Jump to content



Ας κάνουμε το Εργαστήρι καλύτερο!


Recommended Posts

Βλέπω οτι κάθε μέρα υπαρχουν 3-4 topic με τιτλο

Νεο pc,Αγορα νεου pc,Βοηθεια νεο pc,Tι να πάρω κτλ

Το θέμα ειναι οτι μπορει την ίδια μέρα να καταλήξουν στον ένα να παρει

πχ Ε4300 και στον αλλον Ε6320 και απο οτι βλέπω οι περισσοτεροι παλιοι

δεν δινουν πολύ σημασια ,ενω γενικώς ο καθένας απανταει ο,τι του ερθει εκείνη την ώρα.

Απο τη στιγμή που όλοι οι Labites για ίδια χρήση θέλουν τα pc και το ιδιο οc πανω κάτω θα κανουν.*

Θα ηταν ωραιο πιστευω στην κατηγορία-> Γενικα για pc, να μπουν δυο θέματα

με τιτλο πχ Low End Η επιλογή του μήνα για cpu+mobo+ram+vga+psu μέχρι 700 ευρώ

και αλλη μια με συστηματα πιο δυνατα** (ας πουμε 1200ευρώ ,βρειτε τα εσεις αυτα)

Θα μπορούσε ειτε να λειτουργει με διαλογο σε ενα πιο κλειστό κυκλο του thelab***

(admins,moderator,senior members εσεις θα κανονίσεται πάλι) είτε με poll απο όλα τα μέλη.

Επειδη παιζει φυσικά ρόλο ο συνδυασμος προτιμώ τη πρώτη μέθοδο για να έχει και κάποια σχόλια****

Οι επιλογές μπορουν να αλλάζουν μηνιαίος ή εβδομαδιαίος.

* κάποιος που έχει διαβάσει ,έχει δει και ξέρει τι θα κάνει δυσκολα θα φτιάξει τετοιο τοπικ,συνήθως τα ανοιγουν πιο απειροι χρήστες

**Πιο δυνατο oc και πιο εφαρμοσμένη χρηση ,ας φτιάξει κάποιος νέο τοπικ αν και πάλι δύσκολο να έχεις σκοπο να χαλασεις παραπανω λεφτά και να μην εχεις δει καμια δεκαρια συγκριτικά και reviews με την κάρτα ,τη Mobo ή τις μνήμες που θελεις.

***Δεν ειμαι κατά της δημοκρατίας απλα να μην γίνει το topic μάχη αναμεσα σε intel ,amd η ati vs nvidia

****Για να μην σας κατηγορήσει κανεις οτι δίνετε κατεύθυνση για αγορά στην Χ,Ψ εταιρεια

Link to comment
Share on other sites

Αντί να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα στη ρίζα του δηλαδή....θα το διαιωνίσουμε.

Βγάζουμε απο τον κόπο της απλής ανβαζήτησης το κάθε νεο παλικάρι που γράφεται σε ένα φόρουμ και καθόμαστε και φτιάχνουμε εικονικά configuration κάθε βδομάδα.

Χμμμμμ let me think......:rolleyes:

Και είναι λογικό κάποια παλαιώτερα μέλη να μην τρέχουν να απαντάνε χιλιοειπωμένα πράγματα σε κάθε νέο θρεντ που ρωτάει τα ίδια με το διπλανό νέο θρεντ.

Όλες οι πληροφορίες που χρειάζονται στην περίπτωση νέας σύνθεσης βρίσκονται είτε με αναζήτηση είτε κοιτώντας τα νέα θέματα. Αν κάποιος βαριέται...πάει και ανοίγει νέο θέμα - κακώς. Αν δεν ξέρει πως να ψάξει....παρατηρεί λίγο το φόρουμ πως κινήται και βρίσκει άκρη. Ή ρωτάει στην τελική πως να βρει την πληροφορία.

Αν δεν ξέρει να χρησιμοποιήσει το φόρουμ ας διαβάσει κάνα περιοδικό τελικά τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι η ιδεα του Tony_Montana ειναι αρκετα καλη. Μπορούν να υπάρχουν 2-3 thread με τις προτασεις των χρηστών για low end, medium, high end pc και να μην δημιουργούνται threads καθε λίγο και λιγακι....

Η αναζητηση πολλές φορες δεν δουλευει γιατι ο χρηστης πιστεύει οτι τοδικό του συστημα/περίπτωση ειναι μοναδική γιατι αντι για 1200 ευρω δινει 1100....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

Η αναζητηση πολλές φορες δεν δουλευει γιατι ο χρηστης πιστεύει οτι τοδικό του συστημα/περίπτωση ειναι μοναδική γιατι αντι για 1200 ευρω δινει 1100....

