Jump to content



SLI vs Single GPU


Blinky

Recommended Posts

Με ΗΒΑΟ off ειμαι στα 100 και χωρις AA και AF 120+ στα 3240x1920 μιας και τον τελευταιο καιρο παιζω portrait.

Ασχετο. Το κουφο χρηστο σε αυτην την αναλυση ειναι οτι εχω + καρε σε σχεση με το landscape παροτι τα megapixel παραμενουν ιδια.

Αυτο γινεται μαλλον γιατι αριστερα-δεξια εχει περισσοτερα γραφικα απο οτι πανω.... Υποθετω.

Ψηνω τα 3χ2312 καποια στιγμη για το landscape.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Αυτο γινεται μαλλον γιατι αριστερα-δεξια εχει περισσοτερα γραφικα απο οτι πανω.... Υποθετω.

Ψηνω τα 3χ2312 καποια στιγμη για το landscape.

:offtopic2:

Μηπως ηθελες να πεις για το portrait ;

Εγω οταν τα γυρισα απο landscape σε portrait ειδα μεγαλη διαφορα σε ολα τα fps παιχνιδια που παιζω.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:

Μηπως ηθελες να πεις για το portrait ;

Εγω οταν τα γυρισα απο landscape σε portrait ειδα μεγαλη διαφορα σε ολα τα fps παιχνιδια που παιζω.

Σου ειπε ρε τρελε, ναι ισχυει!

Link to comment
Share on other sites

για multi λεω....ποιος παιζει single!

ΡΕ ΘΑ ΜΕ ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΕΙΣ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!

:hehe:

Εσύ μιλάς για multiplayer, εγώ έλεγα για single!

Δεν εχω δοκιμάσει καθόλου multi για να ξέρω τι παίζει...

Παίζει να το πάρω και θα σας πω μιας και το moh είναι μετριότητα!

σταθερος χαρακτηρας και εσυ σαν τον csari ε?:p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά 2x6970 ή 2x580GTX; Ειλικρινά δε θέλω να δώσω 650/900 ευρώ και να έχω πρόβλήματα τύπου ms.

Φιλε μου τι παιχνιδια παιζεις ;

Εισαι οπαδος του Vsync On ;

Οπως σου ειπαν και τα παιδια εδω το ms θα το δεις και στις δυο υλοποιησεις οταν οι καρτουλες ειναι στο 100% load και τα καρε ειναι λιγο πανω/κατω απο τα 60 καρε.

Αν εισαι με ενα μονιτορ το σεναριο του 60 καρε σε αυτες τις υλοποιησεις ειναι σπανιο.

Θα σου πω παραδειγματα με το δικο μου setup 2x6970 3240x1920.

F1-2010 με ολα στο full και τα καρε avg 60 δεν εχω ms. Πολυ καλη δουλεια της ati (drivers) εδω.

Dirt2 Ολα στο full τα καρε πανω απο 80 χωρις ms.

Dirt3 Ολα στο full τα καρε κοντα στα 60 με προβλημα ms. Με ενα τικ τα shadows κατω τα καρε πανε πανω απο 80 και το ms εξαφανιζεται.

CoD BlackOps Ολα στο full τα καρε πανω απο 100 χωρις ms.

Modern Warefare 2 Ολα στο full τα καρε πανω απο 100 χωρις ms.

BFBC2 Ολα στο full και τα καρε κοντα στα 80 αλλα χωρις τον αερα που θελω να εχω στα fps multi οποτε ΗΒΑΟ off και τα καρε και εδω 100+ εννοειτε χωρις ms.

Συμπερασμα.

Εισαι λατρης του Vsync τοτε το κλειδωνεις και εχεις 60 καρεδακια απαλαγμενα απο stuttering/microstuttering/tearing.

Αν δεν μπορεις το input lag του Vsync τοτε τρεχεις τις καρτουλες και οταν αντιλαμβανεσαι ms ριχνεις settings με σκοπο να φυγουν τα καρε πανω απο τα 60.

Αυτα απο μενα και την εμπειρια μου δυο χρονια με 3x5870 σε ενα μονιτορ 3x6950 σε ενα μονιτορ και σε eyefinity και 2x6970 σε eyefinity τωρα.

Δεν ξερω αν θα προτιμησεις nvidia ή ati αλλα ο λογος που μεχρι τωρα με κραταει μακρια απο την πρασινη ειναι αυτο το low gpu usage που δυστυχως δεν κουλαντριζεται.

Εχω setup 650 ευρω που οταν δεν μπορει να ξεσκαλωσει παιχνιδι πανω απο τα 60 καρε ριχνω settings και το παιξω οπως πρεπει.

Με setup 900 ευρω που δεν μπορει να ξεσκαλωσει παιχνιδι πανω απο το 60 καρε λογω usage εχω θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τι παιχνιδια παιζεις ;

Εισαι οπαδος του Vsync On ; [...]

Ησουν σαφεστατος, σ' ευχαριστω πολυ.

Δεν ειχα ποτε cf/sli setup οποτε δεν ειχε χρειαστει ποτε να ανησυχησω για ms, vsync, trible buffering κτλ.

Προς το παρον θα παιξω σε μια 26", EF δεν προβλεπεται. Παιζει ομως να παω σε U2711 αργοτερα, οπου θα χρειαστω ιπποδυναμη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τι παιχνιδια παιζεις ;

Εισαι οπαδος του Vsync On ; [...]

Σ'ευχαριστω κι εγω την αναλυση που εκανες γιατι με κατατοπισες.

Με 6970 CF η 580 SLi σε 1080p/1200p υπαρχουν τετοια θεματα η θα ειναι σταθερα πανω απο 80 fps στο 98% των games (ΟΛΑ FULL παντα);

Επισης οι καινουριες Dell με IPS Led που λενε οτι εχουν ελαχιστο input lag π.χ U2312HM, εξαλειφουν αυτο το προβλημα με Vsync on;

Link to comment
Share on other sites

Με 6970 CF η 580 SLi σε 1080p/1200p υπαρχουν τετοια θεματα η θα ειναι σταθερα πανω απο 80 fps στο 98% των games (ΟΛΑ FULL παντα);

Κοιτα και με ενα μονιτορ 1080p στο cf 6970 υπαρχουν παιχνιδια που τις τελειωνουν οπως το metro 2033 το crysis 2 οπως περιμενω να δω πως θα πανε στο Battlefield 3.

Επισης οι καινουριες Dell με IPS Led που λενε οτι εχουν ελαχιστο input lag π.χ U2312HM, εξαλειφουν αυτο το προβλημα με Vsync on;

Nope

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.