Jump to content



modding σε εργοστασιακό Dell (ας πάει στα κομμάτια η εγγύηση :p )


karmen1983

Recommended Posts

να ρωτήσω κάτι εγώ? :S πόσο σου στοίχισε το βάψιμο? όλα.....βαρνίκια σπρέι σκατούλια....όλα :D

Αν εξαιρέσεις το μαύρο σπρέι που το πήρα από έναν τύπο στην Καλλιρρόης όλα τα άλλα είναι φτηνά και τα είχα...

Σύνολο κανένα 25άρι με 30άρι...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply
Πάρτο πίσω τότες :p

Άντε πέρνα και από εδώ να σε μάθουμε

http://www.thelab.gr/off-topic/post-yer-picz-2419-20.html#post1063095985

Αν δεις έχει ένα ερωτηματικό στο από πάνω σου ποστ :p

Εγώ να ποστάρω αλλά θα τσεκάρω πρώτα αν έχετε ποστάρει οι υπόλοιποι :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις έχει ένα ερωτηματικό στο από πάνω σου ποστ :p

Εγώ να ποστάρω αλλά θα τσεκάρω πρώτα αν έχετε ποστάρει οι υπόλοιποι :p

Ε ναι για, εσύ έμεινες μόνο στο φίλος.....να σου πως την αλήθεια δεν πρόσεξα το σκηνικό με το φίλο πριν ποσταρω το πρώτο ποστ για να σε συγχαρώ για την δουλειά σου, μετά το είδα, αν είσαι όντως γυναίκα άλλες 10 φορές μπράβο, αλλά μου είναι κάπως δύσκολο να το πιστέψω :)

τεσπά, εξαιρετική δουλειά πάντως !! :) Ωραίο βάψιμο !

Link to comment
Share on other sites

thanks αρχηγίνα.... ! κλέψε από τον κοπρίτη μια υδρόψηξη fixed που τσίμπησε από της αγγελιές και άστον να λεεί :p:hehe::hehe::hehe:

αυτη εφυγε ηδη καρφωτη για το αδερφακι μου...:hehe:

οσο για το συγκεκριμενο project

υπο κανονικες συνθηκες ισως να ειχε καποιο ενδιαφερον ενα πολυ compact κυκλωματακι wc

αλλα δεδομενου οτι η εν λογω δεσποινιδα

εχει δευτερο και μεγαλο project στα σκαρια

εγω θα προτεινα συνεση και οχι τραβηγμενες κινησεις.

εξαλλου μπορει να το κανει και σε καποια πιο free στιγμη μελλοντικα

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι για, εσύ έμεινες μόνο στο φίλος.....να σου πως την αλήθεια δεν πρόσεξα το σκηνικό με το φίλο πριν ποσταρω το πρώτο ποστ για να σε συγχαρώ για την δουλειά σου, μετά το είδα, αν είσαι όντως γυναίκα άλλες 10 φορές μπράβο, αλλά μου είναι κάπως δύσκολο να το πιστέψω :)

τεσπά, εξαιρετική δουλειά πάντως !! :) Ωραίο βάψιμο !

Ελπίζω όταν γράφω @MOS να παίρνεις ειδοποίηση όπως εγώ... Οπότε σου έλυσα απορία :)

Γιώργο δε θα μπει νερό τουλάχιστον όχι τώρα... Αργότερα θα το δω το θέμα... Καλή υπομονή σου εύχομαι όταν το αποφασίσω χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

@Κοπρίτης..... μαθήτρια σουυ? άντε να δούμε !

Keep on Karmen :D

(πολύ καλή ευκαιρία το wc κπρτ)

Οχι, ηρθε σε μενα κατεχοντας ηδη τις γνωσεις της

εχει μελετησει απο πριν απ'οτι φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Ποια ειναι τα βηματα για το ''μπογιατισμα''; ; ;

Το εχασα εκει που λες ''Ε μετά ξύσε ξύσε το ξυστό. Καλό τρίψιμο, μετά καλό καθάρισμα και ήρθε η ώρα για το αστάρι...''

Τα παρακατω τα γνωριζω...

