Jump to content



SLI vs Single GPU


Blinky

Recommended Posts

Δεν εχω παιξει ποτε με το sli της Nvidia αλλα εδω και 2 χρονια εχω κανει αρκετες υλοποιησεις με Ati καρτουλες.

Εγω δεν θα σου πω για το fps/euro γιατι οπως λες και εσυ απλα δεν υπαρχει συγκριση.

Τωρα οσον αφορα το φαινομενο stuttering/microstuttering ναι υπαρχει ΑΛΛΑ μπορεις να το μηδενισεις αν κατανοησεις τους λογους που προκαλουν αυτο το φαινομενο.

Μην ψαχνεις να βρεις αν εχεις η οχι "υπερευαισθησία" στα ματακια σου οπως καποιοι φιλοι εδω μεσα.

Οταν τρεχεις σε μια πιστα και ξαφνικα κοκαλωνεις ή οταν αρχιζει και σε πιανει λοξυγκας θα το καταλαβεις και τυφλος να εισαι.

Οσο για το vsync και το μαζεμα του tearing/stuttering αλλα και του input lag που τρως εξαιτιας αυτου ειναι θεμα καθαρα προσωπικου γουστου τι θες να παρεις και τι θες να χασεις απο ενα παιχνιδι.

Αληθεια υπαρχει περιπτωση να εχουμε stuttering/microstuttering με μια καρτα γραφικων ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Δεν εχω παιξει ποτε με το sli της Nvidia αλλα εδω και 2 χρονια εχω κανει αρκετες υλοποιησεις με Ati καρτουλες.

Εγω δεν θα σου πω για το fps/euro γιατι οπως λες και εσυ απλα δεν υπαρχει συγκριση.

Τωρα οσον αφορα το φαινομενο stuttering/microstuttering ναι υπαρχει ΑΛΛΑ μπορεις να το μηδενισεις αν κατανοησεις τους λογους που προκαλουν αυτο το φαινομενο.

Μην ψαχνεις να βρεις αν εχεις η οχι "υπερευαισθησία" στα ματακια σου οπως καποιοι φιλοι εδω μεσα.

Οταν τρεχεις σε μια πιστα και ξαφνικα κοκαλωνεις ή οταν αρχιζει και σε πιανει λοξυγκας θα το καταλαβεις και τυφλος να εισαι.

Οσο για το vsync και το μαζεμα του tearing/stuttering αλλα και του input lag που τρως εξαιτιας αυτου ειναι θεμα καθαρα προσωπικου γουστου τι θες να παρεις και τι θες να χασεις απο ενα παιχνιδι.

Αληθεια υπαρχει περιπτωση να εχουμε stuttering/microstuttering με μια καρτα γραφικων ;

Mε μια οχι... o τροπος που εχουν φτιαξει ΑΤΙ/ΝVIDIA τα SLI/CF ειναι ιδιος και τα 2 εχουν το προβλημα. Αλλα αφου ο κοσμος αγοραζει γιατι να γινουν αλλαγες....

Μονο εαν παει μισο μισο το frame στην καθε καρτα και οχι 1 fps ανα 1 fps θα δεις εξάλειψη του φαινομενου αυτου. Αλλα αυτο θελει γενικη αλλαγη, γιατι να το κανουν ?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι πριν αρκετο χρονικο διαστημα παλευα με 2 Χ gtx280 οι οποιες κλοκαρισμενες στεκοντουσαν λιγο πιο κατω απο μια ακλοκαριστη 580!

Πολυ αξιολογες επιδοσεις αλλα, βαλε οτι χρειαζεσαι μεγαλυτερο τροφοδοτικο σιγουρα και οτι πολλες φορες το scaling ειναι απογοητευτικο!

Η 580 που εχω αυτη τη στιγμη αγοραστηκε ωστε να ειμαι κομπλε τωρα (που ειμαι 100% δεν το συζηταμε) και αν χρειαστει στο μελλον να κοτσαρω μια δευτερη πανω! Ε οταν εκανα ενα δοκιμαστικο πριν καποιες μερες ειδα οτι το scaling της ηταν αθλιο δηλαδη να βγαζει μια καρτα μονη της στα 900 πυρηνα 28000 στο vantage και 2 Χ 580 να βγαζουν 42000! δηλαδη 50% πραγμα που με αποτρεπει να το σκεφτω καν...

Ισως το μια και καλη να ισχυει!

Link to comment
Share on other sites

Mε μια οχι...

WRONG

Ψαξε στο net να βρεις τους λογους γιατι στο CoD BlackOps η ροη των καρε ειναι πολυ καλυτερη εχοντας ολα τα settings στα τεζα τους.

Ρωτα και τον Nephiλiμ τι του ειπα να κανει οταν προχθες το βραδυ με πηρε phone εξαλλος οτι εχει stuttering με μια 5870 στο BFBC2.

