Jump to content



modding σε εργοστασιακό Dell (ας πάει στα κομμάτια η εγγύηση :p )


karmen1983

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

Καταρχήν @Κοπρίτης ναι ναι ξέρω έπρεπε να κάνουμε ηλεκτροστατική, ΑΛΛΑ να σου πω την αλήθεια έχεις το ένα case, αν μου πάρεις και το άλλο, θα πάω στην ακρόπολη και θα πέσω απο κάτω :p.

Λοιπόν παίδες, είπα και εγώ να αρχίσω τα δικά μου σε ένα εργοστασιακό pc που μου κάνανε δώρο. Επειδή γενικά αντιπαθώ τις έτοιμες συνθέσεις, μια και είναι υπερεκτιμημένες και με parts όχι αντάξια της τιμής τους, έκανα κάποιες επεμβάσεις να μη μου θυμίζει τη μαμά του :p

Πρώτη μέρα αλλαγών... To case όπως το πήρα από τη dell είναι έτσι

dell_precision-t1500-workstation.jpg

και από μέσα έτσι

dscn9434v.jpg

To πρώτο πράγμα που μου την έσπασε είναι το εσωτερικό που δεν είναι μαύρο... Οπότε χθες έπεσε μπογιάντισμα...

Το πρώτο μέλημα βέβαια ήταν να βγει όλο το Hardware και τα καλώδια...

p9270033e.jpg

p9270034.jpg

p9270035p.jpg

Εδώ έκοψα με ένα ψαλίδι λαμαρίνας το case από μπροστά για να μπει ένας 14αρης ανεμιστήρας. Το κουτί είχε μία είσοδο αέρα από πίσω και καμία έξοδο. Σε συνδυασμό με τον i7 860 που φορούσε ήταν απλά φούρνος (να ένας λόγος που δεν αγαπάω τα έτοιμα :lol: )

p9270036.jpg

Μετά να καλύψω τις επιφάνειες, με χαρτοταινία και χαρτί, που δε θέλω να βαφτούν...

p9270037.jpg

Ε μετά ξύσε ξύσε το ξυστό. Καλό τρίψιμο, μετά καλό καθάρισμα και ήρθε η ώρα για το αστάρι... Φυσικά απλώνουμε και ένα νάιλον σαν καλές νοικοκυρές μην κάνουμε χάλια το μπαλκόνι μας :p

p9270038z.jpg

p9270039.jpg

περίμενα καρτερικά να στεγνώσει καλά το αστάρι και αμέσως μετά πέρασα το πρώτο χέρι με το μαύρο ματ σπρέι

p9270040u.jpg

p9270041.jpg

p9270042.jpg

p9270043o.jpg

p9270044.jpg

p9270045.jpg

Επειδή το πρώτο χέρι δε με ικανοποίησε πέρασα και δεύτερο. Μου είχαν ξεφύγει κάποια σημεία οπότε ένα φρεσκάρισμα ποτέ δεν είναι κακό...Φώτο δεν έχω μια και είχα γίνει κ@λ@ς και δεν ακούμπησα την φωτογραφική (θα δείτε όμως παρακάτω)...

Εδώ έχω τοποθετήσει τα usb, Τα Power και reset + το Led του σκληρού δίσκου και τον 14άρη ανεμιστήρα. Ηθελε λίγο κόψιμο η λαμαρίνα μπροστά αλλά θα το δω από αύριο...

p9270047j.jpg

p9270048.jpg

Αυτά γίνανε χθες... Μπήκε μέσα το Hardware και σήμερα που ήταν μια νέα μέρα βγήκε πάλι όλο το hardware έξω και δουλειά μου να βάψω psu και dvd...

Με έσκασε οφείλω να πω μια και μουλάρωσε και δεν άνοιγε, αλλά πως να ανοίξει ο καημένος όταν δεν έχω συνδέσει το Power on? εεεεεε;;;; :p

Αρχικά έλυσα το DVD (δε το έτριψα ειλικρινά βαρέθηκα και δεν αξίζει κιόλας εκεί θα μείνει :p )

p9280052.jpg

Μετά σειρά πήρε το τροφοδοτικό του dellakou. Κάλυψα το μπροστινό αυτοκόλλητο που λέει τα specs μην χάσουμε τα Amperia :p

p9280054.jpg

p9280055.jpg

Εδώ μερικές φώτος με το δεύτερο χέρι και αφού έχω βγάλει για άλλη μια φορά όλο το Hardware. Το βάλε βγάλε δε μου επηρέασε το χρώμα οπότε με ευχαρίστησε μια και το φοβόμουνα :)

p9280056.jpg

p9280057.jpg

Βαμμένα psu Και dvd λοιπόν....

