Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Puncture (2011) - IMDb 6.8/10

Ενδιαφέρουσα ταινία, η οποία στο τέλος σε αφήνει με ένα

"Όχι ρε γamώτο" συναίσθημα.

Δείχνει πόσο σάπια είναι η κοινωνία μας, όχι μόνο οι εταιρίες που απλά μεγιστοποιούν το κέρδος εις βάρος του ανθρώπου, αλλά η κοινωνία που τους το επιτρέπει, έτσι απλά αδιαφορώντας ή έστω με λίγο λάδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είδα το The Ides of March. Μου άρεσε. Μπορεί να μην είχε δράση με την έννοια που μας έχει συνηθίσει το Hollywood, είχε όμως μέσα ξεκάθαρα το βρώμικο παιχνίδι που παίζεται στις προεκλογικές εκστρατείες. Είναι μία ταινία που δε θα σε βάλει σε σκέψεις per se, αλλά θα σου δείξει πώς είναι η κατάσταση. Για ακόμη μία φορά πολύ καλός ο Gosling. Γενικά η ερμηνείες ήταν σε υψηλό επίπεδο. Προτείνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο άσχημα ? ? Ειδα προσφατα το πρώτο και μου άρεσε ./

Καλά στις ταινίες ο καθένας είναι περί ορέξεως. Κοίτα, το πρώτο μου άρεσε και μένα, δεν είχε σχέση με τον Sherlock που περιμένεις να δεις αλλά οκ, παλευόταν κι είχε και χιούμορ. Το δεύτερο είναι απλά εκνευριστικό, μπαμ μπουμ, ο sherlock τουλάχιστον ninja gaiden.. Πολύ meh κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Tinker Tailor Soldier Spy

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μίσος για τη συγκεκριμένη ταινία. Η μάλλον, ψιλοκαταλαβαίνω...

Δεκτό, έχει ένα σχετικά σοβαρό πρόβλημα. Παρουσιάζει υπερβολικά πολλούς χαρακτήρες σε πολύ λίγο χρόνο, πράγμα που σε κάνει να χάνεσαι αν δεν έχεις την προσοχή σου επικεντρωμένη. Κλαίω αυτον που δε σταμάτησε την ταινία για να πάει προς νερού του.

Πετάει πληροφορίες συνέχεια και αν δεν προσέχεις, σε πήρε η μπάλα. Ειδικά στο τέλος.

Πρόσθεσε ότι ΕΙΝΑΙ κιολας πραγματικά πολύπλοκο μυστηριο... και έχεις μια συνταγή για αχταρμά.

Σκηνοθετικά είναι άρτια και από πλευράς ερμηνειών. Ο Oldman σε ρεσιταλ ερμηνείας, σε μια πιο πραγματική και προσγειωμένη εκδοχή των κατασκόπων που δεν είναι σουπερ-σεξυ-μποντυ-μπίλτνερ που τρώνε κάρβουνο και αφοδεύουν διαμάντια, και με τα γκάτζετ που σε κολλάνε στα τζάμια των υψηλοτέρων ουρανοξυστών (ναι Τομ Κρουζ, εσενα κοιτάω).

Βασίζεται άλλωστε σε βιβλίο πρώην κατασκόπου του πραγματικού κόσμου.

Η ταινία είναι ένα μυστήριο κρυμμένο μέσα σε ένα αίνιγμα. Δεν είναι για όλους, απαιτεί έναν έμπειρο θεατή, υπομονετικό και σκεπτόμενο, καθότι απαιτεί να σκεφτείς. Αν περιμένεις να δεις ταινία που θα σε έχει απτό χέρι συνέχεια, θα το χάσεις και θα σε εκνευρίσει. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν ενδεικνύεται για ταινία παρέας.

Εν τέλει την χαρακτηρίζω πολύ καλή, αν και δε κρύβω ότι σε λίγα σημεία και εγώ χάθηκα, χρειάστηκε να κάνω λίγο rewind. Έχω κατανοήσει το 99% του τι συμβαίνει, ένα rewatch σίγουρα θα είναι υπέρμετρα διαφωτιστικό.

