Jump to content



Έχετε κάποιο μουσικό όργανο; Αν ναι τι;


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Και το πιάνο και η φλογέρα είναι το ίδιο δυσκολα για κάποιον που θα θελήσει να φτάσει σε ένα σημείο όπου θα είναι σε θέση να προσφέρει κάτι καινούριο στον τρόπο που παίζεται κάποιο απο τα 2 όργανα. Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Από εκεί και πέρα το πιάνο είναι πιο δύσκολο από την φλογέρα για κάποιον που θα θελήσει να φτάσει σε επίπεδο να παίζει σε συναυλίες, αλλά και η φλογέρα είναι πιο δύσκολη από το πιάνο στο να βγάλεις καθαρό ήχο. Κάθε όργανο έχει τις δυσκολίες του.

Λέγοντας ψαγμένα όργανα εννοώ όργανα τα οποία έχουν μελετηθεί περισσότερο και έχουν πολλές τεχνικές στο παίξιμό τους αλλά και μεγαλύτερη ποικιλία σε μουσική που έχει γραφτεί γι'αυτά. Και το πιάνο, λόγω των μεγάλων δυνατοτήτων του, νομίζω πως είναι μαζί με την κιθάρα και το βιολί τα πιο ψαγμένα με αυτή την έννοια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Από εκεί και πέρα το πιάνο είναι πιο δύσκολο από την φλογέρα για κάποιον που θα θελήσει να φτάσει σε επίπεδο να παίζει σε συναυλίες, αλλά και η φλογέρα είναι πιο δύσκολη από το πιάνο στο να βγάλεις καθαρό ήχο.

καλά, αυτό δεν ισχύει εκτός αν παίζεις πιάνο με το ένα δάκτυλο. η μεγαλύτερη δυσκολία

του πιάνου είναι να καθαρίσεις τον ήχο σου, δηλαδή να διορθώσεις τα λάθη που κάνεις,

ώστε να μην ακούγονται μισοπατημένες νότες, λάθος νότες κλπ κλπ, να έχεις δηλαδή καθαρό ήχο. η φλογέρα βγάζει πολύ εύκολα καθαρό ήχο, γιατί έχεις μόνο μία φωνή να ελέγχεις, φυσικά το να παίξεις παπάδες με μια φλογέρα απαιτεί την ανάλογη μελέτη. π.χ. εγώ δεν μπορώ να παίξω το ίδιο καλά σε όλες τις κλίμακες στη φλογέρα, που αν ήταν το επάγγελμά μου κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται, αλλά εγώ παίζω για την πλάκα μου:cool:

ψαγμένο όργανο είναι το φαγκότο: τιμή νάκα κάπου στα 10-15 χιλιάρικα :jump:

feanor, πάρε και drums ρε.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι πιο δύσκολο να συντονίσεις την αναπνοή σου με τα χέρια σου παρά μόνο τα χέρια σου αλλα anyway, ένα απλό παράδειγμα έφερα στηριζόμενος στην μικρή επαφή που είχα και με τα 2 αυτά όργανα...

Link to comment
Share on other sites

Μια ηλεκτρική κιθάρα JACKSON ,μια ακουστική κιθάρα ΥΑΜΑΗΑ , μια κλασσική κιθάρα Χουάν Μαρτίνεθ , μια ηλεκτρική κιθάρα STARFIRE , Ένα synthesizer αρμόνιο YAMAHA , Μία Drums GRANITE , Φλογέρες , Ακορντεόν απο την εποχή του Παππού μου , μαρέκκες , Τουμπελέκι...!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ μια κλασσική V.Sanchis και 7 χρόνια σπουδών σταματημένα κάπου στη B Λυκείου... (Δηλαδή 5 χρόνια τώρα δηλαδή) Αυτά τα 5 χρόνια απλώς καθότανε και σκονιζόταν...

Τους τελευταίους μήνες με ξανάπιασε αυτή η γνωστή τρέλα που θα έχετε νοιώσει όσοι παίζετε μουσική και τώρα παίζω κάπους 3 ώρες την ημέρα περίπου...

Λέω να ξαναξεκινήσω τα μαθήματα και να επεκταθώ και σε ηλεκτρική...

Το κάθε όργανο είναι διαφορετικό...

Δεν υπάρχουν ψαγμένα όργανα...

Πάνω απ'όλα παίζουμε γιατί γουστάρουμε τη μουσική...

Όταν μαθαίνεις ένα όργανο, μαθαίνεις και να το αγαπάς...

Μάσα από τις ατέλειωτες ώρες μελέτης, δένεσαι μαζί του...

Ευτυχισμένοι όσοι ξέρουν πολλά όργανα...

Θα ήθελα να ξέρω σαξόφωνο και μπάσο, ενώ θα πάρω σίγουρα φισαρμόνικα.

Πάντως την κιθάρα δεν την αλλάζω με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

ηλία ξανάρχισέ τα, κι εγώ είχα σταματήσει ωδείο β' λυκείου, και ήταν μεγάλη μ@λ@κία,

γιατί έμεινα σχετικά πίσω.

ισχύει αυτό, το παν είναι να σου αρέσει. και μετά από ένα σημείο, δεν το αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 09:47]

Εγώ εδώ μια κλασσική V.Sanchis και 7 χρόνια σπουδών σταματημένα κάπου στη B Λυκείου... (Δηλαδή 5 χρόνια τώρα δηλαδή) Αυτά τα 5 χρόνια απλώς καθότανε και σκονιζόταν...

