Jump to content



Recommended Posts

βρηκα ενα 6gv2

με μαυρουs διακοπτεs στα 80 κατι ευρω.

Θα το παρω κι αν δεν μου κανει το πουλαω.

Το filco καλο αλλα μαζι με μεταφορικα εβγαινε ενα 180αρι

Αs δω αυτο και βλεπουμε

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θέμα με τα RTS είναι για APM όπως ειπώθηκε και λόγω καλού double-tapping με hovering. Με blues δεν αφήνεις το πλήκτρο για να το ξαναπατήσεις απλά κάνεις hover στο tactile point.

Πχ. έστω ότι το πλήκτρο καταχωρεί το πάτημα στο 50% της διαδρομής και θες να βγάλεις 5 units.

Πατάς το πλήκτρο στο 60% της διαδρομής του, νιώθεις το κλικ

Το αφήνεις μέχρι το 40% της διαδρομής για να επανέλθει

Πατας ως 60%

Αφήνεις 40%

κ.ο.κ.

Ουσιαστικά με tactile keys όπως τα Blue και με κριτήριο την αίσθηση του κλικ μπορείς στιγμιαία να κάνεις spam tapping το πλήκτρο με το δάκτυλο να αιωρείται (aka hover) γύρω από το tactile point. Είναι σαν να μειώνεις την διαδρομή.

Είναι σαφέστατα πιο γρήγορο από το να πατάς κάποιο Black με περισσότερη δύναμη μέχρι κάτω για να είσαι σίγουρος πως θα περάσει η κίνηση και άρα το Blue μπορεί να βγάλει μεγαλύτερο APM.

Αν είσαι και Κορεάτης στο SC2 τότε κάνεις hovering σε 2 πλήκτρα συγχρόνως ή ένω πατάς άλλα πράγματα :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραια οκ και για να επισκεπτω και τους αλλου παραγοντες.

-Τα blanc keycaps βγαινουν και σε αλλα χρωματα ή μονο στο χρωμα του πληκτρολογιου?

-Επισης Μπορω να εχω blank keycaps, τα οποια ομως με LED φωτισμο να αποκαλυπτουν τους χαρακτηρες? (Για το βραδυ ή σε περιπτωση που καποιος αλλος θελει να το χρησιμοποιησει)

Το ΝΚΡΟ ειναι απαραιτητο?

Αλλοι παραγοντες? Keyboard Layout, Cherry MX switches, LED, NKRO, τι αλλο εμεινε? Απλως επειδη ειναι ακριβη αγορα, και πρεπει να επιλεξω με βαση απο εικονες, video youtube και reviews, θελω να το ξεψαχνισω για να κανω την καλυτερη επιλογη για να μην το μετανιωσω μετα που θα ναι αργα.

Link to comment
Share on other sites

Keycaps μπορεις να αγορασεις μετα απο διαφορα online stores, αυτο με τα blank και LED πρωτη φορα το ακουω δεν εχω ιδεα αν γινεται. Το NKRO ειναι ποσα keys κανει register αν πατηθουν ταυτοχρονα, εσυ ξερεις ποσο το χρειαζεσαι εμενα gimmick μου φαινοταν παντα να πω την αληθεια.. :p Τα περισσοτερα ομως εχουν αν οχι full σε ικανοποιητικο βαθμο.

Layout οτι προτιμας εσυ, εχω με UK αυτη τη στιγμη και το μεγαλο enter δεν με ενοχλει καθολου, αν παιζεις πολυ fps ομως μπορει και να σε ενοχλησει το μικροτερο shift. Παρε ιδιο με το layout που εχεις τωρα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

ανεβαζουν πολυ την τιμη ομως. Ακου 200 ευρω για ενα πληκτρολογιο! Οταν βρω δουλεια στο Dubai ισως παρω 2-3 αλλα τωρα μεχρι 100 μπορω να δωσω και πολλα ειναι :p

Παντως στο βιντεο που εχει [ame=http://www.youtube.com/watch?v=qa5rTKHnmic]εδω[/ame], πιο καλα μου ακουγοτναι τα Blue απο τα Topre.

Εγω παντως τετοιο Layout Πιστευω πως χρειαζομαι,Οτιδηπορτε δεξια του enter δεν το χρησιμοποιω ποτε. ακομα και καποια κουμπια οπως end, page up, Μπορεις να τα κανεις remap και να τα χρησιμοποιεις με δεξι shift,alt,ctrl που δεν χρησιμοποιουνται ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θέμα με τα RTS είναι για APM όπως ειπώθηκε και λόγω καλού double-tapping με hovering. Με blues δεν αφήνεις το πλήκτρο για να το ξαναπατήσεις απλά κάνεις hover στο tactile point.

Πχ. έστω ότι το πλήκτρο καταχωρεί το πάτημα στο 50% της διαδρομής και θες να βγάλεις 5 units.

Πατάς το πλήκτρο στο 60% της διαδρομής του, νιώθεις το κλικ

Το αφήνεις μέχρι το 40% της διαδρομής για να επανέλθει

Πατας ως 60%

Αφήνεις 40%

κ.ο.κ.

Ουσιαστικά με tactile keys όπως τα Blue και με κριτήριο την αίσθηση του κλικ μπορείς στιγμιαία να κάνεις spam tapping το πλήκτρο με το δάκτυλο να αιωρείται (aka hover) γύρω από το tactile point. Είναι σαν να μειώνεις την διαδρομή.

