Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

Edit: Δε σε κάνω report και ούτε πρόκειται. Εγώ θα επιθυμούσα να παραμείνει το post αυτό εδώ. Είναι αν μη τι άλλο, ενδιαφέρον.

Ναι λες και δεν υπάρχει ΔΟ στο lab. όσο για το ποστ βάλε το στην τροπαιοθήκη σου. Άλλωστε οι μεμονωμένες περιπτώσεις είναι ιδανικές για να βγάζουμε βολικά συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Γιάννη...τι δεν αντέχεις; Τι μεμπτό έχει η photo που πόσταρε δηλαδή; ΤΟ ότι τα λέει αρκετά εγωιστικά και απόλυτα ώρες ώρες ναι να το δεχτώ....Αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο. Αντέκρουσε τον...

Βέβαια ελπίζω να μην έχουμε κυρώσεις διότι ακόμα και η έκφραση αφόδευσης χρησιμοποιείται κατα κόρον στην καθημερινή μας ζωή εν βρασμώ ψυχής.... ;)

Link to comment
Share on other sites

θες να κάτσω να ψάξω όλα σου τα ποστ, στο off topic και μη, για να δεις αν είσαι one-sided ή όχι ; γιατί αν θέλεις το κάνω έτσι για να δούμε όλοι το ποσο πολύ προσπαθείς να πείσεις για μερικά πράγματα πρώτα απ'όλα τον εαυτό σου (που μάλλον δεν ξέρει τι του γίνεται )

edit: Ας το κλειδώσει κάποιος το ρημάδι...Δεν έχει νόημα

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

θες να κάτσω να ψάξω όλα σου τα ποστ, στο off topic και μη, για να δεις αν είσαι one-sided ή όχι ; γιατί αν θέλεις το κάνω έτσι για να δούμε όλοι το ποσο πολύ προσπαθείς να πείσεις για μερικά πράγματα πρώτα απ'όλα τον εαυτό σου (που μάλλον δεν ξέρει τι του γίνεται )

1) Με αυτό το ποστ (της εικόνας) είδα να γίνεται τζερτζελές. Δεν είδα να γίνεται με τα άλλα.

2) Είσαι ευπρόσδεκτος να ψάξεις όσα θες. Εδώ είμαστε, σε περιμένω.

2,5)* Σε ενοχλέι να είμαι σε μερικά θέματα one-sided; Lol δηλαδή.

3) Έχεις δίκιο σε όλα, με βρήκες. Δεν ξέρω τι μου γίνεται. Η προσπάθεια για εύρεση επιχειρημάτων είναι ξεκάθαρα σημάδι βλακείας.

* π.χ. Στο thread Χρεωκοπία είσαι τρελά one-sided κατά της κυβέρνησης. Από πού κι ως πού είναι κακό αυτό;

edit: Ας το κλειδώσει κάποιος το ρημάδι...Δεν έχει νόημα

Δεν χρειάζεται να το κλεισώσει. Καθάρισμα χρειάζεται. Ίσα ίσα είναι καλή ευκαιρία για reboot της συζήτησης.

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το κλεισώσει. Καθάρισμα χρειάζεται. Ίσα ίσα είναι καλή ευκαιρία για reboot της συζήτησης.

Μία συζήτηση γεμάτη ατεκμηρίωτες φράσεις και με μόνο ένα πράγμα σίγουρο... Ότι δεν θα καταλήξει πουθένα.

Link to comment
Share on other sites

Μία συζήτηση γεμάτη ατεκμηρίωτες φράσεις και με μόνο ένα πράγμα σίγουρο... Ότι δεν θα καταλήξει πουθένα.

Αυτό είναι το τελευταίο ,δεν χρειάζεται όλα να καταλήγουν κάπου.

Αλλά άμα συνεχιστούν τα επιχειρήματα να είναι one-sided.

Ο τίτλος νομίζω θα έπρεπε να αλλάξει και τίποτα άλλο.

"Πιστεύετε ή όχι στον Θεό; Αν ναι γιατί,αν όχι γιατι;" ;)

Ο ίδιος ο τίτλος σε τοποθετεί στη θέση αυτουνού που ανακρίνεται γιατί πιστεύει στο Θεο.

Ας ανακριθούν και οι δυο.

Link to comment
Share on other sites

True dat. Έχω δώσει τα επιχειρήματά μου επί του συγκεκριμένου σε προηγούμενες απαντήσεις.

btw έχεις διαβάσει το βιβλίο του William Blake "the marriage of heaven and hell?