Τους τελευταίους μήνες με ξανάπιασε αυτή η γνωστή τρέλα που θα έχετε νοιώσει όσοι παίζετε μουσική και τώρα παίζω κάπους 3 ώρες την ημέρα περίπου...

Λέω να ξαναξεκινήσω τα μαθήματα και να επεκταθώ και σε ηλεκτρική...

Το κάθε όργανο είναι διαφορετικό...

Δεν υπάρχουν ψαγμένα όργανα...

Πάνω απ'όλα παίζουμε γιατί γουστάρουμε τη μουσική...

Όταν μαθαίνεις ένα όργανο, μαθαίνεις και να το αγαπάς...

Μάσα από τις ατέλειωτες ώρες μελέτης, δένεσαι μαζί του...

Ευτυχισμένοι όσοι ξέρουν πολλά όργανα...

Θα ήθελα να ξέρω σαξόφωνο και μπάσο, ενώ θα πάρω σίγουρα φισαρμόνικα.

Πάντως την κιθάρα δεν την αλλάζω με τίποτα...

Κι εγω 8 χρονια χαμενα σε παραρτημα του εθνικου ωδειου κλασσικη κιθαρα πανε χαμενα κι οταν μου ηρθε το μυαλο τα βρηκα σκουρα:cry:

Η κιθαρα ειναι οργανο καλο γιατι μπορεις να παιξεις τα παντα.

Πηρα κι εγω περυσι ηλεκτρικη πεταλιερες ενισχυτες για να μελετησω παλι αλλα που μυαλο μας εφαγαν τα προβληματα,το αγχος,η δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Πιάνο . Επαιζα μικρή αλλά σταμάτησα . Αδυνατώ να κρατήσω χόμπυ για μεγάλο διάστημα . Το λυπάμαι που κάθεται εκεί μόνο του στην γωνία και κανείς δεν το ακουμπάει πιά . Τουλάχιστον είναι ωραίο έπιπλο και ακουμπάς και φωτογραφίες πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cattino [Σήμερα, στις 17:38]

ενα μαντολινο εχω αλλα δεν το εχω αγγιξει ποτε! δεν πιανουν τα χερια μου!!!!

επισης: αν η ψ@λη ηταν βιολι δεν θα την παιζανε πολοι!

Μαντολινο ε???

Εγω ενα μπουζουκι εχω αλλα ολο οι αλλοι παιζουν...εγω ηθελα να μαθω αλλα δε το κατεχω!

Α ρε Αντωνη.........:) ,γιατι ξερει να παιζει και μαντολινο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 16:35]

Μαντολινο ε???

Εγω ενα μπουζουκι εχω αλλα ολο οι αλλοι παιζουν...εγω ηθελα να μαθω αλλα δε το κατεχω!

Α ρε Αντωνη.........:) ,γιατι ξερει να παιζει και μαντολινο!!!

ξερει και κιθαρα ρε!!! τον ατιμο!:devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

καλά, αυτό δεν ισχύει εκτός αν παίζεις πιάνο με το ένα δάκτυλο. η μεγαλύτερη δυσκολία

του πιάνου είναι να καθαρίσεις τον ήχο σου, δηλαδή να διορθώσεις τα λάθη που κάνεις,

ώστε να μην ακούγονται μισοπατημένες νότες, λάθος νότες κλπ κλπ, να έχεις δηλαδή καθαρό ήχο. η φλογέρα βγάζει πολύ εύκολα καθαρό ήχο, γιατί έχεις μόνο μία φωνή να ελέγχεις, φυσικά το να παίξεις παπάδες με μια φλογέρα απαιτεί την ανάλογη μελέτη. π.χ. εγώ δεν μπορώ να παίξω το ίδιο καλά σε όλες τις κλίμακες στη φλογέρα, που αν ήταν το επάγγελμά μου κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται, αλλά εγώ παίζω για την πλάκα μου:cool:

ψαγμένο όργανο είναι το φαγκότο: τιμή νάκα κάπου στα 10-15 χιλιάρικα :jump:

feanor, πάρε και drums ρε.

τα πνευστά παιδιά είναι πολύ δύσκολα ...σε ορισμένα κάνεις κάτι χρόνια μόνο για να βγει ο ήχος σε συγκεκριμένες νότες δοκίμασα με φλάουτο αλλά πολύ χλώμο μέχρι που δοκίμασα κλαρίνο (το κανονικό ε!!!) εκεί απογοητεύτηκα τελείως δεν βγαίνει ήχος με τίποτα πιστεύω ότι είναι αρκετά πιο δύσκολα όργανα από τα συνηθισμένα

τεσπα εγώ ασχολούμαι με κλασική κιθάρα κανά 5-6 χρόνια

Ρε παιδιά εσείς που παίζετε ΣΑΞΟΦΩΝΟ είστε για κανά piazzolla είναι μερικά με κλασσική και σαξόφωνο μόνο

ρε bleo8onhs εισδαι και Πάτρα ψήνεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Κιθάρα flamenco. Την έχω εδώ και 3 χρόνια και υποτίθεται οτι μαθαίνω, αλλά τη μια η έλλειψη χρόνου (και πολλές φορές διάθεσης), την άλλη η μεγάλη δυσκολία στις τεχνικές παιξίματος είναι οι αιτίες που είμαι ακόμη super rookie :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.