Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Τελικά κατάλαβα τι παίζει με τον Prometheus.

Είναι prequel όλων των alien ταινιών ραα.

Πάρτε και μια εικόνα από το πρώτο alien

IVdYL.jpg

το σκάφος που βρήκαν στο 1ο alien (στο screenshot) δεν είναι το ίδιο με το σκάφος από το prometheus

Link to comment
Share on other sites

Primer (2004) - IMDb

Η καλύτερη ταινία για time travel που έχει γίνει. Την ξαναείδα σήμερα με κάτι φίλους για πολλοστή φορά και μετά κάτσαμε και μελετήσαμε και το timeline για να καταλάβουμε τι έγινε. :hehe:

WARNING: This movie contains paradoxes that will fry your brain!

Primer timeline. SPOILERS

Primer3.jpg

Bonus:

movie_narrative_charts_large.png

Link to comment
Share on other sites

καθησα και είδα το ΟSS 117 Lost in Rio ....

τραβηγμένο από τα μαλλιά 4/10

ο *beep* κατάσκοπος που μόνος αυτός πιστεύει οτι είναι Μr.Perfect βγάινει αλώβητος από την περιπέτεια!

@EraserheadX στο imdb για το Primer στις σχετικές με αυτό ταινίες έχει και το "π" ............δεν πιστεύω να είναι ίδιο στύλ.....γιατί με τα σχεδιαγράμματα με εψησες να το δώ.....

επίσης αν σου αρέσει timetravel δες το Timecrimes ......ισπανικη, συμπαθητική ταινία!

Έγινε επεξεργασία από tazerom
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι το ίδιο στυλ το Primer με το π. Αλλά γιατί δεν σου άρεσε το π; Aronofsky ftw! :p

Απλα μην περιμένεις καμιά υπερπαραγωγή. Η ταινία έγινε με ελάχιστο budget (νομίζω κάπου στα 10k δολάρια) και βασίζεται κυρίως στο πανέξυπνο αλλά μπερδεμένο plot.

Το έχω δει και το Cronocrimenes που είναι επίσης πολύ καλό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Primer (2004) - IMDb

Η καλύτερη ταινία για time travel που έχει γίνει. Την ξαναείδα σήμερα με κάτι φίλους για πολλοστή φορά και μετά κάτσαμε και μελετήσαμε και το timeline για να καταλάβουμε τι έγινε. :hehe:

Την είχα δει παλιά και δεν μου άρεσε. Αν είναι να κάτσεις να μελετήσεις μετά την ταινία το timeline για να καταλάβεις τι έγινε στην ταινία, τότε έχει αποτύχει...

Link to comment
Share on other sites

Primer (2004) - IMDb

Η καλύτερη ταινία για time travel που έχει γίνει. Την ξαναείδα σήμερα με κάτι φίλους για πολλοστή φορά και μετά κάτσαμε και μελετήσαμε και το timeline για να καταλάβουμε τι έγινε. :hehe:

'Ετσι. Τρεις φορές και μετά τρεις ώρες συζήτηση για να βάλουμε τα πράματα σε μια σειρά. Απλά η καλύτερη ταινία χωρίς κάψουλες,φωτάκια και ρολόγια :p

Link to comment
Share on other sites

Την είχα δει παλιά και δεν μου άρεσε. Αν είναι να κάτσεις να μελετήσεις μετά την ταινία το timeline για να καταλάβεις τι έγινε στην ταινία, τότε έχει αποτύχει...

Κοίτα, νομίζω όλοι μας απολαμβάνουμε κάποιες ταινίες που μπορείς να δεις με τον εγκέφαλο στην θέση off. Λίγο mindless fun δεν έβλαψε ποτέ κανένα. Αλλά ποτέ δεν θα χαρακτήριζα μια ταινία σαν αποτυχία επειδή με ανάγκασε να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, νομίζω όλοι μας απολαμβάνουμε κάποιες ταινίες που μπορείς να δεις με τον εγκέφαλο στην θέση off. Λίγο mindless fun δεν έβλαψε ποτέ κανένα. Αλλά ποτέ δεν θα χαρακτήριζα μια ταινία σαν αποτυχία επειδή με ανάγκασε να σκεφτώ.

Προφανώς και δεν θα ήταν αποτυχία αν σε ανάγκαζε να σκεφτείς μόνο μέσα στην ταινία και μετά την ταινία να έχεις καταλάβει το 90%. Αν όμως μετά την ταινία χρειάζεται να μελετήσεις το timeline, να συζητήσεις με άλλους και να αναλύσετε για άλλες 2-3 ώρες τι έγινε ώστε να καταλάβεις, τότε ναι για εμένα έχει αποτύχει σαν ταινία. :)

Σαν γρίφος ή σπαζοκεφαλιά, μια χαρά τα πήγε :p

Παρ' όλα αυτά δεν μπορώ να αρνηθώ ότι το σενάριο της ήταν solid.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Brewster's Millions (1985) 8/10

Αυτές είναι κωμωδίες. Ο Richard Pryor είναι σκέτο διαμάντι και μου αρέσει περισσότερο από τον Sacha Baron Cohen, που λένε ότι έχουν ίδιο στυλ.

Ξεκαρδιστική η ταινία, δείτε την.

Link to comment
Share on other sites

βλέπω άρχισες να με ακούς :p

Και μιας και μας κάνει και πλάκα ο μεσιέ... δελλμάν :p μια ακόμα ταινία που πρότεινε και βγήκε παραδόξως καλή είναι η παρακάτω

Spy(ies) (2009) - IMDb 6.8/10

Ολίγον κάτι τις από μυστικές υπηρεσίες και τρομοκρατία, με ρεαλιστικό και όχι φωνακλάδικο τρόπο δοσμένο, προτείνεται για ένα χαλαρό δίωρο.

Να πω ότι αρχικά επιλέχθηκε το Coriolanus (2011) - IMDb το οποίο στο δεκάλεπτο απορρίφθηκε. Δεν είναι ταινία για σινεμά ή παρέα. Είναι ταινία που κάθεται κάποιος και την ανέχεται μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή στα Odeon που έχουν βάλει το Taken 2 μόνο τα Σαββατοκύριακα όπου δεν ισχύουν τα εκπτωτικά κουπούνια βενζίνης που έχω! Επίσης ντροπή που φέρνει τα Animations (βλ Brave) μόνο μεταγλωτισμένα!

Πήγα είδα στο Loop πριν 3-4 μερες. Μία μέτρια ταινία -- σίγουρα δεν αξίζει σινεμά.. Το παιδάκι ωστοσο πρέπει να πάρει όσκαρ ερμηνίας - είναι ο μπόμπος που έπαιζε τον γιο του Clay στο One Tree Hill.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.