Jump to content



ερωτηση για θερμοκρασιες


ponaei8anasi

Recommended Posts

παιδια καλημερα...εχω την αισθηση οτι οι θερμοκρασιες στον υπολογιστη ειναι λιγο ως αρκετα ανεβασμενες..για του λογου το αληθες παρτε και μια φωτο για να δειτε τι παιζει...4ccf8047.png

σε περιπτωση που χρειαστει το συστημα μου αποτελειται απο psu:tagan 500w,m/b:intel dg31pr,cpu:core 2 duo e6850 3.00ghz, ram:mushkin 2x1gb (800mhz),gpu:nvidia 8800gt

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που φαίνεται εξαιρετικά ανεβασμένο είναι οι ενδείξεις για τη μητρική και το auxiliary που δεν ξέρουμε φυσικά τι είναι, πρέπει να το δεις στο manual της μητρικής σου.

Αυτές οι θερμοκρασίες είναι ασύμβατες βέβαια με τις σχετικά φυσιολογικές θερμοκρασίες στα υπόλοιπα εξαρτήματά σου.

Έχει ανεμιστηράκι στο northbridge η μητρική σου; Δουλέυει αυτό;

Νομίζω ότι μια ματία στο manual αλλά και στην ίδια τη μητρική θα δώσει τις απαράιτητες πληροφορίες που χρειάζονται πριν γίνει κάποια εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

76 βαθμοι ειναι παρα πολυ για ΜΒ Temperature, αλλα εμενα αλλο με ανησυχει. Οι τασεις +5V και +12V του τροφοδοτικου ειναι εκτος προδιαγραφων καθως υπερβαινουν κατα πολυ το οριο του 5% και οι τασεις -12V και -5V ειναι εντελως ακυρες. Εγω απορω πως μπορει να ξεκινησει με τετοιες τασεις το pc και δευτερευοντως απορω για την θερμοκρασια του chipset.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν παρατήρησα τις τάσεις!

Δεν αποκλείεται εκεί να είναι και η αιτία των περίεργων θερμοκρασιών!

Θα σου σύστηνα να αντικαταστήσεις το τροφοδοτικό ΑΜΕΣΑ διότι κινδυνεύει όλο σου το hardware.

Link to comment
Share on other sites

περα απο το ανεμιστηρακι στο cpu το οποιο δουλευει δεν εχει αλλο η μητρικη..

edit:οποτε με μια αλλαγη στο τροφοδοτικο θα λυσει το προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

κανίς δεν μπορεί να στο πει αυτό σίγουρα απλά βλέποντας τα stats από το everest, όλες η τάσης λειτουργίας είναι κυριολεκτικά ότι να ναι οπότε όπως και να έχει το τροφοδοτικό πρέπει να γίνει αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να μη 'διαβάζει' κάτι καλά το everest.

Δοκίμασε μια και με το hardware monitor να δούμε.

Μπορεί πάλι και τα δυο προγράμματα να μη συνεργάζονται καλά με τη μητρική.

Οι 121 βαθμοί και οι ενδείξεις για τα -12V και -5V δε νομίζω να είναι αληθινές.

Link to comment
Share on other sites

φωτο απο το bios:

IMG-20110918-00005.jpg

φωτο απο hardware monitor:

233deb54.png

παιδια δωστε τα φωτα σας γτ το καθε προγραμμα μου λεει τα δικα του...

πχ ττο bios δειχνει σωστες τασεις απο οτι καταλαβα και το hardware monitor εχει περιπου 10C διαφορα με το everest!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φωτο απο το bios:

IMG-20110918-00005.jpg

φωτο απο hardware monitor:

233deb54.png

παιδια δωστε τα φωτα σας γτ το καθε προγραμμα μου λεει τα δικα του...

πχ ττο bios δειχνει σωστες τασεις απο οτι καταλαβα και το hardware monitor εχει περιπου 10C διαφορα με το everest!!!!!!

Φιλε τα ιδια τραβαω και εγω...

Οσον αφορα τα προγραμματα γ@μ@ τα...

Speccy και Bios συμβαδιζουν...

Το Hw Monitor αρκετα καλο...

Το Everest ειδικα στον επεξεργαστη ειναι τρια πουλακια καθονταν...

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχεται να ανεβαζει θερμοκρασιες λογω μπιχλας.

Θα ξεκουμπωσεις ολα τα πισω καλωδια ,θα το παρεις και θα πας σε ενα βενζιναδικο να το καθαρισεις με τον αερα

προσεχτικα τα παντα μεσα και κυριως ανεμιστηρακια και ψυχτρα για να φυγει ολη η σκονη και το χνουδι!

Ποσο καιρο εχεις να το καθαρισεις?

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχεται να ανεβαζει θερμοκρασιες λογω μπιχλας.

Θα ξεκουμπωσεις ολα τα πισω καλωδια ,θα το παρεις και θα πας σε ενα βενζιναδικο να το καθαρισεις με τον αερα

προσεχτικα τα παντα μεσα και κυριως ανεμιστηρακια και ψυχτρα για να φυγει ολη η σκονη και το χνουδι!

Ποσο καιρο εχεις να το καθαρισεις?

παλι καλα το pc δεν εχει θεμα μπιχλας γτ μια φορα το μηνα το καθαριζω με πεπιεσμενο αερα....

Φιλε, εγω σου προτινω καθαρισε θερμοαγωγιμη βαλε φρεσκια, καθαρισε heatsink και ανεμιστηρια και κουμπωσε την ψυχτρα καλυτερα...

Θα δεις φοβερη διαφορα...

βρηκα χτες ενα ξεχασμενο τροφοδοτικο της chieftek στα 550W και το εβαλα και εχω αισθητη διαφορα στις θερμοκρασιες.μαλλον θελει και ανανεωση η παστα σε cpu και gpu.θα ανεβασω και φωτος συντομα..

ευχαριστω ολα τα παιδια για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.