Jump to content



Διακοποthread 2011


papajim

Recommended Posts

Νομίζω ότι πρέπει να φύγεις όμως από εκεί αλλιώς δε σου δίνουν το πακέτο.

Ακριβώς :)

Επίσης πολλά ξενοδοχεία έχουν "nationality policy". Κατά την κράτηση δηλαδή, ζητάνε την εθνικότητα του κατόχου του διαβατηρίου. Στους όρους, έχουν δικαίωμα αλλαγής της τιμής, αν αυτή έχει δοθεί εσκεμμένα (ή όχι) λάθος, ή ακόμα και να μη δεχθούν τον πελάτη. Πχ πολλά ξενοδοχεία δε δέχονται Άραβες, Κινέζους, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply
Τέτοια περίοδο πέρισυ κοίταγα τιμές για Ελαφόνησο. Η φθηνότερη που βρήκα ήταν 80€/μέρα χωρίς πρωινό.

tsoukalas.jpg

Δηλαδή το θεωρείς φυσιολογικό να ψάχνεις για δωμάτιο τέτοια εποχή!

Αν ενδιαφέρεσαι για φτηνό δωμάτιο, ψάχνεις το χειμώνα όπως κάνουν όλοι οι Ευρωπαίοι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά την ίδια ώρα στην Πράγα έβρισκα με 30 € τη βραδιά με πρωινό.

Γιατί Αντώνη η Πράγα δεν είναι κατ εξοχήν καλοκαιρινός προορισμός.

Εγώ είχα πάρει δουλειές το χειμώνα με - 40%. Ε δεν πιστεύω να θέλει κάποιος να κάνω το ίδιο τέτοια εποχή!!

Link to comment
Share on other sites

Η Πράγα όμως δεν έχει γύρο γύρο θάλασσα για να πουλήσει ακριβά το καλοκαίρι
Γιατί Αντώνη η Πράγα δεν είναι κατ εξοχήν καλοκαιρινός προορισμός.

Εγώ είχα πάρει δουλειές το χειμώνα με - 40%. Ε δεν πιστεύω να θέλει κάποιος να κάνω το ίδιο τέτοια εποχή!!

Εμεις κλεισαμε Σκιαθο μεσ'την πολη με 55 ευρω και για τις 5 ημερες το καθε ατομο.

Κομπλε τιμη.

"Κομπλέ"; Τι παρέχει; Δωμάτιο και πρωινό;

Επειδή τυχαίνει να είμαι ακριβώς σε αυτή τη δουλειά, επιτρέψτε μου να σας πω ότι δεν έχει καμία σχέση. Τα δωμάτια στην Ελλάδα είναι ακριβά, 365 ημέρες το χρόνο. Δε λέω ότι κάποιες εποχές δεν είναι φθηνότερα από άλλες, απλά ακόμα και τότε είναι πα-να-κρι-βα σε σχέση με ανάλογα στο εξωτερικό, off ή on season.

Sharm El Sheikh. Ερυθρά θάλασσα. Μακράν η πιό καθαρή θάλασσα που πρόκειται να κολυμπήσετε ποτέ σας. Ορατότητα μέσα στο νερό, >80 μέτρα. Σε βάθος 30-40 μέτρα, βλέπεις τον πάτο λες και είσαι σε μπανιέρα (έχω και φωτογραφίες in case it didn't happen :p). Τα ψάρια είναι τόσα πολλά που τα χτυπάς με τα χέρια σου καθώς κολυμπάς. Ξενοδοχείο 5*, με 3 μεγάλες πισίνες, πρωινό, μεσημεριανό, βραδυνό και ελεύθερα ποτά καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας (όχι δυνατά αλκοολούχα, μόνο κρασί/μπύρα). Το κρεβάτι; Γήπεδο. Το δωμάτιο; Πλατεία. Το μπάνιο; Με μπανιέρα και πιό μεγάλο από το σαλόνι μας...

Κόστος; 65€ την ημέρα και οι δύο! Αεροπορικά; 500€ σύνολο και οι δύο. Κάτσαμε 10 ημέρες και λιώσαμε. Φυσικά ούτε λόγος για το κόστος του να φας έξω έτσι. Η Αίγυπτος είναι τσάμπα.

Και μη μου πει κανείς για αναταραχές. Είναι σα στρατιωτικό φρούριο η περιοχή, γιατί από εκεί έρχεται πελώριο ποσοστό των εσόδων της χώρας και το φυλάνε σα κόρη οφθαλμού.

Link to comment
Share on other sites

55 ευρω το δωματιο με κλιματισμο και τηλεοραση και θεα τη θαλασσα.

5 λεπτα απ'το λιμανι.Αυτα.

Ετσι και αλλιως για υπνο θα ειμαστε μονο.Τι να τις κανω τις πισσινες και τα πρωινα.

Για την εποχη που το κλεισαμε πρεπει να ειναι σχετικα καλη τιμη.Με μεταφορικα θα μας παει περιπου στα 90 ευρω.

Αλλα παιδια κλεισαν με 130 και 150 ευρω...

Μπορει να βρισκαμε και φτηνοτερα εκτος πολης,αλλα δεν εμενε χρονος...

Link to comment
Share on other sites

Φοβερος προορισμος αυτος wizard.και καθομαστε μετα και λεμε για ελλαδα που στις 10 μερες θα σου επαιρναν τα διπλασια.

