Jump to content



Διακοποthread 2011


papajim

Recommended Posts

Παίρνω τηλέφωνο ξενοδοχείο 4* σήμερα.

Εγώ: Ναι, καλημέρα ένα τρίκλινο δωμάτιο πόσο το έχετε τον Ιούλιο;

Ξενοδόχος: 175€ με πρωινό.

Εγώ: Γεια σας (και του κλείνω το τηλέφωνο).

Μα καλά πάνε καλά πάνε καλά;

Εν το μεταξύ σε όλα τα άλλα που είχα ρωτήσει (μερικά ήταν 4* άλλα 3*) οι τιμές έπαιζαν από 45€ έως 80€ max....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply
Παίρνω τηλέφωνο ξενοδοχείο 4* σήμερα.

Εγώ: Ναι, καλημέρα ένα τρίκλινο δωμάτιο πόσο το έχετε τον Ιούλιο;

Ξενοδόχος: 175€ με πρωινό.

Εγώ: Γεια σας (και του κλείνω το τηλέφωνο).

Μα καλά πάνε καλά πάνε καλά;

Εν το μεταξύ σε όλα τα άλλα που είχα ρωτήσει (μερικά ήταν 4* άλλα 3*) οι τιμές έπαιζαν από 45€ έως 80€ max....

Του έκανες τα μούτρα κρέας τώρα :hehe::p

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνουν όμως όλοι αυτο θα αναγκαστεί κάποια στιγμή να ξεκαβαλλησει και να βάλει ανθρώπινες τιμές. Προσπαθούν εκμεταλλευομενοι την ανάγκη του αλλού για διακοπες να βγάλουν τα σπασμενα όλου του χρόνου. Κι εμείς τους ανεχόμαστε και λέμε κι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η νοοτροπία είναι που μας έχει φέρει εδώ που είμαστε. Μας μάθανε/μάθαμε να ψευτοδουλεύουμε 3 μήνες το χρόνο, αποκλειστικά και μόνο στον τουρισμό (αγροτοτουριστικά) και σε αυτούς τους 3 μήνες να βγάζουμε τα λεφτά όλου του χρόνου. Δε γίνεται αυτό.

Στην Κεφαλονιά κλαίγονται όλοι, επειδή πήραν όλοι τους επιδοτήσεις και φτιάξαν δωμάτια, και τώρα δε γεμίζουν. Ε προφανώς δε γεμίζουν. Οι πρώτοι που έφτιαξαν δωμάτια χρεώναν ένα σκασμό λεφτά τη βραδιά (κάτι κατοστάρικα άκουγα και τρελαινόμουν), και έτσι δημιούργησαν ένα κακό όνομα. Βάλε και το ότι έχουν υπερτριπλασιαστεί τα δωμάτια, πως να γεμίσουν; Όταν ξέρει ο τουρίστας ότι θα τον γδύσεις;

Και το χειρότερο είναι ότι δε βάζουν μυαλό. Κάναν μια μέτρια χρονιά πέρσι και ρίξαν τις τιμές, και φέτος τις ξανανεβάζουν (τουλάχιστον στα φαγητάδικα/καφέ κλπ που πηγαίνω καμιά φορά)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλοι έτσι όμως. Στην Κεφαλονιά πριν απο δύο χρόνια είχα μείνει σε ένα απο τα πιο γαμ@τα δωμάτια (δίχωρο) με lcd 42αρα τηλεόραση και ευρύχωρο μπάνιο.

Τιμή;

70 ευρώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω τηλέφωνο ξενοδοχείο 4* σήμερα.

Εγώ: Ναι, καλημέρα ένα τρίκλινο δωμάτιο πόσο το έχετε τον Ιούλιο;

Ξενοδόχος: 175€ με πρωινό.

Εγώ: Γεια σας (και του κλείνω το τηλέφωνο).

Μα καλά πάνε καλά πάνε καλά;

Εν το μεταξύ σε όλα τα άλλα που είχα ρωτήσει (μερικά ήταν 4* άλλα 3*) οι τιμές έπαιζαν από 45€ έως 80€ max....