Δειχτε κατανοηση, ειμαι νεος στον κοσμο της μοντας! ! !:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ η "παλιά" τώρα στο Modding θα σου εξηγήσω :p

Οταν πήγα και πήρα το spray είπα στον τύπο για ποιο λόγο το θέλω και τι θέλω να κάνω. Μου έδωσε μπόλικο γυαλόχαρτο και ένα μικρό μπουκαλάκι με ένα καθαριστικό. Σαν ασετον/νέφτι μύριζε.

Οπότε αφού έβγαλα όλο το Hardware έτριψα τη λαμαρίνα από μέσα με το γυαλόχαρτο καλά και μετά σε ένα πανί έβαλα μπόλικο από το υγρό και πέρασα 2-3 χέρια να φύγουν σκόνες και ότι τέλος πάντων είχε βγει από το τρίψιμο... Από μέσα το κουτί έγινε λαμπίκος :p

Μετά πέρασα ένα χέρι αστάρι το οποίο το πήρα σε spray, περίμενα να στεγνώσει και μετά έγιναν αυτά που ξέρεις. 2 χέρια μπογιά πάλι σε Spray και τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Οταν πήγα και πήρα το spray είπα στον τύπο για ποιο λόγο το θέλω και τι θέλω να κάνω. Μου έδωσε μπόλικο γυαλόχαρτο και ένα μικρό μπουκαλάκι με ένα καθαριστικό. Σαν ασετον/νέφτι μύριζε.

Οπότε αφού έβγαλα όλο το Hardware έτριψα τη λαμαρίνα από μέσα με το γυαλόχαρτο καλά και μετά σε ένα πανί έβαλα μπόλικο από το υγρό και πέρασα 2-3 χέρια να φύγουν σκόνες και ότι τέλος πάντων είχε βγει από το τρίψιμο... Από μέσα το κουτί έγινε λαμπίκος :p

Μετά πέρασα ένα χέρι αστάρι το οποίο το πήρα σε spray, περίμενα να στεγνώσει και μετά έγιναν αυτά που ξέρεις. 2 χέρια μπογιά πάλι σε Spray και τέλος...

Μιας και ειμαι knowledge maniac εψαξα προχειρα και βρηκα αυτο: Αστάρι και οι ιδιότητες του

1.Ποια απο τις τρεις κατηγοριες ειναι το καταλληλοτερο; ; ;

2.Απο που προμηθευομαι το καθαριστικο και το ασταρι ; ; ; [για σπρευ γνωριζω, απο μικρος:rolleyes::rolleyes::rolleyes:]

3.Τα βηματα ειναι: Γυαλοχαρτο και τριψιμο, καθαρισμα με καθαριστικο, περασμα με ασταρι, βαψιμο με σπρευ...Σωστα ; ; ;

Link to comment
Share on other sites

μουαχαχαχα τώρα σώθηκες... Βάψιμο τοίχων δεν έχω κάνει ακόμα :p

1. αι ντοντ νόου χαν. Ενα σπρέι αστάρι ήταν και συγκεκριμένα για μεταλλικές/ξύλινες/κεραμικές επιφάνειες. Αυτό λέει από έξω.

2. Από εκεί που θα πάρεις και το σπρέι

3. ΩΩΩΩΩ ναι τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα. Αν κάτι στη σειρά δεν είναι σωστό μάλλον κανένας κοπρίτης Lakiss θα μας πει...:yu:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειμαι knowledge maniac εψαξα προχειρα και βρηκα αυτο: Αστάρι και οι ιδιότητες του

1.Ποια απο τις τρεις κατηγοριες ειναι το καταλληλοτερο; ; ;

2.Απο που προμηθευομαι το καθαριστικο και το ασταρι ; ; ; [για σπρευ γνωριζω, απο μικρος:rolleyes::rolleyes::rolleyes:]

3.Τα βηματα ειναι: Γυαλοχαρτο και τριψιμο, καθαρισμα με καθαριστικο, περασμα με ασταρι, βαψιμο με σπρευ...Σωστα ; ; ;

Tρίψτο με γυαλόχαρτο καλά, καθάρισετο με αυτό το υγρό που λέει η κοπέλα η απλά με ένα πανί,η βάλτο κάτω από την μπανιέρα και λουστώ :p

Μετά παίρνεις ένα αστάρι σε spray χρώματος άσπρο γκρι μαύρο κοντά στο χρώμα δηλαδή που θες να ,το περνάς το βάψεις 2 χερια το πολύ για να κάτσει,αστο να στεγνώσει καλά καλά,περνα το χρώμα της επιλογής σου μετά, άλλα 2 χέρια, περίμενε να στεγνώσει πάλι και δες αποτέλεσμα, αν δεν σε ικανοποιεί ξανά περνα το άλλη μια φορα.