Η αληθεια ειναι οτι πριν αρκετο χρονικο διαστημα παλευα με 2 Χ gtx280 οι οποιες κλοκαρισμενες στεκοντουσαν λιγο πιο κατω απο μια ακλοκαριστη 580!

Πολυ αξιολογες επιδοσεις αλλα, βαλε οτι χρειαζεσαι μεγαλυτερο τροφοδοτικο σιγουρα και οτι πολλες φορες το scaling ειναι απογοητευτικο!

Η 580 που εχω αυτη τη στιγμη αγοραστηκε ωστε να ειμαι κομπλε τωρα (που ειμαι 100% δεν το συζηταμε) και αν χρειαστει στο μελλον να κοτσαρω μια δευτερη πανω! Ε οταν εκανα ενα δοκιμαστικο πριν καποιες μερες ειδα οτι το scaling της ηταν αθλιο δηλαδη να βγαζει μια καρτα μονη της στα 900 πυρηνα 28000 στο vantage και 2 Χ 580 να βγαζουν 42000! δηλαδη 50% πραγμα που με αποτρεπει να το σκεφτω καν...

Ισως το μια και καλη να ισχυει!

Ε καλα βρε και εσυ το vantage βρηκες για να δεις το scaling του SLI ;

Βαλε κανα βαρυ παιχνιδι πανω και τοτε θα δεις τα θηριακια σου να αγριευουν.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Micro-stuttering σε οποιοδήποτε μορφής alternate frame rendering ( AFR ), δηλαδή το mode που χρησιμοποιούνε οι AMD & nVIDIA στο 90% των games θα έχεις πάντα, γιατί πολύ απλά η επικοινωνία δύο καρτών που για τα ηλ. κυκλώματα απέχουνε τα framebuffer τους κατά.... μερικά χιλιόμετρα δεν πρόκειται με την καμμία, και με κανέναν τρόπο που να μην επιφέρει ένα input/output lag, δεν γίνεται να μηδενιστεί.

Να μειωθεί γίνεται, αλλά όχι δίχως κάποια αρνητικά στοιχεία.

Εσένα μπορεί να μην σε ενοχλεί, εσένα μπορεί να μην ενοχλεί καν το input lag με το VSync on & double buffering ακόμα και στα fps games.

Άλλους όμως τους ενοχλεί.

Σε μια κάρτα δεν έχεις microstuttering, αλλά ίσως κάποιες φορές έχεις stuttering λόγω των επιδόσεων.

Το micro-stuttering συμβαίνει σε οποιαδήποτε fps ( τεχνικά, αντιληπτό μπορεί να γίνεται σε διαφορετικά ranges από άτομο σε άτομο ) όταν πρόκειται για 2 ή και περισσότερες κάρτες οι οποίες δεν έχουνε καλό συγχρονισμό στο output τους.

Micro-stuttering-free είναι το SFR mode ( Split Frame Rendering mode ) αλλά αυτό δεν το προωθούνε γιατί δεν έχει την ίδια αύξηση επιδόσεων που επιφέρει το AFR.

Το SFR επίσης έχει το καλό ότι λειτουργεί σε όλα τα games ανεξαρτήτως από το αν υπάρχει profile για αυτά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Micro-stuttering σε οποιοδήποτε μορφής alternate frame rendering ( AFR ), δηλαδή το mode που χρησιμοποιούνε οι AMD & nVIDIA στο 90% των games θα έχεις πάντα, γιατί πολύ απλά η επικοινωνία δύο καρτών που για τα ηλ. κυκλώματα απέχουνε τα framebuffer τους κατά.... μερικά χιλιόμετρα δεν πρόκειται με την καμμία, και με κανέναν τρόπο που να μην επιφέρει ένα input/output lag, δεν γίνεται να μηδενιστεί.

Να μειωθεί γίνεται, αλλά όχι δίχως κάποια αρνητικά στοιχεία.

Εσένα μπορεί να μην σε ενοχλεί, εσένα μπορεί να μην ενοχλεί καν το input lag με το VSync on & double buffering ακόμα και στα fps games.

Άλλους όμως τους ενοχλεί.

Σε μια κάρτα δεν έχεις microstuttering, αλλά ίσως κάποιες φορές έχεις stuttering λόγω των επιδόσεων.

Το micro-stuttering συμβαίνει σε οποιαδήποτε fps ( τεχνικά, αντιληπτό μπορεί να γίνεται σε διαφορετικά ranges από άτομο σε άτομο ) όταν πρόκειται για 2 ή και περισσότερες κάρτες οι οποίες δεν έχουνε καλό συγχρονισμό στο output τους.

