Jump to content



Recommended Posts

Στο site τους εχει να διαλεξεις για αποστολη σε Ελλαδα:

Royal mail (3-5 days) - 12.25 pounds

TNT economy express (2-5 days) - 25.19 pounds (Λιγο lol εδω)

TNT express (1-2 days) - 20.75 pounds

Διαλεξα το τελευταιο και θα ειχε ερθει σε την επομενη μερα αν δεν γινοταν delay, ηρθε ομως την επομενη αρα ισχυει το 1-2 days. Ειχα παρει και μεσω amazon.uk απο το συγκεκριμενο μαγαζι και πληρωσα 20 λιρες αλλα ηρθε με royal mail και εκανε 10 μερες σχεδον.

Οποτε παραγγελνουμε απο το site τους και με rotal mail που ειναι το φθηνοτερο?

Αρχικα ελεγα να παω για Ducky Shine 2 ή KBT Pure, αλλα επειδη δεν βρισκω διαφανα πληκτρα σε blanc, λεω να παω σε non-LED backlit πληκτρολογιο.

Οποτε μαλλον για Filco Majestouch με κοβω. Επισης μαρεσουν πολυ και KBC Poker Και Leopod Otaku απο tenkeyless.

Ομως θελω να παραγγειλω και τα πληκτρα μαζι με την παραγγελια, ωστε μεχρι το πασχα να μου χουν σταλει ολα και να μαι ετοιμος. Αλλα δεν μπορω να αποφασισω ποιο ειναι το καλυτερο χρωματικο μοτιβο για να διαλεξω. Πρεπει να υπολογισω το χρωμα οθονης γραφειου και δωματιου? Εχω δει πολλες ωραιες ιδεες. Εχω κανει και εδω ενα τοπικ

Keyboard Customization Patterns

Απο WASD keyboards παιρνω τα πληκτρα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτη φαινεται να ειναι η φτηνοτερη λυση απο keyboard company εκτος αν εχει αλλαξει κατι στο amazon για τσεκαρε και εκει πριν παραγγειλεις. Για τα υπολοιπα σου απαντησαν: :p

All of the questions you have asked are subjective and no one can tell you what is best. They're all down to preference and only you can decide
Link to comment
Share on other sites

Απο τις επιλογες μου MAjestouch, Otaku, Poker υπαρχει κατι που να διακρινει καποιο απο αυτα σαν ανωτερο για προτιμηση (ποιοτητα κατασκευηες, λειτουργια κτλ), ή οποιο και να παρω ειναι το ιδιο. Το Poker μαρεσει περισσοτερο γιατι ειναι πιο μαζεμενο, αλλα σε ενα review διαβασα πως δεν εχει και την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης σε σχεση με τα αλλα δυο...

Ναι αυτη φαινεται να ειναι η φτηνοτερη λυση απο keyboard company εκτος αν εχει αλλαξει κατι στο amazon για τσεκαρε και εκει πριν παραγγειλεις. Για τα υπολοιπα σου απαντησαν: :p

Ναι ρε συ ενταξει, αλλα οπως τους απαντησα και εγω δεν ζητω απο κανενα να μου πει τα ακριβη χρωματα που να διαλεξω απλα τους παραγντες που παιζουν ρολο. ΠΧ εγω μπορει να διαλεξω ενα μοτιβο που απο τις φωτογραφιες που μαρεσει καλυτερα, αλλα να το παρω σπιτι και τελικα να μην δεινει ωραιο επειδη εχω μπεζ γραφειο και δεν κανει καλη αντιθεσγ και ο αλλος στην φωτογραφια ειχε μαυρο γυαλιστερο!

Παντως σαυτο που κοντευω να καταληξω ειναι χρωματιστα πληκτρα εσωτερικα (letters). Μαυρο περιγραμμα με ασπρα πληκτρα περιμετρικα και εγχρωμα τα βασικα γραμματα. Κοκκινο escape. Δεν ξερω επισης αν θα αφηασω τα f1-f12 και αυτα ασπρα, ή εγχρωμα ανα τετραδες. Πρωτα 4 μπλε, επομενα 4 ασπρα, εποεμνα 4 μπλε κτλ. WASD δεν θα τα απομωνσω γιατι οπως ειπα δεν θα ειναι για gaming. Επισης μαλλον θα κανω διαφανα (crystal) την εξαδα πανω απο τα βελακια.

Αυτες τις ιδεες εχω.

