο και περισσότερο.

QuickFire Rapid Replacement Top Panel - Cooler Master Store

Για όσους έχουν π.χ παλιό version (γεμάτο logo) και θέλουν να αλλάξουν το top πάνελ. Η αν καποιος θέλει να να κάνει ενα facelift στο qfr του.

Ας ελπίσουμε οτι θα το δούμε εκτός απο usa και στο ευρωπαϊκό της site.

Αν πάει για ομαδική ενδιαφέρομαι :D

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει για ομαδική ενδιαφέρομαι :D
Ας ελπίσουμε οτι θα το δούμε εκτός απο usa και στο ευρωπαϊκό της site.
Αν και όταν έρθει στο ευρωπαικό κατάστημα της cm γιατι απο το cm store usa δεν μπορείς να αγοράσεις :)

hot info : Αναμένεται και άσπρο τοπ πανελ για qfr :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παίδες.

Ετοιμάζομαι να παραγγείλω από τον qtan ένα HPE 87. Από την εμπειρία σας, χρειάζεται να του πω να κάνει κάτι για να μην έχω τον φόβο του τελωνείου, ή είναι θέμα τύχης αν το γλυτώσω ή όχι;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

γενικα στα τελωνεια οχι κουριερ. Συστημενο γραμμα/δεμα ή ems , γενικοτερα κατι να παει στα χερια των ελτα -usps/ems/registered air mail/κλπ-

.

Τωρα απ εξω αμα γραφει gift/repair χαμηλοτερη αξια κακο δε κανει, οχι οτι πιο ηθικον ομως ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

COOLER MASTER CM Storm QuickFire TK -Brown Switch (SGK-4020-GKCM

Μόλις το ανακάλυψα, νέα παραλαβή νομίζω με brown !

By the way, σκεφτόμουν ότι ο thread starter αν είναι ακόμη active στο θέμα θα μπορούσε στο αρχικό post να κάνει ένα update βάζοντας κάποιες γενικές πληροφορίες για τα mechanical keyboards, καθώς και ποια υπάρχουν στην Ελλάδα ή ποια άλλα μπορεί να βρει κάποιος και από που, έτσι ώστε να βοηθούν όσοι ψάχνονται.

Το λέω αυτό διότι δεν νομίζω να κάτσει κάποιος να διαβάσει thread 50 σελίδων για να κατατοπιστεί.

Επίσης, σε περίπτωση που ο thread starter είναι inactive στο θέμα, γίνεται από τεχνικής άποψης να δοθεί το owning του thread σε κάποιον άλλο χρήστη ή το update θα ήταν εφικτό μόνο με edit από mod;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.