Jump to content



Ποια θερμαγώγιμη;


dimitris_s

Recommended Posts

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply
Για subzero καταστάσεις αλλάζουν γενικά τα πράγματα, για κανονικές συνθήκες η καλύτερη που εχω συναντήσει ειναι της Coollaboratory Liquid pro,βγάλανε και νέα Coollaboratory Liquid Ultra που ειναι λίγο πιο παχύρευστη για ευκολότερο απλωμα.

Η pro είχε 5-8βαθμους διαφορά με την AS5 μετα απο curing και των 2 για 10μέρες.Δοκιμασμένο σε amd 9950BE

Το μέλλον ειναι οι πάστες απο διαμαντόσκονη.:T:

H Coollaboratory liquid ultra, δεν είναι τρελό μανίκι στο καθάρισμα και κάργα αγώγιμη; Για τις επιδόσεις της έχω δει τα καλύτερα στα review είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας το δίκτυο για συγκριτικά βρήκα από διαφορετικά αποτελέσματα ως και αντικρουόμενα!

Το μόνο σχετικά σταθερό που βρήκα είναι ότι η AS5, αν και δεν είναι ποτέ στην κορυφή, συνήθως είναι αρκετά κοντά!

Και συνήθως οι διαφορές είναι της τάξης 1-2 *C, που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι, αν και την επόμενη φορά που θα χρειαστώ thermal paste θα είναι σίγουρα κάποια με διαμάντι, τώρα δεν αξίζει τον κόπο να αλλάξω την AS5.

Link to comment
Share on other sites

Το καθάρισμα με την pro ήτανhell34.png..

είναι αγώγιμη δυστηχώς αλλα αν βάλεις προσεκτικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Με την Pro το ξέρω ότι είναι κόλαση (:hehe:) , ρωτάω για την ultra γιατί υποτίθεται ότι στην ultra αλλάξανε κάποιο συστατικό και καθαρίζεται ευκολότερα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

@Stelaras

Στέλιο είπες ότι...

...δλδ οι άλλες που τις είπες πρώτες και καλύτερες(Gelid Extreme & Evga frostbyte), είναι για πιο συγκεκριμένες θερμοκρασίες καλύτερες ή αφού τις θεωρείς καλύτερες από την MX2,τότε εννοείς ότι είναι και αυτές για όλες τις θερμοκρασίες???

Για να καταλάβω δλδ και να αποφασίσω σε ποια να πάω με ένα i7 920@4.3+ghz!

Απο τη σειρα της Arctic Cooling , η MX2 ειναι η καλυτερη για subzero καταστασεις , γιατι δεν σπαει και δεν πετρωνει/ξερενεται.

Η MX4 ειναι καλυτερη σε αερα & νερο απο την MX2 , ομως στο κρυο ξερενεται.

Η gelid & η frostbite παιζουν σε ολες τις θερμοκρασιες.

Ψάχνοντας το δίκτυο για συγκριτικά βρήκα από διαφορετικά αποτελέσματα ως και αντικρουόμενα!

Το μόνο σχετικά σταθερό που βρήκα είναι ότι η AS5, αν και δεν είναι ποτέ στην κορυφή, συνήθως είναι αρκετά κοντά!

Και συνήθως οι διαφορές είναι της τάξης 1-2 *C, που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι, αν και την επόμενη φορά που θα χρειαστώ thermal paste θα είναι σίγουρα κάποια με διαμάντι, τώρα δεν αξίζει τον κόπο να αλλάξω την AS5.

Και γιατι βρε παλικαρι δε δοκιμαζεις και ο ιδιος ? Γιατι βασιζεσαι σε παρουσιασεις που δεν ξερεις τι/πως και γιατι τις εκαναν ?

Ειπαμε , μετραμε core-temp θερμοκρασια σε stress linx με ζεστο CPU . Τo ΗS μπορει να εχει μερικους μονο βαθμους διαφορα . Ο πυρηνας ομως εχει μεγαλυτερη.

Οσο πιο ζεστος ειναι ο επεξεργαστης , τοσο περισσοτερο θα φαινεται η διαφορα των θερμοαγωγιμων . Οσο αυξανεις τα watt , τοσο μεγαλώνει η διαφορα.

Οταν βλεπετε ενα review ψυκτρων που για δεδομενα αποτελεσματα δινει μια διαφορα 1 βαθμου , να ειστε σιγουροι οτι εαν η δοκιμη γινει με +50Watt στον επεξεργαστη , η διαφορα της θερμοκρασιας δε θα μεινει στον 1 βαθμο . ;)

Για subzero καταστάσεις αλλάζουν γενικά τα πράγματα, για κανονικές συνθήκες η καλύτερη που εχω συναντήσει ειναι της Coollaboratory Liquid pro,βγάλανε και νέα Coollaboratory Liquid Ultra που ειναι λίγο πιο παχύρευστη για ευκολότερο απλωμα.