Για τον ίδιο λόγο δεν θα δουλευει και το ήδη έτοιμο config. :T:

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι θα έπρεπε να δημιουργήσετε κανόνα για άμεσο κλείδωμα τέτοιων τόπικ όταν δεν έχουν κάτι το ξεχωριστό (5000 ευρώ, scsi σκληρούς, 3TFT, κλπ κλπ)

αυτό, μαζί με την ιδέα του tony θα "καθαρίσει" αρκετά το forum

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας για την αποφυγη παρεξηγήσεων ,ουτε εχω ανοιξει τέτοιο θέμα ουτε προκειται να ανοιξω

,για τη βελτιωση του forum το ειπα,για να εχει πιο αξιόπιστες και πιο εγκυρες απαντήσεις ,δικό σας forum ειναι ο,τι θέλετε κάνετε

Απλα για να αποφυγετε αυτή τη κατάσταση το λέω

njtzozwtlzciky0yyb1x.jpg

Δεν θα ήταν πιο ευκολο στον καθε πιτσιρικά οπως λες

να του δινεις ενα λινκ και να τελειωνει εκει το θέμα?

Νομίζω αν δεν σας φοβίζει μη τυχον γίνει διαφήμιση

σε συγκεκριμένα προιόντα θα ήταν καλη ιδέα.

Τελοσπάντων ο,τι θέλετε κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς τα PC δεν είναι αυτοκίνητα να πούμε όποιος θέλει φθηνό να πάρει το Lacetti, όποιος θέλει καλό να πάρει το Avensis.

Είναι κάτι το οποίο είναι fully customizable και οι πραγματικές ανάγκες μπορούν να καλυφθούν από ένα σωρό κομμάτια hardware.

Το καλύτερο είναι όποιος θέλει να πάρει ένα PC να κάνει μια αναζήτηση πρώτα και να κοιτάζει αν του ταιριάζει κάτι.

Θα το συζητήσουμε όμως και θα δούμε μήπως μπορούμε να βρούμε κάποια άκρη. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια μικροπαρατηρησούλα.... Δεν απενεργοποιείτε αυτό το αυτόματο σύστημα αποστολής πμ σε όσους έχουν γενέθλια; Είναι κάπως σπαστικό να βλέπεις να σου έρχονται "αυτόματες" ευχές... Όχι απο άποψη spam κτλ, απλά είναι "κάπως" ψυχολογικά.... :)

(Δεν το λεω για μένα συγκεκριμένα, γενικά μιλάω....)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Μια μικροπαρατηρησούλα.... Δεν απενεργοποιείτε αυτό το αυτόματο σύστημα αποστολής πμ σε όσους έχουν γενέθλια; Είναι κάπως σπαστικό να βλέπεις να σου έρχονται "αυτόματες" ευχές... Όχι απο άποψη spam κτλ, απλά είναι "κάπως" ψυχολογικά.... :)

(Δεν το λεω για μένα συγκεκριμένα, γενικά μιλάω....)

Μπορείς να βάλεις κενή ημερομηνία γεννήσεως ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Μπορείς να βάλεις κενή ημερομηνία γεννήσεως ;)

Το ξέρω, απλά πίστευα πως βιώνουν και άλλοι την ίδια "ξενέρα" με εμένα. :)

Τι να πω, αυτό με το χαμόγελο είναι κάπως περίεργο. Έρχεται το χαμόγελο αλλά μετά σκέφτεσαι οτι οι ευχές ήταν αυτόματες, ψεύτικες. Δεν ξέρω αν συμφωνεί κανείς μαζί μου... :)

Καλά, δεν είναι δα και κανένα πρόβλημα, ούτε καμιά φοβερή αλλαγή. Απλά το επισήμανα (σε φιλικό ύφος πάντα) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Εμένα μου αρέσει πιότερο.

Όταν όλοι οι "φίλοι" σε έχουν χεσμένο...σκάνε μηνύματα με ευχές απο 10 φόρουμ και έρχεται ένα χαμόγελο στο στόμα....

Μαζί σου...ή το άλλο...εδώ πχ πέρσι ξέχασα τα γενέθλιά μου και μου το θύμισε η ειδοποίηση :D

Μάκη πολύχρωμος ρααα έστω και με καθυστέρα 1 μέρας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Για να μην ανοιγω νεο topic, με αφορμη αυτο το lock

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=50770

Δεν θα ηταν καλυτερα να μενει ανοιχτο το θεμα και να μεταφερονται τα ασχετα posts στην μαυρη τρυπα????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
δεν θα ηταν προτιμωτερο οταν παταμε το κουμπακι ''σημειωση ολων των forum ως αναγνωσμενα'' να μας πηγαινει στην κεντρικη και οχι στο γενικο forum index?

Αυτο που ειναι γιατι θελω και εγω :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.