Jump to content



Χρήση smartphone αποκλειστικα ως media player -photos . Ακτινοβολία .


Recommended Posts

Έχω ένα λουμια 1320 . Με έχει βολέψει απίστευτα . Απότα καλύτερα κινητά που είχα ποτέ .

Σκέφτομαι εαν πάρω άλλο κινητό να το κρατήσω ως media player αποκλειστικά .

Να έχω φωτογραφίες ,βίντεο, τραγούδια μαζί μου .

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η ακτινοβολία .

Ρώτησα στη νόκια και μου είπαν ότι εαν δεν έχει κάρτα σιμ μέσα δεν ψάχνει για σήμα .

Ισχύει ;;

Εαν δεν ισχύει υπάρχει ( γενικά ρωτάω που να ξέρει κάποιος ) τρόπος απενεργοποίησης της κεραίας ;;

Η μέσω software ή μέσω hard mod ;;

Ανάλογη εμπειρία θα ήταν ευπροσδεκτη . Με οποιοδήποτε κινητό .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αλλά άλλο να έχεις οφ την κεραία και άλλο να ψάχνει για σήμα .

Εδιτ υπαρχει τρόπος να μετρήσουμε την ακτινοβολία με κάποιο φθηνο μετρητή ;

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αλλά άλλο να έχεις οφ την κεραία και άλλο να ψάχνει για σήμα .

Εδιτ υπαρχει τρόπος να μετρήσουμε την ακτινοβολία με κάποιο φθηνο μετρητή ;

 

Αυτο δε σου αρκει;

 

post-60900-0-01799400-1438851020.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι εαν καταλαβαίνω καλά αυτό που δείχνεις είναι τα επίσημα όρια ακτινοβολίας , τα επιτρεπόμενα .

Εγώ λέω να μετρήσουμε το κινητό με απενεργοποιημένη κεραία , και να δούμε την ένταση της ακτινοβολίας . Σε σύγκριση με ενεργό κινητό .

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα επιπεδα ακτινοβολιας για το κινητο που αναφερεις. Χρειαζεται να ξερεις οτι υπερβολικη ειναι η ακτινοβολια απο 1.0 και πανω. (οριο το 1.6 εχουν). 

 

Εσυ θες κατι τετοιο λογικα, αλλα φανταζομαι ειναι ρητορικη η ερωτηση, καθως οι τιμες ειναι απαγορευτικες.

 

Νομιζω οτι αυτο ειναι για ολα (και για ηχο αλλα και για τα κυματα ακτινοβολιας των κινητων , αλλα ψαξε στο γκουγκλ για RF meters και γενικα για τετοια εργαλεια, μηπως βρεις κατι φτηνοτερο - αλλα και παλι τα επιπεδα ακτινοβολιας πλεον εχουν μειωθει αρκετα στα κινητα , ωστε να σε ανησυχει - ειδικα με airplane mode ) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Για μια φορά που θα κάνω τη μέτρηση είναι πολλά . Εαν υπάρχει κάποιος που να το έχει , μαγαζι,τεχνικός,ή πανεπιστήμιο , μέχρι 15 ευρώ για μια μέτρηση τα έδινα .

Κάτι ακόμα . Αν και θα λέτε για ποπ κόρν μετά (δεν περιμένω να ξέρεις ) οι οι τιμές που γράφεις είναι τιμές ηρεμίας ή χρήσης ; Πχ κατά τη διάρκεια τηλεφωνήματος ;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οταν λεει "head" ειναι αυτη που εχει να κανει με το τηλεφωνημα , και οταν λεει "body" ειναι αυτο που καταλαβαινεις (τι ακτινοβολια κουβαλας οταν το εχεις στην τσεπη σου ή στο τσαντακι σου πχ ) . Για περισσοτερα giyf (google is your friend ) . Δε ξερω να σου πω εαν υπαρχει για μια μετρηση τετοια δυνατοτητα. Θα πρεπει να ρωτησεις ο ιδιος σε καποια καταστηματα εξειδικευμενα. 