Η pro είχε 5-8βαθμους διαφορά με την AS5 μετα απο curing και των 2 για 10μέρες.Δοκιμασμένο σε amd 9950BE

Το μέλλον ειναι οι πάστες απο διαμαντόσκονη.:T:

5-8 βαθμοι διαφορα σε εναν 9950BE , ειναι λογικο . Εαν τον κλοκαρεις ψηλοτερα , θα ανεβει η διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Απο τη σειρα της Arctic Cooling , η MX2 ειναι η καλυτερη για subzero καταστασεις , γιατι δεν σπαει και δεν πετρωνει/ξερενεται.

Η MX4 ειναι καλυτερη σε αερα & νερο απο την MX2 , ομως στο κρυο ξερενεται.

Η gelid & η frostbite παιζουν σε ολες τις θερμοκρασιες.

Το καταλαβαίνω αυτό αλλά αυτό που ρωτάω είναι αν η gelid & η frostbite που παιζουν σε ολες τις θερμοκρασιες είναι καλύτερες και από τις ΜΧ2 για subzero κ ΜΧ4 σε αερα & νερο!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι βρε παλικαρι δε δοκιμαζεις και ο ιδιος ? Γιατι βασιζεσαι σε παρουσιασεις που δεν ξερεις τι/πως και γιατι τις εκαναν ?

Όντως συμφωνώ με την λογική αν θέλεις κάτι να γίνει σωστά κάντο μόνος σου!

Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω Α-Β test με 5-6 πάστες!

Οπότε αναγκαστικά βασίζομαι σε δεδομένα άλλων!

Θέλω να πιστεύω πως ο μέσος όρος των τέστ που υπάρχουν θα ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα!

Ειπαμε , μετραμε core-temp θερμοκρασια σε stress linx με ζεστο CPU . Τo die μπορει να εχει μονο βαθμους διαφορα . Ο πυρηνας ομως εχει μεγαλυτερη.

Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις λίγο τι σημαίνει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αυτό αλλά αυτό που ρωτάω είναι αν η gelid & η frostbite που παιζουν σε ολες τις θερμοκρασιες είναι καλύτερες και από τις ΜΧ2 για subzero κ ΜΧ4 σε αερα & νερο!

Η gelid και η frostbite παιζουν σε ολες τις θερμοκρασιες .

Gelid σε αερα/νερο δε δοκιμαζουμε , γιατι ειναι δυσευρετη και ακριβη . Σε subzero μας δινει πανω απο 100Mhz σε πυρηνα gtx580 σε σχεση με μια MX2 . Ετσι παιξαμε με τον Αριστειδη προχθες και τρεχαμε στα 1580Mhz .

Σπιτι εχω frostbyte και μπορω να τη δοκιμασω και αυτη (Δες λιγο πιο κατω) .

Όντως συμφωνώ με την λογική αν θέλεις κάτι να γίνει σωστά κάντο μόνος σου!

Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω Α-Β test με 5-6 πάστες!

Οπότε αναγκαστικά βασίζομαι σε δεδομένα άλλων!

Θέλω να πιστεύω πως ο μέσος όρος των τέστ που υπάρχουν θα ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα!

Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις λίγο τι σημαίνει αυτό??

Εχω γραψει λαθος !

Το die ειναι ο πυρηνας . Αυτο που ειναι κολλημενο στον πυρηνα ειναι το (heat spreader) Το heat spreader(HS) ειναι αυτο το μεταλικο που βλεπεις στην πανω μερια του επεξεργαστη . Στο HS βλεπεις μικροτερες μεταβολες στη θερμοκρασια απο τον πυρηνα που μετραει το core temp .

Να σου δειξω και εγω τοτε και τις δοκιμες που ξαναεκανα πριν 10 λεπτα .Να υποθεσω πως τα αποτελεσματα μου δεν ειναι στο μεσο ορο απο αυτα που εχεις βρει μεχρι στιγμης ??

attachment.php?attachmentid=46438&stc=1&d=1319548484

attachment.php?attachmentid=46437&stc=1&d=1319548970

Ποση διαφορα βλεπετε ???

Μη μου πειτε για curing . Και στις 2 δοκιμες καθαρισα cpu HS και waterblock με ασετον ... εβαλα παστα και εκανα δοκιμη . 10 λεπτα την καθε δοκιμη.

Και οι δυο παστες θελουν curing , αλλα δεν προκειται να αλλαξει η θερμοκρασια πολυ .