p9280058.jpg

p9280059.jpg

p9280060.jpg

p9280061.jpg

p9280062h.jpg

Τοποθετημένα στις θέσεις τους...

p9280063.jpg

p9280064.jpg

Και η ώρα να βάλω πάλι όλο το hardware και να το βγάλω πάλι μόλις έρθει η παραγγελία μου (τα κακά των μικρών case :( )

p9280065.jpg

Ο πυκνωτής δεν έχει τίποτα μην αρχίσετε :p

p9280066.jpg

p9280067.jpg

Εδώ custom Τρυπούλες μια και ο 14άρης μπροστά δεν έχει απο που να πάρει αέρα... Το case είχε έναν 92άρη πίσω για είσοδο αέρα χωρίς καμία έξοδο grrrrrrrrr (Διαφορά θερμοκρασιών; 5 με 6 βαθμούς με την ίδια ψύχτρα επάνω. Δεν αξιώθηκα ακόμα να βάλω την vortex plus που του πήρα μια και η CM TX3 είναι σα να έχεις τη μαμά ψύχτρα)

p9280068.jpg

p9280069.jpg

Τέλος και τα pci brackets

p9280070.jpg

Αυτά από την χθεσινή μέρα και την σημερινή... Αναμένω την παραγγελία μου και προχωράω. Ελπίζω να σας αρέσει εμένα με έχει ικανοποιήσει πάντως :)

Παρατήρησα ότι μου ξέφυγε στο βάψιμο, η βάση του κουτιού κάτω από το dvd αλλά θα διορθωθεί λίαν συντόμως

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply

ευγε sleeve junkie!:T:

μια χαρα τα πηγες

και μολις παιξεις και με καλωδια, sleeves και κανα φωτακι θα δειξει ακομα καλυτερα!

ωραια που θα ηταν να ειχε κι ενα παραθυρακι να φαινεται η εργοστασιακη πρασινιλα του εσωτερικου του κοσμου...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα!:clap:

Πάντως να σου πω την αλήθεια δυσκολεύομαι ακόμα να πιστέψω ότι είσαι γυναίκα modder...απίστευτη!:T:

Κάνε sleeve, βάλε παράθυρο + led stripe και πιστεύω θα δείξει ακόμη περισσότερο.

Καμιά γυναικεία πινελιά θα μπει? (λογότυπο Karmen ή έστω project logo?)

γιατί βάζεις τις photo σε spoiler?

Link to comment
Share on other sites

E ναι αυτά έχω σκοπό να κάνω και έλεγα να έχει ένα ενδιαφέρον το φινάλε αλλά το ΚΑΘΙΚΙ από πάνω τα είπε όλα :p

btw laki γυναίκα είμαι με σάρκα και οστά... De facto αυτό...

Οσο για το spoiler απλά ήταν πολλές και δεν ήθελα να φορτώσω κάποιου την σύνδεση που θα μπει στο θέμα μου. Πχ στο δείξτε το κουτί σας κάθε φορά που μπαίνω δεινοπαθώ και ειδικά με κάποιες φωτογραφίες οι οποίες δεν έχουν γίνει resize...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα!:clap:

Πάντως να σου πω την αλήθεια δυσκολεύομαι ακόμα να πιστέψω ότι είσαι γυναίκα modder...απίστευτη!:T:

Κάνε sleeve, βάλε παράθυρο + led stripe και πιστεύω θα δείξει ακόμη περισσότερο.

Καμιά γυναικεία πινελιά θα μπει? (λογότυπο Karmen ή έστω project logo?)

γιατί βάζεις τις photo σε spoiler?

μα δεν ειναι γυναικα ρε συ! ειναι δυνατον???

μας δουλευει ολους....κατσε να τον πετυχω που8ενα :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο θα αντέξεις 2η υδρόψυξη από μένα και με παρόμοιες ιδέες; χαχαχαχα

Laki δε το νομίζω να τον βάλω στο νερό. Εξάλλου λόγω mobo δε κλοκάρεται οπότε τσάμπα κόπος και έξοδα...

Οσο για τον από πάνω δε σχολιάζω θα του τα πω από κοντά σύντομα :fight:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.