Jump to content


Κριτήρια επιλογής νέου SSD


Το πρώτο πράγμα που κοιτάω είναι:  

287 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τι κοιτάτε πρώτα όταν είστε έτοιμοι να αγοράσετε έναν SSD;

Τονίζω το "πρώτα" γιατί π.χ. την αξιοπιστία την θέλουμε όλοι, αλλά όταν ψάχνεις για τον πιο αξιόπιστο μεταξύ των 3 ταχύτερων SATA600 SSD, έχεις ήδη αποφασίσει ότι το πρώτο σου κριτήριο είναι η ταχύτητα. Ειδάλλως θα αγοράζαμε όλοι ακόμα τους βράχους X25-M και τέλος.

Οι επιλογές είναι οι εξής 5:

1) Ταχύτητα: θέλω απλά να είναι ο ταχύτερος και δεν με πειράζει π.χ. αν πρέπει να κάνω κάποια πράγματα επιπλέον για να έχω αυτές τις επιδόσεις.

2) Αξιοπιστία: θέλω έναν δοκιμασμένο SSD που να ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες να έχω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον.

3) Εγγύηση: θέλω ένα όνομα που να μου δίνει σιγουριά στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

4) Διαθεσιμότητα: ψάχνω για κάποιον SSD από τους διαθέσιμους ενός συγκεκριμένου καταστήματος ή κάποιον που να υπάρχει σε στοκ γιατί τον θέλω άμεσα.

5) Αναλογία χωρητικότητας/τιμής: είναι όλοι γρήγοροι ούτως ή άλλως, οπότε ψάχνω κάποιον από τους φτηνότερους για τις επιδόσεις τους.

Εννοείται ότι το θέμα προσφέρεται και για συζήτηση :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρουν όλα αυτά για έναν δίσκο που θα έχω το λειτουργικό μου σύστημα (είναι ακριβοί ακόμα για να έχεις απλά data μέσα) θα τα βάλω με τη σειρά:

- Ταχύτητα (ότι καλύτερο για λειτουργικό σύστημα)

- Εγγύηση (δεν αλλάζω συχνά hardware)

- Τιμή (δεν μας τρέχουν από τα μπατζάκια)

- αξιοπιστία (κρατάω image οπότε ένα failure δεν είναι το τέλος του κόσμου)

- διαθεσιμότητα (έχω υπομονή)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις πολλούς παράγοντες και σε βλέπω να καταλήγεις στον Vertex 3 :p

Όσον αφορά στην ταχύτητα, ξέρεις πως είναι σχετική, γιατί άλλοι αποδίδουν στα μικρά αρχεία καλά ενώ άλλοι στα μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία τι κοιτάμε πρώτα,επειδή ούτως ή άλλος τα κοιτάμε όλα τα παραπάνω.

Και αυτό που κοιτάμε πρώτα είναι ανούσιο αν ισχύει όταν δεν ισχύουν τα άλλα!Οπότε και δε θα προβούμε και στην αγορά του συγκεκριμένου ssd!

Θα πρέπει να ισχύουν όλα(σχεδόν έστω).

Για τα μάτια και σαν πρωτιά απλά έτσι θα πω Αξιοπιστία,γιατί δε θέλω να πάρω κάτι το οποίο θα ξέρω ότι μπορεί να βγάζει προβλήματα και να ξενερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δοκιμάσει περίπου 25 μοντέλα SSD όλων των εταιριών η απάντησή μου είναι λίγο απ'ολα, έχοντας σαν τελευταία τη διαθεσιμότητα και την εγγύηση του ονόματος (γιατί πλέον για μένα εγγύηση ονόματος δεν υπάρχει).

Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ΚΑΝΕΝΑ drive.

Επέλεξα ταχύτητα γιατί είναι σημαντικό για μένα. Όχι όμως η ταχύτητα που αναφέρεται στα χαρτιά ή στα πραγματικά νούμερα αλλά η αίσθηση που μπορεί να μου δώσει ένα drive.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα η τιμή (όπως καταντήσαμε), δευτερον η εγγύηση του ονόματος (ocz not), μετα η αξιοπιστία (search σε φορα για σχόλια χρηστών - διαβάζεις και μπαρούφες αλλά...), μετά η ταχυτητα στα μικρά αρχεία και στο OS και οχι τα "peak με τον Ερμή στην Αφροδίτη". Το τελευταίο που με απασχολεί είναι από που θα τον αγοράσω. Έκανα 1 χρόνο για να ολοκληρώσω το raid0 με 4 ssds - υπομονή και επιμονή.

Για την ταχύτητα, θεωρώ (γι αυτό και έβαλα 3ο-4ο στην λίστα την ταχύτητα) ότι ένας ΚΑΛΟΣ SSD είναι καλός παντού και ειδικά στην ταχύτητα για os/μικρά αρχεία αλλιώς δεν το κοιτώ καν.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

ψήφισα αξιοπιστία με γνώμονα το ότι θέλω ένα μέσο αποθήκευσης που να είναι fire & forget και αξιόπιστο να μην χαλάει ή να χάνει τις όποιες επιδόσεις του μετά από καιρό (fan intel ssd & samsung 470). προφανώς όμως παίζει ρόλο η ταχύτητα και η τιμή αλλά αυτά πάντα εφόσον έχουν εξασφαλιστεί τα προηγούμενα (εδώ και μήνες περιμένω να βρω σε λογική τιμή τον 128 gb 470 και υπάρχει μόνο >200)

Έγινε επεξεργασία από gusteg
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοιταξα πρωτα να ειναι αξιοπιστος και μετα χωρητικοτητα.Ηθελα να τσιμπησω και 2ο για raid και για περισσοτερο χωρο αλλα το φρεναρο γιατι raid=no trim αλλα και επιλεον giga δεν χρειαζομαι για την ωρα γιατι εχω 198gb ελευθερα.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

VelociRaptor <3

Εδώ μιλάμε για ταχύτητα, που κολλάει ο Veloci..; :whip:

Μετά από πάνω από ένα χρόνο με τον Χ25-Μ G2 80GB, για μένα η κατάταξη είναι η εξής:

Αξιοπιστία, Χωρητικότητα, Τιμή. Από ταχύτητα όλοι -πλέον- γρήγοροι είναι, θεωρώ πως σε real life χρήση δεν υπάρχουν διαφορές.

Ο μόνος λόγος να αλλάξω τον Postville είναι για περισσότερα GB, κατά τα άλλα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος..

Link to comment
Share on other sites

Investigation: Is Your SSD More Reliable Than A Hard Drive? : SSD Reliability: Is Your Data Really Safe?

MTBF tells you nothing about reliability.

The annualized failure rate (AFR) is higher than what manufacturers claim.

Drives do not have a tendency to fail during the first year of use. Failure rates steadily increase with age.

SMART is not a reliable warning system for impending failure detection.

The failure rates of “enterprise” and “consumer” drives are very much similar.

The failure of one drive in an array increases the likelihood of another drive failure.

Temperature has a minor effect on failure rates.

και

...it'll have its own idiosyncrasies..
:D Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.