Jump to content



Ποια θερμαγώγιμη;


dimitris_s

Recommended Posts

Για να τα παρουμε με τη σειρα ,

Ναι , θα ανοιχτει νεο θεματακι για τις υπολοιπες μετρησεις.

Για την MX4 δε μπορω να εκφερω γνωμη πριν τη δοκιμασω .

[MENTION=14120]narta[/MENTION] : Η MX3 δεν ειχε γενικα καλα σχολια σε πολλα review . Θα το ξαναψαξω και εαν δω οτι κατι παει να κανει , θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Πριν μια βδομαδα που καθαρισα ολο το pc εξονυχιστικα,αλλαξα παστα σε cpu,vga και ειδα διαφορα τις ταξεως των 10C :blink: σε idle καταστασεις..

Μεγαλη διαφορα που δεν το περιμενα μονο απο την νεα παστα (AS5)

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα ... ολες οι μετρησεις ειναι τελειωμενες .

MX2,MX4,ShinEtsu,Gelid Εxtreme . Αυτες ειναι η 4 καλυτερες , οποτε με αυτες ασχοληθηκα .

Μετρημενες σε 2 καταστασεις o/c . Απο δυο φορες την καθε μια . Δηλαδη 4 μετρησεις η καθε παστα . Μαζι με θερμοκρασια νερου.

Θα φτιαξω πινακακια και θα ανοιξω νεο thread... ελπιζω συντομα . :)

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να μοιραστει ο Στελιος της δικες του μετρησεις

ας δουμε εδω τι αποτελεσματα εβγαλαν

2011 Thermal Compound Roundup – Results Compilation | Skinnee Labs

και φυσικα να παρουμε ιδεες για ποιες αλλες -θα πεισουμε το Στελιο για δοκιμες:p - να εχουμε υποψην!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έτρεξα δύο τεστάκαι με τις πάστες και έχω αποτελέσματα...

Δυστυχώς ξέχασα να βγάλω με την πρώτη screenshot και έτσι θα σας τα πω απλά.

Η δοκιμές έγιναν τρέχοντας LinX για 20' στο σύστημα της υπογραφής.

Έχουμε και λέμε...

Θερμοκρασία δωματίου 20C.

cpu@4.3Ghz cpuv:1.35v & qpiv:1.275v

Πρώτη ήταν η arctic silver 5.

idle:34-29-32-33

load:67-65-65-64

arctic cooling MX-4.

idle:34-28-31-32

load:67-64-64-63

Αποτελέσματα...Οι διαφορές ήταν πολύ μικρές της τάξεως του 1C τόσο σε idle όσο και σε load.

Επομένως και ακόμα και έτσι η MX4 αποδείχθηκε έστω και για λίγο καλύτερη από την as5.Και αφού κυμένονται στα ίδια χρήματα αλλά και η MX4 κάνει και για πιο πολλές χρήσεις,για μένα ΜΧ4 is the winner.

Στέλιο αναμένουμε και τα δικά σου αποτελέσματα και συγκρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παντα την as5 για τους επεξεργαστες μου αλλα απο τοτε που αναρτηθηκε αυτο το νημα αρχισα να την ψαχνω και εγω λιγο.

Διαβαζοντας για την MX4 οτι ειναι αρκετα καλυτερη, την βρηκα και την εβαλα στο 2ο μηχανημα μου αυτο με τον 920 και που ψηχεται με μια True Black με εναν ανεμιστηρα μονο σε διαταξη pull.

Οι διαφορες που ειδα ειναι πολυ μεγαλυτερες απο αυτες που γραφει ο φιλος ο Γιαννης (venom7) της ταξεως των 8 βαθμων μεσο ορο.Δεν κρατησα και εγω screenshot δυστυχως.

Σημερα το πρωι εστησε ο Neph πινακα με συγκρισεις απο το εξωτερικο και υπηρχε και η Prolimatech PK-1 αναμεσα στις αλλες.

Αυτη την εχει το Πλαισιο Prolimatech Thermal Paste PK-1 Nano 1G - Thermal Paste - plaisio.gr την πηρα την εβαλα επανω και σας δινω τα αποτελεσματα.

( Η μνημη ειναι τοση γιατι εχω βαλει μονο ενα στικακι :hang3:)

Η πρωτη φωτο ειναι με ΜΧ4

capture91.jpg

Η δευτερη με Prolimatech

capture92.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές σου είναι πιο μεγάλες γιατί ουσιαστικά είσαι με αέρα εσύ ενώ εγώ με νεράκι λογικά!

Εντύπωση εμένα φίλε μου Τάκη μου κάνει το γεγονός ότι η Prolimatech PK-1 σου βγήκε καλύτερη και κατά πολύ και αυτό με βάζει σε σκέψεις!!!Το οποίο σημαίνει λογικά ίσως ακόμη ένας βαθμός κάτω με το νεράκι!:hmm:

Ίσως πάρω μία και εγώ(φτηνη την βλέπω) και δοκιμάσω και πω.

Τάκη είναι για μία χρήση όλη??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλιά είχα artic silver 5,τώρα έχω mx4,αλλά πριν μια εβδομάδα πήρα 4 pk1 για το νέο σύστημα υδρόψυξης!

Πιστεύω καλά έκανα...αποτελέσματα για την pk1 τα είχα διαβάσει εδώ και κάτι μήνες και σε όλα ήτανε λίγο πίσω από την indigo xtreme. Πιστεύω η καλύτερη πάστα είναι η pk1

Link to comment
Share on other sites

Τάκη πολύ θα ήθελα να μου πεις ποια έχεις τώρα στο σύστημα με το νερό και να βάλεις την Prolimatech PK-1 και να μου πεις και εκεί διαφορές!:)

mx-2 εχει στο νερακι εαν θυμαμαι καλα :p

η διαφορα που εβγαλε μεταξυ MX-4 και PK1 δεν μου φαινεται φυσιολογικη

παιζει ~5/6c χαμηλοτερα στα max

και εχει ~3c χαμηλοτερα στα low

1/2 βαθμοι ισως να ηταν πιο φυσιολογικο

καποια διαφορετικη παραμετρος παιζει imho

ειτε καλοριφερ, ειτε σφιξιμο, ειτε απλωμα, ειτε προηγουμενο διαστημα χρησης...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.