Jump to content



modding σε εργοστασιακό Dell (ας πάει στα κομμάτια η εγγύηση :p )


karmen1983

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα - πολύ καλή η προσπάθεια σου και πιστεύω ότι το τελικό αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει . Για το θέμα που έχεις κόψε όλη την οροφή του κουτιού στο σημείο που σημάδεψες και αντικατέστησέ το με φύλλο αλουμινίου το οποίο θα είναι λίγο μεγαλύτερο από την τρύπα (αν γίνεται +1cm) στις τρεις πλευρές του και στην τέταρτη πλευρά θα το υπολογίσεις να είναι τόσο πιο μεγάλο ώστε να φτάνει για να το κάνεις γύρισμα (σαν Ζ) κάτω από την λαμαρίνα του κουτιού (η τέταρτη πλευρά προς την μπροστινή πλευρά). Μπορείς με πατουραδόρο να κάνεις πατούρα στις τρεις πλευρές που έχεις αφήσει +1cm ώστε να το φέρεις πρόσωπο με την λαμαρίνα και όταν βαφεί να μην φαίνεται τίποτα. Θα τα κολλήσεις με αρμόκολλα πολυουρεθάνης - υπάρχει σε συσκευασία σαν τις κοινές σιλικόνες , θέλει πιστόλι για να εφαρμοστεί και είναι το υλικό που χρησιμοποιείται σαν αρμόκολλα για τα αυτοκίνητα , δηλαδή τρίβεται και βάφεται . Την τοποθετείς στην πατούρα στις τρεις πλευρές που έχεις και στο χειλάκι (+1cm) που έχεις αφήσει μετά το Ζ προς την μπροστινή πλευρά , πιέζεις πολύ ώστε να ξεράσει (προσθέτεις βάρος πάνω σε επίπεδη επιφάνεια) και αφού στεγνώσει καθαρίζεις με ξυράφι καθώς θα γίνει σαν λάστιχο η αρμόκολλα. Πρόσεχε γιατί αν λερώσεις κάπου , χέρια ή κάτι άλλο βγαίνει μόνο με διαλυτικό νίτρου - όχι white spirit (νέφτι). Και αν λερώσεις ρούχα , πάνε για πέταμα . Στο σημείο που θα είναι το γύρισμα Ζ (αυτό που θα κάνεις για να καλύψεις δηλαδή την διαφορά ύψους προς την μπροστινή πλευρά) μπορείς με αρμόκολα να καλύψεις τις όποιες τρυπούλες , κενά και ατέλειες θα μείνουν - βουτάς μικρό πινελάκι σε νίτρο και στρώνεις την αρμόκολλα , όταν θα βαφεί δεν θα φαίνεται τίποτα .

Αυτά τα ολίγα από μένα , καλή τύχη σε ότι τελικά αποφασίσεις και τέλος ένα μπράβο για το όλο project.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply
Αν και όπως είπα την λακουβίτσα μπροστά θέλω να την κρατήσω για τους λόγους μου :)

Αν τη θέλεις τότε δε σου κάνει η ιδέα μου :slap: ,δοκίμασε να δείς μήπως με βάσεις μητρικής φέρεις στα ίσια το ψυγείο. :hmm:

Bison Epoxy Metal

Link to comment
Share on other sites

Ναι την θέλω για μία λεπτομέρεια που αν βγει όπως την φαντάζομαι θα δώσει πολλούς πόντους στην οροφή του κουτιού:magic:

Δε πειράζει που δεν κάνει η ιδέα σου. Σ' ευχαριστώ που πρότεινες μία λύση ακόμα και αν δεν μου κάνει :T:

Link to comment
Share on other sites

H πολυπόθητη παραλαβή έγινε επιτέλους. Βέβαια το Project θα το τρενάρω λίγο μια και φεύγω να πάω Κρήτη να περάσω τις γιορτές. Αλλά μόλις γυρίσω έχουμε συνέχεια:magic:

Να ευχαριστήσω θερμά τον Γιάννη απο eworld για το tank/pump και το cpu block.