Micro-stuttering-free είναι το SFR mode ( Split Frame Rendering mode ) αλλά αυτό δεν το προωθούνε γιατί δεν έχει την ίδια αύξηση επιδόσεων που επιφέρει το AFR.

Το SFR επίσης έχει το καλό ότι λειτουργεί σε όλα τα games ανεξαρτήτως από το αν υπάρχει profile για αυτά ή όχι.

Bill Καλοδεχουμενη η θεωρια αλλα μηπως να δουμε και λιγο τι γινετε ή τι πρεπει να γινετε στην πραξη ;

Τα καρε στο cf/sli ερχονται οπως ειπε o Ορεστης και με δεδομενη αυτην την αρχιτεκτονικη σημερα το βαρος για ομαλη ροη των frames πεφτει στο software (drivers).

Με δεδομενο και αυτο υπαρχει κατι για σενα που μπορει ο τελικος χρηστης να κανει ετσι ωστε να μειωσει το φαινομενο του stuttering/microstuttering βγαζοντας εξω σεναρια στυλ Vsync On/Triple Buffering ;

edit

Σε μια κάρτα δεν έχεις microstuttering, αλλά ίσως κάποιες φορές έχεις stuttering λόγω των επιδόσεων.

Σωστος.

Θα μας το εξηγησεις αυτο περι επιδοσεων λιγο καλυτερα.

Υ.Γ

Σε παω σιγα σιγα οπως καταλαβες. :D

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μόνο και μόνο το microstuttering είναι ο μεγαλύτερος deal-breaker των SLI/CF.

Το αυτό και απο μένα, βάλε και το γεγονός οτι οι εταιρείες αργούν να βγάλουν drivers που δίνουν καλό scaling και έδεσε το γλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα.

Λοιπόν. Βάλτε CRYSIS WARHEAD με τα 2.1GB texture packs να δούμε και κατακόρυφη πτώση FPS σε όλες τις κάρτες

και stutτering επειδή δεν θα φτάνει η VRAM. Οι μόνη περιπτωσηη να μειωθεί το stuttering λίγο ακόμα είναι 2X6990 ή 2x580 με 3GB έκαστη.

Παντως αφού πουλάνε οι διπλές κάρτες σε όλες τις κατηγορίες δεν προκειται να βελτιώσουν ακόμα τπτ. Καλώς η κακώς το 1.5 GB που έχει η 480 και η 580 είναι πλεόν οριακό σε πάνω απο 1920 και με όλα τα φίλτρα ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

9800gx2, 295gtx, 5970, 470gtx sli με vsync on δεν παρατήρησα ποτέ. Μοναδική εξαίρεση 2x295gtx sli που ήταν ενοχλητικά εμφανές, ανεξάρτητα τα fps.

Ναι γιατί εκεί έχεις ακόμα λιγότερη μνήμη. 896ΜΒ με τις 295 είναι λίγα για μεγάλες αναλύσεις και φίλτρα. Τα νούμερα άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί εκεί έχεις ακόμα λιγότερη μνήμη. 896ΜΒ με τις 295 είναι λίγα για μεγάλες αναλύσεις και φίλτρα. Τα νούμερα άλλο θέμα.

Εν τάχυ γιατί θέλω να κάνω μπανάκι και να δω sports:

Οι 295 είχανε ΥΠΕΡMICRO-STUTTERING αλλά δεν ήταν θέμα της VRAM, αλλά του nVIO και των άθλιων τότε drivers.

Τώρα θα έχεις καλύτερη απόδοση στο θέμα αυτό, αλλά φυσικά δεν πλησιάζει ούτε κατά διάνοια την επίδοση των τωρινών καρτών στο εν λόγω ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Εν τάχυ γιατί θέλω να κάνω μπανάκι και να δω sports:

Οι 295 είχανε ΥΠΕΡMICRO-STUTTERING αλλά δεν ήταν θέμα της VRAM, αλλά του nVIO και των άθλιων τότε drivers.

Τώρα θα έχεις καλύτερη απόδοση στο θέμα αυτό, αλλά φυσικά δεν πλησιάζει ούτε κατά διάνοια την επίδοση των τωρινών καρτών στο εν λόγω ζήτημα.

Besides this η μνήμη τους τοτε ηταν οριακή με τα τωρινα δεδομένα λίγη. Kαι δε μιλάμε για DUALPCB. Και τωρινούς drivers να ρίξεις το παιχνίδι πάλι χειρότερα θα πηγαίνει σε σχέση με 2X260 ή 2Χ275 ή 285 με διπλάσια VRAM.