 

Το ερωτημα σου παντως (στην αρχη του θεματος) εχει απαντηθει.  Airplane mode on , μηδαμινη ακτινοβολια , media player το κινητακι  και εισαι τζετ

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κάτι . Δεν περιμένω να ξέρεις . Δεν ξέρω εαν εχεις σπουδάσει . Για γνώσεις το λέω .

Ελπίζω να μην έβγαλε το πόρισμα ή τα όρια κάποιος υπάλληλος στύλ δημοσίου υπαλλήλου με βασικές γνώσεις .

Γιατι το λέω .

Εαν θυμάμαι καλά απο το πανεπιστήμιο στα μαγνητικά κτλ , η ένταση της ακτινοβολίας μεταβάλλεται με βάση την απόσταση .

Ελπίζω η τιμή που γράφεις να είναι η μέγιστη τιμή της έντασης . Και όχι η μέση τιμή .

Πχ να μέτρησαν ένα κινητό από το ένα μέτρο με αυτό το μηχάνημα . Γιατί η ένταση πέφτει πολύ στο ένα μέτρο .

Δεν είναι το ίδιο . νομίζω σε κάποιους τύπους ήταν αντιστρόφως ανάλογη με το τετράγωνο της απόστασης . Δηλαδή έπεφτε πολύ. Εξ επαφής θα είναι πολύ παραπάνω .

Θέλω να καταλήξω . Εαν κάνεις κύκλο από το σημείο εξ επαφής πχ αυτί μέχρι πχ το πόδι ταυτόχρονα , άλλη τιμή στο αυτί άλλη στο πόδι .

Εαν αυτή που γράφεις ειναι η μέση κλαύτα. Εαν και δεν πιστεύω .

Μακάρι να είναι η μέγιστη και στο σημείο εξ επαφής .

Ασχολούμαι γιατί υπάρχει πιθανότητα καρκίνου . Εγώ μιλάω το πολύ 1/2 ώρα την ημέρα με ακουστικά . Εαν το έχεις για μουσική μόνο κάποιες φορές πάμε για δύοωρο . Πάνω στο στήθος .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Κρατας το lumia και οταν γινει διαθεσιμο το Windows Continuum θα εισαι αρχοντας

Το κοντίνιουμ μου είπαν ότι θα μείνει μόνο στα καινούργια μικροσοφτ κινητά και μόνο στα flagship .

Δεν ξέρω εαν στα υπόλοιπα θα μπαίνει με χακ .

Link to comment
Share on other sites

 

Ασχολούμαι γιατί υπάρχει πιθανότητα καρκίνου .

 

 

 

Ο μισος πλανητης καρκινο εχει ...... 

Αλλα ακομα και να κλεισεις το κινητο σου εντελος , βομβαρδιζεσαι καθε μερα απο τοσα φασματα συχνοτητων που ειναι σαν να κανεις μια τρυπα στο νερο 

Link to comment
Share on other sites

Flight mode και τελειωσε το θεμα. Ολος ο πλανητης εχει αυτο που λες. Παντου βρισκετε στα τροφιμα παντου. Τι νομίζεις οτι ολα ειναι καθαρα? Ακομα και τα φρουτα κ λαχανικά τιγκα στα φυτοφαρμακα ειναι. Οι περισσοτεροι φευγουν απο τον αδικο τουτο κοσμο οχι απο ακτινοβολια αλλα απο σοβαροτερα προβληματα. Οποτε go on

Link to comment
Share on other sites

οκ .ο πολλαπλασιασμός του καρκίνου μπορεί να είναι και από την αύξηση των ορίων ηλικίας .

μεγαλύτερες ηλικίες περισσότερα προβλήματα . 

εαν κάτι ήταν οφθαλμοφανές θα το είχαν συνδυάσει άμεσα. ειδικά με τόσους πολλούς  χρήστες και τόσα πολλά φυτοφάρμακα . 

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι λόγω του ορίου ηλικίας. Αλλά του τρόπου διατροφής. Μπορεί να έχουμε καλύτερη ιατρική φροντίδα σε σχέση με 100 χρόνια αλλά χειρότερο ποιοτική διατροφή. off topic mode off

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.