Jump to content



Τελικά η Nvidia κλέβει-(optimize) στα Γραφικά ?


Recommended Posts

To θέμα πέρασε στα ψηλά λόγο καλοκαιριού ! ΌΧΙ FANBOYSMOUS και τσακωμάρες (τα άτομα που θα ξεκινήσουν flaming ban από το θέμα)
 

http://www.rage3d.com/board/showthread.php?t=34022891

 

This is the kind of stuff that makes me jump camps...

Taken from this thread on HardForum. (The good comparisons/debate doesn't start until around page 4.)

http://hardforum.com/showthread.php?t=1867421

After someone posted screenshots of BF4 at default driver settings vs. max image quality in the driver, I asked Brent (The Video Card Reviewer for HardOCP) if they use default driver settings for both Nvidia and AMD or High Quality settings. He said they use default settings. This alone has me questioning whether or not I will look at HardOCP reviews for video cards ever again. Especially since they tout their reviews as using the best possible image quality settings that a video card can provide. Surely that would include settings in the drivers control panel too, no?

These image quality issues can be resolved by going into the NVidia control panel and setting texture filtering to High Quality over the default Quality setting. Problem is, is AMD drivers at default settings don't sacrifice as much image quality as NVidia does at default settings. Also if reviewers are testing at default settings, this will likely give NVidia an advantage in terms of frame rate. I wonder how much of a performance impact "Quality" vs "High Quality" has for both Nvidia and AMD?

Personally, whenever I install a new driver (be it on AMD or NVidia hardware) the first thing I do is go into the control panel and set all image quality settings to max quality along with forcing 16xAF in the driver control panel (Driver 16xAF has always been better than any in game AF option).

 

 

With Nvidia control panel default settings:

bvOSUNPr1.jpg

 

Set to highest quality:

6voZccp13.jpg

 

 

 

και άλλη πηγή https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/3c2kiw/bug_or_nv_cheating_with_optimized_image_quality/

http://www.se7ensins.com/forums/threads/nvidia-once-again-cheating-benchmarks.1353515/

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/3c6ozr/amd_iq_vs_nvidia_iq_shenanigans_or_something_else/

όσοι έχουν nvidia θα μπορούσαν να δοκιμάσουν σε διάφορα games

όπως και σε benchmarks , κάτι μου λέει ότι θα γίνει βατερλό !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι μεταξύ των δύο εταιρειών όντως και εγώ έχω διαπιστώσει ότι η κόκκινη εταιρεία δείχνει πιο ποιοτικές λύσεις στα γραφικά και το έχω δει σε ουκ ολίγα games στο παρελθόν. Αλλά από την άλλη η πράσινη... έχει αυτό το κάτι... που σε κάνει να το θέλεις... :p

 

Με αυτό το post θυμήθηκα τις εποχές που όταν υπήρχε η Voodoo 3DFX κατηγορούσε με κάθε της καινούργια υλοποίηση που έσπαγε τα τότε γνωστά φράγματα των FPS την πράσινη για αντιγραφή κατοχυρωμένων πατεντών, τεχνοτροποιών κτλ. Πρέπει να είχε διακιωθεί αν θυμάμαι καλά αλλά μετά από καιρό όπως όλοι γνωρίζουμε εξαγοράστηκε από την εταιρεία που μήνυσε... Γιατί όμως η AMD τηρεί σιγή ιχθύος... είναι ένα εύλογο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

ότι κάτι κάνει στα γραφικά είναι σίγουρο.

ακόμα θυμάμαι στο 1o crysis που σε σύγκριση μεταξύ 3870 και 8800 Gt στο ίδιο σημείο

του παιχνιδιού στη 2η έλειπαν κραυγαλέα textures.

π.χ. σε βρεγμένες επιφάνειες στην ati έβλεπες το νερό να ρέει πάνω τους στη 2η οχι.

σε άλλη φάση που έβρεχε στη 2η δεν υπήρχαν καν ψιχάλες να σκάνε στο έδαφος κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το θέμα αυτό αλλά δεν νομίζω να ισχύει..

Αυτά πιστεύω γίνονται για να δημιουργιθεί κακό μαρκετινγκ στην εταιρια..

Επισης το μόνο Link που έχεις δώσει είναι οι συγκεκριμένες εικόνες από Sleeping Dogs και BF4..

 

Όλοι ξέρουμε ότι το BF4 παίζει καλήτερα σε AMD από τότε που βγήκε οπότε αμφιβάλω και πάλι, άμα πεις ότι έχει χειρότερα γραφικα που είναι το Performance?

και όσο για το Sleeping Dogs είναι σαν να βλέπω κονσόλα Port με PC..

 

Και εκτός αυτού είναι τόσοι Reviewes Gamers κτλπ που στην κυριολεξία το βάζουν δίπλα δίπλα.. άμα είχαν δει κάτι θα το είχαν πει

Τόσα χρόνια με Games και καρτες κτλπ.. θα έιχαν καταλάβει κάτι τοσο τυφλομάρα δεν νομίζω..

 

Αλλά ποτέ δεν ξέρεις βλ με την 970 Ram.. που ένας το εντώπισε στο τέλος..

Link to comment
Share on other sites

 

κοίτα από το 1ο λεπτό και μετά στο κτίριο απέναντι λείπουν τελείως οι

φωτισμοί από τα φωτιστικά σώματα και γενικά τα χρώματα στις 7950 είναι παντού πιο ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

 

κοίτα από το 1ο λεπτό και μετά στο κτίριο απέναντι λείπουν τελείως οι

φωτισμοί από τα φωτιστικά σώματα και γενικά τα χρώματα στις 7950 είναι παντού πιο ζωντανά.

 

ρε Juno αυτά είναι από το 2013, με δουλεύεις ετσι? Τότε ποιος ξέρεις μπορεί όντως να ήταν κανένας προβληματικός Driver.. η οτιδίποτε άλλο, η το Game να ήταν μαπα γιατί ήταν AMD Evolved κιόλας τίτλος.. Εμείς μιλάμε για το τώρα δώσε MGS, δώσε Mad Max, Δωσε κανα BF4, να σου πω ναι φίλε όντως υπάρχει διαφορά.. Αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο..

Στο μόνο που όντως λένε έχει διαφορά η πράσινη με την κόκκινη είναι τα χρώματα και αυτό μονο στο HDMI γιατί μερικές πράσινες χρησιμοποιούν 16-235 από 0-255 και αυτό σε μερικές κάρτες..

Link to comment
Share on other sites

υπήρχε ένα μέλος δεν ξέρω αν ήταν εδώ σε αυτό το φορουμ η σε ένα άλλο (είδη έχω στίλει πμ να κάνω εξακρίβωση) το οποίο είχε κάνει τρελή δουλειά σε θέμα των καρτών ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.