Jump to content



Ποια θερμαγώγιμη;


dimitris_s

Recommended Posts

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Μην λέτε απλά Αrctic γιατί είναι 2 διαφορετικές εταιρίες. Arctic Cooling η μία, Arctic Silver η άλλη.

Εγώ προτιμώ τις Arctic Silver. AS5 για αερόψυξη και υδρόψυξη, AS Ceramique για sub-zero.

(Aν και πολλοί λένε ότι η MX4 της AC είναι καλύτερη, δεν με νοιάζει. Δεν σπάω τα @@ μου για 1-2 βαθμούς. AS έπαιρνα, AS παίρνω, AS προτείνω :T: )

Link to comment
Share on other sites

Η MX2 ειναι 15 βαθμους καλυτερη σε core-temp απο τις AS5 και ceramique .Αυτο με εναν 920 και 1.3vcore στα 4200Mhz.

Απο τοτε τελος οι Arctic Silver.

Πλεον η καλυτερη θερμοαγωγιμη ειναι η Gelid Extreme . Μετα εχουμε Evga frostbyte , Arctic Cooling MX2 (Παιζει σε ολες τις θερμοκρασιες καλα) ... MX4 (Μονο για θετικες θερμοκρασις) . Πολυ καλες ηταν και οι ocz freeze , αλλα εχουν καταργηθει εδω και σχεδον 1 χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Η MX2 ειναι 15 βαθμους καλυτερη σε core-temp απο τις AS5 και ceramique .Αυτο με εναν 920 και 1.3vcore στα 4200Mhz.

Αυτό είναι προσωπική εμπειρία ή μιλάμε για κάποιο συγκριτικό test??

Γιατί οι 15*C μου φαίνονται υπερβολικά μεγάλη διαφορά αλλάζοντας μόνο πάστα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου φαίνεται τεράστια η διαφορά θερμοκρασίας. Αυτό που κάνει η θερμαγώγιμη είναι απλώς να καλύπτει τα "κενά" της τραχειάς επιφάνειας και να μεταφέρει θερμότητα. Αλλά 15 βαθμοί πολύ είναι. Που το διάβασες;

Link to comment
Share on other sites

Η MX2 ειναι 15 βαθμους καλυτερη σε core-temp απο τις AS5 και ceramique .Αυτο με εναν 920 και 1.3vcore στα 4200Mhz.

Απο τοτε τελος οι Arctic Silver.

Πλεον η καλυτερη θερμοαγωγιμη ειναι η Gelid Extreme . Μετα εχουμε Evga frostbyte , Arctic Cooling MX2 (Παιζει σε ολες τις θερμοκρασιες καλα) ... MX4 (Μονο για θετικες θερμοκρασις) . Πολυ καλες ηταν και οι ocz freeze , αλλα εχουν καταργηθει εδω και σχεδον 1 χρονο.

Αν δεν ήσουν εσύ, θα έλεγα ότι λες βλακείες. Αλλά με σκαλώσες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι προσωπική εμπειρία ή μιλάμε για κάποιο συγκριτικό test??

Γιατί οι 15*C μου φαίνονται υπερβολικά μεγάλη διαφορά αλλάζοντας μόνο πάστα!

Προσωπικη εμπειρια ειναι.

Γιατι δεν το δοκιμαζεις ? Linx και coretemp ανοιχτο .

Εγω πλεον δεν εχω Χ58 για να ξαναβαλω τον 920 ... οποτε ασχολουμαι με τον 2600Κ .

Μπορω να κανω μια δοκιμη και να σας δειξω τα αποτελεσματα .

Κι εμένα μου φαίνεται τεράστια η διαφορά θερμοκρασίας. Αυτό που κάνει η θερμαγώγιμη είναι απλώς να καλύπτει τα "κενά" της τραχειάς επιφάνειας και να μεταφέρει θερμότητα. Αλλά 15 βαθμοί πολύ είναι. Που το διάβασες;

15 βαθμοι στον πυρηνα δεν ειναι πολλοι .

Προφανώς μιλάει απο προσωπική εμπειρία.

Ακριβως .

Αν δεν ήσουν εσύ, θα έλεγα ότι λες βλακείες. Αλλά με σκαλώσες τώρα.

Ευχαριστω ρε ! :p

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη εμπειρια ειναι.

Γιατι δεν το δοκιμαζεις ? Linx και coretemp ανοιχτο .

15 βαθμοι στον πυρηνα δεν ειναι πολλοι .

Δηλαδή για να καταλάβω!

Τώρα που έχω την Arctic Silver 5 κανά μήνα και έχει κάτσει, ο 2500Κ στα 5GHz χτυπάει 70+ σε stress test!

Αν βάλω την MX-2 θα πάει 60 max??

Αν και βαριέμαι να βγάζω-βάζω την True Copper 10-15 βαθμοί αξίζουν με το παραπάνω τον κόπο!

Edit: Βρήκα και αυτό το test

http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=150&Itemid=62&limit=1&limitstart=12

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω!

Τώρα που έχω την Arctic Silver 5 κανά μήνα και έχει κάτσει, ο 2500Κ στα 5GHz χτυπάει 70+ σε stress test!

Αν βάλω την MX-2 θα πάει 60 max??

Αν και βαριέμαι να βγάζω-βάζω την True Copper 10-15 βαθμοί αξίζουν με το παραπάνω τον κόπο!

Edit: Βρήκα και αυτό το test

80-way Thermal Interface Material Performance Test | Thermal Interface Material,Thermal Paste,Heatsink Compound,80-Way Thermal Interface Material Best Thermal Paste Heatsink Compound Cooling Performance Comparison Benchmark Tests

Μιλαμε για core temp παντα . Οχι για θερμοκρασιες HS κλπ .

Εγω εγραψα οτι ειχα αυτα τα αποτελεσματα με εναν ζεστο i920 στα 4200Mhz και 1.3vcore .

Με πιο κρυο επεξεργαστη , σιγουρα η διαφορα θερμοκρασιας θα ειναι μικροτερη .

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=75]Stelaras[/MENTION]

Στέλιο είπες ότι...

Πλεον η καλυτερη θερμοαγωγιμη ειναι η Gelid Extreme . Μετα εχουμε Evga frostbyte , Arctic Cooling MX2 (Παιζει σε ολες τις θερμοκρασιες καλα) ... MX4 (Μονο για θετικες θερμοκρασις).

...δλδ οι άλλες που τις είπες πρώτες και καλύτερες(Gelid Extreme & Evga frostbyte), είναι για πιο συγκεκριμένες θερμοκρασίες καλύτερες ή αφού τις θεωρείς καλύτερες από την MX2,τότε εννοείς ότι είναι και αυτές για όλες τις θερμοκρασίες???

Για να καταλάβω δλδ και να αποφασίσω σε ποια να πάω με ένα i7 920@4.3+ghz!

Link to comment
Share on other sites

Για subzero καταστάσεις αλλάζουν γενικά τα πράγματα, για κανονικές συνθήκες η καλύτερη που εχω συναντήσει ειναι της Coollaboratory Liquid pro,βγάλανε και νέα Coollaboratory Liquid Ultra που ειναι λίγο πιο παχύρευστη για ευκολότερο απλωμα.

Η pro είχε 5-8βαθμους διαφορά με την AS5 μετα απο curing και των 2 για 10μέρες.Δοκιμασμένο σε amd 9950BE

Το μέλλον ειναι οι πάστες απο διαμαντόσκονη.:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.