Jump to content



The iPhone/iPod Touch Thread


vic

Recommended Posts

χάλια ξεπερασμένο μ@λακια το iphone και όλοι με αυτό ασχολείστε.

το iphone έχει το κοινό του δε χρειάζεται να κάνουν παπάδες για να το αγοράσει ο κόσμος.

Τέλος έχει μακράν την καλύτερη ποιότητα σαν κατασκευή και design κάτι που προσωπικά κοιτάω πρώτα από όλα.Λειτουργικά δεν έχει την ελευθερία του android αλλά δε με ενδιαφέρει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 314
  • Created
  • Last Reply

εγώ με αυτό που έχω πάθει πλάκα είναι τα υλικά κατασκευής..

αλουμίνιο και γυαλί..απλά μοναδικό.

ο ίδιος λόγος που παίρνεις και macbook. αν και στα laptop έχουν αρχίσει και άλλες εταιρίες να βελτιώνονται στα υλικά που χρησιμοποιούν.

τώρα για το θέμα με το πλάτος, το έκαναν έτσι για να μπορείς να το χειρίζεσαι με το ένα χέρι.έξυπνο

Link to comment
Share on other sites

οχι ΜΟΝΟ με αυτά, αλλά ΚΑΙ με αυτά.

Γιατί μη μου πεις οτι η καινοτομια ήταν τα ακουστικά που κατευθύνουν τον ήχο στον αφτι ε ; :p

Τα ακουστικα φενονται μοναδικα στην αγορα, δεν εχω δει αλλη εταιρια να προσφερει κατι παρομοιο σχεδιαστικα,ισως αλλες εταιριες προσφερουν παρομοια με καλυτερη ποιτητα ηχου.;)

Πραγματικα το βλεπετε καθε μερα με τη μπαταρια,γιατι θελετε να εχετε 4πυρινο και δε συμμαζεύεται στο κινητο?

Ηδη το 5 σε σχεση με το 4s εχει κατι ωρες λιγότερη αυτονομία.

Μια συσκευη που θελεις να την εχεις πανω σου, θα ελεγα οτι χρειαζεται να εχει μικρες διαστασεις και μεγαλη αυτονομια με ανοχη στη χρηση.

Απο εκει και περα δεν θα μου φαινόταν περίεργο να δω την apple να εφαρμόζει 1η τεχνολογιες-καινοτομιες που να κανει τα κινητα αδιάβροχα (μεταδιδοντας ηχο μεσα απο την οθονη πχ [αν δε κανω λάθος υπαρχει πατεντα]) και σε συνδιασμο με ενα μελλοντικό ασύρματο ας πουμε βυσμα φόρτισης, να μην υπαρξει δυνατότητα να μπει κάποιο υγρο μεσα στη συσκευή.

Ή σκεψου να βαλουν ηλιακο συλλεκτη με μεγαλη αποδοτικοτητα που να μπορεις εστω να κρατησεις τη μπαταρια στο ιδιο επιπεδο φορτισης.

Ναι εξωτερικα μπορει να μην αλλαξει τοσο αλλα υπαρχουν και αλλα πραγματα που μετρανε περισσοτερο απο το τι επεξεργαστη εχει. Απο τη στιγμη που σε γενικες γραμμες ειναι καλυτερο απο το προκατοχο του εχοντας ιδια συνταγη η apple θα κανει μικρες αλλαγες πανω του μελλοντικα, imho παντα.

Να θυμισω και την porche 911? Σκεφτείτε ποσα χρονια η εμφάνιση ειναι ιδια παρόλα αυτα πουλάει μια χαρα. ;)

Τι καινοτομίες εκανε η porche με καθε μοντελο?

EDit: Τo NFC θα ηταν ωραιο αν ειχε μπει στο καινουριο, οχι οτι θα το χρησημοποιουσαμε για αγορες αλλα για enterprise καταστασεις θα ηταν πολυ χρησιμο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό. Όλα αυτά που λες είναι για το I phone 20 (όπως το πάει το πράγμα). Και για πες μου, τι καινοτομία βλέπουμε εδώ που να αξίζει τα 700ε; Το 2007 τριβαμε τα μάτια μας, το 2010 επίσης. Τώρα κανε ένα search στο Google και δες πόσα αποτελέσματα βγάζει το "iphone 5 disappointment".