αν ναι, τι έχεις να πεις για αυτό το αλληγορικό βιβλίο?

αν οχι, υπάρχει και στο νετ και είναι μικρο

Link to comment
Share on other sites

btw έχεις διαβάσει το βιβλίο του William Blake "the marriage of heaven and hell?

αν ναι, τι έχεις να πεις για αυτό το αλληγορικό βιβλίο?

αν οχι, υπάρχει και στο νετ και είναι μικρο

Δεν το είχα υπόψιν μου. Για πόσες σελίδες μιλάμε περίπου;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν απο 2 εκδοτικούς οίκους

εγώ έχω απο "νεφέλη" γιατι στην καθε αριστερή σελίδα εχει το πρωτότυπο κείμενο(αγγλικα) και στη δεξιά σελίδα την μετάφραση

ο άλλος εκδοτικός οίκος δεν ξέρω πως ειναι αλλα εχει περίπου 40 σελίδες λιγότερες, αυτό που λέω έχω έχει περίπου 100

edit: αυτό έχω διαβάσει

Οι γάμοι του ουρανού και της κόλασης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γιατί δεν πιστεύω σε κάποιον θεό ή κάποια ανώτερη δύναμη.

Δε χρειάζεται να πιστεύω σε κάτι το οποίο δεν έχει αποδειχθεί.

Είσαι σε θέση να κατανοήσεις όλες τις υπάρχουσες αποδείξεις?

Αν όχι, πώς εμπιστεύεσαι αυτούς που υποστηρίζουν κάποιες θέσεις / αποδείξεις / κλπ.

Μήπως ασπάζεσαι κάτι που δεν γνωρίζεις?

Αυτό για μένα έχει μια λογική. Το να πιστεύω σε κάτι το οποίο δεν έχει αποδειχθεί δεν έχει λογική (το τονίζω για εμένα μιλάω). Άλλοι το λέμε λογική και νόμοι της φυσικής και άλλοι θεό. Το σύμπαν διέπεται από νόμους. Ο θεός καλός ή κακός συμπεριλαμβάνει το καλό και το κακό, τον παράδεισο και την κόλαση, την μετέπειτα ζωή και τη γαλήνη. Μία ανώτερη δύναμη που έχει "λόγο" στο τι γίνεται. Τι σχέση έχουν αυτά με τους νόμους της φυσικής και του σύμπαντος; Το σύμπαν είναι ουδέτερο. Δεν διέπεται από φιλίες, καλό ή κακό. Όταν θα πέσει μετεωρίτης πάνω στη γη θα είναι γιατί έτσι ήταν η τροχιά του η οποία καθορίστηκε από βαρυτικές και άλλες δυνάμεις. Όχι γιατί ο θεός το αποφάσισε.

Μα το πρόβλημα ανάγεται πάντα στο πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν. Όχι στο πώς κινούνται οι μετεωρίτες. Και είναι αποδεδειγμένο, ότι η ανθρωπότητα δεν θα μπορέσει να μάθει ποτέ το ΠΩΣ δημιουργήθηκε το σύμπαν, από τι, γιατί κλπ. Δηλαδή το να μου πεις ότι ήταν μια διατάραξη στην κυματοσυνάρτηση που περιέγραφε κιεγωδενξερωτι, δεν μου λέει κάτι για την ύπαρξή του.

Εδώ μπορεί κάποιος να πει ότι το καλό και το κακό το έδωσαν οι άνθρωποι στο θεό και στα θεία για να τα φέρουν πιο κοντά στη φύση τους. Και γιατί να ισχύει; Το ίδιο έκανα και με το Δία οι αρχαίοι. Επειδή δεν καταλάβαιναν την αστραπή και τον κεραυνό. Όσο προχωραέι η επιστήμη τόσο αναδιπλώνεται η θρησκεία.

Μα η θρησκεία πλάθεται μαζί με τους ανθρώπους, είναι ανθρώπινο δημιούργημα. Άλλο η θρησκεία, άλλο ο θεός.

