Jump to content



Εχω 4870 1gb.Αξίζει να πάρω άλλη μια ή όχι.


Spyrious

Recommended Posts

Λοιπόν.Έχω μια ati 4870 1gb εδώ και μερικά χρόνια.Αρχίζει και δυσκολέυεται στα νεα παιχνίδια.Αξίζει να πάρω άλλη μια για crossfire ή καλύτερα να πάρω μια νεα κάρτα;Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου κοιτα εαν δεν μπορεσεις να διαθεσεις λεφτα πολλα για νεα καρτα

τοτε ναι προσωρινα θα κανεις την δουλεια σου

πριν καποιν καιρο ειχα και γω 4870 και αντι να βαλω αλλη μια εδωσα την 4870 την δικια μ

και εβαλα πανς μια 4870χ2 δλδ ειναι σαν 2 χ 4870

και επαιζε τα παντα ανετα

αλλα τελικα την πουλησα και την 4870χ2 λογω οτι ειναι πολυ ενεργοβορα καρτα

και πηρα μια 5870

Και οι εντυπωσεις μου ειναι πως στα τορινα παιχνιδια η 5870 ειναι λιγο καλυτερη απο την 4870χ2 ,αλλα εχει πολυ μικρες καταναλωσεις

οποτε υπαρχουν 2 λυσεις

η φτηνει και αξιοπιστη λυση ειναι να βαλεις αλλη μια 4870 με 50 ευρω μεταχειρισμενη

αλλιως σε καινουρια η ελαφρως μεταχειρισμενη πας σε μια 6950

εξαρταται παντα το budget

:)

Link to comment
Share on other sites

Χρήμα δεν υπάρχει πολύ.Αλλά αν πάρω 4870 πρέπει να πάρω και waterblock γιατί όλο το pc είναι υδρόψυκτο και εχω και πολλές κάρτες οπότε δεν υπάρχει χώρος για 2 slot.Θα με βάλει αλλή μια για 2 χρόνια;Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα χρήματα είναι το θέμα ότι την βρίσκεις!Για να σου πούμε και αν αξίζει!

Αλλά επιδή θα πας και σε νερό τότε για μένα καλύτερα να δώσεις κια την άλλη και να πας σε μια από τις καινούριες\τελευταίες και να είσαι με μια κάρτα κάθε φορά και τελευταίας γενιάς.

Επειδή crossfire\sli και duo blocks=no go for me όσον αφορά τα $!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να παρεις καινουρια καρτα, παρε.

Κ γω με την ιδια λογικη κινηθηκα κ επειδη δεν ηθελα να δωσω 250+ για καρτα πηρα μια μεταχειρισμενη 4850. Ικανοποιημενο δε μ'αφησε το CF καθως μεχρι στιγμης ΚΑΝΕΝΑ παιχνιδι δεν το εχει αξιοποιησει (με τελευταιους drivers κ τα προσθετα τους). Μονο στο 3D Mark ειδα double scores.

Αν ημουν στη θεση σου θα εδινα τη 4870 κ θα παιρνα 6950/6970 μτχ (αλλα κ 5850/5870).

Link to comment
Share on other sites

Μπάτζετ δεν έχω θέσει αλλά δεν θέλω να ανοιχτώ πολύ.Οθόνη έχω μια philips 20.1" και παίζω σε 1680χ1050.ΘΑ κοιτάξω τις αγγελίες για αρχή.Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση σας.Επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα καλυτερο! ειναι χαωδης η διαφορα!

αλλα αυτος, ακομα και με την 4870 πρεπει να παιζει ανετα σε αυτη την αναλυση. εδω, εγω επαιζα μεχρι πριν κανα μηνα με 4850 512mb σε 1080p!! αλλα εκει φαινοταν τα ζορια που τραβαγε η κακομοιρα! τωρα με την 5850, ολα νερακι!

αλλα πιστευω, ειναι και καλη ευκαιρια τωρα να κανει μια αναβαθμιση..!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και μενα αποψη μου ειναι να παρεις μια καινουργια αν βρεις μεταχειρησμενη 5870 για να μην δωσεις πολλα θα εισαι τελεια αλλιως μια 6850.Αν κανεις και την καρτα γραφικων υδροψυκτη οπως το υπολοιπο συστημα τοτε πιστευω θα μπορεις να κανεις και αρκετα καλο overclock αν δεν σε ικανοποιουν οι επιδοσεις αν και οποια απο τις δυο να παρεις για την αναλυση σου ειναι υπεραρκετες.Εμενα η 5870 σε 1080p δεν ειχε πουθενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Χρήμα δεν υπάρχει πολύ.Αλλά αν πάρω 4870 πρέπει να πάρω και waterblock γιατί όλο το pc είναι υδρόψυκτο και εχω και πολλές κάρτες οπότε δεν υπάρχει χώρος για 2 slot.Θα με βάλει αλλή μια για 2 χρόνια;Ευχαριστώ.
άνετα θα σε βγάλει η 2η για άλλα 2 χρόνια, χωρίς αμφιβολία. Εγώ έχω 4870Χ2, αλλά δεν με ενοχλεί ούτε η κατανάλωση ούτε ο θόρυβος όσος και να είναι, btw αν κάποιος από εδώ βαρέθηκε την Χ2 του ας μου κάνει Offer με PM μήπως πάρω 2η :shout:
Link to comment
Share on other sites

δεν σε ενοχλουν οι καταναλωσεις?? αντε ο θορυβος με ψυχτρα accelero xtream διορθωνεται και οι θερμοκρασιες