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου λοιπον η porche τι καινοτομία εκανε με την 911...(ψιλοαλλαγες κανει παντα και η τιμη ειναι εκει που ειναι) ;)

Το search στο google δε θα το κανω γιατι ξερω οτι ολοι θελανε 8 πυρινη καφετιερα :)

Δεν εχει νοημα για εμενα να συνεχισω, αν διαβασατε το ποστ μου απο πανω καλως δεν εχω να πω κατι αλλο.

Και btw, εχω android tablet και γουσταρω, δεν ειμαι κολλημενος, απλα πρεπει να αναθεωρησουμε λιγο πολυ μερικα πραγματα.Ναι θελω να εχω 4πυρινο αλλα οχι και να θυσιασω μπαταρια χωρις λογο, ειναι τραγικο να κοιταμε benchmarks σε κινητα, ηδη ειναι πολυ δυνατα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν εισαι κολλημένος με τα specs, τι να σου κανω.Υποκειμενικό ειναι το θεμα.

Παρεπιπτοντως το 3g το ειχα αγορασει 320 καινουριο το εδωσα 250 μετα απο 2,5 χρονια και πηρα το 4αρι με αλλα 250. Not bad huh?

Το ios για κινητο με ικανοποιεί σε tablet προτιμώ το android ( hp touchpad).

Σα συσκευη το galaxy μου ειναι αχρηστο, 5 ιντσες το 3? No thanks (αν και κατι ραδιοφωνα, βαρομετρα τα ηθελα ετσι για τη πλακα)

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν εισαι κολλημένος με τα specs, τι να σου κανω.Υποκειμενικό ειναι το θεμα.

Παρεπιπτοντως το 3g το ειχα αγορασει 320 καινουριο το εδωσα 250 μετα απο 2,5 χρονια και πηρα το 4αρι με αλλα 250. Not bad huh?

Το ios για κινητο με ικανοποιεί σε tablet προτιμώ το android ( hp touchpad).

Σα συσκευη το galaxy μου ειναι αχρηστο, 5 ιντσες το 3? No thanks (αν και κατι ραδιοφωνα, βαρομετρα τα ηθελα ετσι για τη πλακα)

Bρε συ, δεν καταλαβαίνεις ότι αν αυτή τη συσκευή την κοστολούσε 400 ευρώ στην ακριβότερη έκδοση όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι ;

Αλλά 700€; Πώς τα δικαιολογείς εσύ ; Πες μου συνοπτικα α,β,γ.

Αν κατάφερνε να κάνει κάτι που θα ταρακουνούσε την αγορά (γιατί αυτό υποτίθεται κάνει σαν εταιρεία), πχ μια αυτονομία τριπλάσια του ανταγωνισμού, θα έλεγα πάει κι έρχεται.

Αλλά τώρα ;

Ο οποιοσδήποτε, όταν ακούει 700€ περιμένει κάτι με το οποίο θα πιάσουν τόπο τα λεφτάκια του, όχι καινούργια ακουστικά, και πιο γυαλιστερό λογότυπο :)

Link to comment
Share on other sites

Bρε συ, δεν καταλαβαίνεις ότι αν αυτή τη συσκευή την κοστολούσε 400 ευρώ στην ακριβότερη έκδοση όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι ;

Αλλά 700€; Πώς τα δικαιολογείς εσύ ; Πες μου συνοπτικα α,β,γ.

500 εδωσα εγω για το 4 , το τι κανουνε αλλοι δε με αφορα (συμφωνω οτι 700 ειναι υπερβολη παντως μαλλον ουτε εγω τα εδινα αν ειχα μεγαλη ευχερια) :upside:

Απο τη στιγμη που ειναι όπως την 911, θα συνεχίσει να πουλαει και δεν υπαρχει κάποιος σοβαρος λογος ( αν εισαι εταιρια) να αλλάξεις το προιον, προφανώς οι πωλησεις μιλανε απο μονες τους.

Σε 2-3 χρονια θαρρω θα δουμε κατι πρωτοποριακό, μονο και μονο με τετοιο αποθεματικό μπορεις να κανεις οτι RnD θελεις.Τωρα πουλανε οι πυρινες

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δώσε 700€ για ένα κινητό που κοντράρει το Galaxy S2. (κάποιος να ενημερώσει την Apple ότι έχει βγει και το 3)

Ποιο galaxy s2?? Και το 3 σε τι είναι καλύτερο? Μόνο στην τιμή θα έλεγα εγώ... και είναι τυχεροί πιστεύω οι Samsung, Nokia και δεν ξέρω εγώ ποιος άλλος που η apple επιλέγει να τα κοστολογεί τόσο ακριβά τα προιόντα της. Αλλιώς τι θα πουλούσαν? Φαντάζεστε την "πατάτα" το iphone 5 στα 400€. Θα το κλείνανε το μαγαζί οι υπόλοιποι.

