Jump to content


Παράλογη χρήση μνήμης στο Firefox


wrong method

Recommended Posts

Εγω νομίζω ότι τα παραλέτε λίγο.

Το πρόβλημα όπως νομίζω πως έχω παρατηρήσει είναι ότι ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΕΙ μνήμη ( καθόλου ή μερικώς έστω ) όταν κλείνουμε κάποια tabs.

Δηλαδή όσο περνάει η ώρα κάνει λιγότερα data discard από tabs που ανοίξαμε και κλείσαμε αργότερα.

Εγω με τον Firefox 7.0.1. όταν τον πρωτοανοίγω έχω:

fifis_sketoso7r4.png

Ενώ με 10 tabs ανοιχτά έχω:

fifis_10tabsi7yw.png

Από περιέργεια σε κανά 30λεπτο, αφού έχω ανοιγωκλείσει αρκετά sites σε tabs θα αφήσω ένα μόλις tab ανοιχτό και θα ξανακοιτάξω αμέσως την κατανάλωση μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Εγώ έχω έναν 7.0.1 ανοικτό εδώ και 4 ώρες ανοιγοκλείνοντας διάφορα tabs, είμαι σταθερά στα 290ΜΒ τώρα. Μόνο αυτό το topic ανοικτό αλλά και άλλα tabs να ανοίξω(σε λογικά πλαίσια πάντα μιας και υπάρχουν σελίδες που μπορούν να ξεπεράσουν το 1GB μόνες τους) δεν αλλάζει η χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχω δίκιο στο ότι κάποιοι ξεχάσανε την απελευθέρωση μνήμης όταν κλείνεις τα tabs :p

a whole lot of heavy tabs:

fifis_tabvaganzad81z.png

Διαβάζουμε τα threads, news, reviews, βλέπουμε 3-4 videos, γράφουμε ένα mail και μετά κλείνουμε όλα τα tabs εκτός από ένα.

364.000kb στον task manager.

fifis_closedtabsmk11.png

Αφήνουμε idle το σύστημα... μετά από 5 λεπτά σταθεροποιήθηκε η χρήση μνήμης στα 335.000kb.

Πιο κάτω δεν.

Ούτε όταν έκανα το ένα και μοναδικό tab blank ( about:blank ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή στον Chrome είχα ανοιχτές 15 καρτέλες,μαζί με 3 που είχαν live broadcast video.κάποιες "βαριές" σελίδες και ο task manager τον έδειχνε στα 170.000-200.000K.

Sorry,δεν τράβηξα φωτό,αλλά το τσέκαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με 40 tabs ανοιχτά τέτοιο πράγμα δεν έχω ξανά δει !!!.

δες μήπως έχεις περάσει κάνα περίεργο plugin και σου τρώει μνήμη τσάμπα.

τσέκαρε και με κάνα antivirus για τίποτε μαμούνια μην τυχόν έχουν τρυπώσει στο pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Off topic για το ποστ 8 ή καπου εκεί

το ebanking Εθνικής παίζει με IE καινούριο αρκεί να μπεί σε κάποια λίστα που έχει για συμβατότητες ή κάτι τέτοιο.

ναι,το δοκίμασα.δεν εμφανίζονται οι κινήσεις και τα ποσά στο λογαριασμό

Link to comment
Share on other sites

ναι,το δοκίμασα.δεν εμφανίζονται οι κινήσεις και τα ποσά στο λογαριασμό

Εργαλεία > Ρυθμίσεις προβολής συμβατότητας > προσθέτεις το nbg.gr

Πλέον τα δείχνει κανονικά σε μένα. Πήρα στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση και αυτό μου είπανε κι εκείνοι.

Link to comment
Share on other sites

off topic

Εργαλεία > Ρυθμίσεις προβολής συμβατότητας > προσθέτεις το nbg.gr

Πλέον τα δείχνει κανονικά σε μένα. Πήρα στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση και αυτό μου είπανε κι εκείνοι.

Το e-banking παίζει και με ΙΕ 8 και με ΙΕ 9 το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια

Link to comment
Share on other sites

και το παρτυ συνεχίζεται,μόνο theme,τπτ άλλο

crapff3.jpg

τα παρατάω,βαριέμαι να το ψάχνω και ήδη μετέφερα τα fav στον chrome

ακόμα και τώρα που γράφω, ο κέρσορας εξαφανίζεται :confused:

από μένα το θέμα τελείωσε,αν κάποιος έχει τα ίδια προβλήματα και θέλει να μάθει περισσότερα,ας κοιτάξει εδώ

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάτι παράξενο σε ένα blog της mozilla, ότι κάτι addons τύπου memory fox δεν μειώνουν στην πραγματικότητα την κατανάλωση μνήμης, απλά φαίνεται λιγότερο στη διεργασία. Τσεκάρετε στη συνολική κατανάλωση μνήμης άμα ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.