Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Ξέρεις κανείς πώς υπολογίζω DFT και DTFT μιας ακολουθίας στο Ti-89 Titanium;

Με το χέρι μπορώ να τα βγάλω χωρίς πρόβλημα, ωστόσο θέλω μία επιβεβαίωση αν αυτό που έβγαλα είναι το σωστό.

πχ έστω να βρεις το DFT (Discrete Fourier Transformation) της ακολουθίας [1 0 1 2].

Με το χέρι βγάζω ότι είναι [4 2j 0 -2j], υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαληθεύσω αν είναι σωστό το αποτέλεσμά μου ;

[MENTION=7401]alexis2044[/MENTION] δώσε help

EDIT: Κάτι βρήκα για DFT ( http://www.ticalc.org/pub/89/basic/science/dft89.zip )

Για DTFT κανείς;

EDIT2: Ισχύει και για DTFT με συνάρτηση hf. Απλά βάλτε Auto και όχι exact για να βγάζει στρωτά νούμερα + ρυθμίστε σε Angle και όχι σε Degrees, διαφορετικά πετάει Domain Error.

Χαίρομαι που αυτοαπάντησα στο ερωτημά μου :p

Μιας και ανεφερες το συγκεκριμένο μοντελο, 2 πραγματα:

1. txtrider()

2. οταν εκανα επιτηρηση κοιταζα τα κομπιουτερακια για το αν εχουν εσωτερικη μνημη. παραδοξως δεν ειχα πιασει κανενα, πραγμα που σημαινει ειτε οτι ειναι πολυ πισω ειτε οτι ημουν πολυ μπροστα ως προπτυχιακος :p

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανεφερες το συγκεκριμένο μοντελο, 2 πραγματα:

1. txtrider()

2. οταν εκανα επιτηρηση κοιταζα τα κομπιουτερακια για το αν εχουν εσωτερικη μνημη. παραδοξως δεν ειχα πιασει κανενα, πραγμα που σημαινει ειτε οτι ειναι πολυ πισω ειτε οτι ημουν πολυ μπροστα ως προπτυχιακος :p

προτιμάω Wordrider (περνάει και εικόνες)

WordRider Text Editor for TI-89/92/TxtRider/Hibview/uView - homepage

Created by Camtasia Studio 4

Link to comment
Share on other sites

τι λε ρε παιδί μου; Κάνει τέτοια πράγματα το ti89?

πέρα από τα στάνταρ προγραμματάκια, με τα οποία έρχεται πακέτο το εν λόγω μηχανηματάκι, τι άλλα προτείνετε; Μαθηματικά, φυσικές, ηλεκτρονικές, τηλεπικοινωνίες, ό,τι θέλετε (εκτός από χημεία, που πλέον δε με νοιάζει :p)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε συ? Μλκιστηκα και δεν το δωσα τωρα, θα το δωσω στην επαναληπτικη. Τι τοσο τραγικο εβαλε? Αφου ειχε πει ψιλοστανταρ τι τυπου ασκησεις θα βαλει. Εγω σημερα Βιομηχανικη.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πως τα πάμε so far στην εξεταστική. Θα γράψω τους τίτλους στα αγγλικά για να τα βλέπω και να νομίζω ότι έκανα κανένα μεγάλο κατόρθωμα :p Πάντως έχω λιώσει 2 εβδομάδες τώρα, κυριολεκτικά είμαι με 3 ώρες ύπνου καθε μερα κ εχω αρχίσει να βαράω μπιέλα.

Programmable Logic Computer: 9.2

Artificial Intelligence : 10

Intelligent Control: 7

Process Control: 4 (καρ10λααααα με κοψες!!!)

SCADA (Lab): 8

Digital Signal Processing: 7.5

Advanced Control Systems II: 8

Power Electronics: 4 :(

Hydraulic/Pneumatic Control: 3

Hydraulic/Pneumatic Control (Lab): 5

CNC: 3

CNC (Lab): 5

Mechtronics: 4

Και μας μένουν την επόμενη εβδομάδα:

Metrology I

Metrology II

Microcontrollers (Design)

Communications

PID Theory

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πως τα πάμε so far στην εξεταστική. Θα γράψω τους τίτλους στα αγγλικά για να τα βλέπω και να νομίζω ότι έκανα κανένα μεγάλο κατόρθωμα :p Πάντως έχω λιώσει 2 εβδομάδες τώρα, κυριολεκτικά είμαι με 3 ώρες ύπνου καθε μερα κ εχω αρχίσει να βαράω μπιέλα.

Programmable Logic Computer: 9.2

Artificial Intelligence : 10

Intelligent Control: 7

Process Control: 4 (καρ10λααααα με κοψες!!!)

SCADA (Lab): 8

Digital Signal Processing: 7.5

Advanced Control Systems II: 8

Power Electronics: 4 :(

Hydraulic/Pneumatic Control: 3

Hydraulic/Pneumatic Control (Lab): 5

CNC: 3

CNC (Lab): 5

Mechtronics: 4

Και μας μένουν την επόμενη εβδομάδα:

Metrology I

Metrology II

Microcontrollers (Design)

Communications

PID Theory

Σου έβγαλαν κιόλας αποτελέσματα; Μωρέ Μπράβο!!! Εμείς πιστεύω θα βγάλει και ο τελευταίος αποτελέσματα 2 μέρες πριν την επαναληπτική! Μόνο ένα εργαστήριο μου έχει βγει μόνο..

Link to comment
Share on other sites

Εξεταση του τελευταιου μου εργαστηριου στη σχολη.

Παω, βλεπω 1.5, που μαλλον στην τυχη το εβαλαν, αλλα τεσπα. Ζηταω να δω γραπτο και ψαχνοντας μπροστα μου, βλεπουν οτι εχει χαθει. Μπορω να τους κυνηγησω με καποιο τροπο; Τετοιο πραγμα δεν μου εχει ξανασυμβει στη σχολη τοσα χρονια.

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] ;

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα μέτρα που κλείδωσαν για την εξοικονόμηση των 11,5 δισ. ευρώ - NEWS247

"Επιβολή διδάκτρων 200 ευρώ ανά έτος για όλους τους φοιτητές ΤΕΙ και 300 ευρώ ανά έτος για όλους τους φοιτητές ΑΕΙ" Καλές καταλήψεις .( αν και άκουσα ότι θα αφορά μόνο τους όσους έχουν ξεπεράσει το ν+2 )

Link to comment
Share on other sites

Τα μέτρα που κλείδωσαν για την εξοικονόμηση των 11,5 δισ. ευρώ - NEWS247

"Επιβολή διδάκτρων 200 ευρώ ανά έτος για όλους τους φοιτητές ΤΕΙ και 300 ευρώ ανά έτος για όλους τους φοιτητές ΑΕΙ" Καλές καταλήψεις .( αν και άκουσα ότι θα αφορά μόνο τους όσους έχουν ξεπεράσει το ν+2 )

[Μεντιουμ mode on]

"Συνάδελφε πρώτα θα το βάλουν σε αυτούς που είναι ν+2 χρόνια και μετά θα το βάλουν σε όλους"

[Μεντιουμ mode off]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.