αλλα δεν θες να ξες ποσο ρευμα καιει η 4870χ2 ακομα και σε idle καταναλωνει 150 watt

ενω η 5870 μωλις 30watt idle

Γενικα η σειρα 4 της ατι ειναι ενεργοβορες, μια 4870 idile 70-75 watt, oποτε εαν βαλει και δευτερη θα ναι 140-150 σε idle

ειναι βλακια λοιπον οταν δεν παιζεις παιχνδια και απλα σερφαρεις η κανεις οτιδηποτε εκτος αλλο απο gaming να καιει τοσο η καρτα, τωρα ναι θα τον κρατησει αλλα 2 χρονια στην αναλυσηυ που παιζει σε 1900χ1200 δεν νομιζω και γενικα εαν βγουν παιχνιδια με μεγαλυτερο tesselation σκουρα τα πραματα, αλλα εφοσον δεν ειναι απαιτητικος gamer το παλικαρι ναι ειναι μια οικονομικη λυση και αξιοπιστη!

Αυτα και καλες αγορες :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα θα περιμένω λίγο,γιατί μου έκατσε και το πρόβλημα με τον vertex.Από ότι παρατήρησα τα παιχνίδια μέχρι στιγμής που ζώρισαν την κάρτα είναι τα witcher 2 και shift 2.

Link to comment
Share on other sites

δεν σε ενοχλουν οι καταναλωσεις?? αντε ο θορυβος με ψυχτρα accelero xtream διορθωνεται και οι θερμοκρασιες

αλλα δεν θες να ξες ποσο ρευμα καιει η 4870χ2 ακομα και σε idle καταναλωνει 150 watt

ενω η 5870 μωλις 30watt idle

Γενικα η σειρα 4 της ατι ειναι ενεργοβορες, μια 4870 idile 70-75 watt, oποτε εαν βαλει και δευτερη θα ναι 140-150 σε idle

έχω 1000Watt τροφοδοτικό (enermax DXX) που αντέχει και 2 και 3 4870x2 μαζί οπότε κανένα πρόβλημα. Ξέρω πολύ καλά πόσο καταναλώνει η 4870Χ2. Εξ' άλλου 150Watt ξοδεύει και ένα monitor.

Μια ακόμη 4870 να βάλει είναι κομπλέ για 2+ χρόνια. Με φετινούς drivers θα έχει χαμηλότερη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν με καταλαβες

δεν τα ειπα ολα αυτα για να με πεις οτι εχεις 1000 watii φιλε μου

αλλο ηταν το point μου και 150 watt ειναι σε idle εαν δεις και σε max

παντως ο λογαριασμος της δεης με 2χ4870χ2 θα παει στα υψη! και δεν και καθολου φιλικες προς το περιβαλλον αυτο εινα τοι point μου, οχι εαν εχεις μεγαλο psu!

οπως ειπα ειναι χαζο να σερφαρεις στο ιντ. και καταλωνει τα εντερα της!

ειχα και γω 4870χ2 και ο λογος που την εδωσα ηταν η καναλωσης, η 5870 ειναι μια πολυ καλη λυση, πολυ πιο ησυχη ,δροσερη, πιο δυνατη και πιο οικονομικη +d11

Νομιζω δεν χρειαζεται να πω τπτ αλλο, ο καθενας εχει την αποψη του, αλλα ισχυουν ολα αυτα που ειπα 100%

Καλο καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

150w το μονιτορ...??? για 30'' μιλας προφανως!!! το 23'' που εχω γυρω στα 50w παιζει!

εγω διαφωνω παντως με 2 χ 4870, δεν εχει κανενα νοημα σημερα να βαλεις τετοιες καρτες! με μια 5850-5870 εισαι σε ιδιες και καλυτερες επιδοσεις (DX11) και με την μιση καταναλωση και θερμοκρασιες απο τις 2χ4870!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.Έχω μια ati 4870 1gb εδώ και μερικά χρόνια.Αρχίζει και δυσκολέυεται στα νεα παιχνίδια.Αξίζει να πάρω άλλη μια για crossfire ή καλύτερα να πάρω μια νεα κάρτα;Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής.Ευχαριστώ.

Bασικα εγω ουτε που θα το σκεφτομουν για δευτερη 4870, νομιζω δεν αξιζει καν τον κοπο σημερα.

Την πουλας και περνεις μια μετεχειρη 5850/5870 η μια καινουρια 6950 αν σε παιρνει οικονομικα.

Ειδικα αν πας σε μετεχειρη 5850, πουλωντας ταυτοχρονα αυτη που εχεις τωρα θα σου βγει πολυ οικονομικα.

Με αυτο τον τροπο:

-Γλιτωνεις τα οποια κουλα μπορουν να προκυψουν με το Multigpu setup, εχει μια καρτουλα και δεν ασχολησε.

-Εχεις μια καρτα και εχεις ιδιες η καλυτερες επιδοσεις απο τις 2χ4870(αναλογα πια καρτα θα επιλεξεις απο αυτες που λεω πιο πανω).

-Πολυ μικροτερη καταναλωση (ειδικα σε idle).

-Λιγοτερο θορυβο.

-Υποστηριξη DX11.

-Aγορα δευτερης μετεχειρης 4870, εχει πανω κατω το ιδιο χρηματικο κοστος, με αγορα μετεχειρης 5850,πουλωντας εννοειτε και την 4870 που εχεις τωρα.

-Δεν υπερτερουν δηλαδη πουθενα οι 2χ4870, το αντιθετο μαλιστα:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.