Jump to content




DJD

Recommended Posts

Ωραία, για να ξέρουμε ποιος ήταν υπεύθυνος για τη διασάλευση της κυβερνητικής σταθερότητας και την έλευση του Γκοτζίλα...

(http://www.thelab.gr/1063690129-post18161.html)

4.5R στην Κεφαλονιά προ ολίγου.

Ε Sorry!

Ekloges 2014

Link to comment
Share on other sites

νικήσαμε,ο λαός μίλησε,πήραμε το μήνυμα,από αύριο τελειώνουν όλα και αρχίζουν καινούργια...

βρε που τα έχω ξανα-ακούσει αυτά;μισό λεπτό, στην προηγούμενη αναμέτρηση από τους κομματόσκυλους

Link to comment
Share on other sites

Eyefinity με διαφορετικές αναλύσεις. Κάτι μου λέει ότι θα γίνει της Πόπης στα μεταχειρισμένα παλιά monitors μιας και υποθέτω - χωρίς να ξέρω - ότι 2 "βοηθητικά" φτηνά monitors των 30-40 ευρώ δίπλα στο κεντρικό καλό super duper καινούριο monitor θα είναι must στο gaming και ας έχουν 10 πόντους bezel.

Link to comment
Share on other sites

άμα είχα λίγο πιο φρέσκια τη μετάδοση θερμότητας και τα συναφή μαθήματα, θα υπολόγιζα πόση ώρα μπορεί να βγάζει κρύο αέρα σαν συνάρτηση της μάζας και της αρχικής θερμοκρασίας του πάγου και της θερμοκρασίας εισόδου του αέρα...

(κοινώς άμα έχουμε κανέναν που τα θυμάται, θα είχε ενδιαφέρον να μας βγάλει την εξίσωση)

Link to comment
Share on other sites

άμα είχα λίγο πιο φρέσκια τη μετάδοση θερμότητας και τα συναφή μαθήματα, θα υπολόγιζα πόση ώρα μπορεί να βγάζει κρύο αέρα σαν συνάρτηση της μάζας και της αρχικής θερμοκρασίας του πάγου και της θερμοκρασίας εισόδου του αέρα...

(κοινώς άμα έχουμε κανέναν που τα θυμάται, θα είχε ενδιαφέρον να μας βγάλει την εξίσωση)

Φρονώ ότι είναι από τις περιπτώσεις που είναι προτιμότερο να υπολογίσεις πρακτικά. Κοινώς, ας κάνει κάποιος 10-20 επαναλήψεις και να φτιάξει έναν πίνακα :)

Μπορώ όμως να βοηθήσω με την αρχική θερμοκρασία του πάγου: 0 C :p

Πέρα από την πλάκα, η βασικότερη παράμετρος που δεν μπορείς να υπολογίσεις είναι η γεωμετρία (άρα η επιφάνεια ανταλλαγής θερμότητας) όσων βάζεις μέσα (και πώς επηρεάζεται με το χρόνο, όσο κάποια από αυτά λιώνουν).

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει αυτό. ο πάγος μπορεί να φτάσει όσο χαμηλά θέλεις. μπερδεύεσαι με το πώς μπορούμε να έχουμε υγρό νερό σε θερμοκρασία κάτω των 0 βαθμών

File:H2O-phase-diagram-greek.svg - Wikimedia Commons

Link to comment
Share on other sites

επιδη με κοβω να βραζω αυτο το καλοκαιρι , και δεν εχω AC στο δωματιο μου .

με 6 μπουκαλια (6 αντικατασταση και παει λεγωντας)

σε δωματιο σχεδον 15-20τμ . Ποσο θα την παλεψω ? XD

Link to comment
Share on other sites

Και να λιώσει ο πάγος μετά θα έχεις απλά έναν παράξενου σχήματος ανεμιστήρα δωματίου. Το καλύτερο είναι αυτό που αναφέρθηκε. Δοκιμάζεις και βλέπεις για πόση ώρα κρατάει.

Μια άλλη ιδέα ίσως θα ήταν να μπορεί κάποιος να στερεώσει κάτι πίσω από έναν κοινό ανεμιστήρα δωματίου όπου θα φιλοξενεί τον πάγο. Οπότε ο αέρας που θα σπρώχνει ο ανεμιστήρας προς τα μπροστά θα περνάει πρώτα από τον πάγο. Πιθανόν δεν θα προλαβαίνει να τον κρυώσει αρκετά, ίσως όμως να αρκεί για να τον δροσίσει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.