Jump to content



SLI vs Single GPU


Blinky

Recommended Posts

Καποτε το SLI δεν ειχε ιδιαιτερο νοημα απο οικονομικης πλευρας, αφου για να παρεις ας πουμε 2x6600GT θα ξοδευες οσο κοστιζε μια 6800GT η οποια θα ειχε διπλασιες επιδοσεις και παντα, οχι μονο σε εφαρμογες φιλικες προς το SLI οποτε οποιος το εκανε περισσοτερο το εκανε για την "ιδεα" ή επειδη ειχε ξεκινησει με την μια καρτα και εβαζε την αλλη στν πορεια.

Σημερα ομως εχουμε φτασει σε σημειο να υπαρχει αρκετα καλο scaling και επισης οι καρτες μεσαιας κατηγοριας να εχουν αρκετα καλυτερο λογο αποδοσης/τιμης με συνεπεια απο πλευρας ψυχρων επιδοσεων να εχει και ΑΡΚΕΤΟ μαλλιστα νοημα.

Τι εννοω? Δειτε πχ ενα review για GTX 560 Ti SLI vs GTX 580. Κατα μεσο ορο η πρωτη λυση ειναι 40% ταχυτερη ενω σε εφαρμογες που δεν ειναι καλες στο SLI ειναι λιγο μπροστα (ακομα και εκει) και σε εφαρμογες με κοντα στο 90% scaling η διαφορα φτανει και το 60-70% υπερ των 2 καρτων. Απο οικονομικης πλευρας, οι 2 560Ti ειναι στα ιδια ή και λιγοτερα λεφτα απο την 580...

Συνεπως απο πλευρας επιδοσεων εχει αρκετο νοημα να παει κανεις σε τετοια λυση.

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ τα εργονομικα προβληματα που πιθανον δημιουργουνται με τις 2 καρτες (πιο πολλη καταναλωση, θερμοτητα, χωρος στο κουτι, μητρικη SLI, τροφοδοτικο, δυνατοτηα προσθηκης δευτερης καρτας αργοτερα) και εστιαζοντας στην καθημερινη εμπειρια απο το μηχανημα, αν δημιουργουνται αλλα προβληματα. (Τοσα εχουν ακουστει στο παρλθον για microstuttering κλπ κλπ).

Αφορμη για αυτην την ερωτηση ειναι το οτι αφενος παρατηρησα σε καμποσα reviews αυτην την εξαιρετικη αποδοση των 2χ560 σε σχεση με την 580, και στην πορεια διαπιστωσα οτι μπορει κανεις να βρει πανευκολα απο ebay/μεταχειρο γενικα , την GTX470 σε τιμες κατω απο 150 ευρω. Για την ακριβεια βρηκα 2 τετοιες καρτες πακετακι στα 250 ευρω και η αποδοση τους σε SLI ειναι ακομα πιο δυνατη απο τις 560, ενω στην τιμη αυτη καταλαβαινετε οτι δεν υπαρχει το value4money τους...Δηλαδη για να μιλησουμε με νουμερα, overclocked πιανεις με τις 2x470 τα 9.500-10.000 3dmark11 performance, ενω με μια GTX580 οσο και να κλοκαρεις (με αερα) πανω απο 8.000 δε θα πας με τιποτα. Οταν μπει στην εξισωση και το 250 ευρω κοστος της πρωτης λυσεις, γινεται πραγματικα αστειο, γιατι μεταχειρησμενη 580 κατω απο 330 δε θα βρεις με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Ναι αλλά για να έχεις ένα αξιοπρεπές SLI θα πρέπει να πάρεις κάποια ακριβότερη motherboard, που πχ να υποστηρίζει και στα 2 slots χ16.

Υποθέτω δηλαδή μιας και ποτέ δεν ασχολήθηκα με το θέμα!

Αλλά αν ισχύει το παραπάνω δεν θα πρέπει να προσθέσεις, στο value for money και τη σύγκριση,

το extra κόστος της mobo?

Επίσης δεν χρειάζεται και μεγαλύτερο τροφοδοτικό? Θεωρώντας βέβαια ότι σε κάθε περίπτωση αγοράζεις το μικρότερο που μπορείς για να δουλέψει το σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά για να έχεις ένα αξιοπρεπές SLI θα πρέπει να πάρεις κάποια ακριβότερη motherboard, που πχ να υποστηρίζει και στα 2 slots χ16.

Λάθος, δεν ισχύει αυτό.

Για μένα μόνο και μόνο το microstuttering είναι ο μεγαλύτερος deal-breaker των SLI/CF.

Link to comment
Share on other sites

Το οποιο microstuttering εμφανιζεται ΜΟΝΟ σε περιπτωσεις >60 καρε (τουλαχιστον σε CF)

Χαμηλότερα από 60fps εννοείς φαντάζομαι :D

Εγω το αντιλαμβάνομαι και στα 50fps και στα 100fps.

Τώρα είτε είμαι υπερβολικά ευαίσθητος εγω είτε είναι λιγότερο αισθητό σε εσένα ή άλλους :)

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλότερα από 60fps εννοείς φαντάζομαι :D

Εγω το αντιλαμβάνομαι και στα 50fps και στα 100fps.

Τώρα είτε είμαι υπερβολικά ευαίσθητος εγω είτε είναι λιγότερο αισθητό σε εσένα ή άλλους :)

Ναι χαμηλοτερα απο 60.