Αν δεν το θες μάτ και θες κάτι σε γυαλιστερό εγώ είμαι της ιδέας να του περάσεις και ένα βερνίκι,θα το βρείς και σε αυτό σε spray...

Link to comment
Share on other sites

Tρίψτο με γυαλόχαρτο καλά, καθάρισετο με αυτό το υγρό που λέει η κοπέλα η απλά με ένα πανί,η βάλτο κάτω από την μπανιέρα και λουστώ :p

Μετά παίρνεις ένα αστάρι σε spray χρώματος άσπρο γκρι μαύρο κοντά στο χρώμα δηλαδή που θες να ,το περνάς το βάψεις 2 χερια το πολύ για να κάτσει,αστο να στεγνώσει καλά καλά,περνα το χρώμα της επιλογής σου μετά, άλλα 2 χέρια, περίμενε να στεγνώσει πάλι και δες αποτέλεσμα, αν δεν σε ικανοποιεί ξανά περνα το άλλη μια φορα.

Αν δεν το θες μάτ και θες κάτι σε γυαλιστερό εγώ είμαι της ιδέας να του περάσεις και ένα βερνίκι,θα το βρείς και σε αυτό σε spray...

Αν θελω κατι glossy δηλαδη, του περναω και βερνικι και σπρευ (χρωμα της επιλογης μου) ή μονο βερνικι ; ; ;

Εκει το χασα λιγακι, σορρυ ρε παιδια αλλα τωρα μαθαινω. . .

Link to comment
Share on other sites

Από πάνω από το μαύρο ματ μπορείς να περάσεις ένα χέρι βερνίκι :)

Επίσης έχω την αίσθηση (ας μου απαντήσει κάποιος αν κάνω λάθος) ότι εκτός από τη γυαλάδα που θα δώσει θα "κρατάει" καλύτερα και το χρώμα σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει η karmen,εκτος από την γυαλάδα σκληραίνει το χρώμα το κάνει να αντέχει περισσότερο !

’Aμα θέλεις να βάψεις κάτι μάτ,μην βάλεις βερνίκι γιατί θα πάει τζάμπα ο κόπος, μετά θα γυαλίζει ;)

Αυτό ανέφερα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Από πάνω από το μαύρο ματ μπορείς να περάσεις ένα χέρι βερνίκι :)

Επίσης έχω την αίσθηση (ας μου απαντήσει κάποιος αν κάνω λάθος) ότι εκτός από τη γυαλάδα που θα δώσει θα "κρατάει" καλύτερα και το χρώμα σωστα;

Όπως τα λέει η karmen,εκτος από την γυαλάδα σκληραίνει το χρώμα το κάνει να αντέχει περισσότερο !

’Aμα θέλεις να βάψεις κάτι μάτ,μην βάλεις βερνίκι γιατί θα πάει τζάμπα ο κόπος, μετά θα γυαλίζει ;)

Αυτό ανέφερα πιο πάνω.

Αρα εχουμε και λεμε:

Για αποτελεσμα ματ: Μονο ματ σπρευ

Για αποτελεσμα glossy: Ματ σπρευ + Βερνικι για γυαλαδα ωστε να ''κρατησει'' και το χρωμα...

Μαθαινω, πως τα παω ; ; ; :o :o :o

Link to comment
Share on other sites

Άκου.

Το βερνίκι ΔΕΝ στο λέω στο mat χρώμα για να μην γυαλίζει.

Άμα θες κάποιο χρώμα glossy βάλτο, μετά μπορείς να βάλεις και βερνίκι,διαφορα μεγάλη δεν θα δεις απλά θα σου κρατάει το χρώμα καλύτερα.

Πιστεύω να τα κατάλαβες :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.