Jump to content



Παράλογη χρήση μνήμης στο Firefox


wrong method

Recommended Posts

Είχα διαβάσει κάτι παράξενο σε ένα blog της mozilla, ότι κάτι addons τύπου memory fox δεν μειώνουν στην πραγματικότητα την κατανάλωση μνήμης, απλά φαίνεται λιγότερο στη διεργασία. Τσεκάρετε στη συνολική κατανάλωση μνήμης άμα ισχύει.
Στο συστημα μου πάντως, απο τη στιγμη που το εβαλα και η συνολικη καταναλωση μνημης εχει πεσει κατακορυφα.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
εχετε τσεκαρεi το memοry fox plugin?

Εμένα δεν μου έκανε τίποτε αυτό το πρόσθετο...

...ψέμματα...έκανε τον ΦΦ πιο ασταθή...

...επίσης έκανε τα δικά του...στιγμιαία έδειχνε πεσμένη τη κατανάλωση σε μεγάλο ποσοστό και μετά ξανά εκτοξευόταν στα προηγούμενα επίπεδα...

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ και να μην έχω κάποια βασι΄κα πρόσθετα:

Xmarks

Session Manager

video downloader

adblock plus

element hiding helper for adblock

adblock popup

tab mix plus

fireshot

scrapbook

Tubestop

WorldIP

deduplicate tabs

Θέλω να χρησιμοποιώ και το ΖΟΤΕRO, αλλά μαμιέται το σύμπαν...

Ο Chrome είναι καλός για πρόχειρη χαλαρή χρήση...τα βλέπει πολύ εύκολα κωλυόμενα με παραπάνω tabs...γενικά το σύστημα σελιδοδεικτών κτλ είναι ψιλοάθλιο...

Με τον Opera έχω ψιλοπροβλήματα εμφάνισης των ιστοσελίδων...κάπως τα καταφέρνει κάθε φορά και τις προβάλλει διαφορετικά από τους υπολοίπους...πρόσθετα που ήθελα δεν δουλεύουν τόσο καλά ή δεν υπάρχουν...

Οπότε FF και με 2γίγα κατανάλωση μνήμης και 30 tabs...

Η έκδοση 7 υποτίθεται ότι θα βελτίωνε σημαντικά τα πράγματα...για την ακρίβεια είναι ακόη χειρότερη από την 5 ως προς τη κατανάλωση και πολύ πιο ασταθής...

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιω το plugin εδω και καμια ωρα.

Δεν εχει ξεπερασει τα 155 GB μνημης με 20+ tabs ανοιχτα.

too good too be true μου φαινεται. Θα τσεκαρω τυχων ασταθειες που προαναφερθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αν σκεφτεις οτι συνηθως παιζει 600+ καλα ειναι :D

Παντως και περα απο καθε πλακα, στην εποχη των pc με 4 εως 24 GB ram, ειλικρινα απορω γιατι καθομαι και ασχολουμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδιά πού θα πάει αυτή η ιστορία με τον Firefox; Δεν παλεύεται πια...

Από τις ώρες που κάθομαι στον υπολογιστή κάθε μέρα τις μισές ρίχνω καντήλια...έχει γίνει ανυπόφορη η επιβάρυνση της μνήμης, ακόμη κι αφού τη διπλασίασα για να παλεύω τον FF!!

κ εκτός από τη τρομερή επιβάρυνση σε πόρους, η επιβράδυνση της λειτουργίας του γίνεται χειρότερη με κάθε έκδοση...

Εκεί που με τον 3.6 έπρεπε να ανοίξω 250 tabs για να κλατάρει, τώρα δεν αντέχει ούτε τα 60...και μισή μέρα ανοιχτός, όχι μερικά 24ωρα...

Τί στο διάολο κάνουν εκεί στα Mozilla Labs; Απ' όταν ανήγγειλαν τις σημαντικές βελτιώσεις σε αυτούς τους τομείς στην έκδοση 7, οι επιδόσεις μειώθηκαν δραματικά...έπρεπε να πουν "καταφέραμε και τα κάναμε χειρότερα, δεν το πιστεύατε ότι μπορούσαμε, ε;"

Δυο τρεις μέρες συνεχόμενα έχω χάσει δουλειά αρκετής ώρας με τα κρασαρίσματα και τα τερτίπια του FF...

