Jump to content



modding σε εργοστασιακό Dell (ας πάει στα κομμάτια η εγγύηση :p )


karmen1983

Recommended Posts

αφου το μετρησες που το μετρησες,παρε και ενα στο υψος:)

πηρες 2 φορες το βαθος και μια το πλατος.i think

πολυ ωραιο βγηκε παντως

To μήκος το πήρα 2 φορές μάντεψε για ποιο λόγο; Από πάνω κάνει μία σκάφη το κουτί και κάπου με ενοχλεί :p

thanks

Βαλε μια εξωτερινη μοναδα watercooling :D

ομορφο το dellακι :T:

Εσωτερική θα μπει και θα λέει και καλημέρα :dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply

dellicious το dellακι...

ευγε!

Ιmho, υδροψυξη δεν πιστευω οτι εχει ιδιαιτερο νοημα να μπει σε τετοιο συστημα αλλα περι ορεξεως και τσεπης... πασο

καποιες μικρολεπτομερειες ομως αμα φροντισεις, πιστευω οτι θα κερδισει ακομα παραπανω

πχ

κανενα μαυρο pci slot cover στη μητρικη

μια καλυπτρα για τα leds (ισως και να εμπαιναν υπο γωνια ωστε να φωτιζουν προς τα κατω?)

το u channel στην vga ειναι λιγο χονδροειδες, υπαρχει και πιο λεπτο για τετοιες δουλειες

καποιο logo στο καπακι της vga (κατι σε UV Green βινυλιο μαλλον)

ενα αυτοκολλητο ή καποιο καπακι στο τροφοδοτικο θα εκρυβε ομορφα τα λευκοκιτρινο ταμπελακι του

ο πυκνωτης μπορει σιγουρα να κολληθει πιο ισια και ομοιομορφα σε σχεση με τους διπλανους του

και εαν εχεις ορεξη ισως να εχει ενδιαφερον να σκεφτοσουν βαψιμο της ασημι προσοψης στο ιδιο πρασινο του εσωτερικου ενδεχομενως με καποιο διαγωνιο αχνο μαυρο partial logo...

post-166-1416075616,0299_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολλά κλικ μπροστά και θα αρχίσω να πιστεύω ότι είσαι μάντης ή τεσπα τηλεπαθητικός που διαβάζεις σκέψεις.

Σχεδόν όλα εκτός από το logo Dellicius είναι μέσα στα πλάνα

Στο Dellicius θα έχεις τα copyrights

edit: Το νερό με ζορίζει στο θέμα χώρου αλλά το παλεύω :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ο πυκνοτης δεν ειναι καινουργιος ειναι ο παλιος (με τα κομενα ποδια) οποτε την περιπτωση να καθοταν ισια την ξεχναμε γιατι ΑΠΛΑ δεν εχει ποδια.Οσο για το φιλετο εστο και ενα νουμερο μικροτερο θα αφηνε κενο μεταξι u channel και plate :(

Link to comment
Share on other sites

update

Σήμερα είπα να δω τι απρόοπτα θα συναντήσω στο νέο εγχείρημα να χωρέσω μέσα στο μικρό νεράκι.

Η σκέψη είναι ένα ψυγείο 2χ120mm στην οροφή. Φυσικά αυτό που έπρεπε να εξαφανιστεί είναι το psu.:triniti:

Οπότε οι επιλογές μου για μέσα στο case ήταν δύο. Ή να μπει κάτω αριστερά κάτω από την κάρτα (κάτι που δεν ήθελα) ή να μπει στο σημείο των δίσκων.

Και αρχίζουν τα απρόοπτα :tomato:

Στο σημείο των δίσκων η πόλυ καλή Dell μου είχε λάμες για διαδρόμους των δίσκων. Ε έπρεπε να εξαφανιστούν λίαν συντόμως :magic:

pb170489.jpg

αφού πήραν δρόμο με τρόμο πήρα το psu να δω αν χωράει και αν ήταν δυνατόν να μην καταργήσω τον ανεμιστηρα μπροστά :dance3::dance3::dance3:

pb170474.jpg

pb170475.jpg

pb170474.jpg

pb170471i.jpg

Με μεγάλη χαρά λοιπόν αφού έφυγε το βάρος του Psu πήρα στα χέρια μου ένα διπλό ψυγείο και άρχισα τις δοκιμές

pb140467.jpg

pb140466.jpg

για κάτι χιλιοστά διαπιστώνω ότι το 2πλο ψυγείο δε χωράει στην οροφή και η αιτία ήταν μία ράγα στο σημείο των DVD και η βάση του psu:slap:

pb170479.jpg

pb170480.jpg

Καλό μου dremel και παλι, να φύγει ένα κομμάτι από τη ράγα και οι βάσεις του psu :magic:

pb170476.jpg

pb170478.jpg

pb170477.jpg

Και φυσικά μετά το ψυγείο δεν είχε κανένα άλλο λόγο να μην κάτσει :magic:

pb170488.jpg

pb170487.jpg

pb170486.jpg

pb170485.jpg

Οπότε το μεγάλο άγχος έφυγε και μένει κόψιμο οροφής για το ψυγείο, πατώματος για το Psu του οποίου πήρα και τα μέτρα :p

pb170495.jpg

Και πως μοιάζει ένας τροχός dremel μετά από μετωπική σύγκρουση με delloκούτι :clap:

pb170484.jpg

pb170494.jpg

Αυτά για σήμερα :)

Ο Dellakos μετακόμισε σε νέο κουτάκι για να μπορώ να δουλεύω άνετα.