Είναι σαφέστατα πιο γρήγορο από το να πατάς κάποιο Black με περισσότερη δύναμη μέχρι κάτω για να είσαι σίγουρος πως θα περάσει η κίνηση και άρα το Blue μπορεί να βγάλει μεγαλύτερο APM.

Αν είσαι και Κορεάτης στο SC2 τότε κάνεις hovering σε 2 πλήκτρα συγχρόνως ή ένω πατάς άλλα πράγματα :p

Με τουλαχιστον 20 hotkeys καθονται και κανουν hover σχεδον στο actuation point και παιζουν στο οριο του release οι κορεατες...Και ολα αυτα στα 2mm που θελουν για actuate oλοι οι τσερι διακοπτες...

Φυσικα το οτι παιζουν με ο,τι διακοπτη υπαρχει δεν εχει σημασια :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ακριβα δυστυχως..

Απο το βιντεο μπορεις να βγαλεις συμπερασμα μονο για τον ηχο οχι για την ποιοτητα typing, τα topre για μενα ειναι μακραν καλυτερα καθαρα για typing απο οποιοδηποτε Cherry. Αν θες βεβαια ηχο click click και πολυ tactility ειναι οτι πρεπει τα blues και δεν θα σε απογοητευσουν.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγόρασα ενα steelseries 6gv2

ΕΙΜΑΙ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ

Ενω μου αρεσει μια χαρα η αισθηση των πλήκτρων, δεν δουλεύουν τα ctrl/alt/win πληκτρα οταν το εχω συνδεδεμενο με το Kvm μου (aten cs64us)

Σε κανονικη usb δουλεύει κανονικα...

Πάνε 83 ευρώ....τι να το κανω τώρα...να το φάω;

Link to comment
Share on other sites

EDIT : Βρέθηκε λυση. Εβαλα το aten να δει το πληκτρολογιο σαν πληκτρολογιο για sun και το βλέπει κανονικα

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ μετα απο 2 ώρες :

Τα πληκτρα ειναι περιπου ιδια στην αίσθηση (σαν δυναμη) με ενα πληκτρολογιο μεμβράνης. Ελαφρώς πιο σκληρα απο το microsoft wired 200.

Οντως για πολλές ώρες typing δεν κάνει αλλα εγώ τα πατάω δυνατα έτσι κι αλλιώς οποτε με red ή Brown θα εκανα πολλά λάθη.

Βρήκα το παρακάτω προγραμματακι

GRC*|*ClicKey**

Για οσους θελουν να εχουν clicks σε Non clicky keyboards.

Ξαναδοκιμασα στο mediamarkt τα brown. Παρα ειναι μαλακά για μένα. Έτσι κι αλλιώς το πατάω μέχρι κάτω το πλήκτρο.

Απο φασαρία δεν θα έλεγα οτι κανουν ιδιαίτερη. Τα video στο yοutube προφανως εχουν κοντά το μικρόφωνο κι εγώ δυνατά τα ηχεία και νομιζα οτι θα γκρεμιστεί το σπίτι.

To μονο πρόβλημα που εχει ειναι οτι σβηνουν τα γράμματα αλλα οσο εχει εγγύηση σου στέλνει η steelseries

Αλλα πουλανε και αυτοκόλλητα με 5-6 ευρώ. Θα δω...

Αυτα απο μενα.

Μετα απο 3 ώρες πληκτρολόγηση : http://www.joelapompe.net/wp-content/uploads/2007/10/doigtmuscle2001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα switches εχουν την ιδια αισθηση ανα πληκτρολογιο? Δηλαδη πχ MX Blues, σε οτι πληκτρολογιο και να τα πατησεις αφηνουν ιδιες εντυπωσεις? Καποιος που εχει επειχηρησει ιδια πληκτρα σε διαφορετικα πληκτρολογια ξερει να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

Τα switches εχουν την ιδια αισθηση ανα πληκτρολογιο? Δηλαδη πχ MX Blues, σε οτι πληκτρολογιο και να τα πατησεις αφηνουν ιδιες εντυπωσεις? Καποιος που εχει επειχηρησει ιδια πληκτρα σε διαφορετικα πληκτρολογια ξερει να μας πει?

Εχω δοκιμασει brown switches σε Filco Ninja, KBT Race και Razer Blackwidow Stealth.

Η αισθηση ηταν πανω κατω η ιδια με μικρες διαφορες.

Θα ελεγα πως στο KBT ηταν πιο crispy, στο Filco normal και στο Blackwidow πιο μαλακη.

Σε γενικες γραμμες ειναι ιδια παντως.

Link to comment
Share on other sites

komm δυστυχως δεν εχω

σε μερικα πλήκτρα υπάρχει πρόβλημα

δες εδω

WASD Keyboards: Keycap Compatibility FAQ

Δεν υπάρχουν καθόλου τα spacebar και μεσαίο enter ενώ το δεξι shift και το "| \" αριστερα του το βγάζει μόνο η wasd

Ξέρεις αλλα compatible;

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται. δεν στελνει scancode το συγκεκριμενο πλήκτρο

Απλως θα το κανω windows key και θα χασει την ιδιοτητα του σαν fn

Ετσι κι αλλιώς με το autohotkey (το πρόγραμμα) μπορώ να κανω assign αλλιώς media keys.

Επισης προσπαθώ να σκεφτώ τρόπο να προστατέψω τα γράμματα απο το σβήσιμο και το πληκτρολόγιο απο καφέδες

Εχω χρησιμοποιήσει μεμβράνη φαγητου αλλα σκίζεται εύκολα...

Δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.