Jump to content



modding σε εργοστασιακό Dell (ας πάει στα κομμάτια η εγγύηση :p )


karmen1983

Recommended Posts

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply
Και πάλι μπράβο καρμεν τέλειο έγινε το dellακι :p.

Βλέπω επομένη σειρά έχει και το sleevαρισμα με τα χρώματα που έλεγες να βάλεις σε άλλο pc :p .

Στο άλλο Pc θα μπει Vanilla sleeve Βρε :p

Υπομονή...

Περιμένω 2 παραγγελίες ακόμα και ο dell θα πάρει την τελική του μορφή :)

Να πω και κάποια καλά λόγια για τον Nils. Ο άνθρωπος δεν παίζεται με σκλάβωσε. Εκτός από τα πράγματα που έβαλα παραγγελία μου έστειλε πολλά έξτρα. Ναι δεν ήταν λάθος μίλησα μαζί του...

Πχ έκανα παραγγελία 2 sata θερμοσυστελόμενα έστειλε 4.

έκανα παραγγελία 100 precut black heatshrinks έστειλε 200...

Δεν έχω λόγια ειλικρινά. Να είναι καλά το παλικάρι :) :flower:

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω χάσει με τόσα κουτιά που έχεις μοντάρει :smoke:.

Άντε και τον άλλον dell καντον άσπρο από μέσα

Τόσες παραγγελίες έχεις κάνει από εκεί την άλλη φορα θα σου στείλει πράγματα χωρείς να έχεις κάνει παραγγελία . :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ραφ ελπίζω να βρω χρόνο και για τον άλλο dellako... Οτι δε θα γλυτώσει είναι σίγουρο.

Σειρά έχει το 600Τ...

Οσο για τον Nils. Να σου πω κάτι; Δεν είναι ο μόνος που έχω παραγγείλει τόσα πολλά. Είναι όμως ο μόνος που έκανε κάτι τετοιο. Οπότε τι να πεις; Για τις αρπαχτές που κάνουν κάποιοι, ότι φάμε, ότι πιούμε;

Απλά ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας... Και ξέρει να κρατάει το πελάτη του :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έκοψα με ένα ψαλίδι λαμαρίνας το case από μπροστά για να μπει ένας 14αρης ανεμιστήρας. Το κουτί είχε μία είσοδο αέρα από πίσω και καμία έξοδο. Σε συνδυασμό με τον i7 860 που φορούσε ήταν απλά φούρνος (να ένας λόγος που δεν αγαπάω τα έτοιμα :lol: )

p9270036.jpg

Εδώ custom Τρυπούλες μια και ο 14άρης μπροστά δεν έχει απο που να πάρει αέρα... Το case είχε έναν 92άρη πίσω για είσοδο αέρα χωρίς καμία έξοδο grrrrrrrrr (Διαφορά θερμοκρασιών; 5 με 6 βαθμούς με την ίδια ψύχτρα επάνω. Δεν αξιώθηκα ακόμα να βάλω την vortex plus που του πήρα μια και η CM TX3 είναι σα να έχεις τη μαμά ψύχτρα)

p9280069.jpg

Εξαιρετική δουλίτσα, αλλά επειδή μου αρέσει ο εποικοδομητικός διάλογος και όχι οι σκέτες θριαμβολογίες, εγώ θα σταθώ στα μελανά σημεία. Αυτά δηλαδή που φαίνονται στις φωτογραφίες από πάνω.

Προτείνω λοιπόν τα εξής:

Να φυλάξεις αμέσως το λαμαρινοψάλιδο και το τρυπάνι σου γιατί σου βάζουν κακές προχειρο-ιδέες! Πώς μπορείς να κάνεις τόσο σωστό sleeving και μετά να κάνεις τέτοιες "custom" τρύπες για αέρα;

Να αγοράσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένα dremelάκι και με αυτό να σουλουπώσεις την τρύπα που έκανες με το λαμαρινοψάλιδο. Κατόπιν, με το ίδιο μαγικό εργαλείο να κόψεις περιμετρικά εκεί που έκανες τις "custom" τρύπες, θα δημιουργήσεις ένα ενιαίο άνοιγμα στο οποίο εσωτερικά θα κολλήσεις μια ψιλή σίτα.

