Jump to content



Asus Xonar DX [παραπολυ ζεστη]


Heir of a dying day

Recommended Posts

παιδια η καρτα ηχου μου,(την εχω τοποθετημενη ακριβως πανο απο την καρτα γραφικων)

δουλευει παραπολυ ζεστη...για να μην σας πω οτι ψηνεις κιολας!

αμα πας να την ακουμπησεις και κρατησεις λιγακι το χερι σου πανο της(1-2 δευτερολεπτα)...καηκες!

ετσι δουλευει η καρτα στα φυσιολογικα της?

Link to comment
Share on other sites

εν μερη εχεις δικιο σε αυτο που λες γιατι ανεβαζει θερμοκρασιες η καρτα δεν λεω...αλλα οταν ειναι σε idle δεν ειναι φουρνακι!

εχει προβλημα να δουλευει ετσι καυτη?

64677918.png

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει αλλη υποδοχη pcie,αλλα μου φενετε οτι δεν φταιει η 580 για την τοσο υψηλη θερμοκρασια της...δεν ξερω,μηπως επιδη κανει ζεστη λογο καλοκαιριου ισως?

Link to comment
Share on other sites

ο μονος τροπος να το μετρησω αυτο ειναι με θερμομετρο πιστολι laser και δεν εχω...

ο chroma πιο πανο γραφει οτι γενικοτερα η καρτες ηχου δεν ζεστενονται και πολυ...γιαυτο μου κανει εντυποση γιατι δουλευει τοσο ζεστη! μηπως παιζει κανενα θεμα μαζι της φοβαμε...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις sli βαλτην στην pciexpress ...παρακατω απο την καρτα γραφικων..

Οχι δεν ζεσταινεται τοσο...(χλιαρουλα την κοβω μπορω να την ακουμπαω οση ωρα θες.

Θεωρω οτι καρτα (vga) μαζι με το chipset απο πισω την σιγοψηνουν...

εδιτ

2nd once again...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι καρτα (vga) μαζι με το chipset απο πισω την σιγοψηνουν...

Μαλλον αυτο συνεβει γιατι το chipset απο πισω ειναι επισης αρκετα ζεστο.

θα δοκιμασω να την βαλω σε μια pcie υποδοχη για της καρτες που εχει αν και χωρις μελλον γιατι εχω σκοπο να βαλω αλλη μια 580 οπου νανε.

Εχει προβλημα η καρτα ηχου να δουλευει ζεστη?

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα στο τελευταιο σλοτ μακρια απο την καρτα και το chipset και δουλευει καπου στους 55 - 60 βαθμους περιπου...(μπορεις να την κρατησεις με το χερι σου αλλα και παλι την νιωθεις αρκετα ζεστη)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, όταν κάποιο chip είναι ελαφρώς προβληματικό ή απέκτησε πρόβλημα στην πορεία, ανεβάζει θερμοκρασίες περίεργες και υπολειτουργεί όλο και περισσότερο.

Από την άλλη νομίζω ότι υπήρχε μία έκδοση της xonar με ανεμιστήρα αν δεν κάνω λάθος, οπότε δεν είναι απίθανο να θερμαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.