Δεν υπάρχει και εναλλακτική πανάθεμά με...ο Chrome έχει γίνει πιο αναξιόπιστος κι από τον ΙΕ9 και στον Opera δεν έχω τα εργαλεία που θέλω...

Μήπως χρειάζεται να γίνει και κανένα Occupy Mozilla Labs (OML) μπας και ξυπνήσουν κι αυτοί; Η διαχείριση της μνήμης και η επιβράδυνση της λειτουργίας είναι σταθερα οι πιο προβληματικοί τομείς, γιατί δεν ρίχνουν λίγο περισσότερο προσωπικό σε αυτές τις εργασίες, ποιές άλλες προτεραιότητες είναι σημαντικότερς και επηρεάζουν περισσότερο το μερίδιο του FF;

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη έχεις ανοικτά 60 tabs ή είναι σχήμα λόγου? Το θέμα με τον firefox είναι ότι όταν ανοίγεις νέο tab δεσμεύεται μνήμη η οποια όταν το κλείσεις, αυτή δεν ελευθερώνεται. Δηλαδή αμα ανοίξεις 10 tabs και κλείσεις τα 9 πάλι μνήμη για 10 θα έχει πιάσει. Πρέπει αναγκαστικά να κλείσεις τελειως την εφαρμογή, πράγμα σπαστικό αμα κάνεις αναζήτηση για κάποια δουλειά...

Αντίθετα στον chrome κάθε tab είναι άλλη διεργασία και με το που κλείνει ελευθερώνεται απευθείας η μνήμη, Γενικά έχοντας χρησιμοποιησει και τους δύο ο chrome είναι ανώτερος και πιο γρήγορος. Πλέον οπτικά ίδιοι είναι, στο μόνο που χωλαίνει είναι στο κομμάτι της ασφάλειας όπου καταγράφονται πολλά πράγματα..

εγω chrome έχω, και συγχρονισμό κάνω εν γνώσει μου. Πήγα να γυρίσω σε Firefox αλλά δεν άντεξα ούτε 2 ώρες..

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε ενδεχομενως οπως εχει προειπωθει να ειναι θεματα των plugins και οχι του καθ'αυτου firefox.

Σε win 7 64bit με τον FF 8.0.1 πλεον και απο τοτε που εγκατεστησα το μεμορυ φοξ δεν εχω το παραμικρο προβλημα,

ουτε crashes ουτε τιποτα, χρηση μνημης που δεν ξεπερναει τα 200mb και παιζω συνηθως με 30 εως 50 tabs ανοιχτα.

Απο προσθετα εχω μονο τα

Αdblock plus + element hiding helper

flashblock

greek-english spelling dictionary

image zoom

memory fox

NoScript

tweak network

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε ενδεχομενως οπως εχει προειπωθει να ειναι θεματα των plugins και οχι του καθ'αυτου firefox.

Σε win 7 64bit με τον FF 8.0.1 πλεον και απο τοτε που εγκατεστησα το μεμορυ φοξ δεν εχω το παραμικρο προβλημα,

ουτε crashes ουτε τιποτα, χρηση μνημης που δεν ξεπερναει τα 200mb και παιζω συνηθως με 30 εως 50 tabs ανοιχτα.

Απο προσθετα εχω μονο τα

Αdblock plus + element hiding helper

flashblock

greek-english spelling dictionary

image zoom

memory fox

NoScript

tweak network

Σε μένα το memory fox δεν λειτουργούσε σωστά...έκανε πιο ασταθή τον FF ενώ δεν μπορώ να πω ότι μείωνε και τη κατανάλωση μνήμης...από εκατοντάδες mb έδειχνε ξαφνικά να πέφτει σε δεκάδες για να ξαναπηδήσει μετά στα προηγούμενα επίπεδα...αυτό σε μη ενεργή χρήση του FF

Τα πρόσθετα περισσότερα πρόσθετα που έχω εγκατεστημένα έχουν διανύσει πολλές εκδόσεις FF και η συμπεριφορά τους έχει δοκιμαστεί...όταν μου προκύπτει ένα πρόβλημα προσπαθώ να βρω πού συμβαίνει, αν κάποιο πρόσθετο συμβάλλει σταθερά στην αύξηση της κατανάλωσης κι αν το βρω το απεγκαθιστώ και/ή βρίσκω εναλλακτικό για την ίδια εργασία...

