Jump to content



modding σε εργοστασιακό Dell (ας πάει στα κομμάτια η εγγύηση :p )


karmen1983

Recommended Posts

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply

Νομίζω οτι αν έχεις διαρροή θα την δείς στην πρώτη ώρα. Γεμίζεις με αρκετό χαρτί κουζίνας απο κάτω απο κάθε ένωση και το τσεκάρεις συχνά στην μία ώρα. Μετά για 2 μέρες το αφήνεις χωρίς τάπα το χρεισιμοποιείς όσο θέλεις το pc όχι 24/7 δηλαδή και πάλι έχεις τον νού σου για καμία διαρροή.

ΕΕ μετά είσαι έτοιμη, σφραγίζεις και το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αν έχεις διαρροή θα την δείς στην πρώτη ώρα. Γεμίζεις με αρκετό χαρτί κουζίνας απο κάτω απο κάθε ένωση και το τσεκάρεις συχνά στην μία ώρα. Μετά για 2 μέρες το αφήνεις χωρίς τάπα το χρεισιμοποιείς όσο θέλεις το pc όχι 24/7 δηλαδή και πάλι έχεις τον νού σου για καμία διαρροή.

ΕΕ μετά είσαι έτοιμη, σφραγίζεις και το τέλος.

Δεν ειναι παντα ετσι μου εχει τυχει να δω την διαροη μετα απο 2 μερες και οχι τιποτα τρελο μια σταγονα την ωρα (πρεπει να ηταν εσωτερικο oring σε 45αρι ρακορ)

Link to comment
Share on other sites

Tί απόδοση δίνει το μπουγέλο?:p

Tι απόδοση δίνει η Μαρίκα αύριο στην κοπή της βασιλόπιττας να μας προκύψει Μάριος; :p

Y.Γ. Αναμένουμε και τις φωτό ... από τον dellάκο

Link to comment
Share on other sites

Dellicious project UPDATE

Πριν συνεχίσω με την διαδικασία να πω μερικά λόγια για κάποια άτομα που βοήθησαν σημαντικά.

Καταρχήν στον Γιώργο ο οποίος έδωσε τις συμβουλές του, έκανε το παράθυρο στον dellako, τον έβαψε στο τέλος μιας και άξιζε κάτι παραπάνω απο σπρέι, για την λειζεροκοπή στα γράμματα που μπήκαν στην περιβόητη σκαφούλα που ήθελα να την κρατήσω γι' αυτό το λόγο, για την αερογραφία και πολύ απλά επειδή με άντεξε :p

Στη συνέχεια να ευχαριστήσω τον Πετράν, ο οποίος υπέφερε ώρες κουβέντας μαζί μου, με εμψύχωσε στο θέμα νερού και γιάτρεψε την Quadro.

Επίσης να ευχαριστήσω το κατάστημα eworld και τον Γιάννη. Ειλικρινά είναι ένα παλικάρι που ξέρει τι πουλάει, τι πρέπει να προτείνει στον πελάτη και πάνω από όλα ξέρει να εκτιμάει.

Τέλος να ευχαριστήσω όλους εσάς που διαβάσατε το θέμα. Ευχαριστώ για τα σχόλια, τις παρατηρήσεις, τις συμβουλές και την καλή σας διάθεση. Να είστε όλοι καλά :)

Εχω να σας πω ότι το διασκέδασα το συγκεκριμένο project. Ηταν η πρώτη φορά που έβαλα τόσο πολύ χέρι σε ένα κουτί και η πρώτη φορά που έβαλα και νεράκι :)

Ισως για πρωτάρα στο νερό, να ήταν καλύτερο να ξεκινούσα με ένα πιο ευρύχωρο κουτί, αλλά πιστεύω τα πήγα καλά. Εξάλλου ο μικρός ήταν μία πρόκληση.

Αρχικά έβαλα και την κάρτα στο νερό, παρόλο που πριν μερικές μέρες έλεγα δεν θα την βάλω. Να σημειώσω ότι η κάρτα που φοράει αυτή τη στιγμή δεν είναι η μονταρισμένη απο τον Πετράν, μιας και έχει μπει σε έναν άλλο dellako στη δουλειά αλλά μία άλλη. Η Quadro FX580 που έστειλε η Dell για αντικατάσταση, της πεθαμένης/αναστημένης/μονταρισμένης :p. Βάζοντας όμως και την κάρτα στο νερό δεν είχα καλά αποτελέσματα. Το διπλό ψυγείο δεν έκανε δουλειά, οπότε την έβγαλα απο το νερό μιας και ειλικρινά ήταν υπερβολή απο την αρχή.

Οπότε στο νερό βυθίστηκε μόνο ο i7. Στεναχωρήθηκα λίγο να σας πω την αλήθεια, γιατί η πιο μεγάλη λούπα ήταν και πιο όμορφη, αλλά δε πειράζει :)

Οπότε εν συντομία κάποιες φωτογραφίες οι οποίες βγήκαν στο πόδι. Καλά καλά δεν διόρθωσα την φωτεινότητα στο photoshop για να είναι πιο όμορφες. Οπως δεν σας έβγαλα μία με το παράθυρο. Χρωστάω μερικές ακόμα. Βγήκαν γρήγορα καθώς δεν είχα χρόνο. Οπως σας έχω ξαναπει το συγκεκριμένο pc δεν είναι για παιχνίδια ή απλά για σερφάρισμα. Είναι ένα pc που ουσιαστικά φέρνει το γραφείο στο σπίτι μου. Οπότε μερικές φωτογραφίες απλά για να μην σας κρατάω σε αγωνία :)

Δεν θα περιγράψω το τι θα δείτε. Σίγουρα καταλαβαίνετε τα στάδια. Οπότε DELLICIOUS

p2291736.jpg

p2291738.jpg

p2291739.jpg

p2291742.jpg

p2291743.jpg

p2291745.jpg

p2291746.jpg

p3021819.jpg

p3021818.jpg

p3021811.jpg

p3021817.jpg

p3021813.jpg

p2291753.jpg

p3011755.jpg

Επιφυλάσσομαι και για άλλες απο βδομάδα που θα ελευθερωθεί το μικρό :)

Κλείνοντας να πω ότι δεν κατενθουσιάστηκα με το αποτέλεσμα αλλά δεν παύει να είναι η πρώτη μου προσπάθεια. Οπότε κρατάω την εμπειρία και προχωράω

Ευχαριστώ και πάλι :T:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είχα σε μεγάλη εκτίμηση τον πράσινο-μπλε συνδυασμό, μου ''χτύπησε'' πολύ καλά στο μάτι! :T:

Μπράβο σου και για αυτό... Άξια! :T: Μπράβο και στα παιδιά που συνεισέφεραν! :T:

Εδώ δεν έχασα επεισόδια, δεν μπορείς να πεις!

:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.