Και το seat leon cupra είναι έχει λίγα άλογα παραπάνω από το audi s3... και το s3 είναι σχεδόν 15 χιλιάρικα ακριβότερο. Αν σε ενδιαφέρει μόνο ο κινητήρας τότε το leon είναι καλύτερη αγορά. Αν σε ενδιαφέρει να μην τρίζει η ταπετσαρία από τις λακούβες και όταν κλείνεις την πόρτα να νοιώθεις ένα βάρος στο χέρι σου... τότε δεν θα πάρεις leon.

Δε νομίζω να πιέζει κανέναν η apple να δώσει 700€. Τόσο το δίνει γιατί έχει το καλύτερο συνολικά τηλέφωνο (ποιότητα κατασκευής, λειτουργικό, apps)... άμα θες πάρτο... άμα δεν θες πάρε κάτι άλλο φθηνότερο

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό η Apple δίνει τα ελάχιστα σε R&D :p

How Apple gets away with lower R&D spending — Apple News, Tips and Reviews

Samsung R&D spending reached record $9 billion in 2011

Και για να μη νομίζεις ότι είμαι κολλημένος.

jobs.jpg

Τρέφω άπειρο respect για το μακαρίτη, αλλά τώρα πραγματικά καταλαβαίνω την απουσία του.

[MENTION=2485]godslayer[/MENTION], S2: 4.3", 116gr, 1GB RAM, 8MP, 1.2G Dual Core, Mali 400. Και FM. Και released τον Απρίλιο του 2011. Και για εμένα που βγάζω σπυριά με το iOS, το S2 φαντάζει καλύτερη αγορά. Ναι το iPhone έχει την καλύτερη ποιότητα κατασκευής, αλλά από τη στιγμή που στα άλλα δε σου μένουν υλικά στο χέρι και δεν τρίζουν δεν έχω πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαμβαίνω το κόλλημα μερικών....

δεν σου αρέσει? προσπέρασε και μην το πάρεις!

σου αρέσει και μπορείς? πάρτο!

σου αρέσει και δεν μπορείς? πόσταρε όλα τα αρνητικά του όπου βρείς, μπας και αισθανθείς καλύτερα!

και έτσι για την ιστορία...:

έχω ένα iphone 3gs εδώ και 3 χρόνια και κάνω μια χαρά την δουλειά μου...

δοκίμασα και το 4 καθώς και το 4s όταν βγήκανε καθώς και το galaxy sII και τώρα τελευταία και το sIII αλλά δεν βρήκα ουσιαστικό λόγο να αλλάξω...

είτε το πιστεύετε είτε όχι εγώ μια χαρά είμαι ΑΚΟΜΑ με το 3gs! δεν θέλω ούτε 4πύρηνα τέρατα ούτε τεράστιες οθόνες...

και όχι δεν το έχω μόνο για sms και angry birds!

Ένα σημαντικό κομμάτι στα κινητά που ξεχνάνε πολλοί είναι η υποστήριξη σε λειτουργικό και apps!

ναι, το ταπεινό 3gs πήρε υποστήριξη και παράταση ζωής άλλον ένα χρόνο:)

το μόνο που με χαλάει λίγο εν έτη 2012 είναι η κάμερα, αλλά για αυτό το λόγο δεν αλλάζω κινητό (καλύτερα να δώσω τα λεφτά να πάρω μια dSLR)

και ναι θα το παραδεχτώ...η οθόνη στο 4s/galaxy sIII είναι κ@υλ@ αλλά και πάλι για μένα δεν είναι λόγος να δώσω τα 600-700Ε της αλλαγής!

σε κάνα χρόνο μιλάμε πάλι! :hug:

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα review του iPhone 5, το χαρακτηριστικό το οποίο εκθειάζουν και από το οποίο εντυπωσιάζονται δεν είναι ούτε η οθόνη ούτε η σχεδίαση, αλλά το βάρος. Ενδιαφέρον.

Το Lumia 920 να τα βλέπει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.