Eπειδη εχω και γω "υπερευαισθησία" στο θεμα, στο CF=>EF (6970) του [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] ειναι ΜΗΔΕΝ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι χαμηλοτερα απο 60.

Eπειδη εχω και γω "υπερευαισθησία" στο θεμα, στο CF=>EF (6970) του [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] ειναι ΜΗΔΕΝ.

:)

χωρις vsync ολα εχουν εδω ειχαν τα 2χ580gtx σε ενα monitor

Παιζει και το παιχνιδι, αλλα εχουν...

Link to comment
Share on other sites

Eιχες το ιδιο φαινομενο με 2 καρτες (σε 3 μονιτορ) και οταν ειχες ΑΤΙ?

σε 3 μονιτορ με 2 ΑΤΙ καρτες δεν μιλαμε για micro stuttering αλλα για STUTTERING με Bulldozes :p (γιατι δεν δουλευε το vsync, τοτε)

Link to comment
Share on other sites

σε 3 μονιτορ με 2 ΑΤΙ καρτες δεν μιλαμε για micro stuttering αλλα για STUTTERING με Bulldozes :p (γιατι δεν δουλευε το vsync, τοτε)

Mε ποιες καρτες Ορεστη?

5870Χ3 σε ενα μονιτορ,6950Χ2,6970Χ2 tested

0 stuttering.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να αντιληφθει καποιος το φαινομενο αυτο μεσα απο βιντεακι του utube? Εχω απορια να δω τι ακριβως ειναι και ποσο ευαισθητος ειμαι...

Το δελεαρ παραμενει για μενα, 2x470 ή 580? Ειναι πολυ δελεαστικο το +50% αποδοση με -30% κοστος ωστε να ξεπεραστουν αλλα προβληματα (του τυπου οτι θα βαλω 2 φουρνακια μεσα στο κουτι, θορυβος κλπ) αλλα αν υπαρχουν αλλα προβληματα και βριζω καθημερινα, δεν εχει καν νοημα... Το λεω γιατι εχω κακη εμπειρια απο 9600GT sli στο παρελθον...

Παντα μιλαω για 1 οθονη και 1080p εγω, οχι eyefinity κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να αντιληφθει καποιος το φαινομενο αυτο μεσα απο βιντεακι του utube? Εχω απορια να δω τι ακριβως ειναι και ποσο ευαισθητος ειμαι...

Το δελεαρ παραμενει για μενα, 2x470 ή 580? Ειναι πολυ δελεαστικο το +50% αποδοση με -30% κοστος ωστε να ξεπεραστουν αλλα προβληματα (του τυπου οτι θα βαλω 2 φουρνακια μεσα στο κουτι, θορυβος κλπ) αλλα αν υπαρχουν αλλα προβληματα και βριζω καθημερινα, δεν εχει καν νοημα... Το λεω γιατι εχω κακη εμπειρια απο 9600GT sli στο παρελθον...

Παντα μιλαω για 1 οθονη και 1080p εγω, οχι eyefinity κλπ

580 gtx καθαρα fps

Λοιπον τα τεστ σε eyefinity εγιναν με 2x5870, με 2χ5970, με 3χ5870, με 5870+5970...

Το microstuttering χωρις vsync δεν το γλυτωνεις... σε καποια ελαφρα games που βαρας 150-200αρια να μην το καταλαβαινεις αλλα οταν μιλαμε για 100 και κατω fps σε χωρις vsync το microstuttering αρχιζει να φαινεται...

Αλλα αλλο το microstuttering και αλλο το stuttering

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω 2x 560 ti SLΙ κάνα 3μηνο τώρα , δεν είχα ποτέ κανένα θέμα και φυσικά καθόλου stuttering και έχω δοκιμάσει αρκετά παιχνίδια στο διάστημα αυτό.

Στο θέμα της θερμότητας , εξαρτάται απ'την υλοποίηση των καρτών και φυσικά τι κουτί έχεις. Η πάνω κάρτα πάντα είναι πιο ζεστή απ'την κάτω. Ένα τουλάχιστον ανεμιστηράκι 120άρι να βαράει ενδιάμεσα στις κάρτες είναι απαραίτητο νομίζω.

Επίσης 480 > 560 ti > 470 , εκτός φυσικά και αν τις 470 μπορείς να τις βρεις σε αρκετά καλύτερες τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Το lag δεν ειναι οπτικο? Γιατι να ανεβαινει το latency στα controls? (αν και οπως και να γινεται, δηλαδη ειτε να αργει η εικονα ειτε να αργουν οι εντολες, το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο φανταζομαι).

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας είναι οπτικό lag, αλλά επί της πράξης είναι input lag.

Γιατί το μηχάνημα κάνει render τα frames στον X χρόνο, αλλά λόγο του double buffering εσύ το βλέπεις καθυστερημένα, με αποτέλεσμα να έχεις το input lag ( έτσι αισθάνεσαι, αισθάνεσαι ότι αργεί να εκτελέσει τις εντολές σου ).

Η καλύτερη λύση φυσικά είναι να έχεις το VSync disabled, αλλά επειδή τότε δεν είναι υποφερτό, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις enable το Triple Buffering, το οποίο βελτιώνει και το input lag αλλά και την ομαλότητα του game σου, απλά χρησιμοποιείται παραπάνω VRAM ( περί τα 60ΜΒ σε μεγάλες αναλύσεις όπως 2500x1560 )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.