Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

The Snowman

Το σενάριο ήταν αρκετά καλό και η σκηνοθεσία τίμια. Σχετικά καλές ερμηνείες. Είναι μία ταινία που από νωρίς θα αρχίσεις να κάνεις υποθέσεις. Αυτός έκανε αυτό, εκείνο σήμαινε αυτό. Και ούτω καθ' εξής. Το πρόβλημα της ταινίας είναι ότι αφήνει αναπάντητα ερωτήματα και το πιο σημαντικό ότι τα twist είναι απότομα. Δεν χτίζει αρκετά τους χαρακτήρες ώστε να κάνεις μετά τη σύνδεση. Υπάρχουν κάποια στοιχεία τα οποία πρέπει να θυμάσαι αλλιώς το έχασες εντελώς. Και αφού εν τέλη γίνονται όλα, σε αφήνει με ένα "και τι έγινε μετά;" αλλά βλέπεις τα credits.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο σκοτεινή ώρα (2017) - IMDb

 

Αρκετά καλό θα έλεγα. Περιμένεις να βαρεθείς, αλλά η αλήθεια είναι ότι η ώρα περνάει και ένα κάποιο ενδιαφέρον το έχει. Ωραίος ο Gary Oldman.

 

Star Wars: Οι τελευταίοι Τζεντάι (2017) - IMDb

 

Αν και έχει τα κουλά του, προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από το πρώτο. Βέβαια το copy and paste από την αρχική τριλογία συνεχίζεται, αν και με αλλαγές στην εξέλιξη της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Annihilation

Έκανε πρεμιέρα εχθές στο Netflix και είπα να ρίξω μια ματιά. Είναι μία ταινία που πρέπει να είσαι ανοιχτόμυαλος. Sci-Fi horror όπου η ατμόσφαιρα θύμισε Event Horizon, χωρίς όμως να έχει κάποια ομοιότητα το σενάριο. Γενικά δεν είναι είναι μία συμβατική ταινία. Σε εκπλήσει συνεχώς και αδιαφορεί εντελώς για τα ερωτήματα που προκύπτουν. Αρκετά πρωτότυπη και περίεργη, προσπαθείς και εσύ ο ίδιος να λύσεις το μυστήριο. Ένα μυστήριο που δεν φαίνεται να έχει αρχή και τέλος. Φαίνονται μπερδεμένα αυτά που γράφω αλλά η ταινία θεωρώ αυτό θέλει. Να σε αναποδογυρίσει 3-4 φορές και να βγάλεις ένα δικό σου συμπέρασμα. Αν θα έγραφα μία λέξη για να την περιγράψω, θα έλεγα "άβολη". Έτσι σε κάνει να νιώθεις μερικές φορές. Πράγμα που εμένα μου αρέσει. Για παράδειγμα το ίδιο ένιωθα και με το Mother! του Aronofsky, άσχετα που δεν είμαι fan αυτού του είδους των σεναρίων. 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

the shape of water : Για κοπελιτσες καλο ειναι. Εγω το θεωρησα τελειως χασιμο χρονου. Ισως γιατι δε με τραβηξε σαν ιστορια/σεναριο.

 

Jumanji : ευχαριστη ταινιουλα. Το 7.1 το θεωρω λιγο τσιμπημενο. 6.5-7.0 ναι. Υπηρχαν σημεια τα οποια γελασαμε σαν παρεα.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, honda22 said:

Annihilation (2018) - IMDb

 

Πολύ καλή! Το netflix αρχίζει και βάζει τα γυαλιά σε πολλούς. 7,5

Νομίζω τόσο το Annihilation όσο και το The Cloverfield Paradox ήταν για τον cinema, αλλά το Netflix πλήρωσε αρκετές δεκάδες εκατομμύρια για να δείξει σε αποκλειστικότητα τις ταινίες, με τις υποθέσεις να λένε ότι ουσιαστικά έσωσε τις ταινίες και από πιθανή εισπρακτική αποτυχία. Αυτό ίσως να σημαίνει μια υψηλότερη αίσθηση ασφάλειας για όσους παραγωγούς σκέφτονται να φτιάξουν ταινίες sci fi με σενάρια που να μην είναι φουλ στα μπαμ μπουμ και άρα να έχουν εγγυημένη εισπρακτική επιτυχία στις μεγάλες αίθουσες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

Annihilation (2018) - IMDb

 

Πολύ καλή! Το netflix αρχίζει και βάζει τα γυαλιά σε πολλούς. 7,5

Not bad, την είδα το απόγευμα. Η αλήθεια είναι ότι δε πολυκατάλαβα τι παίχτηκε στο τέλος αλλά δε μπορώ να πω ότι ήμουν και προσηλωμένος κατά την διάρκεια για να καταλάβω :p

Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt4857264/

 

Παρα πολυ καλη!!!Συστηνεται!!!! 8,5/10
 

Επισης ειδα shape of water.Εμενα με κρατησε πολυ.Ειχε και την λιγο δραση του με τη κλοπη.Με κρατησε και το ειδα ανετα.Οκ μπορει να μη το ξαναδω ποτε αλλα ηταν ευχαριστο 2ωρο!

 

Και σινεμα ειδα tomb raider. Avoid it.Δε μαρεσε καθολου,ισως επειδη ειναι το πρωτο και ηταν και βασισμενο στο 1ο game ,δεν ειχε την εντονη και καλη δραση που περιμενα.Η νεα λαρα ακομα δε μπορω να εκφερω αποψη αν θα ταιριαξει στο ρολο,γτ σε αυτη τη ταινια πιο πολυ ηταν αχ και βαχ απο χτυπηματα κτλπ παρα πιστολιδι.Αυτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A Bridge Too Far (1977)

MV5BMTczNjg0MzQyM15BMl5BanBnXkFtZTcwMjY0

 

"They don't make 'em like they used to"


Αντιπολεμική ταινία για μία πραγματική επιχείρηση των Συμμαχικών στο Β Παγκόσμιο για να τελειώσουν τον πόλεμο μια ώρα αρχύτερα.

Στην ταινία, έχουν συμμετάσχει και βετεράνοι που πολέμησαν στο Άρνεμ της Ολλανδίας, που έλαβε μέρος η επιχείρηση Market Garden,  που πραγματεύεται η ταινία.

 

Υπέροχη σκηνοθεσία, πολύ καλές ερμηνείες (και των Γερμανών) , ακριβή παραγωγή και όσο το δυνατόν γίνεται , πιστότητα. 

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η φωτογραφία που εκτός απο καλή ήταν και ιδιαίτερα συμβολική σε πολλά πλάνα , όπως και το τελευταίο της ταινίας.

 

Ένα αρνητικό είναι η παράλειψη του Μοντγκόμερυ και η κριτική μέσω συνειρμών και όχι άμεση. Απ'ότι φαίνεται, το φρέσκο Βιετνάμ για τους Αμερικανούς και η θέση που κατέχει ο στρατηγός ως Βρετανικός ήρωας, λειτούργησαν ανασταλτικά σε αυτή την απόφαση.

Επίσης, η διάρκεια της δεν βοηθά μια σύγχρονη θέαση αφού το φίλμ τελειώνει στις 2 ώρες και 56 λεπτά ενώ σε λίγα σημεία , βγαίνει αυθόρμητα η εντύπωση οτι αυτή η σκηνή θα μπορούσε να παραλειφθεί.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.