Γιατί να πάω να προσκυνήσω, να πω προσευχή; Αφού δεν πρόκειται να κερδίσω κάτι. Αφού το σύμπαν είναι ουδέτερο και αμερόληπτο (το τονίζω ότι αυτά είναι γνώμη μου). Και μπορεί να ρωτήσει κάποιος "Πώς είσαι σίγουρος ότι δεν αλλάζει κάτι;"

Αυτό τι σχέση έχει με το θεό? Ο θεός είναι (για μένα) η πρότερη κατάσταση του big bang και τα πρώτα νανοδευτερόλεπτα. Μετά μας τελείωσε. Όλα τα άλλα, είναι απλά η προσπάθεια του ανθρώπου να κατανοήσει το τι συμβαίνει γύρω του. Και ένα σύνολο κανόνων τύπου savoir vivre. Εσύ π.χ. γιατί δεν κατεβάζεις το παντελόνι σου όταν πας σε ένα εστιατόριο να φας? Γιατί έχεις μάθει και σέβεσαι ένα σύνολο κανόνων, ευπρέπειας, συμπεριφοράς κλπ. ώστε να γίνεις αποδεκτός στο κοινωνικό σύνολο. Για πολλούς, αυτό είναι και η θρησκεία, ένα σύνολο κανόνων.

Η τύχη και οι αλλαγές που γίνονται στη ζωή μας είναι κάτι το οποίο δε γνωρίζουμε. Ποια μεριά από το νόμισμα θα πέσει δεν εξαρτάται από την τύχη αλλά από νόμους της φυσικής. Απλά επειδή εμείς είμαστε ανίκανοι να το προβλέψουμε το ονομάσαμε τύχη.

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, το 'ο θεός δεν παίζει ζάρια με το σύμπαν' του φίλτατου Αλβέρτου, είναι πλέον πολύ παλιό, η v.2.0 (Hawking) είναι ότι όχι μόνο παίζει ζάρια, αλλά δεν ξέρει και που τα ρίχνει. Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος αν νομίζεις ότι τα πάντα προβλέπονται από κανόνες. Το λάθος σου είναι περίπου ίσο με Δp*Δx (μύρισε καμμένο).

Είμαστε ένα από τα τρισεκατομμύρια σύμπαντα.

Δεν ξέρω πώς ορίζεις το σύμπαν, ούτε πώς ξέρεις ότι υπάρχουν κι άλλα. Αυτό είναι πίστη = θρησκεία.

Και είμαστε το μοναδικό στο οποίο υπάρχει ζωή (από ό,τι ξέρουμε μέχρι τώρα).

Κι αυτό θρησκεία είναι (=πίστη).

Σύμφωνα με τις πιθανότητες και μόνο έπρεπε να υπάρχει ένα σύμπαν το οποίο να είναι έτσι τοποθετημένο/φτιαγμένο/ το έφεραν έτσι οι συνθήκες και οι νόμοι της φύσης ώστε να υπάρχει ζωή. Αν υπήρχε σε άλλο σύμπαν ζωή τότε θα εξαρτιόταν/καθοριζόταν από τους εκεί παράγοντες. Πιθανότατα θα ήταν ζωή τελειώς άλλης μορφής. Αν ήταν νοήμων σαν εμάς θα σκέφτονταν ότι για κάποιο λόγο φτιάχτηκε έτσι το σύμπαν τους. Εγώ πιστεύω πως υπάρχει ζωή στο διάστημα. Χωρίς να έχω αποδείξεις. Για ποιο λόγο όμως το πιστεύω αυτό; Λόγω των κανόνων της φύσης και των μαθηματικών. Το "πιστεύω" μου είναι καθαρά στατιστικό. Προέρχεται από τις μέχρι τώρα ανακαλύψεις μας. Δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον για αυτό ούτε βασίζω τη ζωή μου σε αυτό. Είναι απλά μία σκέψη.

Είναι βεβαιότητα αυτό που αναφέρεις, δεν είναι σκέψη.

Δεν υπάρχει περίπτωση να καθορίσω τη ζωή μου με βάση μία σκέψη. Τη σκέψη ότι μπορεί να υπάρχει θεός. Νομίζω πως είμαι ικανός να είμαι και από μόνος μου ηθικός και να ξεχωρίσω το καλό και το κακό. Χωρίς να εξαρτώμαι από την κρίση κάποιου/κάτι ανώτερου. Δεν είμαι διατεθιμένος να κάνω κάτι τέτοιο.

Έχεις μπερδέψει πάρα πολύ άσχημα το θεό με τη θρησκεία. Ο θεός δεν λέει τι είναι καλύτερο και τι όχι, ο θεός είναι (ανά τους αιώνας των αιώνων) το άγνωστο. Σήμερα το άγνωστο είναι μερικά nanosecond και η πρότερη κατάσταση.

Αν έχεις απάντηση σε αυτό, να αρχίσουμε να σε προσκυνάμε.