EDIT:Να ας πουμε αυτο ειναι και γαμω τις υλοποιησεις

1414446

Αλλα για να το πετυχεις πρεπει να ταιριαζουν τα πληκτρα μετο χρωμα του γραφειου και το Mouse, και το σασι με το Mousepad και το φωτισμο. Ναι ο τυπος εχει πρασινα led στο δωματιο του. Οποτε αν παω εγω να το κανω αυτο στο δικο μου χωρο χωρις να κοιταξω παραγοντες περα απο πληκτρολογιο απλα δεν θα δειχνει οπως πρεπει...

Έγινε επεξεργασία από therock003
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό που το ψάχνεις, αλλά νομίζω του δίνεις πιο σύνθετη διάσταση απ' ότι αξίζει.

Σκέψου ότι θα το βλέπεις κάθε μέρα μπροστά σου και αποφάσισε τι ταιριάζει στην αισθητική σου. Το να δένει με το δωμάτιο, με το ποντίκι κλπ σίγουρα είναι χρήσιμο, αλλά το πληκτρολόγιο στέκεται και από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα ενα που ειναι ισως καλυτερο απο Majestouch 2, αλλα keyboard company και amazon.co.uk δεν το χουν. Καποιο αλλο μερος που να φαιρνει χωρις κινδυνο τελωνειου και καθυστερησεις υπαρχει?

Αυτο που ψαχνω ειναι το Ducky DK9087 G2 Pro

Full NKRO απο USB

Blanc White PBT Caps

Φωτιζομενο WASD

Detachable USB (αν διακρινω καλα απο την φωτο)

Ducky DK9087G2 PRO TKL PBT Mechanical Gaming Keyboard (Blue Cherry MX)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα ενα που ειναι ισως καλυτερο απο Majestouch 2, αλλα keyboard company και amazon.co.uk δεν το χουν. Καποιο αλλο μερος που να φαιρνει χωρις κινδυνο τελωνειου και καθυστερησεις υπαρχει?

Αυτο που ψαχνω ειναι το Ducky DK9087 G2 Pro

Full NKRO απο USB

Blanc White PBT Caps

Φωτιζομενο WASD

Detachable USB (αν διακρινω καλα απο την φωτο)

Ducky DK9087G2 PRO TKL PBT Mechanical Gaming Keyboard (Blue Cherry MX)

Γενικά ότι έχει να κάνει με αγορά εκτός Ευρώπης πάει πακέτο με τελωνείο και καθυστέρηση, hands down.

Η μόνη περίπτωση να τη γλιτώσεις είναι το δέμα να μαρκαριστεί ως gift.

Πολύ ωραίο το συγκεκριμένο keyboard, πολύ καλή επιλογή αλλά σκέψου ότι κατά πάσα πιθανότητα θα σου βγει πολύ το μαλλί.

Αν δεν έχεις σφιχτό budget, τότε σίγουρα αξίζει να το ρισκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ότι έχει να κάνει με αγορά εκτός Ευρώπης πάει πακέτο με τελωνείο και καθυστέρηση, hands down.

Η μόνη περίπτωση να τη γλιτώσεις είναι το δέμα να μαρκαριστεί ως gift.

Πολύ ωραίο το συγκεκριμένο keyboard, πολύ καλή επιλογή αλλά σκέψου ότι κατά πάσα πιθανότητα θα σου βγει πολύ το μαλλί.

Αν δεν έχεις σφιχτό budget, τότε σίγουρα αξίζει να το ρισκάρεις.

Ε αυτα γινονται σε ebay, σιγα μην κατσουν τα καταστηματα να δηλωνουν gift Και ψευτικες τιμες, ασε που ακουω οτι τωρα δεν πιανουν αυτα..

Παντως μου δωσαν εδω μια διευθυνση η οποια ειναι απο ευρωπη. Το εχει τσεκαρει κανεις αυτο το καταστημα?

Ducky G2 Pro Mechanical Keyboard - DK9087G2P-CUKPLW - CCL Computers

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτα γινονται σε ebay, σιγα μην κατσουν τα καταστηματα να δηλωνουν gift Και ψευτικες τιμες, ασε που ακουω οτι τωρα δεν πιανουν αυτα..

Παντως μου δωσαν εδω μια διευθυνση η οποια ειναι απο ευρωπη. Το εχει τσεκαρει κανεις αυτο το καταστημα?

Ducky G2 Pro Mechanical Keyboard - DK9087G2P-CUKPLW - CCL Computers

Επικοινωνησα μαζι τους πριν λιγες μερες.