Μακράν το ομορφότερο ξενοδοχείο που έχω πάει... Έχει προσφορά, μένεις 4 νύχτες, πληρώνεις 3. Έκλεισα για την κουνιάδα μου με το φίλο της, 18-21/8. Σύνολο; 280€... Και τα κόστη στην Πράγα; Αστεία...

Παράδειγμα 1: Φάγαμε 2.5 κιλά χοιρινά παϊδάκια με BBQ, 1 κιλό λουκάνικο, μιά μερίδα τυροκροκέτες (~20 κομμάτια), 4x500ml από την καλύτερη μπύρα που έχω πιεί ποτέ, 1 πελώρια σαλάτα (η μισή έμεινε) και 2 γλυκά. Σύνολο: 22€.

Παράδειγμα 2: Στο καλύτερο καφέ της Πράγας, με live πιάνο, πάνω στο ποτάμι και θέα στο κάστρο (απέναντι) πήραμε espresso, capuccino και δύο απίστευτα κι ολόφρεσκα γλυκά. Σύνολο 6.80€. Ντράπηκα και άφησα 8€...

Δεν έχει θάλασσα; ΧΕΣΤΗΚΑ! Περάσαμε τέλεια, ψωνίσαμε για όλο το χρόνο και είδαμε κι απίστευτα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μυκονο πηγα με 45Ε τρια βραδια,τι λεμε τωρα :p

μόνος σου η με παρέα ( και διαιρέσατε το τελικό ποσό ?)

Μακράν το ομορφότερο ξενοδοχείο που έχω πάει... Έχει προσφορά, μένεις 4 νύχτες, πληρώνεις 3. Έκλεισα για την κουνιάδα μου με το φίλο της, 18-21/8. Σύνολο; 280€... Και τα κόστη στην Πράγα; Αστεία...

Παράδειγμα 1: Φάγαμε 2.5 κιλά χοιρινά παϊδάκια με BBQ, 1 κιλό λουκάνικο, μιά μερίδα τυροκροκέτες (~20 κομμάτια), 4x500ml από την καλύτερη μπύρα που έχω πιεί ποτέ, 1 πελώρια σαλάτα (η μισή έμεινε) και 2 γλυκά. Σύνολο: 22€.

Παράδειγμα 2: Στο καλύτερο καφέ της Πράγας, με live πιάνο, πάνω στο ποτάμι και θέα στο κάστρο (απέναντι) πήραμε espresso, capuccino και δύο απίστευτα κι ολόφρεσκα γλυκά. Σύνολο 6.80€. Ντράπηκα και άφησα 8€...

Δεν έχει θάλασσα; ΧΕΣΤΗΚΑ! Περάσαμε τέλεια, ψωνίσαμε για όλο το χρόνο και είδαμε κι απίστευτα πράγματα.

εκεί δεν κοιτάνε να κλέψουνε σαν εδώ κάτω από την Ακρόπολη στο Διόνησο (αυτή που έχει το πάρκινγ) freddochino 8.5 euro και frappe 5 τι να λέμε τώρα ....

τα συμπεράσματα δικά σας

Link to comment
Share on other sites

εκεί δεν κοιτάνε να κλέψουνε σαν εδώ κάτω από την Ακρόπολη στο Διόνησο (αυτή που έχει το πάρκινγ) freddochino 8.5 euro και frappe 5 τι να λέμε τώρα ....

τα συμπεράσματα δικά σας

Γι αυτο παμε καταδιαολου...Ειναι η νοοτροπια του ελληνα εμπορου ,δεν κοιταει να εχει πολυ κοσμο , προτιμαει να "δαγκωνει" εναν η δυο πελατες για να βγαλει το μεροκαματο...

Εγω παντως το εχω παρει αποφαση , τον χειμωνα που μας ερχεται διακοπες ΜΟΝΟ εξωτερικο , πιο φτηνα θα μου βγει να παω Πραγα απο το να παω στο Καρπενησι...

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ελεγε ο θειος μου , οτι συμφαιρει μεσω ξενου ταξιδιωτικου γραφειου να πας διακοπες ελλαδα , ισχυει?

Εχουν λεει πολυ πιο φτηνες τιμες.

Νομίζω ότι πρέπει να φύγεις όμως από εκεί αλλιώς δε σου δίνουν το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.