Ακόμα και 275 να έχεις με 1.8GB μνήμη τα bench θα είναι χαμηλότερα αλλα τα games καλύτερα καθώς θα έχουν χώρο να απλωθούν τα textures κλπ. Μου άρεσε που τόνισες το "ΥΠΕΡMICRO-STUTTERING"

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω παιδια με sli ή με trisli σε τρια μονιτορ δεν μπορω να παιξω... Επειδη παιζεις με 70-80 καρε εχει τρελο ms χωρις vsync.

Σε ενα μονιτορ αν παιζεις με 150-200 καρε δεν βλεπεις stuttering. Αν παιζεις με cf/sli στα 70-80 καρε θες κ εκει vsync.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω παιδια με sli ή με trisli σε τρια μονιτορ δεν μπορω να παιξω... Επειδη παιζεις με 70-80 καρε εχει τρελο ms χωρις vsync.

Σε ενα μονιτορ αν παιζεις με 150-200 καρε δεν βλεπεις stuttering. Αν παιζεις με cf/sli στα 70-80 καρε θες κ εκει vsync.

Να αυτα μου γραφεις και ψαρωνω να παω στην πρασινη κυρια. :D

70-80 καρε ; Σε ποια παιχνιδια με sli/trisli εχεις αυτα τα καρε ;

Link to comment
Share on other sites

Να αυτα μου γραφεις και ψαρωνω να παω στην πρασινη κυρια. :D

70-80 καρε ; Σε ποια παιχνιδια με sli/trisli εχεις αυτα τα καρε ;

Nα πας στην πρασινη κιουρια asap Ζpaf!:T:

Δεν μπορω να ξεχασω τη φατσα του sebastian μολις ειδε τις 2χ580 σε 5760χ1080!

Σε ολα εκτος απο metro k witcher!

Το ΒC2 με sli το παιζω 70-80fps maξαρισμενο με 4χΑΑ.

Dirt3 & F1 για πλακα.

Crysis 2 σε DX11 στο very high.

To trisli δεν δινει πολυ, γυρω στο +20% .

Link to comment
Share on other sites

Nα πας στην πρασινη κιουρια asap Ζpaf!:T:

Δεν μπορω να ξεχασω τη φατσα του sebastian μολις ειδε τις 2χ580 σε 5760χ1080!

Σε ολα εκτος απο metro k witcher!

Το ΒC2 με sli το παιζω 70-80fps maξαρισμενο με 4χΑΑ.

Dirt3 & F1 για πλακα.

Crysis 2 σε DX11 στο very high.

To trisli δεν δινει πολυ, γυρω στο +20% .

Για πολλα monitor ΝΑΙ η Nvidia τα εσπασε ασχημα...

Link to comment
Share on other sites

Nα πας στην πρασινη κιουρια asap Ζpaf!:T:

Δεν μπορω να ξεχασω τη φατσα του sebastian μολις ειδε τις 2χ580 σε 5760χ1080!

Σε ολα εκτος απο metro k witcher!

Το ΒC2 με sli το παιζω 70-80fps maξαρισμενο με 4χΑΑ.

Dirt3 & F1 για πλακα.

Crysis 2 σε DX11 στο very high.

To trisli δεν δινει πολυ, γυρω στο +20% .

Στο BC2 70-80 εχω εγω βρε χρηστο με τις δυο 6970 στα μαμα τους σε eyefinity. Περιμενα να κατοσταρηζεις στα καρε.

Αυτο το για πλακα στο dirt3 και στο f1 για ποσα καρε μιλαμε ;

Στο crysis 2 απλα δεν τολμαω να σηκωσω eyefinity :D

και για να μη φευγουμε εκτος θεματος.

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION] 2x560 καρφωτο η δικη μου προταση.

Τα παραπανω αλογα κουλαντριζονται τα λιγα ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Στο BC2 70-80 εχω εγω βρε χρηστο με τις δυο 6970 στα μαμα τους σε eyefinity. Περιμενα να κατοσταρηζεις στα καρε.

Αυτο το για πλακα στο dirt3 και στο f1 για ποσα καρε μιλαμε ;

Στο crysis 2 απλα δεν τολμαω να σηκωσω eyefinity :D

και για να μη φευγουμε εκτος θεματος.

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION] 2x560 καρφωτο η δικη μου προταση.

Τα παραπανω αλογα κουλαντριζονται τα λιγα ΟΧΙ.

Mε ΗΒΑΟ στο BC2?

Εχει καμια 80αρια μαξαρισμενο περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Mε ΗΒΑΟ στο BC2?

Εχει καμια 80αρια μαξαρισμενο περιπου.

Με ΗΒΑΟ off ειμαι στα 100 και χωρις AA και AF 120+ στα 3240x1920 μιας και τον τελευταιο καιρο παιζω portrait.

Ασχετο. Το κουφο χρηστο σε αυτην την αναλυση ειναι οτι εχω + καρε σε σχεση με το landscape παροτι τα megapixel παραμενουν ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.