Και με σωστή μετάφραση, γιατί αν είναι να αποκρυπτογραφούμε και τον μεταφραστη... Καληνύχτα.

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Καλά στις ταινίες ο καθένας είναι περί ορέξεως. Κοίτα, το πρώτο μου άρεσε και μένα, δεν είχε σχέση με τον Sherlock που περιμένεις να δεις αλλά οκ, παλευόταν κι είχε και χιούμορ. Το δεύτερο είναι απλά εκνευριστικό, μπαμ μπουμ, ο sherlock τουλάχιστον ninja gaiden.. Πολύ meh κατάσταση.

i concur my dear Kostas

Είπαν του τρελού (Guy Ritchie) να χ3σει,(ε βαλε και κανα εφε βρε αδερφε)

κι εκείνος ξεκwλwθηκε.(εβαλε λιγη ταινια αναμεσα στα εφε)

Μ'αρεσε παρα πολυ σαν σκηνικα, κοστουμια και σαν κεντρικη σεναριακη ιδεα

ικανοποιητικο σχετικα και το πρωταγωνιστικο διδυμο (βολτα στην παιδικη χαρα πρεπει να ηταν για αυτους)

αλλα σε ολα τα αλλα εμοιαζε σαν να εγινε για να γινει

ελπιζω στο τριτο επεισοδιο της συνεχειας

να επανελθουν στον εναλλακτικο μεν αλλα πιο ταιριαστο imho δρομο του πρωτου της σειρας

Link to comment
Share on other sites

Immortals Wtf? Τι καραλαλακία ήταν αυτό; Σιχαίνομαι τον ευατό μου που το είδα.

Κοστούμια wtf;

Μαύροι-άσπροι-πακιστανοί...όλοι Έλληνες...

Το μόνο που το έσωσε λίγο ήταν η σπλατεριά με τους ...Τιτάνες

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το γλίτωσα το cinemaδάκι για το Sherlock Holmes 2 πριν λίγες μέρες ( ευχαριστώ πυρεττέ που βασάνισες την κοπελιά και ακυρώθηκε η φάση :D ).

Όχι για τα λεφτά σαν τσιγκούνης, αλλά γιατί δεν γουστάρω να δίνω λεφτά σε κάτι που δεν τα άξιζε.

Thanks karma :p

Link to comment
Share on other sites

Tinker Tailor Soldier Spy

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μίσος για τη συγκεκριμένη ταινία. Η μάλλον, ψιλοκαταλαβαίνω...

Δεκτό, έχει ένα σχετικά σοβαρό πρόβλημα. Παρουσιάζει υπερβολικά πολλούς χαρακτήρες σε πολύ λίγο χρόνο, πράγμα που σε κάνει να χάνεσαι αν δεν έχεις την προσοχή σου επικεντρωμένη. Κλαίω αυτον που δε σταμάτησε την ταινία για να πάει προς νερού του.

Πετάει πληροφορίες συνέχεια και αν δεν προσέχεις, σε πήρε η μπάλα. Ειδικά στο τέλος.

Πρόσθεσε ότι ΕΙΝΑΙ κιολας πραγματικά πολύπλοκο μυστηριο... και έχεις μια συνταγή για αχταρμά.

Σκηνοθετικά είναι άρτια και από πλευράς ερμηνειών. Ο Oldman σε ρεσιταλ ερμηνείας, σε μια πιο πραγματική και προσγειωμένη εκδοχή των κατασκόπων που δεν είναι σουπερ-σεξυ-μποντυ-μπίλτνερ που τρώνε κάρβουνο και αφοδεύουν διαμάντια, και με τα γκάτζετ που σε κολλάνε στα τζάμια των υψηλοτέρων ουρανοξυστών (ναι Τομ Κρουζ, εσενα κοιτάω).

Βασίζεται άλλωστε σε βιβλίο πρώην κατασκόπου του πραγματικού κόσμου.

Η ταινία είναι ένα μυστήριο κρυμμένο μέσα σε ένα αίνιγμα. Δεν είναι για όλους, απαιτεί έναν έμπειρο θεατή, υπομονετικό και σκεπτόμενο, καθότι απαιτεί να σκεφτείς. Αν περιμένεις να δεις ταινία που θα σε έχει απτό χέρι συνέχεια, θα το χάσεις και θα σε εκνευρίσει. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν ενδεικνύεται για ταινία παρέας.

