Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Ready Player One

 

Αχχχχχχχχ

Λοιπόν έχουμε την μεταφορά στην μεγάλη οθόνη ενος πολύ πετυχημένου και αγαπημένου για πολλούς βιβλίο.

Αν ...

Ο Spielberg  επέλεγε να το κάνει τριλογία θα μιλούσαμε για τρελό δεκάρι σε κάθε ενα απο τα parts!!!

 

Σε μια ταινία, δεν υπήρχε καθόλου χρόνος και χώρος για ανάπτυξη των power ups που παίζαν τεράστια σημασία στο βιβλίο, ούτε των χαρακτήρων και των σχέσεων μεταξύ τους, ούτε των δραματικών στιγμών και ανατροπών του βιβλίου που θα έδιναν άλλο βάθος, πιο ενήλικο χαρακτήρα και ενα εν τέλη πιο αριστοτεχνικό τελικό αποτέλεσμα.

 

Παρόλα αυτά βλέπεται άνετα και όσοι δεν εχουν διαβάσει το βιβλίο πραγματικά θα το απολαύσουν.

Για όλους τους υπόλοιπους στέκεται απλά τίμια και εξηγείται απο νωρίς με την ρηχότητα της πρώτης δοκιμασίας...

 

Θα το προτιμούσα σε 3 parts με την κάθε μια δοκιμασία να είναι πιο κοντά στο βιβλίο και να έχει την τιμητική της και ας είχα τώρα την γλυκιά αναμονή για το 2ο. 

Ο Spielberg σε κάποια στιγμή ζωγραφίζει και ας είναι out of the book (λογικό αφού δεν είχε όλα τα rights) και θα ήθελα να δω να το κάνει αυτό σε άλλα 2 sequel παρά να προσπαθεί να χωρέσει ότι μπορεί μέσα σε 2-3 ώρες. 

 

8 για μένα παρόλα αυτά και πιθανός 9 για κάποιον που δεν έχει διαβάσει το υπέροχο βιβλίο στο οποίο βασίζεται.

Και δεν ξέρει τι χάνει...

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^^

 

Δεν διαβασα το βιβλιο, αλλα ειδα χτες την ταινια και μου αρεσε πολυ. Σε τριλογια θα ηταν ακομα καλυτερη νομιζω.

 

Spoiler

Εσπασα το κεφαλι μου χτες και το εψαχνα 1.5 ωρα... Σου θυμιζει κατι στην ταινια.. ?

 

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγω την ειδα στη πρεμιερα.Χωρις να εχω διαβασει βιβλιο,το καταευχαριστηθηκα.Πολυ δραση,οσες ατακες επρεπε,και οι 2,5 ωρες περασαν νερακι.

Περιμενα την αιθουσα να ειναι τιγκα,αλλα για πρεμιερα δεν ειχε ψυχη μεσα :p

Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt4209788/

 

Το πρώτο μισό ήταν κουραστικό. Τα έλεγε μαμιωντας και αν δεν σκαμπάζεις από τράπουλα λες "οκ, για να τα λέει έτσι θα είναι".

Στο δεύτερο μισό έστρωσε. 6,5

10 για αυτά (。 ㅅ 。)

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, honda22 said:

Molly's Game (2017) - IMDb

 

Το πρώτο μισό ήταν κουραστικό. Τα έλεγε μαμιωντας και αν δεν σκαμπάζεις από τράπουλα λες "οκ, για να τα λέει έτσι θα είναι".

Στο δεύτερο μισό έστρωσε. 6,5

10 για αυτά (。 ㅅ 。)

 

Χαχα σκοπεύω να το δω αυτό και το phantom thread που βγήκαν σε blu ray

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως συγκρίνεται. Ωστόσο είναι παρμένο από βιβλίο, αρκετά καλοφτιαγμένο, αλλά υπάρχουν κλισέ στην ταινία, κλασικά,που εμένα με χαλάνε λίγο. Αυτό δε σημαίνει πως δεν είναι καλή, τουναντίον :) 

Προκαλεί αρκετά συναισθήματα, έχει κλάμα, γέλιο κλπ. Η @Olianna είπε ξεκάθαρα ότι θα σφάξει την @karmen1983 :hehe: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.