παντως εγω μυκονο την εβγαλα 4 μερες με 140Ε οταν αλλοι εδιναν τοσα για να κλεισουν μονο τις 4 μερες.και κλεισαμε μια βδομαδα πριν παμε.απλα το ψαξαμε και δεν πηραμε τα πακετα σαν τα προβατα.

Link to comment
Share on other sites

Καγκουρονησι πανε να την κανουν και την σκιαθο καποια χρονια τωρα.Πηγα προπερσυ δεν θα το λεγα το ξετρελαθηκα.

βεβαια καλη παρεα να εχεις και καλα θα περασεις οπου και να πας

Link to comment
Share on other sites

Τι να τις κανω τις πισσινες και τα πρωινα.

Προσωπικά μίλησα για 3 γεύματα... Θα τα κάνεις... Έστω ένα την ημέρα, εκτός αν σκοπεύεις να ρέψεις...

Ε, αυτό ήταν πληρωμένο και φυσικά μπουφέ, ότι ένα πιάτο δικής τους επιλογής. Μπουφέ με πολλές επιλογές, φρούτα, γλυκά, κρασιά, μπύρες, σαλάτες, γεύματα για παιδιά, κλπ. Όσο για τις πισίνες, δε σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις μπάνιο εκεί, αν κι εμείς κάποιες φορές που ξυπνήσαμε αργά, βαρεθήκαμε να πάμε στη θάλασσα και λιώσαμε εκεί... στα 8μ. από τη μπαλκονόπορτα... Φυσικά για πληρωμή σε ομπρέλες και ξαπλώστρες ούτε λόγος, όχι μόνο στις παραλίες των εκάστοτε ξενοδοχείων, αλλά σε οποιαδήποτε παραλία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η Σκιάθος δεν είναι άσχημο νησί, αλλά προτιμώ Σκόπελο κι Αλλόνησο παρά Σκιάθο. (Αναφέρομαι πάντα μόνο για Βόρειες Σποράδες)

Προσωπικά μίλησα για 3 γεύματα... Θα τα κάνεις... Έστω ένα την ημέρα, εκτός αν σκοπεύεις να ρέψεις...

Ε, αυτό ήταν πληρωμένο και φυσικά μπουφέ, ότι ένα πιάτο δικής τους επιλογής. Μπουφέ με πολλές επιλογές, φρούτα, γλυκά, κρασιά, μπύρες, σαλάτες, γεύματα για παιδιά, κλπ. Όσο για τις πισίνες, δε σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις μπάνιο εκεί, αν κι εμείς κάποιες φορές που ξυπνήσαμε αργά, βαρεθήκαμε να πάμε στη θάλασσα και λιώσαμε εκεί... στα 8μ. από τη μπαλκονόπορτα... Φυσικά για πληρωμή σε ομπρέλες και ξαπλώστρες ούτε λόγος, όχι μόνο στις παραλίες των εκάστοτε ξενοδοχείων, αλλά σε οποιαδήποτε παραλία.

Άλλος τρόπος σκέψεις και επιχειρηματικότητας νομίζω. Φυσικά ανώτερος απο την Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η Σκιάθος δεν είναι άσχημο νησί, αλλά προτιμώ Σκόπελο κι Αλλόνησο παρά Σκιάθο. (Αναφέρομαι πάντα μόνο για Βόρειες Σποράδες)

Σκοπελος - Αλοννησος ειναι πιο οικογενειακη φαση. Περισσοτερο ηρεμια...

Εχω παει πριν καμια 10αρια χρονια Σκοπελο και πριν 5 χρονια Σκιαθο. Φετος θα ξαναπαω Σκιαθο :)

Link to comment
Share on other sites

Bασικα αυτο που ειδα πολυ στην σκιαθο και μου την σπαει απιστευτα ειναι οτι βραδυ η μονη διασκεδαση που παιζει ειναι σε ενα δρομο 500 μετρα με στριμωγμένa οσα μπαροκλαμπα χωρανε και τιμες να σε σκιζουν.

Χιλιες φορες αραγμα παραλια με μια σακουλα....γκουχου γκουχου :p βραδινο μπανακι και ετσι

Link to comment
Share on other sites

Wizard μακαρι να χα και εγω την εμπειρια στα ταξιδια,να βρισκω ετσι.

Στο μελλον θα ηθελα και εγω να κανω στο εξωτερικο ταξιδια.

Εχεις δικιο...ειναι πολυ φτηνοτερα και καλυτερα φυσικα.

Ο,τι μπορουσαμε καναμε.Κλεισαμε να φυγουμε και καθημερινες για να ειναι φτηνοτερο το καραβι.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το μαγικό χαρτάκι της Blue Star...48€

Αναχώρηση αύριο στις 19:30..

Άφηξη στο λιμάνι της Κω στις 24/6 , 6:30 το πρωί..

Με το αμάξι απο εκεί,μέχρι την Καρδάμενα, ~30km

Στάση σε κανα σουβλατζίδικο για ανεφοδιασμό...

Ύπνος μεχρι τις 12, και απο εκει και πέρα....Μπάνιο,φαγητό,βόλτα,φαγητό,clubbing,φαγητό, ξανα βόλτα τα ξημερώματα να σπάσουμε πλάκα με τους άγγλους να ανοίξει λίγο η καρδιά μας...και ξανα απ την αρχή..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.