Εν τέλει την χαρακτηρίζω πολύ καλή, αν και δε κρύβω ότι σε λίγα σημεία και εγώ χάθηκα, χρειάστηκε να κάνω λίγο rewind. Έχω κατανοήσει το 99% του τι συμβαίνει, ένα rewatch σίγουρα θα είναι υπέρμετρα διαφωτιστικό.

Και με σωστή μετάφραση, γιατί αν είναι να αποκρυπτογραφούμε και τον μεταφραστη... Καληνύχτα.

Ένα όνομα μόνο τα ερμηνεύει όλα: John le Carré.

Όποιος έχει διαβάσει νουβέλες του ήξερε τι να περιμένει.

Δυστυχώς για το ευρύ κοινό ο John le Carré είναι δύσκολος με αργή αφήγηση.

Δεν έχει την ρέουσα περιγραφική πένα του Raymond Chandler

Link to comment
Share on other sites

The Fall (2006) - IMDb

Όμορφη σουρεάλ ταινία, με πάρα πολύ ωραία φωτογραφία και παραμυθένιο (κυριολεκτικά) στόρυ. Περνάει η ώρα σου ευχάριστα, ειδικά με το αντίθετο φύλο :p

μου κίνησε το ενδιαφέρον να δω το Mirror Mirror

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Mr. & Mrs. Smith.6/10.

Περιπετεια/κωμωδιουλα της σειρας.Περναει η ωρα ευχαριστα.

Judge Dredd.5/10.

Καλη πατατα.Πιτσιρικας που την ειχα δει μου ειχε αρεσει θυμαμαι.

Το Judge Dredd εχει την τιμη να ειναι η χιλιοστη ταινια που μπαινει στην λιστα μου στο imdb.:p

Link to comment
Share on other sites

Judge Dredd.5/10.

Καλη πατατα.Πιτσιρικας που την ειχα δει μου ειχε αρεσει θυμαμαι.

Δύο πράγματα μου είχαν αρέσει σε αυτή τη ταινία. Ο Armand Assante στον ρόλο του κακού και η Diane Lane.

Link to comment
Share on other sites

Final Destination 5

Στο πρωτο λεπτο ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι η ταινια βγηκε 3D(το τσεκαρα μετα το τελος της)

Παντα φαινεται αν μια ταινια εχει γυριστει ετσι γιατι εχει πλανα που φωναζουν οτι γυριστηκε ετσι για να ψαρωσει ο θεατης χωρις λογο και αιτια.

Τραγικο αλλη μια φορα σε ενα IP που εχει παρει την κατηφορα απο τα γενοφασκια του.

Τραγικη ηθοποιια, τραγικο OST,τραγικο σεναριο, τραγικος και εγω που τα χω δει ολα:p

Το μοναδικο που μου εμεινε ειναι το γκαβο γκομενακι και το medley (IN 3D!) στο τελος απο ολες τις βλακειες...ε ταινιες της σειρας.

Και αυτη ειναι μια ταινια "της σειρας".

Edit:Μεγας θεος ο "Candyman"!!!!

Link to comment
Share on other sites

The Inbeteeners Movie

Βασικα ειναι ταινια βασισμενη σε πετυχημενη Αγγλικη σειρα.

Δεν την ηξερα τη σειρα, δεν την εχω δει.

Παμ παρακατω.

Η ταινια ειναι για 4 αγγλους losers που τελειωνουν το σχολειο, και πανε διακοπες στην Κρητη.

Πανε για σεξοτουρισμο, πινουν τα πετρελαια μας,ξερνανε την (wannabe ανεξαρτητη) κρητικη γη και θαλασσα, γνωριζουν τον "αληθινο ερωτα" και λενε/κανουν 5 καφριλες

και αλλα παραδοσιακα πραγματα που βλεπουμε σε Αμερικανικες ταινιες εδω και 30 χρονια.

Γενικα δεν ειναι κακη απλα πολυ προβλεψιμη.

Υ.Γ.Σοβαρα τα Μαλια ετσι ειναι το καλοκαιρι?

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.