Μπορω να δοκιμασω και evga frostbite εαν θελετε , καθως και με titan nano grease , shin etsu και μια zalman .

post-75-1416075571,8288_thumb.jpg

post-75-1416075571,8962_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται μια διαφορά, αλλα επειδή συζητήθηκε και η Ultra μπορείς να μας βάλεις και συγκριτικό με αυτήν ή δεν έχεις απο αυτήν?

Φαινεται μια διαφορα περιπου 12-14 βαθμων . ΟΚ .

Ultra εννοεις την coolaboratory ? Τις αποφευγω αυτες τις θερμοαγωγιμες με τη διαμαντοσκονη γιατι κανουν ζημια στα μεταλλα . Τρωνε και τω καπακι του επεξεργαστη , καθως και την επιφανεια της ψυκτρας και του waterblock. Εχω χαλασει 2 καπακια CPU με αυτες , οποτε τελος. Δε θυμαμαι απο αποδοση τι εκαναν.

Kατα τη γνωμη μου , η καλυτερη all around λυση ειναι οι θερμοαγωγιμες με nano particles .

Σπιτι εχω περα απο την Ceramique και την MX2 , evga frostbyte ,την καλη shin etsu , την titan nano grease ... καθως και μια zalman με πινελο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λέγανε τα παιδιά που διάβασα για το αλουμίνιο, ότι κάναν πρώτα lapping.

Επίσης θα ταν ωραία να δούμε την μαμα την πάστα την γκρί,

Την άσπρη την πάστα που υπάρχει σε μεγάλη σύριγγα

και μετά να δούμε διαφορές με Arctic Silver και την coolaboratory να καταλάβουμε λίγο για διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα γκρι παστα ειναι η shin etsu . Εχω 1 τετοιο σωληναριο , αλλα το κακο ειναι πως ειναι για 1 και μονο χρηση ... και κοστιζει 10 Ευρω . Το λυπαμαι , αλλα εαν ψηφισετε να το δω , θα το δοκιμασω για να παρουμε μια εικονα .

Η ασπρη παστα στη μεγαλη συριγγα ποια ειναι ? Η Arctic silver ceramique?

Η silver5 ειναι λιγο καλυτερη απο την ceramique . Ισως 2-3 βαθμους σε θερμοκρασια πυρηνα . Δε θυμαμαι , γιατι ειναι πολλα χρονια απο τοτε που ειχα αγορασει . Δεν υπαρχει λογος να αγορασεις αυτη την παστα . Ειναι πανακριβη και πολυ χειροτερη απο την MX2 (Την οποια εκθειαζουν εδω και χρονια σε παρα πολλα site του εξωτερικου) .

Link to comment
Share on other sites

Λέω να βάλεις κανα review να μάθει ο κόσμος τι παίζεται και τι πληρώνει.

Μίλα με την Δ.Ο. να το κανονίσεις. Ωραία θα είναι και απαραίτητο πιστεύω.

Την απλή άσπρη που λέω είναι αυτή που παίρνεις απο συνοικιακά μαγαζάκια ηλεκτρονικών,

δηλαδή αυτή:

hq_thermal_paste.jpg

25 γραμμάρια - 3 ευρώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ασπρη που λες ειχε δοκιμαστει παλια ... πριν το 2004 και ηταν χειροτερη απο την ceramique . Ισχυιει το "οτι πληρωνεις , παιρνεις ."

Συγκριτικο μπορει να γινει , αλλα εγω να καθισω με τις ωρες και να δοκιμαζω αποκλειεται . Εγω ενδιαφερομαι για τα απολυτα νουμερα.

Το να δοκιμασω 10 παστες με την 100% σωστη διαφικασια των ημερων , απλα δεν το κανω.

Το να καθισω 10 λεπτα με καθε παστα και να κανω γρηγορες δοκιμες ωστε να παρω μια εικονα του τι παιζει με την καθεμια , αυτο ειναι που ετσι και αλλιως το κανω εδω και πολυ καιρο . Απλα δεν εχω περισσοτερες πληροφοριες να σας δωσω για συμπεριφορα σε αερα/νερο γιατι με ενδιαφερει η συμπεριφορα τους στο υγρο αζωτο .

Δεν ειναι δυσκολο να βρει καποιος ολες τις παστες της αγορας . Οι καλες ειναι λιγοτερες απο 5 . Αντε λεω να βρεις ποιες ειναι οι 10 προτεινομενες . Με μεσο ορο 10 Ευρω η μια , μιλαμε για μαξ 100 Ευρω κοστος .

Μετα χρειαζεσαι ενα καλο φορτιο . Εναν ζεστο επεξεργαστη ή καποιο καλο heatload .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.