Τώρα έχω αυτά εγκατεστημένα

Xmarks

Session Manager

video downloader

adblock plus + element hiding helper for adblock + adblock popup

tab mix plus

fireshot

Tubestop

WorldIP

deduplicate tabs

Είναι σταθερή στον χρονο τόσο η κακή επίδοση όσο και η χειροτέρευση του FF σ' αυτόν τον τομέα...χειρότερη έκδοση από την τρέχουσα ήταν μόνο η 6η κι αυτή περισσότερο όσον αφορά τη γενική αστάθεια...

Τα επίπεδα κατανάλωσης που αναφέρεις πρέπει να είναι ρεκόρ για 50 tabs ανοιχτά...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να εδινες ακομα μια ευκαιρια στο memory fox και απλα στα options του να εδινες μεγαλυτερες waiting periods πριν το memory recovery.

Eτσι το εχω, διχως προβληματα, ενω αν θυμαμαι καλα οταν το ειχα πρωτοβαλει που ειχε πιο σφιχτα waits ειχε κατι ψιλο-προβληματα.

post-11813-1416075688,7349_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από τα μέσα Δεκέμβρη δοκιμάζω ξανά το Memory Fox και έχω να κάνω μία καλή και μια κακή παρατήρηση

- Όντως λειτουργεί καλύτερα απ΄ότι στο παρελθόν, δλδ δεν μου κρασάρει την "αλεπού" και είναι αποδοτικό στον περιορισμό της χρήσης μνήμης από την εφαρμογή

- Επιβαρύνει υπερβολικά τη πλοήγηση ή μάλλον την απόκριση της εφαρμογής σε υπολογιστές που δεν έχουν SSD...τόσο στον φορητό μου, όσο και στον σταθερό του σπιτιού/γονιών προκαλεί συνεχόμενα κίνηση της κεφαλής του δίσκου - δεν έψαξα για ποιό ακριβώς λόγο - με αποτέλεσμα με λίγα περισσότερα αλλά όχι πολλά παράθυρα (15 με 30 πχ) ανοικτά, η "αλεπού" να ψιλοκολλάει με τον δίσκο να "γρυλλίζει" σε κάθε άνοιγμα σελίδας...κάπου πάει να ισορροπήσει και μετά πάλι από την αρχή...

Σε τόσο μεγάλο βαθμό μάλιστα που νόμιζα ότι τα έφτυνε ο δίσκος και ήμουν έτοιμος να αγοράσω άλλον - και συγκεκριμένα SSD - για τον σταθερό του σπιτιού...

Και τότε μου έκοψε και δοκίμασα να απενεργοποιήσω το Memory Fox (πάντα "Browser Only" επέλεγα) και έγιναν δύο πράγματα...η κατανάλωση μνήμης εκτοξεύτηκε από τα 256μβ στα 900μβ και ο δίσκος έπαψε να διαμαρτύρεται, η πλογήση έγινε πιο γρήγορη και όλο το σύστημα άρχισε να αποκρίνεται καλύτερα...

Οπότε, απορρίπτεται και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά από 5+ χρόνια με firefox γύρισα σε Chrome και είμαι πολύ ικανοποιημένος. (προς το παρόν) Το τελευταίο καιρό με ff είχα όλο αδικαιολόγητα crash τα οποία εξαφανίστηκαν πλέον με τον chrome...

Link to comment
Share on other sites

vgiozo φιλε με προβληματιζει αυτο που λες.

Mου ακουγεται λες και αντι να γραφει στην μνημη, γραφει στο paging file.

Λετε το memory fox να κανει καμια τετοια posτια και αντι να "καθαριζει" την μνημη απλα να την μεταφερει στο paging;

Φιλε απο περιεργια,

στα PCs που σου εκανε προβλημα, δοκιμασες να "χαλαρωσεις" τα timings των settings;

(κοινως να κανει πιο αραια ελεγχους στην μνημη το memory fox.)

Τι μεγεθος μνημης ειχανε;

Το paging file το εχεις ενεργοποιημενο;

Οι σκληροι δισκοι ειχαν ελευθερο χωρο ή ειναι σκασμενοι;

Φορ δε ρεκορντ, απροβληματιστα χωρις crashes...

post-11813-1416075719,9921_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.