Και να πω ότι είναι απο τα λίγα άτομα που εκτός απο το να έχουν ένα μαγαζί ξέρουν τι πουλάνε και τι να προτείνουν και καλό είναι όλοι εμείς να στηρίζουμε τέτοια παιδιά και τα καταστήματά τους

Γιάννη να είσαι καλά:T:

pc210801.jpg

pc210802w.jpg

pc210803.jpg

pc210804.jpg

pc210805.jpg

pc210806.jpg

pc210807.jpg

pc210808.jpg

pc210809.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαρικα :hehe:

Θέλουμε update :p

Θέλε :p

Αφού το κορίτσι το έγραψε. Update μετά τις γιορτές :p

H πολυπόθητη παραλαβή έγινε επιτέλους. Βέβαια το Project θα το τρενάρω λίγο μια και φεύγω να πάω Κρήτη να περάσω τις γιορτές. Αλλά μόλις γυρίσω έχουμε συνέχεια:magic:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

update

Μια και με χτύπησε ίωση του κερατά και τέτοιο χάλι δε το περίμενα, άργησα λίγο αλλά πλέον επιστρέφω και ελπίζω να σας δώσω το τελικό σε καμιά εβδομάδα άντε 2 max.:T:

Πριν δείτε κουτί όμως, μια και ακόμα είναι σε επεξεργασία, λέω να σας δείξω κάτι ακόμα.

Oι μνήμες είναι απλές Kingston 1333MHz χωρίς ψυχτρες, χωρίς τίποτα. Το θεώρησα λοιπον ιεροσυλία να έχω βάλει το χεράκι μου σε όλα, εκτός από τις μνήμες. Οπότε είπα να κάνω το κάτι μου και εκεί. Φωτος

p1020838n.jpg

p1020840qj.jpg

p1020841y.jpg

p1020850sm.jpg

p1020853yz.jpg

p1020854w.jpg

p1020855x.jpg

Όποιος έχει τον παραμικρό ενδοιασμό ή διαφωνία ελεύθερα. Θέλω ότι καλύτερο και θα είμαι όλη αυτιά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απ' ότι βλέπω έχω χάσει πολλά επισόδεια! :hmm:

Κατ' αρχήν εύγε!!!

Πολύ καλή δουλειά!

Και όταν το διαβάσω όλο θα ...επανέλθω!:)

Υ.Γ. τις ψύκτρες των μνημών τις έβαψες και από την πλευρά που θα έρθει σε επαφή με τα τσιπάκια;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην ζορίζονται από θερμοκρασίες οι μνήμες, γιατί η μπογιά -ακόμα και λεπτή να είναι- αποτελεί κατά κάποιο τρόπο ένα εμπόδιο στην διάδοση της θερμότητας μεταξύ μνήμης και ψύκτρας.

Αυτό γενικά γιατί απ' ότι κατάλαβα οι μνήμες ήταν αρχικά να δουλέψουν χωρίς ψύκτρα, οπότε δεν φαντάζομαι οτι θα έχουν πρόβλημα, σίγουρα η μπογιά είναι πιο ευθερμαγωγή από τον αέρα.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά :T:

Είναι μηχάνημα που έτσι και αλλιώς λόγω μαμάς Dell δεν κλοκάρεται. Είναι γενικά δροσερό μετά τις επεμβάσεις, οπότε δε νομίζω να θυσιάσω τίποτα στην απόδοση των μνημών με το βάψιμο στις ψύχτρες.:)

Link to comment
Share on other sites

Και ηλεκτροστατική να είχε με τον τροχό να το σφάζει, δεν νομίζω ότι θα είχε καλύτερη τύχη.

Οτι είναι καλύτερη η ηλεκτροστατική δεν διαφωνώ, αλλά τι περίμενες με τέτοια κατάντια στο case; :p

Link to comment
Share on other sites

Και ηλεκτροστατική να είχε με τον τροχό να το σφάζει, δεν νομίζω ότι θα είχε καλύτερη τύχη.

Οτι είναι καλύτερη η ηλεκτροστατική δεν διαφωνώ, αλλά τι περίμενες με τέτοια κατάντια στο case; :p

Ναι ενταξη και ετσι οπως εχει γινει μια χαρα ειναι σε σχεση οπως το πειρες

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το project όπως και στο True Violet project μία compact Olympus T-100

ελπίζω σε κανένα μήνα να έχω μία Canon 600D στα χέρια μου

Και τραβάς τις photo στο Auto ...

Πολύ καθαρές, καλοστημένες ωραίες φωτογραφίες.

Αναρωτιέμαι γιατί οι δικές μου βγάινουν πάντα χάλια :o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.