Το μόνο κακό είναι ότι σίγουρα θα πρέπει να τριφτεί και πάλι το κουτί καλά και να ξαναβαφτεί μετά και τα τελευταία κοψίματα...:wall:

Link to comment
Share on other sites

Αφού αποφάσισες να προχωρήσεις σε τέτοιους κανιβαλισμούς (:p) του κουτιού, να πώ την ιδέα μου.

Θα πρότεινα να καλύψεις με ένα φύλο αλουμινίου τελείως το psu μέχρι ψηλά του bay (μέχρι το dvd).

Κρύβεις τελείως μέσα τα καλωδιά του, και ανοίγοντας τρύπες τα οδηγείς όπου εσύ θέλεις.

Πρέπει να κάνεις κάπου χώρο και για την αντλία, οπότε θέλει σκέψη το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο σας

Laki Μου εννοείται ότι θα καλυφθεί και το κομμάτι του psu πίσω και το σημείο που μπήκε το Psu τώρα. :)

Η αντλία θα είναι μέσα στο tank :dance3:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Πολύ καλή δουλίτσα!

Και αυτό που ήθελα να πω και εγώ είναι ότι καύτερα να τα έκανες αυτά από την αχή γιατί όπως διαπίστωσες και εσύ τώρα πρέπει να ξανα γίνει το βάψιμο του κουτιού(διπλή δουλειά και κόπως) δυστυχώς!

Επίσης στις εγκοπές που έκανες μπορείς να βάλεις u channels(οδηγούς) για να δείχνει πιο ωραίο.

Ακόμα άμα είναι να κλείσεις το PSU αλλά και τα rom's τότε να σκεφτείς κάνα ανεμηστήρα εξαγωγής γιατί το psu δε θα μπορεί να βγάζει από κάπου τον ζεστό αέρα!

Επίσης θα σου πρότεινα να κάνεις μία μικρή τρυπούλα στο κουτί δίπλα στο ψυγείο έτσι ώστε να περνάνε από πίσω και έξω από το κουτί τα καλώδια των φαν.

Αυτά!:pΚαλή συνέχεια και αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

venom7 το psu θα βγάζει το ζεστό αέρα. Το κουτί θα φάει κόψιμο (πιο πάνω πήρα το αποτύπωμα του psu αν είδες) έτσι ώστε ο μικρός του ανεμιστήρας που είναι εξαγωγής να βγάζει τον αέρα από το σημείο που θα κόψω το case.

Εισαγωγή θα έχει από τον μπροστά ανεμιστήρα. Από εκεί το psu είναι γεμάτο "γρίλιες". Εχω είσοδο κρύου λοιπόν από εκεί και έξοδο από τον ανεμιστήρα του psu.

Αυτό που με απασχολει πιο πολύ είναι να βρω ένα γωνιακό καλώδιο τροφοδοσίας μια και με το ίσιο δε θα με πάρει για κανένα πόντο. Μάλλον έχω ένα από έναν lazer εκτυπωτή samsung :)

Οσο για το βάψιμο. Αν το ήξερα σίγουρα δε θα το έβαφα. Το νερό ήρθε μετά :)

Και κάτι τελευταίο. Για τα καλώδια των fans. Απο πάνω θα μπει καλύπτρα για το ψυγείο και τα led. Η ίδια καλύπτρα θα με βοηθήσει να "κρύψω" τα καλώδια των ανεμιστήρων :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα τα ειχα περισια θα το επερνα αλλα ενα που ειχα παρει απο alexpack τα εφτυσε και ελεγα αν καποιος ειχε ενα να μου δωσει για 2-3 μερες δανικο :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν κάτι δε μου πάει καλά μαστορεύω για να ξεχαστώ. Σήμερα την πάτησε το delloκουτο για μία ακόμη φορά.

Είπα να κάνω την βάση για το Psu μια και πριν αρκετές μέρες του είχα πάρει τα μέτρα του.

Πάμε λοιπόν μία τη διαδικασία.

Αρχικά χαρτοταινία και WD40 φυσικά

pb240550.jpg

Τα ανάλογα "σκονάκια"

pb240546g.jpg

pb240545.jpg

και άρχισε το κόψιμο του κουτιού

pb240552.jpg

pb240561.jpg

pb240562.jpg

pb240563.jpg

pb240564.jpg

pb240565.jpg

Μετά ήρθε η ώρα να βάλω το τροφοδοτικό να δω τι έκανα

pb240566.jpg

pb240568.jpg

Και τέλος έβαλα πρόχειρα ένα uchannel για να δω πως θα είναι

pb240569.jpg

pb240570.jpg

Μένουν 4 τρυπούλες για τις βίδες αλλά πρώτα πρέπει να γίνει κάτι άλλο...

Αυτά για σήμερα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση η κάθετη τοποθέτηση αλλά θα έχεις θέμα με το βύσμα. Πρέπει να σηκώσεις το κουτί και να βρεις και 90μοίρες βύσμα.

Το έχω σκεφτεί αυτό :)

Ηδη βρέθηκε και του πήρα τα μέτρα :p

pb200508.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.