Αν όχι, μην προσπαθείς μέσω της θρησκείας να αρνηθείς το θεό.

Σφάλλεις. Δικαίωμά σου να μην πιστεύεις, ούτε εγώ πιστεύω, απλά αδυνατώ να εξηγήσω τα νανοσεκόντ.

Κατανοώ όμως τη θρησκεία ως:

1. Παράδοση (έθιμα κλπ., τα οποία όταν δεν τα τηρείς ... ευλαβικά, δεν σε χαλάνε - όλοι οι λαοί τα έχουν, και είναι αυτό που ξεχωρίζει και δίνει και λίγο ... χρώμα αν θες σε μια μουντή καθημερινότητα - μέχρις ενός σημείου πάντα, άλλο να τρως αρνί την κυριακή του πάσχα, άλλο να γυρνοβολάς με τη μπούρκα).

2. Ανάγκη του ανθρώπου για στήριξη. Καθαρά ψυχολογικό θέμα, που καθιστά σχεδόν αυτονόητη την ύπαρξη θρησκείας και θεού. Ακόμη κι αν είναι μερικά νανοσεκόντ.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως στην ίδια πρόταση συγχέεις-συνδυάζεις-συγκρίνεις την επιστήμη με τους θρησκευτικούς θεούς. Το νανοσεκόντ δε σου ζητάει να πιστέψεις σε μια πλάκα που έπεσε από το ουρανό με 10 εντολές, σου λέει ΨΑΧΝΩ και ΑΝ βρω το πως και το γιατί τότε το αναλύουμε κι αποφασίζουμε και μέχρι στιγμής είμαστε πολύ λίγοι για να το ανακαλύψουμε. Το δεύτερο είναι απλά ματαιοδοξία. Η θρησκεία και οι θρησκευτικοί θεοί έχουν δημιουργηθεί από και για φόβο και σκοπό έχουν να μαζικοποιούν τον κόσμο, παραδείγματα που κάνουν κρα τριγύρω μας.

Έγινε επεξεργασία από DJD
Link to comment
Share on other sites

Αστονε τον επιασε το Χριστουγεννιατικο πνευμα εκει στην ξενιτια... Την αλλη βδομαδα που θα ειναι κολωνακι να ρουφαει τον φρεντο με το μικρο δαχτυλακι να πεταει θα επιστρεψει στις γνωστες αποψεις.

Ξεχνας οτι πριν μεχρι πριν απο 2 χρονια ηταν "linux or bust" και μετα εγινε apple/windows fangirl? Ετσι ειναι ο Σωτηρης μας και γιαυτο τον αγαπαμε... :p

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως στην ίδια πρόταση συγχέεις-συνδυάζεις-συγκρίνεις την επιστήμη με τους θρησκευτικούς θεούς. Το νανοσεκόντ δε σου ζητάει να πιστέψεις σε μια πλάκα που έπεσε από το ουρανό με 10 εντολές, σου λέει ΨΑΧΝΩ και ΑΝ βρω το πως και το γιατί τότε το αναλύουμε κι αποφασίζουμε και μέχρι στιγμής είμαστε πολύ λίγοι για να το ανακαλύψουμε. Το δεύτερο είναι απλά ματαιοδοξία. Η θρησκεία και οι θρησκευτικοί θεοί έχουν δημιουργηθεί από και για φόβο και σκοπό έχουν να μαζικοποιούν τον κόσμο, παραδείγματα που κάνουν κρα τριγύρω μας.

Βασικά είσαι προκατειλημμένος (όπως οι περισσότεροι) για αυτό και οτιδήποτε έχει σχέση με την επιστήμη θα το βλέπεις ως "μισό γεμάτο" και ότι έχει σχέση με την θρησκεία "μισό άδειο". Αυτός είναι και ο λόγος που έχεις την παραπάνω απορία (πως μπορεί να συνδυαστεί κάτι που εγώ αποδέχομαι με κάτι που εγώ απορρίπτω; ).

Έγινε επεξεργασία από yanni
αλλαγή του κειμένου σε κατι ποιο κατανοητό!
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι προκατειλημμενος γιατι εχω μια σταθερη αποψη ή γιατι δε συμφωνω μαζι σου; Δεν υπαρχουν μισοαδεια/μισογεματα ποτηρια για μενα, υπαρχουν ποτηρια με νερο και ποτηρια αδεια. Ο καθενας πινει ή φανταζεται οτι πινει εκει που που προτιμα. One love™

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.