Στελνουν κανονικα Ελλαδα αλλα με 45 λιρες μεταφορικα!!! (courrier)

Δυστυχως δεν στελνουν με απλο ταχυδρομειο απο οτι μου ειπανε.

Δεν χανεις να τους ρωτησεις παντως.

Ολα αυτά στο e-bay βεβαια μιας και πουλανε και εκει.

Έγινε επεξεργασία από knight_77
Link to comment
Share on other sites

Hello!

Ψάχνω έναν τρόπο να κάνω τα macro keys του cm storm trigger να λειτουργούν ως media keys, δηλαδή σαν play next κτλ. Υπάρχει κανένας τρόπος χωρίς ξεχωριστό software?

Το να κάνω record σε macro το stormkey+F8 δεν λειτουργεί...

Έγινε επεξεργασία από errik
Link to comment
Share on other sites

Μου φτάνουν αλλά θέλω να πατάω ένα πλήκρο, όχι 2 (stormkey+F8) Επειδή τα χρησιμοποιώ πολύ, και στο προηγούμενο πληκτρολόγιό μου ήταν πάνω απο το escape, θα προτιμούσα να τα αναθέσω στα macros...

Link to comment
Share on other sites

AutoHotkey

Features

AutoHotkey is a free, open-source utility for Windows. With it, you can:

Automate almost anything by sending keystrokes and mouse clicks. You can write a mouse or keyboard macro by hand or use the macro recorder.

Create hotkeys for keyboard, joystick, and mouse. Virtually any key, button, or combination can become a hotkey.

Expand abbreviations as you type them. For example, typing "btw" can automatically produce "by the way".

Create custom data-entry forms, user interfaces, and menu bars. See GUI for details.

Remap keys and buttons on your keyboard, joystick, and mouse.

Respond to signals from hand-held remote controls via the WinLIRC client script.

Run existing AutoIt v2 scripts and enhance them with new capabilities.

Convert any script into an EXE file that can be run on computers that don't have AutoHotkey installed.

Getting started might be easier than you think. Check out the quick-start tutorial.

Plus a whole lot more...

Change the volume, mute, and other settings of any soundcard.

Make any window transparent, always-on-top, or alter its shape.

Use a joystick or keyboard as a mouse.

Monitor your system. For example, close unwanted windows the moment they appear.

Retrieve and change the clipboard's contents, including file names copied from an Explorer window.

Disable or override Windows' own shortcut keys such as Win+E and Win+R.

Alleviate RSI with substitutes for Alt-Tab (using keys, mouse wheel, or buttons).

Customize the tray icon menu with your own icon, tooltip, menu items, and submenus.

Display dialog boxes, tooltips, balloon tips, and popup menus to interact with the user.

Perform scripted actions in response to system shutdown or logoff.

Detect how long the user has been idle. For example, run CPU intensive tasks only when the user is away.

Automate game actions by detecting images and pixel colors (this is intended for legitimate uses such as the alleviation of RSI).

Read, write, and parse text files more easily than in other languages.

Perform operation(s) upon a set of files that match a wildcard pattern.

Work with the registry and INI files.

Link to comment
Share on other sites

θα σουλεύει αλλά με έμμεσο τρόπο (assign κάποιο μάκρο σε macrokey και μετά δεύτερη ανάθεση με το autohotkey) αλλά θα ήθελα να μην μπλέξω με άλλα προγραμματάκια, από την στγμή που έχει ήδη αυτήν την λειτουργικότητα το πληκτρολόγιο από hardware... απλά με εκνευρίζει οτι δεν μπορώ να ανθέσω το action play σε macro key ενώ μπορώ σε οποιοδήποτε άλλο πλήκτρο... είναι λίγο παράλογο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κάνω μια ερώτηση ; Της Roccat το Ryos MK Pro έχει ακούσει κανείς πότε βγαίνει; Γτ από τη στιγμή που βγαίνει και με τα 4 switches (Το pro πάντα) το ψήνω πολύ άγρια στα καφετιά.

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] εσύ που έχει και μια προϊστορία με τη roccat, αν δε κανω λάθος, θα πρότεινες μια τέτοια αγορά διότι θα έρθει στο 150αρι λογικά; Το θέμα είναι οτι τα άλλα δύο μοντέλα που θα βγάλει δε δίνουν επιλογή διακοπτών και στην ουσία δε με καίνε τόσο τα φωτάκια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.