Το αποτέλεσμα θα είναι τέτοιο που θα δικαιώσει την υπόλοιπη δουλειά σου!

Link to comment
Share on other sites

dremelaki θα υπάρχει από βδομάδα. Οταν έκοψα το μπροστά σημείο είπα ότι θέλει άνοιγμα η τρύπα. Αν δεις ο μαρκαδόρος είναι πιο πάνω... Έγινε λοιπόν προσωρινά το άνοιγμα με το ψαλίδι μια και προς το παρόν είμαι με ένα pc οπότε έπρεπε να το δουλέψω και ταυτόχρονα να ανασάνει... Η διόρθωση όπως υποσχέθηκα και πιο πάνω λοιπόν έρχεται...

Οσο για τις τρυπούλες δεν έγιναν με τρυπάνι όπως επίσης δεν φαίνονται από έξω μια και στο συγκεκριμένο σημείο έχει κάτι σαν σκάφη το κουτί... Και δεν έγιναν με τρυπάνι μια και ήθελα κάτι ανάγλυφο και όχι μια απλή τρύπα...

Thanks για τις παρατηρήσεις πάντως τις έχω στα υπόψιν :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει η κοπέλα ζωγράφισε! Έχει βάλει γυαλιά στους περισσότερους απο εμάς εδώ! Ένα μεγάλο μπράβο απο μένα! Όσο για τα καινούρια project...Keep sleeving! :yes2:

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ που μπήκε θα μάθει πολλά και θα βελτιωθεί.

:wassat:

Γι' αυτό γράφτηκα γιατί αξίζει πολλά σαν φόρουμ. Για μένα ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο...

Και το λέει άτομο που γράφει καιρό, σε γειτονικό, γνωστό, μεγάλο φόρουμ :)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ σκέφτομαι εδώ και κάτι μήνες να μαζέψω τα καλώδια του κουτιού μου για καλύτερο airflow, και από αναβολή σε αναβολή το πάω. Μπαα, θα την πέσω στον πατέρα μου να το κάνει .

Καλά λένε ρε οι γυναίκες ότι οι άντρες είμαστε άχρηστοι σε όλα , :smoke::smoke::smoke:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες update...

Έλαβε τέλος μια από τις πιο βαρετές και χρονοβόρες διαδικασίες, αυτή του cable sleeving...

Καταρχήν να ευχαριστήσω το Γιώργο που μου έδωσε κάποια πραγματάκια χωρίς τα οποία δε θα γινόταν cable sleeving σήμερα ή και να γινόταν θα ήταν μεγάλη φασαρία...

Γιώργο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:daisy:

Βγήκε και η cm tx3 και τη θέση της πήρε η cm vortex plus...

Τέλος αναγκαστικά θα περιμένω μερικές μέρες, για κάποιες παραγγελίες που έχω κάνει....

Επίσης θα πρέπει κάτι να κάνω να τα μαζέψω κάπως τα καλώδια, αλλά σήμερα δεν είχα το κουράγιο να ασχοληθώ παραπάνω...

Εδώ ένας sata power connector που χρειάστηκε μιας και έπρεπε να κοπούν τα καλώδια για να sleevαριστούν

pa010104sign.jpg

Ενα από τα 3 sata που έχει ο dellakos

p9300097sing.jpg

p9300099sing.jpg

και τέλος το αποτέλεσμα... Συγχωρίστε μου τις χάλια φωτογραφίες απλά δεν είχα άλλη υπομονή :)

pa020107.jpg

pa020116.jpg

pa020118s.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pa020119z.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] για την καλή δουλειά και την υπομονή στο sleeving!

Θα μου κάνεις όμως μια χάρη, γιατί είναι κρίμα να το αφήσεις έτσι. Θα ξεβιδώσεις τις 4 βιδούλες που κράτάνε το καπάκι του τροφοδοτικού, θα το ανοίξεις και θα τραβήξεις λιγο πιο μέσα τα καλωδιάκια και θα τα δέσεις εκεί, έτσι ώστε να μη φαίνεται η πολύχρωμη αρχή της πλεξούδας.

Edit: Επίσης, κλέψε από το Γιώργο μαύρες βιδούλες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.