Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Rise of the Planet of the Apes (2011) - IMDb 8/10

Πολυ καλη ταινια!! Θελω να δω και το Planet of the Apes τωρα, ειδα ομως οτι εχουν βγει 2, ποιο ειναι καλυτερο να δω;

Το είδα και εγώ. Έχουν κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά με την εμφάνιση των πιθήκων, είναι σα να είναι πραγματικοί! Γενικά η ταινία ένιωσα ότι ήταν μεγάλη, άρα δεν είχε τόση δράση όσο περίμενα, αλλά δεν βαρέθηκα κιόλας. Να τη δείτε :)

Link to comment
Share on other sites

Τάκης the Barbarian 2011 5/10

Conan δεν ήταν σε καμία περίπτωση... έχοντας λοιπόν αυτό σαν δεδομένο, στην αρχή γούσταρα με το πιτσιρίκι αλλά μετά η ταινία έγινε ένα mehhhhhhhh το μόνο καλό που είχε η ταινία ήταν η Rachel Nichols :p

Link to comment
Share on other sites

Rise of the Planet of the Apes (2011) - 9/10

Μου αρεσε αρκετα. Τα εφε ηταν πολτυ καλοφτιαγμενα και η πλοκη αρκετα καλη.

ΥΓ: Μεχρι και η γυναικα μου που το ειδε, εβαλε τα κλαματα σε 2 σημεια...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Conan the Barbarian (2011) - IMDb 6/10

Δεν έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο με τον Conan, μόνο από τις ταινίες με το Αρνί τον ήξερα τον εν λόγω ήρωα. Αν και πολύ διαφορετική από εκείνες τις ταινίες δεν με χάλασε γενικά σε αυτό τον τομέα.

Αυτό που με χάλασε βασικά είναι το πόσο χαρά νιώθουν τα τελευταία χρόνια οι σκηνοθέτες με το να δείχνουν ποτάμια,πίδακες,λίμνες,ΘΑΛΑΣΣΕΣ αίματος επί της οθόνης. Σε μεγάλο βαθμό το δικαιολογεί το είδος της ταινίας, αλλά η υπερβολή υπάρχει σε πολλές σκηνές.

Στα θετικά της ταινίας θα έβαζα τα σκηνικά και όλες τις μάχες στις οποίες εμπλέκεται πολύς κόσμος. Σίγουρα την φατσούλα της Rachel Nichols που δεν έχει καμιά σχέση με τις υπόλοιπες... φάτσες στην ταινία. Βασικά είναι από άλλη.... ταινία!!!

Στα αρνητικά της ταινίας η αρχή, το τέλος, πολλές μονομαχίες του Conan και το γεγονός ότι η ταινία δεν φαίνεται να έχει πουθενά συνοχή. Φαίνεται σε πολλά σημεία απλά να πηδάει από μια σκηνή στην άλλη. Και αν υποθέσουμε ότι αυτό είναι φυσιολογικό όταν προσπαθείς να χωρέσεις ένα βιβλίο σε μια ταινία, δυστυχώς χτυπάει πολύ άσχημα σε πολλά σημεία.

Η αρχή μου φάνηκε ψιλό γελοία έτσι όπως έχει γυριστεί αφού η ταινία σε δευτερόλεπτα μεταφορτώνεται από μια βίαιη πολεμική ταινία σε μια τυπική σαπουνόπερα με ανάλογες ερμηνείες. Το τέλος πάλι είναι από τα κλασικά που από ένα σημείο και μετά φωνάζεις "Άντε... ΤΕΛΕΙΩΝΕΕΕΕΕ.....!!!!".

Όσον αφορά τις μονομαχίες του Conan λίγες ήταν καλές, με τις περισσότερες να είναι φτιαγμένες με την λογική του βλέποντας και κάνοντας. Σε έναν βαθμό χάνεσαι κιόλας μιας και η υλοποίησή τους είναι ολίγον μπάχαλο. Στην τελική μονομαχία μάλιστα το τραβάνε τόσο πολύ, που δεν είναι απλά βλέποντας και κάνοντας, αλλά οι ηθοποιοί δείχνουν ποιο πολύ ώρα να ψάχνονται για το τι στο καλό γίνεται, παρά να μονομαχούν.

Τέλος όσον αφορά τον ίδιο τον Conan, ότι στραβό διαπίστωσα το χρεώνω στον σκηνοθέτη. Ο νεαρός Conan αρχικά είναι ένα χαμογελαστό παιδί που απότομα μεταμορφώνεται σε ένα αιμοσταγές τέρας. Παρομοίως ο ενήλικας Conan σε κάποια σημεία παραείναι soft, όταν σε άλλα απλά παραείναι βίαιος. Ο Conan του Άρνι ήταν ποιο αληθινός κατά την προσωπική μου άποψη. Δεν ξέρω βέβαια ποιος από τους δύο είναι ποιο κοντά στο βιβλίο, αν είναι κανένας.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

13 6,5/10 (κάποιες στιγμές ήταν βαρετό, κάποιες αλλες όμως καθηλωτικό, θα του έβαζα λιγότερα αλλά το σώζουν τα ονόματα που παίζουν μέσα (Ρούρκ, Στέιθαμ, 50σεντ, Σαμ ρίλει, Σιανον, Γουινστον)

Η ταινία είναι remake του 13 tzameti

Link to comment
Share on other sites

Even the Rain (2010) - IMDb 7,5/10

Η ταινία είναι πάρα πολύ καλή και σε βάζει σε σκέψεις και όσον αφορά την συμπεριφορά του σύγχρονου "πολιτισμένου" ανθρώπου σε σύγκριση με τους βάρβαρους Ισπανούς κατακτητές πριν 500 χρόνια, αλλά και στο που βαδίζουμε και εμείς ως χώρα. Δεν θα γίνουμε Βολιβία αλλά όσο να 'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Tucker and Dale vs Evil 7/10

Σίγουρα είναι μία από τις καλύτερες ταινίες στο είδος της (comedy/horror). Πολύ καλή σκηνοθεσία γιατί είναι δύσκολο να παντρέψεις δυο διαφορετικά είδη ταινιών, την κωμωδία και τον τρόμο. Είχε αρκετές αστείες στιγμές και γενικά η ώρα κυλά ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.